Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Tamiya Surface Primer Astaryn Kullanym ?ekli. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 17:55
Te?ekkürler Arkut bey.
Macun konusunda haklysynyz. O güne mahsus maalesef öyle oldu. Ancak genelde de minik çukurcuklarla ba?ym dertteydi.

Zaman olarak bir sykyntym yok, sentetikte denerim. Burak bey levelling Thinner' i astar için önermi?ti do?ru anladyysam. Ama siz herhalde bir alternatif olarak "bu da bir seçenek" deyip, seçeneklerin de?erlendirilmesi olarak yazdynyz.

Basyncy 1 bara dü?üreyim. Genellikle dü?ük basynçla boya atmak zor deniyordu ama 1,5 bar basynçta teti?e aly?ma haricinde sanki bir sorun çykmamy?ty, 1 barda uyar gibime geliyor. Tabii bu daha ilk uygulama. Bana öyle gelmesi en iyisinin o oldu?u anlamyna gelmez :-)

Görü?mek üzere.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 20:52
1 saat kadar önce 0,5 bar basynç ve yakla?yk 5 cm mesafeden tamiyanyn beyaz astaryny attym modele inceltici dyo akrilik tiner tenekede oto boyacylarda satylyyor. Sonuç zympara bile istemeyen pürüzsüz bir yüzey. Ardyndan fystyk ye?ili oto boyasyny yine ayny ayarlarla modele attym bi anlyk dalgynly?ymla hava giri?lerinde boya toplandy ikinci kat kapatmady kötü oldu hidroli?e attym ama geri kalan heryer güzeldi.

Yüksek basynçla boya atarken sert hareketler yapmak gerekiyor yoksa akma oluyor. Ama dü?ük basynçta yumu?ak nazik hareketlerde çok daha kontrollü bir ?ekilde boya atylabiliyor diye dü?ünüyorum.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 21:24
Te?ekkürler Günce karde?im. Ayary 0,5 bar bile yapsak güzel sonuç alma durumu mevcut, yazdyklaryna bakylyrsa. Bu arada makedin alt yüzeyine toz haline serpilen boyalar, tamiya boya tablasyna çarpyp geri syçrayan boyalar sebebiyle olmu?lardyr de?il mi ? Tablanyn üzerine ka?yt havlu sersem ve basyncy 1 bara dü?ürsem bu durumdan kurtarabilirmiyiz ?

Kabinde havalandyrma fany olmady?y için bir kaç gün boya i?ine girmeyece?im. Maalesef camda da delik açtyrmam gerekecek. Çykan buhardan kabine rahatça yakla?amady?ym ve makedi net göremedi?im için de biraz ?i?irme i? oldu. Gece türlü yerlerimden ye?il boyalar çykyyordu :-))

Görü?mek üzere.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 22:15
Uça?y sa?lamca bir çö??i?e sabitleyerek yüksekte tutmany tavsiye aderim abi ben öyle yapyyorum.

Altta astarlamy? oldu?um birçok parça var gerçi model motor modeli ama olsun amaç ayny olacak. 48 ölçek büyük bi uçak bile olsa teker ba?lanty noktalaryny kullanarak 3 adet çöp?i?e resimde gördü?ün tahtaya sabitliyebiliyorum böylece alta çarpyp dönecek boya olmuyor.

Son olarak bi soru tabancan alttan beslememi üstten beslememi e?er üstten besleme ise basynç göstergesindeki ibre dipte olsa üfürük gibi hava bile gelse tabanca çaly?acaktyr. Basyncy 1 baryn altyna indirirsen rahat edersin ben 0,5 gibi bi ayarda sabitliyim elim de aly?ty baya?y artyk basyncy arttyrynca boyayamyyorum.

Düzenleyen z_g_h - 03/09/2010 Saat 22:19
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2010 Saat 15:11
Hummm.. Ben de benzer bir çözüm üreteyim. Verdi?in bilgiler için çok sa?ol.

Y?te forum hakkynda demek istedi?im buydu. Bu tür bilgiler ne kullanma kylavuzlarynda, ne bir maket için açylmy? konu ba?lyklarynda, ne de resimlerde yer almyyor. Ancak yapym a?amasynda ba?a geldikçe sormak gerekiyor ve herkes deneyimlerini payla?tykça hem yapylan i?ler kolayla?yyor, hem sonuçlar iyi oluyor.

Benim airbrush Badger 100 LG. Üstten beslemeli. Demek ki dü?ük basynçla rahat çaly?abilece?im.

