Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: T-26 Model 1932 29 Ekim 1933 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2008 Saat 16:07
M**** fa, Ellerine sa?lyk. Yapyma söyleyecek söz yok. Biti?ini sabyr ve merak içinde beklerim.(Makale tadynda çykardy?yn i?i tebrik ederim.)
Kolaylyklar dilerim.
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 336
Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/12/2008 Saat 23:03
Te?ekkürler de?erli dostlar...
Evet, nerede kalmy?tyk... Makinelilerin taretlere ba?landy?y yuvarlak kysymlary tesviye ettim. Bu arada taretin önündeki zyrhy olu?turan parçadaki deli?in olmasy gerekenden bir miktar daha küçük oldu?unu dü?ünerek hafif hafif yontmaya ba?ladym. Yapty?ym i?i önümdeki çizimlerle bir an kontrol etmeyi unutunca kitten çykan orijinal parçayy biraz fazla yontup kullanylamaz hale getirdim. Elimdeki plastik kart parçasynyn ve uygun ebatta yuvarlak delik açmak için kullandy?ym ka?yt delgeçinin yardymyyla bu parça yerine daha uygun ebatta bir ön zyrh yaptym. Makinelilerin ba?landy?y yuvarlak parçalara namlulary monte ettikten sonra da taretin içindeki bo?luktan istifade edip bu parçalary yerle?tirdim ve japon yapy?tyrycysy ile sabitledim. Bu arada ayny plastik karttan aracyn sa?yndaki taretin açyk byrakmayy dü?ündü?üm kapa?yny imâl ettim. Bu i?ten sonra da ince pirinç levha kullanarak kapaklaryn mente?elerini yapmaya koyuldum.

Düzenleyen onge - 23/12/2008 Saat 23:05
"cure" le yeah tank cho she calcar
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/12/2008 Saat 23:12
Ön kysymdaki mazgal kapaklaryny da plastik karttan imâl ettim. Gözetleme yaryklaryny da byz kullanarak açtym. Sonra bunlary da japon yapy?tyrycysy ile yary açyk olarak yerlerine sabitledim. Daha sonra da mente?elerini yapy?tyrdym. Bunlarla i?im bitince taretlerden birinin üzerinde biraz perçin i?ledim. Bu i? de baygynlyk vermeye ba?layynca, çamurluklary tutan dirseklerin imâlatyna giri?tim. 0.4mm pirinç levhadan bu parçalary imâl etmeye ba?ladym. Yoruldu?umu hissetti?imde de sürücünün bulundu?u kysmyn kapaklaryny yapyp bitirdim.
Dirsekler ve yapylacak di?er mente?eler sorun olmayacak gibi, lakin ?u perçin i?leri gözümde büyüyor. Umarym alaca?ym sonuç u?ra?ty?yma de?er...

Düzenleyen onge - 23/12/2008 Saat 23:19
IP
obernbayern
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 140
Alıntı obernbayern Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2008 Saat 12:29
Epeydir bakamyyordum siteye, görünce çok ?a?yrdym, mükemmel bir i? çykaryyorsun Mus tafa abi. Senin bu ?ekilde u?ra?arak yapty?yn çaly?malar epey faydaly oluyor, merakla takibe devam ediyorum, kolay gelsin :)
2.stabsbattalion, 8.kompanie,Grossdeutschland ! Leutnant Kurt Müller ! www.reenactingturkey.net
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2008 Saat 17:42
sevgili Önge alyyorum resimlerini kayda ona göre...syra bunada gelecek haberin olsun.Ellere sa?lyk...(M-47 diyide unutma bu arada lütfen,Müzede gargaraya geldik hep birlikte...).kal sa?lycakla..
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/01/2009 Saat 00:15
Sa?lyk sorunlary, i? güç yo?unlu?u fian derken uzun zamandyr modelle ilgilenemedim, ilgilenebilsem de belgeleyemedim. Nihayet elime bu ak?am bir fyrsat geçti...
Yzzet a?abeye de ayyp oldu...
Neyse, neticede modelin "gazy kaçmy?" de?il, çaly?malar devam ediyor. Bu a?amada taretlerin perçinlerini bitirmeye çaly?tym. ?u an itibariyle bununla ilgili tek yapylacak i?, tüm perçinleri ayny yüksekli?e getirmeyi sa?layacak olan zympara i?idir ki onu da yapmaya ba?ladym zaten.

