Modelcilik Veritabanı [Modelsitesi.com]
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Veritabanında toplam 58 başlık, 95 yazı vardır.
AHA
ADA
resciribing
Pre-shading
Seffaf Parça Yapistiricisi
Cahiliye Dönemi
Vinyet
Punch / Die Set
Microsol
Microset
Out of Scale
Decal
cyanocrylate - cyanacrylat
Silvering
Blue-tac
UHU-Tac
Maskeleme
Hasan
CUSTOM
Su Zimparasi
Tack-it
NMF
SS
Aktivatör
Photo Etch
Putty
stash
Yesil Kafa
Schewere Panzer Abteilung
Stuka

Bu başlık altına siz de yazabilirsiniz

Decal


Ingilizce. Dilimize Çikartma olarak çevrilebilir.

Özellikle plastik statik modellerle birlikte sunulur. Modelin gerçeginde bulunan fors, bayrak, seri numarasi, filo armasi, vb. gibi boya ile yapilmasi zor imgelerin özel bir kagida basilmis çikartmalaridir.

Model kutusundan çikan decalleri, yapim kilavuzunda belirtildigi gibi kesip, 20-30 sn. ilik suda bekletmeniz durumunda, (bir çay bardagi tabagi ise yarar) decal üzerinde durdugu kagittan suyun etkisiyle ayrilacaktir. Boyanmis modelin üzerine bir cimbiz vasitasiyla aktarilan decal, yumusak bir bez, bir parça peçete veya pamukla, üzerindeki su emdirilerek modelin üzerine dogru kaydirilabilir. Bu sayede altindaki decal kagidindan kurtulan çikartmanin modelin üzerine yapismasi saglanir. Islakligi kalmayan çikartma derhal yapisacaktir. Bu noktada yerini degistirmeye çalismak yirtilmaya neden olabilir. Bu nedenle çikartmanin gelecegi yerin belirlenmesi, çikartma halen islakken yapilmalidir.

Microsol ve Microset olarak tabir edilen kimyasallarla decallerin, model üzerinde daha gerçekçi durmalari (çikartma olduklarinin anlasilmamasi) ve uzun ömürlü olmalari saglanabilir.

4/18/2006
Volkan Turker
66