Görü?mek üzere.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2010 Saat 04:14
Abi i?te forum budur do?ru söylüyorsun. ?imdi forumda ve genel olarak Türk model camiasynda ?öyle bir durum var. En iyi ben olayym kimse bana yeti?emesin aman bildiklerimi kendime saklayayym ki ben bi basamak üstte olayym dü?üncesi mevcut. Ayny dü?ünce e?li?inde birisi model yaparken o birisine ba?ka birileri derki yapty?yn modelin bilmemne zozi?i yanly? bilmemne zymbyrtysy yamuk bilmemnesinin renginin tonu yanly? ama gel görki yanly? dediklerinin do?rusunuda göstermezler niyeyse soruncada ara?tyr bul derler. Yine ayny ?ekilde ben tabanca aldym nasyl kullanycam dedi?in zaman derlerki biz ara?tyrdyk ö?rendik sende ara?tyr ö?ren sorma veya son zamanlarda hiç cevap vermezler sen soru sordu?unla kalyrsyn. Modelcili?e bu dü?üncelerle yakla?yldy?ynda hiçbir geli?me kaydedilmeden devam eden kysyr bir camia olmaktan öteye geçemicez. Ben sana tamiya astary laker tinerle inceltirsen daha iyi verim alyrsyn dedi?imde kendimden bir?ey kaybetmiyorum ama sana bir?ey katyyorum sen bi?ey ö?reniyorsun ve e?er ben senden iyi bi modelciysem bana bir adym yakla?yyorsun ve ben bundan rahatsyz olmuyorum. Ama modelci ahalisinin yüzde doksany bu durumdan rahatsyz ve bu nedenlede payla?ym denen ?ey yok oldu veya olmak üzere. Benim ?ahsen görmekten rahatsyz oldu?um durumlar bunlar. Aslynda forum denilen ?eyde olmasy gereken durum ?udurki ben sana senin bilmedi?ini ö?reticem sen bi adym ileri gideceksin tekrar benden bi?ey ö?renicen bi adym daha gideceksin e?er ben sana bi?ey ö?retmezsem sen hep benden geri kalyrsyn ama ben seni ilerletip yanyma getirirsem sen bir gün gelir beni geçersin ama beni geçti?in zaman benle manevi bi ba?yn oldu?u için yeni ö?rendiklerini bana ö?retirsin ben senin yanyna gelirim bu böyle giderek çok kaliteli modellerin oldu?u yurtdy?yndan bile takip edilen kaliteli bi camiaya sahip oluruz. Zaten genel olarak forumlarda aktif model yapan insanlara bakarsak saymyzy 200 ya var ya yok niye bi?eyler saklyyoruz. Ben senden bir adym öndeyim belki ama benden 20 adym önde olan ****larym var ama onlara soru sordu?umda yok öyle hazyra konmak ara?tyrcan ö?rencen uygulucan denicen üretim üretim sus konu?ma diyen de oldu bana çok soru soruyorsun diyen de oldu.

Yazdykça yazasym geliyor bo?ver yazdyklarym benim ?ahsi dü?üncelerimdir sadece beni ba?lar kimse üzerine alynmasyn ve höthöt yapmasyn rica ediyorum.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2010 Saat 14:04
Günce karde?im ;
Yazdyklarynyn tümüne katylyyorum. Ben hyrslyyym ama iddialy de?ilim. Hyrsym olumlu yönde. Hava tabancasy ve kompresör almayy dü?ünüyorum ama bunun için kendime bir ?eyler ispat etmem gerekir, para, emek, zaman ve yetenek olarak diye yazmy?tym bir zamanlar. Hepimizin ba?ynda oldu?u gibi benimde i?ten güçten maketsiz geçen 3 ayy aradan çykartyrsak, yakla?yk 6 aylyk bir zaman zarfynda syfyrdan tezgahymda oldu, pistole de oldu, o da oldu, bu da oldu... Kysaca iyi maket yapmak isteyen herkesin sahip olmak isteyece?i türden alet edevat. Peki neden ? Yyi olma, daha iyisini isteme hyrsyndan. Kime ne faydasy var ? Bana faydasy var... Ba?ka kimseye bir faydasy yok. Kime ne zarary var ? Bana zarary var. Ba?ka kimseye bir zarary yok. Yoksa neden fan için evin camyny kestireyim, tezgah için 2 masa alayym evde yer i?gal etsin vs. vs. Yani kysaca ne demek istedi?im anla?ylmy?tyr.

