Modelcilik Veritabanı [Modelsitesi.com]
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Veritabanında toplam 58 başlık, 95 yazı vardır.
Yeşil Kafa


Bu başlık altına siz de yazabilirsiniz

Yeşil Kafa


Modelci argosu.

Yeşil kafa, ismini Tamiya firmasının şişe kapağı yeşil olan "Extra Thin Cement" isimli fırçalı ince yapıştırıcısından alır. Modelci argosunda bu ürün ve muadili olan her türlü ince kıvamlı yapıştırıcıyı tanımlamak için kullanılır.

15.04.2006
Emre Efli
45Mr Hobby tarafından aynı yapıştırıcı açık mavi kapak olarak Mr cementS olarak çıkarımıştır.

15.04.2006
Ercan KARAKAŞ
46Muadili örneklere kıyaslarsak içlerinde en kaliteli olanlarından.çok ince ve akışkandır.uçucu bir kimyasal olduğundan fazla solunmamalı,çok çabuk uçtuğu için gövde vb.gibi büyük yüzeylerde pek sonuç alamıyorum.bir uçtan sürmeye başladığınızda öbür uca ulaşana dek kuruyabilir.

  aynı firmanın beyaz ve sarı kafalarıda var.ama marka ismine güvenip 'yeşil kafa'bulamadım,herhalde bunlar da aynı işi görebilir diye alınmamalı.biraz daha koyu kıvamlı,sağa sola bulaşmaya müsait,kalın fırçalı yapıştırıcı bunlar.

16.04.2006
hüdaverdi aksu
48Bu yapıştırıcı, plastik parçaları,  gerektiği kadar eriterek birbirine kaynatma sureti ile yapıştırmaktadır. Bu nedenle gereğinden çok kullanmak plastiğin deforme olmasına neden olabilir.

18.04.2006
Erhan Atalay
65Bunun yerine bütil asetat da kullanabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. bir kere yeşil kafa aldım bittikçe yerine bütil asetat dolduruyorum. Ayrıca micro sol yerine saf suyla seyreltilmiş butil glikol, mikro set yerine de asetik asit (sirke asidi) kullanabilirsiniz.. Akrilik boya incelticisi olarak izo propil alkol (İPA) çok uygun.

Bunu laboratuar malzemesi, kimyasal malzme satan yerlerden alabilirsiniz çok daha ucuza geliyor.

29.05.2006
Mustafa KAYA
80