Düzenleyen onge - 21/01/2009 Saat 00:16
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/01/2009 Saat 00:23
Bu arada çamurluklary tutan dirseklerin yapymyny bitirip bunlary da yerlerine yerle?tirdim. Aracyn arkasyndaki kapaklaryn kulplaryny da pirinç levha ve bobin telinden imâl edip montajyny yaptym. Bu arada ön taraftaki kapa?yn mente?elerini ve üzerindeki di?er detaylary da imâl ettim. Bu a?amalardan sonra beni en çok endi?elendiren egzozun yerine oturup oturmayaca?y konusu oldu. Dikkatli bir müdahale ile onu da yerine oturttum. Egzozun aracyn kasasyna ba?lanan kysmyndaki detayy da çizimlere göre imâl etmeye çaly?tym.

Düzenleyen onge - 21/01/2009 Saat 00:28
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/01/2009 Saat 00:33
Bütün bunlardan sonra syra aracyn kasasyndaki di?er detaylary yapmaya geldi. Kancalar, far, birkaç ufak kapak, bol bol civata ve perçin...

Düzenleyen onge - 21/01/2009 Saat 00:34
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/01/2009 Saat 15:59
Merhaba,

Ço?u zaman tank denince akla sadece Sherman, Tiger, Abrams gibi me?hur tanklar geliyor. Ço?umuzun adyny bile bilmedi?i bir tank, T-26. Tarihimizde de çok önemli bir kesit. Her bakymdan çok güzel bir çaly?ma oluyor. Tebrik ederim.
Koray Fenman
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/02/2009 Saat 23:56
Te?ekkür ederim Koray bey, umarym yapmaya çaly?ty?ym ?eyler özendirici ve izlemesi keyifli i?lerdir..
Bu arada aracyn kasasynyn kö?elerindeki kalyn sac ba?lantylary ve kancalaryny imâl ettim.

Kancalar için çizimlere uygun ebatta pirinç boru ve çubuklar kullandym. Bunlary çelik cetvel yardymyyla büküp uygun ebatta kestim. Elde etti?im U ?eklindeki parçalary, pirinç borulardan kesti?im dilimlere japon yapy?tyrycysy ile yapy?tyrdym. Bu kancalaryn ba?lanty çubuklaryny da imâl ettikten sonra 0,4mm ve 0,1mm pirinç levhalardan aracyn kasasyndaki ba?lanty saclaryny kesip yerlerine yapy?tyrdym.    

Düzenleyen onge - 09/02/2009 Saat 00:05
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2009 Saat 00:10
Bu süreci müteakiben aracyn kasasynyn üzerindeki civata kafalaryny yapmaya ba?ladym. Plus Model'in civata setinin 0,8mm lik civatalarynyn neredeyse yarysyny kullandym. Taretlerin bulundu?u bölümdeki ufak bir kapa?y ve egzoz susturucusunun hemen altyndaki birba?ka detayy ise daha önce kullandy?ym ince plastik karttan imâl ettim.

Aracyn ön kysmynda çamurlu?un kavislendi?i yerde ve çamurlu?un bitiminde de birkaç ufak detayy yapmaya çaly?tym. Bu a?amadan sonra aracyn kasasyndaki perçinleri yapmaya koyuldum. Perçinlerin bir hayli sykla?ty?y ön kysymdan i?e ba?ladym. Perçinleri bitirdikten sonra bir iki ufak detay var.. Ondan sonra ise nihayet astar ve boyama....

