Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: T-26 Model 1932 29 Ekim 1933 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/11/2008 Saat 11:21
Oooo egzoz pek güzel olmu? elerinize sa?lyk. Ymrendim ve kyskandym:}
Consume Ergo Sum
IP
YIGITT
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 26
Alıntı YIGITT Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/11/2008 Saat 13:34
Egsozt yaratycyly?y harika olmu?, izlemeye devam ediyorum...
Bende pilot olmak isterdim... ama Şimdi maketleri ile oyalanıyorum.
Bundan da büyük zevk alıyorum.
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 336
Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2008 Saat 23:00
Durun arkada?lar, daha yapylacak çok i? var, bu sefer ba?yma dert almy?ym gibi bir his var içimde... Neyse sabredelim, görelim bakalym ba?ymyza daha neler gelecek..
Egzoz problemini çözdükten sonra yürür aksamy bir an evvel toparlama iste?i ile yürür aksam parçalaryyla u?ra?maya koyuldum. Tekerlekleri tutan salycaklary birle?tirmeye ba?ladym. (Kylavuz geçmeleri e?eleyip düzleyerek ve birle?tirmeleri göz nizamy ile yaparak...)

Düzenleyen onge - 27/11/2008 Saat 23:02
"cure" le yeah tank cho she calcar
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2008 Saat 23:06
Bu arada birle?im yerlerindeki biçimsiz kysymlary da olabildi?ince macun ve tesviye ile düzeltmeye çaly?tym.
Kalynca plastikten verilmi? çamurluklary biraz inceltip, palet ile igili muhtemel aksaklyklary gidermek için, dremel marifetiyle çamurluklary olu?turacak parçalaryn içini biraz oydum. Bu i?lemi kasanyn ön kysmynda cer di?lisinin ba?lanty yerine oturan tarafta zaten yapmak zorundaydym, zira çamurluk çok kalyn oldu?u için parça yerine do?ru düzgün oturmuyordu.

Düzenleyen onge - 27/11/2008 Saat 23:08
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2008 Saat 23:14
En sonunda tüm yürür aksam parçalaryny boyamaya hazyr hale getirdim. Bunu yaparken en çok sorun çykaran parçalar çapakly olmalary ve kalyptan do?ru düzgün çykmamalary nedeniyle bir hayli e?elenmi? olan cer di?lileriydi. Her biri iki parçadan olu?an di?lilerin parçalary arasyndaki mesafeyi bile yeniden ayarlamak durumunda kaldym, zira paletle yapty?ym ufak bir denemede di?lerin paletteki yerine oturmady?yny gördüm.

Düzenleyen onge - 27/11/2008 Saat 23:15
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2008 Saat 23:19
Bu arada aracyn kasasynyn arka kysmynda gözüme batan iki uzantyyy da testereyle kesip ortadan kaldyryverdim, zira çizimlerde böyle bir?ey gösterilmemi?ti. En arkadaki tekerle?in montaj detayy ise kitte olabilecek en kaba haliyle verilmi?ti ve yine çizimle alakasy yoktu. Detay parçasyny kasaya birle?tirip bo?luklary da macunla doldurdum.

Düzenleyen onge - 27/11/2008 Saat 23:20
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2008 Saat 23:24
Nihayet parçalaryn boyanmasyna geçebildim. Tekerlenler için artan piriç borudan ve aluminyum folyo banttan iki adet maske yaptym. Önce tekerle?in iç kysmyny rus ye?ili ile boyadyktan sonra bunlary tekerleklerin içine sokup lastik siyahy ile dy? kysymlary boyadym.

Cer di?lilerini boyarken rus ye?ilinin rengi artyk ortaya çykmaya ba?lamy?ty.

Düzenleyen onge - 27/11/2008 Saat 23:25
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2008 Saat 23:28
Tüm yürür aksam parçalary boyandy. Artyk kasayla ve taretlerle u?ra?ma zamanydyr...   

