Modelcilik Veritabanı [Modelsitesi.com]
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Veritabanında toplam 58 başlık, 95 yazı vardır.
Decal
Drybrush


Bu başlık altına siz de yazabilirsiniz

Decal


Ingilizce. Dilimize Çikartma olarak çevrilebilir.

Özellikle plastik statik modellerle birlikte sunulur. Modelin gerçeginde bulunan fors, bayrak, seri numarasi, filo armasi, vb. gibi boya ile yapilmasi zor imgelerin özel bir kagida basilmis çikartmalaridir.

Model kutusundan çikan decalleri, yapim kilavuzunda belirtildigi gibi kesip, 20-30 sn. ilik suda bekletmeniz durumunda, (bir çay bardagi tabagi ise yarar) decal üzerinde durdugu kagittan suyun etkisiyle ayrilacaktir. Boyanmis modelin üzerine bir cimbiz vasitasiyla aktarilan decal, yumusak bir bez, bir parça peçete veya pamukla, üzerindeki su emdirilerek modelin üzerine dogru kaydirilabilir. Bu sayede altindaki decal kagidindan kurtulan çikartmanin modelin üzerine yapismasi saglanir. Islakligi kalmayan çikartma derhal yapisacaktir. Bu noktada yerini degistirmeye çalismak yirtilmaya neden olabilir. Bu nedenle çikartmanin gelecegi yerin belirlenmesi, çikartma halen islakken yapilmalidir.

Microsol ve Microset olarak tabir edilen kimyasallarla decallerin, model üzerinde daha gerçekçi durmalari (çikartma olduklarinin anlasilmamasi) ve uzun ömürlü olmalari saglanabilir.

4/18/2006
Volkan Turker
66