Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Tamiya Surface Primer Astaryn Kullanym ?ekli. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Konu: Tamiya Surface Primer Astaryn Kullanym ?ekli.
    Gönderim Zamanı: 02/09/2010 Saat 02:21
Herkese merhaba ;
Öncelikle ; kendim için bir ilki gerçekle?tirdim ve bu gece hava tabancam ile yeni yapty?ym maketi astarladym. Açykçasy, tahminen herkes hava tabancasy ile bir çok deneme yapmy?ken, ben dayanamayyp boya ve astar ile bir kaç denemeden sonra direkt olaya girdim.

Gelelim konuya. Forumlarda okudu?um kadaryyla astar iki sebepten kullanylyyor diye dü?ünüyorum. Birincisi akrilik boyanyn yüzeye daha iyi tutunmasy, ikincisi maket üzerinde boya öncesi hatalaryn net olarak görülebilmesi. ( bilmedi?im bir kullanym alany varsa lütfen eksi?imi kapatyn ) Her ne sebeple olursa olsun, ileride benimde kullanaca?ymy dü?ünüp, hazyr elimde boyama a?amasynda bir maket varken kullanayym dedim. A?a?yda astarladyktan 2 saat sonra resimledi?im makedi göreceksiniz. Yapylan i?in do?rulu?u açysyndan, resimlere göre yol gösterirseniz çok sevinirim. Astary çok ince atmy? olabilirim ( alttaki macun belli oluyor mesela, ama normalde de öylemi olur, yoksa mutlaka kapatycy bir uygulamamy gerekir ), ikinci katy atmam gerekir mi ?.... gibi veya "........... yap" diyebilirsiniz.

Yardymynyz için ?imdiden te?ekkür ederim.

Önce makedin astarsyz halini göstereyim.

Astar atylmy? haline ait resimler.

Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2010 Saat 12:02
Birle?me yerlerinin izleri gözükmemeli. Mesela kokpit önü (son foto?raf) tekrar zympara/macun/zympara istiyor.

Koray Fenman
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2010 Saat 12:19
Koray bey merhaba ;
Mesajynyz için te?ekkür ederim. Birle?me yerlerinin görünmemesi gerekir demi?siniz ve do?ru bir noktaya de?inmi?siniz. Ben astary atmadan evvelde bu izler belirgin bir durumdaydy. Ama astaryn kullanymy hakkynda yardymcy olabilirseniz sevinirim. Ylk mesajymda uygulamaya ili?kin bazy sorularym vardy. O sorularyn cevaplary astary daha iyi ve do?ru kullanmam açysyndan çok önemli.

Görü?mek üzere.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2010 Saat 17:21
4 ?ubat 2010 tarihinde herhalde bugünü özetleyen bir mesaj yazmy?ym.
"......... Zaten bu sorularyn mümkünse denenmi? cevaplary ve deneyimlerim ile "BYR BAKI?TA MAKET YAPIMI" adly dosya hazyrlamayy planlyyorum.. Onbinlerce kez cevaplanan sorularyn olu?masyny ba?tan engelleyen, yemek tarifi tadynda, markaly-ölçekli-süreli-resimli bir dosya dü?ünüyorum. Bazy ?eyleri sormaktan ezinti duyuyorum, ama evin altynda maket dükkany yok ki eline uymayany, in al kullan, rafta gözüne bir ?ey takylsyn bu ne diye sor, ne i?e yarady?yny ö?renince al dene.. Tek seçenek forumda bilenlere sormak.. Ama nereye kadar"

Demek buraya kadarmy?. Forumlarda hep yakynylan bir sorun vardyr. Ara?tyrmadan konu ba?ly?y açmak diye. Siz hiç benim böyle bir sebepten ele?tiri aldy?ymy gördünüz mü ? Mesela bu konuyu açmama sebep olan astarlama i?inde tozlanma sorunu ya?adym. Ancak bu konuda ona ili?kin bir ?ey göremezsiniz. Çünkü zamanynda Günce bey ( Zgh ) ayny sorunu ya?amy?, çok ilginç Burak bey ( Levburkara ) cevap yazmy?. Bende mesela orada okuduklarymy tatbik edece?im. Ama bir forum dolusu üyenin çykardy?y ses bu kadar az olmamaly.

Bu site ve forumu bana ait de?il. Kendimde, tek harf yazmadan model resmi basan birisinin rahatly?yny hissetmiyorum. Bugüne kadar halen üyeli?imin devam etti?i forumlarda da böyle bir rahatlyk görmedim. Benim edindi?im forum kültüründe bilmeyen bilmiyorum diyor, bilende zaten bilgisini samimi bir ?ekilde payla?yyor, herkes ö?reniyor ve ö?retiyor. Forumumuz ( ben bu forumu manevi olarak sahiplendi?im için böyle diyorum, lütfen kimse yanly? anlamasyn ) anlayamady?ym bir ?ekilde ?eyinde boncuk aradyklary bir havaya büründü. Kimisi bir yurtdy?y fuaryny bahane edip esip gürlüyor, kimisi heron kamerasy gibi sabah online olup, mesaisi bitene kadar ( veya kendisine verilen görevi ) izlemede kalyyor, kimisi gün sonunu çykartyr gibi yarym saat bakyp gidiyor.

