Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: 1/48 Hsgw F-4E Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: 1/48 Hsgw F-4E
    Gönderim Zamanı: 29/09/2010 Saat 01:45
Selamlar. Italeri Hawk uzerinde calisiyordum ancak bir turlu motivasyon bulamadim... Daha fazla emek harcamamaya karar verdim.

Uzun zamandan beri aklimda olan yeni projeme bugun basladim. SEA kamuflajli TuAf F-4E olacak. Eskisehir veya Malatya ucagi yapmak istiyorum. Oldukca hayacanliyim tabi.

Gecen sene ebayden aldigim acilmis F-4 kutusundan (Terminator yapmistim) bir BlackBox F-4D seti ve resin eksozlar cikmisti. Bu modelde bu parcalari kullanmaya karar verdim. Hawk'dan kalma photoetch aynalari da kullanacagim. Kokpiti su altinda zimparalayip uygun boyuta getirdim. Oldukca guzel oturuyor. Modelde de kokpit icin verilen bazi parcalari bertaraf ettim.

Kokpit icin ikilemde kalmistim (D kokpit E model icin olur mu seklinde) ancak detaylar o kadar fazla ki kullanmadan edemeyecegim zannederim.

F-4J icin bulunan burun tarafindaki ucer cikintiyi temizledim. Yapim sirasinda olabilecek sorularimi cevaplayabilirseniz cok cok sevinirim. Simdiden baslayabilir miyim? :)

- Asagidaki resimde sol kanat onunde kameramsi bir cisim var. Modelde bu parcalar verilmis. Kullanmam dogru olur mu yoksa sadece cok az miktarda ucagimizda mi bulunuyor bu?

- Ucak park halinde, pilotsuz, ve kanopisi acik olacak. Flaplardan hangilerini dusuk yapmam uygun olur? Govdeye yakin olanlari mi kanat ucuna yakin olanlari mi?

- Modelde iki kanat ustunde orta kisimda dikdortgenimsi cikintilar var. Bunlari yok etmem dogru mu?

- Yukaridaki donem ucaklarimizda tum stencillerin Ingilizce oldugunu tahmin ediyorum, bu varsayim dorgru mu?

Simdiden cok tesekkurler.

Not: Ilk iki resmi Airliners.net adresinden alinmadir. Ucuncu resmi internette bir siteden almistim ancak hangisi oldugunu unuttum. Sahibi bu forumu okuyorsa ve beni bilgilendirirse gerekli atifi yapmak isterim.

Düzenleyen levburkara - 29/09/2010 Saat 01:59
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2010 Saat 04:38
-- burdaki resmi kaldirdim --

Düzenleyen levburkara - 27/10/2010 Saat 04:02
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2010 Saat 06:02
- TISEO o e?er silindirik olup hücum kenaryna saplanmy? gibi duran ise. yapty?ynyz uça?a ait referans foto?rafynda varsa kullanynyz. Son dönem Fantomlarda pek rastlanmayan bir durum.

- Elimdeki foto?raflara baktym, iki durum da mevcut ama bendeki ar?ivde dy?takilerin inik oldu?u foto?raflar ço?unlukta ama bu bilgiden bir genelleme yapmak pek sa?lykly olmayabilir.

- O çykyntylar universal Hasegawa kanadynyn ekstralary, E modellerinde yok, direkt uçurun.

- Varsayym do?ru

Kolay gelsin
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2010 Saat 06:31
Orjinalini yazan: Ares

- TISEO o e?er silindirik olup hücum kenaryna saplanmy? gibi duran ise. yapty?ynyz uça?a ait referans foto?rafynda varsa kullanynyz. Son dönem Fantomlarda pek rastlanmayan bir durum.

- Elimdeki foto?raflara baktym, iki durum da mevcut ama bendeki ar?ivde dy?takilerin inik oldu?u foto?raflar ço?unlukta ama bu bilgiden bir genelleme yapmak pek sa?lykly olmayabilir.

- O çykyntylar universal Hasegawa kanadynyn ekstralary, E modellerinde yok, direkt uçurun.