Düzenleyen onge - 09/02/2009 Saat 00:15
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2009 Saat 00:20
Mus tafa, kolay gelsin. Ayryntylarda bo?uldum(Yyi manada). Allah sana kolaylyk versin. Yyi- deli- i?çilik.
Biti?ini merakla beklerim..............

Düzenleyen sadak ta?yyycy - 09/02/2009 Saat 00:21
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2009 Saat 13:36
Önemli detaylardan biri olan kornanyn yapymyny saly ak?amy tamamladym. M47 projesinden kalan çerçeve parçalaryny ysytyp bükerek istedi?im ?ekle soktuktan sonra e?e ve zympara yardymyyla yontup kornanyn formunu verdim. Daha sonra pirinç levhadan ba?lanty kysmyny imâl ettim. Üstteki yuvarlak kysmy da çerçeve parçasyndan zymparalayyp yontarak hazyrladym. Son olarak hepsinin üzerine biraz ye?il kafa sürerek tesviye ettim. Di?er detaylarla beraber yakynda o da aracyn üzerindeki yerini alacak...

Düzenleyen onge - 12/02/2009 Saat 13:37
IP
Erdinç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 103
Alıntı Erdinç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2009 Saat 13:46
Merhaba, model ile ilgili bazy referans resimlerle kar?yla?tym. Belki ilginizi çekebilir.
http://www.aviapress.com/viewonekit.htm?ARM-020
erdinç
IP
Erdinç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 103
Alıntı Erdinç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2009 Saat 13:48
http://www.aviapress.com/viewonekit.htm?BKL-002
erdinç
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2009 Saat 12:17
Te?ekkür ederim Erdinç Bey, ke?ke adresini verdi?iniz sitedeki kitabyn kendisi elimde olsa. Zira sitede verilen kamuflaj ?emalary, benim yapmaya u?ra?ty?ym aracynkine uyuyor.
Neyse, problem yok, imâlata devam...
Tez izleme jürisine girmi? olmanyn verdi?i rahatlykla sürece geri döndüm ve gözümde büyüyen far detayyna giri?tim. Çerçevenin kalynca bir uzantysyny e?e ve zympara yardymyyla yontup, içini oyarak esas parçayy elde ettim. Far camyny tutan çerçeveyi ise bobin telini fyrça sapynyn etrafyna uygun çapta saryp keserek yaptym ve japon yapy?tyrycysy ile yerine monte ettim. Faryn içini Humbrol 11 ile boyadym. Faryn ba?lanty dirse?ini pirinç boru ve levha parçacyklaryndan ürettim. Syrada far camynyn yapymy var.

Düzenleyen onge - 20/02/2009 Saat 12:18
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2009 Saat 12:27
Bu arada, aracyn resimlerine bakarken çamurluklary kasaya ba?layan dirseklerden birinin eksik oldu?unu farkedip onu da imâl edip yerine taktym (bkz. ya? so?utucusunun yany). Aracyn sol kysmyndaki sandy?y kitten çykty?y haliyle kullandym. Sadece bakyr telden bir adet kulp ekledim. Bütün bunlar bitince söyle bir astar çekeyim deyip Surfacer 1200 doldurdu?um pistoleyi elime alyp püskürtmeye ba?lamy?tym ki, kasanyn perçinlerini bitirmedi?imi hatyrladym. Neticede malzemeyi ziyan etmedim, taretleri astarladym. Yyi ki de yapmy?ym. RPM'in kalybynyn bir azizli?i daha meydana çykty. Taretlerin üzerindeki enine çizgiler ve taretin içinde kalan itme yerlerinin izleri beliriverdi. Küfrede küfrede macun zympara yapyp düzelttim.

Düzenleyen onge - 20/02/2009 Saat 12:29
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2009 Saat 12:31
Önge cim Hadymköyde bir tank birli?inin yanyndan geçerken gördük,bahçenin içinde duruyordu.Fyrsat bulur gidersek foto çekeriz.Zor gibi gözüküyor ama ba?ka enteresan ?eylerde olabilir.Haberdar ederim.Ellerine sa?lyk.
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04