Bende bir yanly? varsa bu foruma ait bana, sizde bir yanly? varsa size, forumun genelinde bir yanly? varsa hepimize çuvaldyzy batyrma zamany gelmi? olmaly diye dü?ünüyorum. Ben tüm iyiniyetli fikirlere açy?ym ancak galiba buraya kadar demenin kendi adyma vakti geldi fikrindeyim.

Hepinize iyi forumlar diliyorum.
IP
purdey
Üye
Üye

Gönderilenler: 196
Alıntı purdey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2010 Saat 17:30
Astaryn amaçlaryndan biri de tesfiye hatalaryny tespit etmektir.Tesfiye hatasy da tespit edildi?i gibi KFKF arkada?ymyz da düzeltmek için ne yapylmasy gerekti?ini açyklamy?.yani astary do?ru kullanmy?synyz.astarla boyamak bir amaç de?ildir,mühim bir püf noktasy filan da yoktur. tesfiye hatalaryny düzeltin gitsin.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2010 Saat 17:47
Astaryn 3 ana amacy vardyr.

1 - Tesfiye hatalaryny göstermek. Açyklamak gerekirse modeli topladynyz mesala o son fotodaki kokpit önünü önceden macunlamaly ardyndan zymparalamalysynyz sonrasynda astar atynca ba?ta görmedi?iniz bir hata varsa astarla görünür hale gelir tekrar macun zympara yapar yüzeyi düzeltirsiniz. Tekrar astarlarsynyz.

2 - Boyanyn yüzeye tutunmasyny sa?lamak. Açyklamak gerekirse astar bir boya de?ildir astar niyetine boya attym diyenler çykar inanmayynyz astar plastik ba?layycy bir malzemedir astar plasti?e yapy?yr bi daha ayrylmaz ama boya zamanla dökülebilir genel olarak tamiya gri astar macunsu bi yapydyr plasti?e çok iyi tutunur boya da astara çok iyi tutunur ömür boyu boyasyna güvenebilece?iniz bi model çykar ortaya.

3 - Modeli tek renk hale getirmek. Örnek beyaz plastikten bir otomobil modelimiz var. Tesfiye yaptyk macunladyk falan ardyndan sary boyayla boyadyk. Model sary olur ama altynda macunlu yerler syrytyr 5-6 kat bile boya atsanyz özellikle açyk renklerde kapatamazsynyz ve tek renk homojen bi model elde edemezsiniz. Modelde macun tesfiye i?inden sonra tek renk gri olacak ?ekilde astarlamanyzda fayda vardyr hatta homojen bi renk da?ylymy için ?arttyr.

Son olarak tamiya astar lakerdir laker tiner alynyz yada 2k akrilik oto tineri alynyz di?er incelticilere oranla çok daha memnun kalyrsynyz.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2010 Saat 20:16
Cevap yazan tüm arkada?lara te?ekkür ederim.
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2010 Saat 21:51
Ilk hizli bakista astarda bir problem gozukmuyor. Koray Bey'in bahsettigi birlesim yeri ilk gozume carpan sey oldu. Ancak Baris Bey, diger arkadaslardan yeterli girdiyi alamadiginizi dusunuyorsaniz kirilmayin bence. Sessizlik, belki de yaptiginiz isin iyi gittigine isarettir, ki bence durum oyle. Sorulariniza gelince, evet, astar homojen tek bir taban olustursa en ideali olur (macun kapansa yani). Ancak cok kati kurallari oldugunu soyleyemem cogu seyin. O nedenle cogu arkadas muhtemelen daha kritik konularda size cevap verymeyi (ornegin birlesim yeri) uygun goruyor olabilir. En guzeli siz su andaki gibi yapin, resimleri basin, ve 'sizce nerelerde eksiklikler var, nelere daha cok dikkat etmem gerekiyor' diye genel bir sorun, eminim daha cok cevap alacaksiniz.
Benim iki gozlemim: 1) birlesim yeri duzeltilmeli, 2)daha dikkatli bakilinca astar biraz puturlu kurumus gibi gozuktu. Belki astari biraz daha inceltmeyi, az basinc, veya yakin mesafeden uygulamayi dusunebilirsiniz. Yine de 2.'si cok ciddi bir problem degil.

