Modelcilik Veritabanı [Modelsitesi.com]
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Veritabanında toplam 58 başlık, 95 yazı vardır.
AHA
ADA
resciribing
Pre-shading
Şeffaf Parça Yapıştırıcısı
Cahiliye Dönemi
Vinyet
Punch / Die Set
Microsol
Microset
Out of Scale
Decal
cyanocrylate - cyanacrylat
Silvering
Blue-tac
UHU-Tac
Maskeleme
Hasan
CUSTOM
Su Zımparası
Tack-it
NMF
SS
Aktivatör
Photo Etch
Putty
stash
Yeşil Kafa
Schewere Panzer Abteilung
Stuka

Bu başlık altına siz de yazabilirsiniz

Decal


İngilizce. Dilimize Çıkartma olarak çevrilebilir.

Özellikle plastik statik modellerle birlikte sunulur. Modelin gerçeğinde bulunan fors, bayrak, seri numarası, filo arması, vb. gibi boya ile yapılması zor imgelerin özel bir kağıda basılmış çıkartmalarıdır.

Model kutusundan çıkan decalleri, yapım kılavuzunda belirtildiği gibi kesip, 20-30 sn. ılık suda bekletmeniz durumunda, (bir çay bardağı tabağı işe yarar) decal üzerinde durduğu kağıttan suyun etkisiyle ayrılacaktır. Boyanmış modelin üzerine bir cımbız vasıtasıyla aktarılan decal, yumuşak bir bez, bir parça peçete veya pamukla, üzerindeki su emdirilerek modelin üzerine doğru kaydırılabilir. Bu sayede altındaki decal kağıdından kurtulan çıkartmanın modelin üzerine yapışması sağlanır. Islaklığı kalmayan çıkartma derhal yapışacaktır. Bu noktada yerini değiştirmeye çalışmak yırtılmaya neden olabilir. Bu nedenle çıkartmanın geleceği yerin belirlenmesi, çıkartma halen ıslakken yapılmalıdır.

Microsol ve Microset olarak tabir edilen kimyasallarla decallerin, model üzerinde daha gerçekçi durmaları (çıkartma olduklarının anlaşılmaması) ve uzun ömürlü olmaları sağlanabilir.

18.04.2006
Volkan Turker
66