Bu forumu baz alyyorum. Bence 100 üye varsa herhalde sadece 3 tanesi mesleki açydan ticari maksatly maket yapyyordur. Geri kalanlar keyfe keder. Genelde ba?ka dalda faaliyet gösteren forumlar dahil, hemen hemen tüm forumlarda gelip geçici, anlyk i?i olan ki?ilerce açylmy? konular, soru sorma ?ekilleri bellidir. "Acil, yardym, çok acil ..... sorunuma cevap" filan gibi kendisini belli eden ve yazary tarafyndan da aksi iddia edilmeyen gelip geçici giri?ler.... Peki bizde genel e?ilim bu yönde mi ? Hayyr. O halde yardym esirgemenin, bilgi payla?mamanyn ba?ka bir sebebi var. Acaba "EGO" olabilir mi ? Neden olmasyn. Maket yapmakta kalitesine göre bir nevi sanat. Birde buna fykradaki zebanisiz kazany eklersen olabilir.

Ticari olarak maket yapany ( Gayrimenkul projeleri için maket yapanlar hariç. Onlar zaten foruma filan takylmazlar. ) anlayy?la kar?ylayabiliriz. Çünkü potansiyel olarak bizleri rakip görmese bile, verdi?i bilgilerden faydalanyp, 2 taka maketi yapan birisi bir bakmy?syn Be?ikta?' ta tezgah açmy?, adamyn piyasasyny gebertiyor olabilir. O tek ba?yna bir ?ey ifade etmedi?ini dü?ünür belki ama, bir sene içerisinde onun gibi 3 ki?inin böyle yapty?yny dü?ünün.... Fakat dedim ya, bu endi?eye sahip aramyzda kaç maketçi olabilir ki ?

Ara?tyr bul, hazyra konma diyenler fosille?mi? maketçilerdir diye dü?ünüyorum. Çünkü çok de?il 20 sene önce her ?ey çok farkly ve zordu o nesil için. Do?ru.. Ama devir de?i?ti. Zaten bunu dedi?i yer aslynda ara?tyrma kayna?ynyn "kayna?y". Ara?tyran için bir
cennet çünkü burasy bir "FORUM"...Ynternet adly mecranyn Meydan Lauresse' u. Ki?i ara?tyrmasyny bu mecrada yapmayacaksa o zaman ( örne?i buradan verece?im, yanly? anla?ylmasyn ) sitenin ady "modelsitesiblogu.com" olsun.. Yaz yaz dur, ama monolog. veya çe?itlendirebiliriz. "guzelmodelsitesi.com" kötüye, acemiye kapaly, yyllaryny ayda bir cafede birisinin dudaklaryndan 2 kelam laf çyksada cymbyzla bir ?eyler kapsak diyen ki?inin zamanla ve çok acylarla ö?rendiklerini uygulady?y mükemmel modellerini sergiledi?i güzel modellerin sitesi...

"Üretim" ve "mal" terimlerinin çok kaba kaçty?yny dü?ündü?üm bu e?lenceli ve kötü aly?kanlyklary def edici hobinin daha interaktif özellikleri içeri?inde baryndyran ( videolarla ), "ö?retici" ve "izleyici" olarak tasnif edilmi? üyelik türlerini benimsemi? bir forum hayalim var. Buna yurtdy?yndaki forumlarda gördü?üm ve hobimizin bel kemi?ini olu?turan tedarikçilerin ve satycy firmalarynda aktif olarak yer almasyny istedi?im ve haerkesin aktif olarak katylym sa?lady?y bir ortamda diyebiliriz. Tabii hemen de?il ama çok istiyorum açykçasy. Her ?eyi ba?kalaryndan beklememek lazym. Öyle olsaydy bu forumda olmazdy. Umarym her ?ey güzel olur.

Görü?mek üzere.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2010 Saat 23:23
Tekrar makede dönecek olursak.. Dayanamadym ( zaten bir zorunluluktu o ayry konu ama, ilk kat boyayy attyktan sonra çok da fazla kurcalamak istemiyordum ) ve kabin önünü macunladym. Olmu? mu acaba ? ( umarym resimler yeterli bilgi verir )

Macunlanacak yerin kenarlaryny maskeledim. Macunda mikroskobik çukurcuklaryn önüne geçmek içinde 4 lü tyrnak cilasy törpüsü kullandym. Özellikle 3 ve 4 numara yüzeyi oldukça pürüzsüz hale getiriyor. Önce 1000 lik zymparayy suyla yslatyp hafif kabasyny aldym, onu da belirteyim. ( Macun ( G.S. Mr. White ) suyu gördümü çözünüyor gibi oluyor, böyle bir gözlemimde var. )

IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2010 Saat 23:29
Baris Bey, gumus renkli bir boyaniz varsa (mesela MM chrome silver) onu airbrush ile uygulayarak yuzey olmus mu olmamis mi gorebilirsiniz. Metodunuz dogru gozukuyor ama resimlerden net birsey soylemek mumkun degil. Yine de ilk haline gore cok iyi.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2010 Saat 08:54
Selamlar
E?er çok geç kalynmadyysa en son fotoda görülen birle?im yeri , ileride çökme ya da çatlama gibi sykyntylar yaratabiliri.Yç kysymdan destek yapabilecek ?ekilde plastik levha(sitren levha yada yo?urt kapy olabilir ) bol likit e?li?inde kaynatylyrsa sa?lamly?yny baya bir arttyrmy? olursunuz.Yapy?ma esnasynda oradaki dolgu macunu veya surfacer bir miktar yumu?ayaca?y için eriyebilir.Tekrar bir törpüleme gerekecektir ama sonuç çok sa?lam olacaktyr.
iyi modeller
Rivet Making Academy
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2010 Saat 10:21
Gökçe bey selamlar ;
Nazik ve de?erli önerinize te?ekkür ederim. Artyk daha çökme olaca?yny zannetmiyorum çünkü altynda 2 kat macun vardy. Sadece üst kysymlary fazla zymparalady?ym için tekrar bir macun çekmem gerekti. Buruna önden bakyldy?ynda alt katmanlar ( macun ) belli olmuyor, sebebi o kysymyn motor kaputu parçasynyn geçme yapty?y bir kysmy var, orayy normalde daha önce macunlamady?ym gibi, temizlemem de gerekiyor. Tahminen ona istinaden böyle bir uyary yapma gere?i hissettiniz. Aslynda 1. sayfada durumu gösteren bazy resimler var. Yinede benzer bir durumda söylediklerinizi aklymda tutaca?ym.

Görü?mek üzere. Bu vesile ile herkese hayyrly bayramlar diliyorum.
Saygylarymla.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2010 Saat 10:52
Orjinalini yazan: gokce

...Yç kysymdan destek yapabilecek ?ekilde plastik levha(sitren levha yada yo?urt kapy olabilir ) bol likit e?li?inde kaynatylyrsa sa?lamly?yny baya bir ...

"Bol likit" yerine "yeteri kadar likit" kelimesi do?ru olur.
Fazla sürülen yapy?tyrycy zamanla plasti?i yüksek olasylykla bozup çökme yaratacaktyr.
Yyi maketler!
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2010 Saat 15:15
Orjinalini yazan: copilot_clumsy

Orjinalini yazan: gokce

...Yç kysymdan destek yapabilecek ?ekilde plastik levha(sitren levha yada yo?urt kapy olabilir ) bol likit e?li?inde kaynatylyrsa sa?lamly?yny baya bir ...

"Bol likit" yerine "yeteri kadar likit" kelimesi do?ru olur.
Fazla sürülen yapy?tyrycy zamanla plasti?i yüksek olasylykla bozup çökme yaratacaktyr.
Yyi maketler!

Bol bol likit.... cimrile?me clumsy aryom aryom açmyon cebini zaten :(
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2010 Saat 15:18
Orjinalini yazan: Baris Can

Gökçe bey selamlar ;
Nazik ve de?erli önerinize te?ekkür ederim. Artyk daha çökme olaca?yny zannetmiyorum çünkü altynda 2 kat macun vardy. Sadece üst kysymlary fazla zymparalady?ym için tekrar bir macun çekmem gerekti. Buruna önden bakyldy?ynda alt katmanlar ( macun ) belli olmuyor, sebebi o kysymyn motor kaputu parçasynyn geçme yapty?y bir kysmy var, orayy normalde daha önce macunlamady?ym gibi, temizlemem de gerekiyor. Tahminen ona istinaden böyle bir uyary yapma gere?i hissettiniz. Aslynda 1. sayfada durumu gösteren bazy resimler var. Yinede benzer bir durumda söylediklerinizi aklymda tutaca?ym.

Görü?mek üzere. Bu vesile ile herkese hayyrly bayramlar diliyorum.
Saygylarymla.

Emin olun ki bir süre sonra çökecektir , görebildi?im kadary ile puttynin tutunma yüzeyi çok az sadece arada köprü gibi durmu?.Alttan bakyldy?ynda plasti?in öpütü?ü alan daha fazla ise çok da sorun olaca?yny sanmyyorum..

Düzenleyen gokce - 08/09/2010 Saat 15:19
Rivet Making Academy
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/09/2010 Saat 08:32
Ben alttan desteklenmesi konusuna sonuna kadar katylyorum. Birde bu tarz açyklyklarda yapty?ym bi?ey var benim. Ben bu durumda hemen plastikten mumla ysytyp tel çekiyorum incecik anten yapar gibi. Sonra o telleri yeterli likit e?li?inde bo?lu?a dolduruyorum üzerine çok ince putty sürüyorum hem çökme az oluyor hem daha dayanykly oluyor diye dü?ünüyorum hemde daha az macun kullanmy? oluyorum.
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04