Düzenleyen levburkara - 02/09/2010 Saat 21:51
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2010 Saat 22:11
Burak bey merhaba ;
Astar hakkynda yazdyklarynyza te?ekkür ederim. Gerçi benim için olayyn astardan farkly bir yöne gitti?ini anlamy?synyz. Yinede te?ekkür ederim.

Sorulacak soruya ili?kin bir öneriniz olmu?. Deneyece?im ve hakly çykmanyzy umalym.

Tek kullanymlyk bir ?yryngada 1.0 cc astary 1.2 cc selülozik tiner ile incelttim. ( %40 astar, %60 tiner )ve komp. 1,5 bar basynçta ( yüksüz vaziyette ), pistole boyu kadar bir mesafe byrakarak püskürttüm. Bahsetti?iniz kombinasyonlaryda deneyece?im. Mikroskobik topaklanmalar, bir sonraki boya a?amasynda boyanynda pürüzsüzlü?ünü etkilemez mi ? Öyle ya, bir cam gibi yüzeye atmak var, bir de astaryn topaklanma yapty?y yüzeye atmak var boyayy ( ?imdilik enamel boya )

Bu ak?am da benim di?er bir ilki gerçekle?tirdim. Hepinizin yakyndan bildi?i Tamiya basic putty ile birle?im yerlerinin üstünden geçtim. Tam kuruma süresini bilmiyorum ama geç saatlerde tesviye etmeye ba?layaca?ym. Aseton öneriniz için bu ak?am bile kulaklarynyzy çynlattym. :-)

Görü?mek üzere.

IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 01:13
Macun basarken, macunlayaca?ynyz yerlerin etrafyny maske bandy ile çevirirseniz hem daha sonra fazla zympara ile u?ra?maz hem de detaylary yoketme riskini minimuma indirebilirsiniz...
161...
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 03:55
Merhaba. Öneriniz için te?ekkür ederim. Ayny zamanda önerinizde haklysynyz. Bu makede mahsus maskelemeyi atladym. Yoksa dedi?iniz gibi yapyyorum.

Ancak madem macun dedik, macunla devam edelim. Bu makette ilk "G.S. Mr. White" macun kullandym. Genelde 1000 lik zymparayy yslatyp macunu tesviye ediyorum ve minik delikçikler ortaya çykyyordu. Malzeme bitmedi?i için elimdeki Tamiyalary kullanmamy?tym. Bu sefer ayny ?ey olunca "acaba" dedim fakat bunda da ayny sorun ortaya çykty. Galiba çok zymparalyyorum. ? ( Yüzeyde kabaryklyk olmasyn diye zympara olayyny abartty?ymy dü?ünüyorum.) Sonuçta geriye pek macunda kalmyyor, aradakiler bo?lu?u kapatmy?tyr diyerek maketi yykady?ymda bu sefer minik meteor çukurlaryyla kar?yla?yyorum. :-) Herhalde ya tecrübeyle ya da ".... yapyn" diyen bir üye sayesinde bu problemden kurtulaca?ym.

Görü?mek üzere.

Düzenleyen Baris Can - 03/09/2010 Saat 03:57
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 05:51
Oyle cukurlarin olusmasi normal. Macunun icindeki solventler buharlasmaya calisinca oyle bir goruntu cikiyor. Kuruduktan sonra ustlerine Tamiya liquid surface primeri inceltmeden fircayla surup doldurabilirsiniz.

Düzenleyen levburkara - 03/09/2010 Saat 05:51
IP
utku
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 71
Alıntı utku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 09:31
Bary? bey merhaba, bu kadar ****nyn arasynda belki benim cevap yazmam do?ru de?il ancak, uygulady?ym yöntemi anlatayym.

Macun i?leminde zympara yapyp tamam artyk dedi?im anlarda metalik renkli bir boya ile boyayy hiç inceltmeden fyrça ile macunlu alana uyguluyorum bunun iki yarary birincisi hatalary göstermesi ikinciside boyanyn yapysy gere?i küçük alanlary doldurabiliyor.

Yyi modeller,
Utku

Düzenleyen utku - 03/09/2010 Saat 09:31
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 15:10
2 yeni, basit ve ölümcül derecede i?e yarayan öneri. Te?ekkürler arkada?lar. :-))
----------------------------------------
Harici bir konu açmadan astar sonrasy ilk boyamaya ili?kin bir durum de?erlendirmesi rica edece?im. Öncelikle astary atarken model yerinde durmuyor, püskürtülen havanyn etkisiyle tablanyn üzerinde sa?a sola hareket ediyordu. Ben kanatlaryn altyna bant yapy?tyrarak modeli sabitledim fakat sizde de bu böylemi oluyor ?