Düzenleyen onge - 27/11/2008 Saat 23:28
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2008 Saat 23:16
Taretlerden birini, edindi?inm dersleri di?erinde de uygulamak niyetiyle topladym. Gere?inden fazla kalyn olarak verilmi? plastik yüzeyler birle?im yerlerinde pahlanarak daha düzgün birle?tirilmesi sa?lanmaya çaly?ylmy?. Buna ra?men yine de biraz e?elenmek istiyor.
Bu arada arka taraftaki ya? so?utucusu oldu?unu ö?rendi?im kysmyn tel örgüsünü yapmak için uygun malzeme bulmayy ba?ardym: Çay süzgeci. :)
Demlikler için hazyrlanmy? silindirik çay süzgeçlerinden birini mutfak makasy yardymyyla parçalayarak istedi?im tel örgüyü de ettim.

Düzenleyen onge - 07/12/2008 Saat 23:17
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2008 Saat 23:31
Ya? so?utucusunun bulundu?u bölümü dremel yardymyyla odamyn zemininde duran tala? yy?ynyna gönderip törpüledikten sonra tel örgüyü kesip japon yapy?tyrycysy yardymyyla yerine oturttum. Daha sonra syra bu kysmyn muhafazasyny yapmaya geldi. Burada biraz Sn. Özkan Türker'in deyimiyle "malumatfuru?luk" yapyp, ufak bir not vermek istiyorum:
Hernekadar çift taretli T-26 1932 yylynda ortaya çykmy? olsa da aracyn bu modelinin üretimi 1933 yylynda da ufak tefek de?i?ikliklerle devam etmi?. Çizimlerden anla?yldy?y kadaryyla 1933 üretimi (1932 sonu da olabilir) araçlarda egzoz ysmyny tutan iki yerine üç kelepçe mevcut. Ya? so?utucusunun muhafazasynyn eklenmesi de daha sonradan olmu?. Verdi?im ilk foto?raftaki Türk Silahly Kuvvetleri araçlary da muhtemelen 1932 sonunda ya da 1933 yylynda imal edilmi? araçlar olmalydyr. Zira bahsini etti?im ufak farklar araçlar üzerinde görülmektedir. Lakin konu ba?ly?yny de?i?tirme gere?i duymuyorum, zira bu model yaygyn olarak, T-26 Model 1932 olarak biliniyor.
Kaynak kitaptaki foto?raflardan anlady?ym kadaryyla, ya? so?utucusu muhafazasy, nispeten ince bir sacdan yapylmy?, ya? so?utucusu çyky?yna civatalarla ba?lanan bir parça. Bunu imâl etmek için pirinç levha kullandym. Ylk yapty?ym biraz küçük, ikinci yapty?ym biraz büyük geldi. Son yapty?ym ise tam oturdu.

Düzenleyen onge - 07/12/2008 Saat 23:32
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2008 Saat 23:40
Söylemeyi unuttum:
Bahsetti?im parça kitin içinden de çykyyor, lakin ne kalynly?y ne formu çizimlerdeki ve foto?raflardaki ifade ile uyu?muyor.
Daha sonra taretlerin bulundu?u yükseltilmi? kysmyn tam arkasyna oturmasy gereken, radyatör muhafazasynyn (sacyn kalynly?yna bakylyrsa radyatör zyrhy demek gerekir) yapymyna ba?ladym. Bu parça da kitte verilmi?. Lakin, yine çok kalyn, üstelik de olmasy gerekenden 1,5 - 2mm kadar daha kysa. Bunu da pirinç levha ve plastik kart kullanarak imâl etmeye çaly?tym.
Bu arada taretin sa?ynda solunda bulunan ölçeksiz perçinleri, hataly üretilmi? kapaklary da düzeltmeye çaly?tym. Macun zympara ikilisine yine i? dü?ecek gibi görünüyor.

Düzenleyen onge - 07/12/2008 Saat 23:42
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2008 Saat 23:45
Nihayet radyatör muhafazasy da bitti. Foto?rafta görünsün diye yalap?ap bir kurufyrçalama i?lemi yaptym.

Düzenleyen onge - 07/12/2008 Saat 23:46
IP
lterlemez
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 303
Alıntı lterlemez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2008 Saat 12:54
Evet egzost çok tatly ve mükemmele yakyn olmu?. Ellerinize sa?lyk.
Adriano Guisebbe Lentini
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2008 Saat 23:01
Radyatör zyrhynyn tekdüzeli?ini biraz kyrmak için bazy küçük detaylar eklemek istedim. Bu amaçla çizimlerde ve foto?raflarda gösterilen civata ba?laryny yapmayy dü?ündüm. Bunun için Plus Model'in asit indirme civata setini kullandym.

