Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: f-104 ortak projesi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   23 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 04:20
"Modelciliğie yeni gelip te ben uçak modeli yapacağım, nereden başlasam, nasıl yapsam diyenleri direk bu topiğe yönlendireceğiz. Hem tutorial tadında olacak, hem de farklı kişiler makedi yaparken ne gibi problemler, ihtiyaçlar çıkmış, başına gelmeden ders alınacak bir kaynak olacak. "
Bu paragrafı yukarıda bir kez daha ortaya atmıştım ama anlaşılmamış sanırım.
Sevgili pilotçuk senin yaşında genç arkadaşların bu hobiye merak salmaları ve bu forum gibi sosyal ortamlarda bunu paylaşmaları çok güzel. Projeyi yürüten kişinin modelleri sadece Türkiye değil dünya çapında üne sahiptir. Projeye bilgi ve döküman desteği veren arkadaşlar bu işe yıllarını harcamış insanlardır. Bu şekil armut piş ağzıma düş topiği dünyanın hiç bir yerinde yoktur. Bu nedenle bu topik senin en büyük şansın olacak. Sadece bu topik için sana tavsiyem sadece fikir al !
Sevgiler...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 08:18
Pilotçuk kardeş, kokpitler bayağı bir mat olur gerçeğinde, dolayısıyla parlatmak doğru olmaz. Bu konu için www.aircraftresourcecenter.com'da walkaround kısmına bir göz atmanı tavsiye ederim.
Yeminli modelci
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 08:25
Orjinalini yazan: CErginbas

Bir soru da benden! "Mr dissolved putty" gibi kıvamı hazır, malzemesi olmayanlara, yuvarlak kalıp çukurlarını doldurmak için ne gibi yöntemler tavsiye ediyorsunuz?
Macunlarla uğraşırken detayları da kapamayalım !

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır, o yüzden ben şöyle yiyorum:
Kapanan detayları tekrardan açıyorum Zira ne yaparsam yapayım gidiyor bir miktar...
Yeminli modelci
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 09:05
Şunu da sorayım: Metalizer boyaları olmayanlar için, Motor bölümüne, tamiya, humbrol vs de hangi boyaları öneriyorsunuz?
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 09:08
Gun metal, metalik gri gibi renkler olabilir.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 10:16

Resimdeki, uçak 104-G midir? bu uçağı yapmak istersek gerekli decalleri nasıl bulacağız? Kamuflaj şemasını bulabilicek miyiz? Ona göre Alman koltuğu yapacam. Yok eğer bu işler zor işler ise, kitten çıkan Hollanda uçağını yapacam, ki resimdeki uçağı tercih ederim.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 10:50
Onun yerine şunu sorsanız

Çünkü açıklaması şu şekilde:
Profile 7: An ex-Luftwaffe F-104G, 7037 was one of the few Turkish F-104's that were
decorated for the NATO Tiger Meet. Carrying the fuselage number "9-037", this F-104G carried a tiger head tail art during its visit to the 1991 Tiger Meet. At this point, Turkish F-104s wore the standardized SEA camouflage scheme.

En kötü dikeyde yer alan dalgayı yapmazsınız.

Daha sağlıklı bilgiyi beklemek kaydıyla şimdilik bu kadarını söyleyim.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 12:00
Uykum kaçtı şu işleme başladım. Şu an hem uykum kaçık hem gözlerim kayık Can sıkıntısı işte
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 18:26
Sevgili Ceki ve diğer SEA kamuflajını tercih eden arkadaşlar,

Lütfen bir zahmet Galeri bölümünde Teoman Kardeşler'in 1/32 F-104G makalesini okuyun. Daha ortada gövdesi birleştirilmiş tek bir 104 göremedik ama maşallah yağmur gibi kamuflaj, koltuk, decal soruları yağmaya başladı. Bu nasıl workshop anlamadım gitti?
Aramızda ilk defa uçak, hatta ciddi anlamda model yapacak insanlar var. Bu arkadaşlar muhtemelen ya modele başlamadılar ya da sorulan sorular karşısında tırsıp daha kokpit aşamasında takıldıkları şeyleri ayıp olmasın diye sormuyorlar. Bir yerlerde bi yanlışlık var ya hadi hayırlısı diyelim.
I'd Rather Be Flying...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 21:36
Levent'e katılıyorum, sabırlı olmakta fayda var :) Hele bir kokpitler toparlansın, gövdeler bitsin, sonra oturur kamuflaj şemalarını tartışırız, dekal işini nasıl halledeceğiz düşünürüz.
Had safhada kararsız olanlar koltuk işini en sona bırakabilirler, ya da iki koltuğu birden yapabilirler. Zaten atla deve bir iş değil kit koltuğunu toplamak.

