Modelcilik Veritabanı [Modelsitesi.com]
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Veritabanında toplam 58 başlık, 95 yazı vardır.


Bu başlık altına siz de yazabilirsiniz

Airbrush


(Ingilizce)

Boya tabancasi.

Basinçli hava ile boyayi karistirarak yüzeye püskürtme suretiyle boyama yapmayi saglayan araç. Temel olarak çalisma prensiplerine ve boyayi basinçli hava ile karistirma yöntemlerine göre ikiye ayrilirlar.

Çalisma prensiplerine göre

1.Single action (Tek hareket)

Bu tip boya tabancalarinda belli miktar hava ile ne kadar boyanin karisacagi sabit bir sekilde (bir vida ya da bilezik marifetiyle) önceden ayarlanir. Tabancanin tetigine basildigi zaman ayarlanan miktarda boya hava ile karismak suretiyle model yüzeyine püskürtülür.

2.Double action (Çift hareket)

Bu tiplerde ise tetige basilinca basinçli hava memeden çikmaya baslar, tetik basili tutulmaya devam edilerek geriye çekilirse hava ile karisan boya miktari arttirilip azaltilabilir. Kullanimi tek hareket prensibi ile çalisanlara göre biraz daha zordur ve el aliskanligi ister, ancak tek hareketli tabancalarda yapilamayan efektler uygulanabilir. (Örnek : Tek geçiste inceden baslayip kalinlasan boya atma suretiyle egzost kararmalari yapilmasi).

Boya karistirma yöntemlerine göre

1.Internal mix (iç karisim)

Boya, basinçli hava ile tabancanin gövdesi içinde karisir, memeden kontrollü olarak çikar. Genel kural olarak çift hareketli tabancalarin hepsi bu çesittendir.

2.External mix (dis karisim)

Boya, basinçli hava ile tabancanin disinda karisir. (Filit mekanizmasi). Karisim disarida oldugu için nisbeten kontrolsüzdür, iç karisimli tabancalar kadar ince çalismaya izin vermez. Ancak maliyetleri düsüktür, temizlenmeleri ve kullanimlari pratiktir.

Boya tabancasi seçiminde esas olan "en pahalisini" ve "en karmasigini" almak degil, yapilacak ise uygun olani almaktir. Çogu zaman en ucuzundan bir "single action external mix" tabanca, digerlerinden daha iyi performans verebilir. (Özellikle düz renk boyamalar ve vernik uygulamalarinda)

Bu tipler disinda özel boya tabancasi tipleri de vardir, ancak modelcilikte kullanimlari kisitli kalmaktadir.

4/14/2006
Kaan Gök
39Pistole olarak da bilinir.

4/18/2006
Erhan Atalay
64