- Varsayym do?ru

Kolay gelsin

Cok tesekkurler.
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2010 Saat 10:24
Orjinalini yazan: Ares

- Varsayym do?ru

Varsayym do?ru ama hava ikmalde boyanyp türkçe stencille de uçan gövde numaraly SEA kamuflajly F-4E de mevcut. O yüzden en iyisi hangi uça?yn yapylaca?yna karar vermek ve referans fotolaryndan faydalanmak.
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2010 Saat 10:48
Bir de flaplar için Wolfpack'in Flap Down seti var. O i?e yarayabilir. Alma konusunda fren durumundayym ?u anda. Evi bir ta?yyalym sonrasynda bakaca?yz.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2010 Saat 22:58
Motor have aliklari hakkinda bir sorum olacak. Bildiginiz gibi aliklarin ic tarafi oldukca detaysiz ve dumduz bir duvarla sonlaniyor. Girisleri kapakla ortmek istemiyorum. Acaba bu kismi nasil daha gercekci hale getirebilirim? Piyasada bu problem icin seamless suckerlar mevcut ancak o opsiyonu kullanmak istemiyorum. Gordugum bir yontem aliklarin icinin resmini printerda basip girisin sonundaki duvara yapistirmak. Acaba baska yontemler var mi merak ettim, bir danismak istedim.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/10/2010 Saat 06:57
Giri?in sonundaki duvary kesip çykarabilirsiniz. Tesviyesini (hava aly?y gövde) gövdeyi birle?tirmeden yapabilirsiniz. Uygun bir motor giri?i bulabilirseniz çevresinin yarysyna denk gelecek ?ekilde ince stiren yapy?tyryp kurumasyny bekleyip açykta kalan düz durmaya meyilli öbür ucunu tesviye etti?iniz çizgiye yapy?tyrabilirsiz gövde içindeki. 1/48 ölçekte motorlaryn yalnyzca dy? kysmy görünece?i için önden bakynca bu yapy?tyraca?ynyz stiren hava aly?ynyn dikörtgenden ba?layyp yuvarla?a dönen formunu yansytacaktyr.
Bunun yanysyra FSM'de çykan bir F-4G makalesinde modelci bu duvarlara hiç dokunmayyp yalnyzca derinlik hissi vermesi için iç kysymlaryny degrade olarak yarym daire ?eklinde siyaha boyamy?ty. Bu da ayry bir yöntem.
Ares
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/10/2010 Saat 07:00
Bilgiler icin tesekkurler. Onceki resimde percin detaylari hosuma gitmedi. Zimparayla temizleyip panel cizgilerini ve percinlerini tekrar actim. Bu sefer daha dar aralikli bir disli kullandim.

Aliklar icin once beyazla boyayip biraz golgeleme yaptim (pek belli olmuyor). Ardindan derinlik versin diye ic kisimlari siyah/gri karisimi ile kararttim. Yine 72'lik f-14'ten kalma bir motor kompresorunu ikiye kesip iki aliga yapistirdim. Olcek yine pek tutmadi. Kapaklara da sensor (pitot tubu olabilir mi?) yapmaya calistim ve kamuflaj boyasini tatbik ettim. Biraz maske altina tasma var ama cok belli olmaz zannediyorum.

Sonra kokpiti yapmaya calistim. Cok ugrasmama ragmen pek icime sinmedi. Firca ile boyamayi pek iyi yapamiyorum. Kuru fircalamayi da fazla kacirdigimi goruyorum resimlerden. Firlatma tutacaklarinin siyah/sari paternleri gercekci bir sekilde nasil yapilir halen bulabilmis degilim. Ince rapido kalem kullandim, eh iste.

Govdede uzunca bir percin isine girecegim. Bakalim nasil olacak.

Düzenleyen levburkara - 27/10/2010 Saat 04:00
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/10/2010 Saat 13:04
Tutacaklary mükemmele yakyn yapmanyn en do?ru yolu ?u ana kadar gördü?üm, ben henüz beceremesem de Kaan Gök'ün uygulady?y dekal dönme yöntemi. Yeteri kadar sabrynyz ve çelik gibi sinirleriniz var ise deneyiniz derim. Ben ?ahsen fyrçayla boyamayy tercih ediyorum delirmemek için:)
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/10/2010 Saat 13:07
Bu arada, hazyr yarym motor giri?i yapy?tyrmy?ken, onun çerçevesine çevresi kadar dikdörtgen ince stiren bir plaka yapy?tyrmayy deneyebilirsiniz, yapy?ty?y tarafta yarym çember olu?turacak olan stiren obur tarafta düz duruma gelmeye çaly?acaktyr. Açykta olan ucu hava aly?ynyn iç tarafyna birebir oturtabilirseniz gerçek uçaktaki etkiye çok yakla?manyz olasy.
Ares
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/10/2010 Saat 05:34
Onerinizi anladim Ufuk Bey, ancak cok zor geldigi icin yapamayacagim bu modelde (daha 40 firin ekmek olayi).

En son govdeyi ve hava aliklarini birlestirdim, tesviyelerini yaptim. Kaybolan detalari tekrar acacagim. Govdede ve kanattaki panel cizgilerini de testereyle derinlestiriyorum. Simdi percin isiyle ugrasiyorum.   Oldukca zahmetli. Govde altinda sevmedigim kisimlari super glue ile doldurup tekrar basladim bir kac kere. Isik acisini tam yakalayamadim, bazi resimler iyi cikmadi.

Düzenleyen levburkara - 27/10/2010 Saat 03:59
IP
LooseCannon
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 22
Alıntı LooseCannon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/10/2010 Saat 00:34
Perçin i?i ciddi el almy?, bir kaç yerde derin olmasy dy?ynda da fena gözükmüyor, ince zympara ve astar durumu daha da kurtaryr haler getirecektir muhtemelen, elinize sa?lyk.

Yalnyz gözüme takylan küçük bir nokta var, emin olmamakla beraber ön panel gözüme bir garip gözüküyor. Sanki HUD bölümü çok yukarda gibi; Ön camy takyp denediniz mi hiç? Tamamen varsayym olarak konu?uyorum; Kitin siperlik kysmyny komple uçurmak yerine syrf HUD yuvasynyn görülece?i kadar bir yeri kestirip o uzun resin parçayy orjinal parçanyn altyna yapy?tyrtyyor olabilir mi set?
It is generally inadvisable to eject directly over the area you just bombed
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2010 Saat 16:28
Tesekkur ederim gorusleriniz icin. Percin konusunda haklisiniz, percinleri henuz zimparalamadim, ileride uygun bir sekle gelemelerini umuyorum.

On paneli yerlestirip tesviyesini yaptiktan sonra ben de biraz muallakta kaldim. Cami henuz yerlestirmeyi denemedim. Yalniz su anda bile hud bolumunun yuksekligi koltuklarin tepesiyle nerdeyse ayni hizada. Bi de buna hud cami eklenince... Icime kurt dusurdunuz simdi.

Resin parca icin black box'in yapim semasini takip ettim. On panel ile yatay siperlik tek parca halinde ve alttaki uzun serit de onlarin bir parcasi. Seviyeyi ayarlarken siperligin eteklerini govdede oturmasi gereken bolgeyle hizalamaya calistim (macunun oldugu kisimlar). Ancak beni de rahatsiz eden bir yukseklik var. Emin degilim ancak F-4D kokpiti kullandigim icin olmus olabilir bu fark.

Bir ara cami oturtmaya calisayim. Iyi gitmezse bu kite son verip yenisine baslarim (saka saka, f-18'e gonderme sadece :)).

IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2010 Saat 23:02
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2010 Saat 23:14

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2010 Saat 23:20

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2010 Saat 04:08
Tesekkur ederim herkese ek bilgiler ve resimler icin. Evet, korktugum basima geldi. Cok yuksekte kalmis ve cam oturmadi. Sokup yeniden taktim. Su anda cam oturuyor. Ayrica, arka paneldeki D model cikniti rahatsiz ediyordu. Onu da sokup kitin parcalariyla bir karma yapip yeniden yerlestirdim. Simdi arka panel E modele biraz daha yakin oldu umuyorum.

Eksozlarin icini de once Alclad sonra flat siyah ile boyadim. Ardindan az tinerli bir bezle siyahi hafifce silerek Alcladin alttan cikmasina gayret ettim. En son gumus ve Tamiya buff ile kuru fircalama yaptim.

IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04