Rahmi, sen neettin öyle yahu? O kadar fanteziye gerek yoktu
Yeminli modelci
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 21:59
http://www.airliners.net/search/?

Burada arama metni olarak Turkey F-104 yazınca bayağı sağlam fotoğraf kaynağı çıkıyor, bakmakta fayda var.

Düzenleyen KaanX
Yeminli modelci
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 22:15
Orjinalini yazan: KaanX

Rahmi, sen neettin öyle yahu? O kadar fanteziye gerek yoktu

Fantazi ötesi oldu hakkaten. Şu an pişmanım yaptığımdan Uykusuzluk, can sıkıntısı işte
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 22:58
Bugün işbaşı yapıyorum hayırlısıyla.Önce kokpiti toplayalım sonrasına bakarız.İki koltuğu da yapmayı planlıyorum.Fotoğrafları bir ara uydurabilirsem buraya basarım.Herkese kolay gelsin.
IP
pascalpati
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 242
Alıntı pascalpati Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 23:09
pişman olmayın bence yaptığınızdan, birilerinin bişeyler öğrenmesine yarayacak olabilir. maskeleme yaparken bant kullanmanın çok da mümkün olmadığı yerler için oyun hamuru kullanmaya kalktım ama iz bırakıyor. Sizin maskeleme için kullandığınız bu madde oyun hamurundan çok daha ince gibi. Bu kullandığınız maddenin bir adı/markası falan var mı?
şimdiden teşekkürler
Ulas Demirdag
IP
pascalpati
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 242
Alıntı pascalpati Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 23:47
bir sorum daha var, ben izmirdeyim ve burada pek öyle boya bulmak mümkün değil, zaten ben de birkaç yere sordum ve bulamadım. Boyalar için daha çoook zaman olduğunu ve oralara gelindiğinde sormanın daha uygun olacağını da anladım ancak şöyle bir dert var, ben elimde açık gri olmayacak derecede yeni bi modelciyim ve açık gri sipariş ederken diğer boyaları da hobici.com dan sipariş etmek istiyorum. Teoman Kardeşler'in 1/32 F-104G makalesini de okudum ve oradaki renk standartlarının karşılıklarına baktım http://www.ipmsstockholm.org/colorcharts/stuff_eng_colorchar ts_fs.htm adresinden. Renkleri gunze akrilik alacağım, tam olarak belirtilen standart karşılıkları iş görür mü? Renk karıştırmak istemiyorum şimdi aynen kullansam iyi olacak. Özellikle de makalede "tan" diye geçen hobici.com da ise brown diye etiketlenmiş FS30219 (gunze H310) için kararsız kaldım.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. :)
Ulas Demirdag
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 23:52

UHU Patafix
Malzeme budur. Her derde deva, olmazsa olmaz malzememdir. Tavsiye ederim. Migros'larda bile satılıyor.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 00:05
Ana renklerle beraber aynı markanın siyah ve beyaz boyalarını da sipariş edin. Tonu değiştirmek için gerekebilir. Binlerce ürünün etiketlenmesi sırasında hata oluşması doğal. Siz üreticinin ürün kodunu dikkate alın. Yani doğrudur H310 olur.
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 00:09
Boya karşılıkları teoride doğrudur, ancak ton farklılıkları olabilir. Yanyana duran iki uçağın orijinal rengi bile birbirinden farklı olabilir, o yüzden renk gözünüze doğru görünüyorsa direk kullanın, yanlış görünüyorsa karıştırın. Benim felsefem budur. Önemli olan sizin içinize sinmesi. Körü körüne fedaral standarttır boya tablosudur vs kasmamak lazım, onlar sadece yol gösterici ve başlangıç noktası olabilirler...
Yeminli modelci
IP
<< Önceki Sayfa   23 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma