Modelcilik Veritabanı [Modelsitesi.com]
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Veritabanında toplam 58 başlık, 95 yazı vardır.
Out of Scale


Bu başlık altına siz de yazabilirsiniz

Out of Scale


Ingilizce.

Out of Scale deyimi, Türkçe "ölçek disi" olarak tercüme edilebilir. Genellikle belirli bir model hakkinda okuyacaginiz elestiri yazilarinda görebileceginiz bir deyimdir. Anlami, modelin gerçege göre ölçeklendirilerek küçültülmesi sirasinda bazi parçalarin veya bütün kitin yanlis ölçeklendirilmesidir.

Out of Scale; Underscale (Ölçege göre fazla küçültülmüs) olabilecegi gibi, Overscale (ölçege göre fazla büyük) olabilir. Örnegin, 72 ölçekli bir tankta telsiz antenleri ayni ölçekteki askerlerin kollari kalinligindaysa anten ölçek disi denir. (Bu durumda overscale durumu söz konusudur). Ölçegine göre 20 cm uzunlugunda olmasi gereken bir araç, 19 cm üretilmisse, bu sefer de ölçek disidir (underscale sözkonusudur).

Modelcinin bir noktada dikkat etmesi gereken sey ise,elde cetvel-hesap makinasi her seyin ölçegini kontrol etme hastaligina kapilmaktansa egitimsiz göze dahi hatali görünecek (belirli bir kalinligin üstünde anten olmasinin mantiksizligi gibi) detaylari degistirerek ölçege uygun hale getirmektir.

4/19/2006
Emre Efli
68