Yo?urt kaby üzerinde bir kaç deneme yapty?ymda boyanyn yslak gibi oldu?u yerler kurudu?unda cam gibi pürüzsüz bir yüzey ortaya çykmy?ty. ( komp. tabancayy çaly?tyrmyyorken 1,5 bar basynçta ve tetik geriye do?ru tam çekili vaziyette ) Maketi boyarken ilk olmanynda verdi?i cesaretsizlikle, fazla boya atmasyn diye elim geriye yarym çekili vaziyette boyadym. Tabanca boyu kadar bir mesafeyi koruyarak. 1 ölçü enamel boyaya, 1 ölçü selülozik tiner ekleyerek. Sadece kuyruk kanadynyn kuyru?a ba?landy?y bölümde teti?i hemen hemen tam geriye çektim ve daha yslak / koyu kyvamly boya atmy? oldum. Zaten o kysymyn resmini ayryca çektim. Makedin yüzeyi genel olarak nubuk deri gibi bir his veriyor özellikle elleyince ve y?y?yn yönüne do?ru sarymtyrak yansyma yapyyor bazy alanlar. Bu, altta astar var gri renkte ve boya ilk katta tam kapatmady?y için olu?an bir y?yk yansymasy my, yoksa bu tip boya/renklerde ilk katta olur mu ? veya di?er sebep(ler) nedir ?

Genellikle 2. kat mutlaka gerekir mi ?

Maketin altyna boya gelmi? fakat tozuma gibi sanki. ?u an kabinde havalandyrma yok ve bununla bir ilgisi olabilir mi ? farkly bir sebebi ( acemilik, tabancayy tutu? açysy yanly?ly?y veya x bir sebep ) varmydyr ? Birde lütfen birle?im yeri vs. gibi hatalara takylmayalym. ?u an tamamen airbrush ile alakaly tüm konulara konsantreyim. Sorulary daha iyi gözlemlemeniz için resimleri a?a?yya ekledim. Bende gidip havalandyrma fany filan bakayym, yoksa Batman deki Joker' den beter olaca?ym.

Görü?mek üzere.
*** Boya Humbrol Enamel - Matt 116

Kuyruk kanadynyn gövdeyle birle?ti?i yerde boyanyn tetik geriye tam çekilmi? durumda atyldyktan sonraki hali. Acaba ideali bu mudur ?

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 15:12

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 16:04
Guzel gidiyor. Astariniz biraz kalin ve puturlu duruyor. Biraz daha inceltmeyi veya basinci dusurmeye gayret edin derim. Laker tineri retarder eklemezseniz cok cabuk kuruma (daha yuzeye dusmeden) egilimi oldugunu gozlemledim. Benim de bir astar denemem sizinki gibi olmustu. Eski bir atletle yuzeyi silip daha duz bir hale getirebilirsiniz. Ben, Mr. Color levelling thinner edindim ve butun sorunlarim cozuldu. Ancak bu tineri kullanmadan muhtesem astar atan arkadaslar var, onlar daha iyi bilgi verebilirler. Ben tek kat astar uyguluyorum.

Yalniz, bir sonraki denemenizin harikalar yaratacagini dusunmeyin. Deneme/yanilma-->tecrube yonteminden daha etkin bir metod su ana kadar gormedim. Siz oldukca hizli ilerliyorsunuz.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 16:59
Te?ekkürler Burak bey. ?u Mr. Color L.T. malzemesini alaca?ym. Boyayy 1 kat daha ataca?ym. Bu sefer tabancayy daha yakyndan tutarak ve teti?i daha geriye çekerek uygulamayy dü?ünüyorum. Bu ?ekilde bir uygulama do?ru olur mu acaba ?

Görü?mek üzere.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2010 Saat 17:25
Selam;

Geç kalmy? olsam da gelecek için bir iki, naçizane, fikrim olacak.

Macun uygulamada gözüme takylan bir konu var; o da sürülen macunun kalynly?y. Biraz fazla olmu? gibi duruyor ve bu maketin bitiminden sonra sorun yaratabilir. Ynce katlar halinde uygulanmasy daha sa?lam olur dü?üncesindeyim.

Selülözik tiner yerine sentetik tinerle çaly?maya ba?lamanyzy önerebilirim. Böylece boya daha yava? kurumasyna ra?men pütürle?mesi azalyr.

"Levelling Thinner" çözüm olabilir ancak sentetik tinere nazaran olumlu tarafy çabuk kurumasydyr.

1' e 1 kary?ym her zaman tutmayabiliyor çünkü her markanyn boyasy farkly kyvamda oluyor. Bu yüzden genel olarak süt kyvamy ba?langyç için do?ru ya da iyiye en yakyn kyvam tarifi oluyor.

Di?er yandan denilmi? oldu?u gibi basyncyn 1 bar gibi bir de?ere dü?ürülmesi de yardymcy olabilecektir ancak en az süt kyvamynda olan bir kary?ym için.

Yyi maketler!
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma