Modelcilik Veritabanı [Modelsitesi.com]
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Veritabanında toplam 58 başlık, 95 yazı vardır.
AHA
ADA
resciribing
Pre-shading
Seffaf Parça Yapistiricisi
Cahiliye Dönemi
Vinyet
Punch / Die Set
Microsol
Microset
Out of Scale
Decal
cyanocrylate - cyanacrylat
Silvering
Blue-tac
UHU-Tac
Maskeleme
Hasan
CUSTOM
Su Zimparasi
Tack-it
NMF
SS
Aktivatör
Photo Etch
Putty
stash
Yesil Kafa
Schewere Panzer Abteilung
Stuka

Bu başlık altına siz de yazabilirsiniz

Out of Scale


Ingilizce.

Out of Scale deyimi, Türkçe "ölçek disi" olarak tercüme edilebilir. Genellikle belirli bir model hakkinda okuyacaginiz elestiri yazilarinda görebileceginiz bir deyimdir. Anlami, modelin gerçege göre ölçeklendirilerek küçültülmesi sirasinda bazi parçalarin veya bütün kitin yanlis ölçeklendirilmesidir.

Out of Scale; Underscale (Ölçege göre fazla küçültülmüs) olabilecegi gibi, Overscale (ölçege göre fazla büyük) olabilir. Örnegin, 72 ölçekli bir tankta telsiz antenleri ayni ölçekteki askerlerin kollari kalinligindaysa anten ölçek disi denir. (Bu durumda overscale durumu söz konusudur). Ölçegine göre 20 cm uzunlugunda olmasi gereken bir araç, 19 cm üretilmisse, bu sefer de ölçek disidir (underscale sözkonusudur).

Modelcinin bir noktada dikkat etmesi gereken sey ise,elde cetvel-hesap makinasi her seyin ölçegini kontrol etme hastaligina kapilmaktansa egitimsiz göze dahi hatali görünecek (belirli bir kalinligin üstünde anten olmasinin mantiksizligi gibi) detaylari degistirerek ölçege uygun hale getirmektir.

4/19/2006
Emre Efli
68