Modelcilik Veritabanı [Modelsitesi.com]
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Veritabanında toplam 58 başlık, 95 yazı vardır.
Decal
Drybrush


Bu başlık altına siz de yazabilirsiniz

Decal


İngilizce. Dilimize Çıkartma olarak çevrilebilir.

Özellikle plastik statik modellerle birlikte sunulur. Modelin gerçeğinde bulunan fors, bayrak, seri numarası, filo arması, vb. gibi boya ile yapılması zor imgelerin özel bir kağıda basılmış çıkartmalarıdır.

Model kutusundan çıkan decalleri, yapım kılavuzunda belirtildiği gibi kesip, 20-30 sn. ılık suda bekletmeniz durumunda, (bir çay bardağı tabağı işe yarar) decal üzerinde durduğu kağıttan suyun etkisiyle ayrılacaktır. Boyanmış modelin üzerine bir cımbız vasıtasıyla aktarılan decal, yumuşak bir bez, bir parça peçete veya pamukla, üzerindeki su emdirilerek modelin üzerine doğru kaydırılabilir. Bu sayede altındaki decal kağıdından kurtulan çıkartmanın modelin üzerine yapışması sağlanır. Islaklığı kalmayan çıkartma derhal yapışacaktır. Bu noktada yerini değiştirmeye çalışmak yırtılmaya neden olabilir. Bu nedenle çıkartmanın geleceği yerin belirlenmesi, çıkartma halen ıslakken yapılmalıdır.

Microsol ve Microset olarak tabir edilen kimyasallarla decallerin, model üzerinde daha gerçekçi durmaları (çıkartma olduklarının anlaşılmaması) ve uzun ömürlü olmaları sağlanabilir.

18.04.2006
Volkan Turker
66