Modelcilik Veritabanı [Modelsitesi.com]
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Veritabanında toplam 58 başlık, 95 yazı vardır.
AHA
ADA
resciribing
Pre-shading
Şeffaf Parça Yapıştırıcısı
Cahiliye Dönemi
Vinyet
Punch / Die Set
Microsol
Microset
Out of Scale
Decal
cyanocrylate - cyanacrylat
Silvering
Blue-tac
UHU-Tac
Maskeleme
Hasan
CUSTOM
Su Zımparası
Tack-it
NMF
SS
Aktivatör
Photo Etch
Putty
stash
Yeşil Kafa
Schewere Panzer Abteilung
Stuka

Bu başlık altına siz de yazabilirsiniz

Out of Scale


İngilizce.

Out of Scale deyimi, Türkçe "ölçek dışı" olarak tercüme edilebilir. Genellikle belirli bir model hakkında okuyacağınız eleştiri yazılarında görebileceğiniz bir deyimdir. Anlamı, modelin gerçeğe göre ölçeklendirilerek küçültülmesi sırasında bazı parçaların veya bütün kitin yanlış ölçeklendirilmesidir.

Out of Scale; Underscale (Ölçeğe göre fazla küçültülmüş) olabileceği gibi, Overscale (ölçeğe göre fazla büyük) olabilir. Örneğin, 72 ölçekli bir tankta telsiz antenleri aynı ölçekteki askerlerin kolları kalınlığındaysa anten ölçek dışı denir. (Bu durumda overscale durumu söz konusudur). Ölçeğine göre 20 cm uzunluğunda olması gereken bir araç, 19 cm üretilmişse, bu sefer de ölçek dışıdır (underscale sözkonusudur).

Modelcinin bir noktada dikkat etmesi gereken şey ise,elde cetvel-hesap makinası her şeyin ölçeğini kontrol etme hastalığına kapılmaktansa eğitimsiz göze dahi hatalı görünecek (belirli bir kalınlığın üstünde anten olmasının mantıksızlığı gibi) detayları değiştirerek ölçeğe uygun hale getirmektir.

19.04.2006
Emre Efli
68