Düzenleyen onge - 15/12/2008 Saat 23:01
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2008 Saat 23:12
Bu arada içini yontup inceltti?im çamurluklary da yerlerine yapy?tyrdym. Daha sonra bunlary kasaya ba?layan dirsekler imâl edilecek. Zira kitten çykanlar, di?er pek çok parça gibi çok kalyn. Üstüne üstlük çizime göre yerleri de yanly?. Çamurluklary yerine takarken üzerinde bulunan ve çizimlerde görünmeyen bazy çykyntylary da düzleyiverdim.
AFV modelcili?inde engin tecrübeye sahip bir insan olmamama ra?men bu modelde bana en abuk görünen etap kasayla taretlerin ba?lantysy oldu. Genelde bunlaryn ba?lantysy, geçmeli ve yivli, taretin dönmesine olanak sa?layan bir ?ekildedir. Burada ise byrakyn geçmeyi yivi, taretin altyndaki yuvarlak kysym kasanyn üst kysmyndaki deli?e oturmuyor bile. Bunun çaresini, maket byça?ynyn sapyna zympara saryp, kasanyn üzerindeki delikleri geni?letmekte buldum. Burada dikkatli olmak ve deli?i her yöne do?ru e?it miktarda geni?letmek gerekiyor. Bunu yaptyktan sonra henüz bitmemi? olan taretleri kasanyn üzerine yerle?tirip nasyl durdu?una baktym. Ciddi bir problem göremedim.
Nihayet araç tanka benzemeye ba?lady.

Düzenleyen onge - 15/12/2008 Saat 23:13
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2008 Saat 23:26
Bu arada aracyn üzerinde daha önceden e?eleyip yok etti?im perçinleri yeniden yapmak için birkaç yöntem denedim. Bunlardan ilki minik boya damlalary kullanarak perçin gibi görünen ufak kabaryklyklar olu?turmak idi. Bu i? için gümü? renkli kalem ve kürdan yardymyyla uygulady?ym akrilik boya kullandym. Kalemi dokundurup çekerek perçin kabarykly?yny vermeye çaly?tym. Ylk a?amada güzel görünse de boya kuruyunca çökme yapty. Ben de birba?ka yöntem denedim. Çerçeveyi ysytyp çekerek anten yapar gibi parçalar hazyrladym. Bunlary 1-1,5 mm lik dilimler halinde do?rayyp ye?il kafa ile perçin yapylacak yere tek tek ve dik olarak monte ettim. Sonra üzerlerini zymparayla düzeltip ayny seviyeye gelmelerini sa?ladym. Daha tatmin edici bir perçin görünümü elde ettim. Kapaklary bitirince tüm araca bunu uygulamayy dü?ünüyorum.
Bu arada her iki taretin de kabasyny bitirip makinelileri yapmaya koyuldum. Kitten çykan makinelilerin üzerinde detay namyna hiçbir?ey olmady?y için bunlary enjektör i?nesinden el yapymy olarak üretmeye karar verdim.

Düzenleyen onge - 15/12/2008 Saat 23:27
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2008 Saat 23:33
Bu i? için iki ayry çapta enjektör i?nesi kullandym. Bunlary önce japon yapy?tyrycysy ile birbirine yapy?tyrdym. Daha sonra alüminyum folyo bant ile silah namlusu ile altyndaki kysmy ba?layan ku?aklary yaptym. Namlularyn tarete ba?landy?y hareketli kysymlary ise biraz tesviye etmem gerekti?inden macun zympara ikilisinin yardymyna ba?vurdum. Bakalym bunlary gerekti?i gibi yerlerine oturtabilecek miyiz...

Düzenleyen onge - 15/12/2008 Saat 23:34
IP
Metin TÜRKO?LU
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 435
Alıntı Metin TÜRKO?LU Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2008 Saat 23:47
Orjinalini yazan: onge

AFV modelcili?inde engin tecrübeye sahip bir insan olmamama ra?men.

Engin bir tecrübeye sahip olmadan bunlarymy yapyyorsun, demek birde olsan neler çykaçak ortaya, hiç dü?ünemiyorum bile Mus tafa. Eline sa?lyk, süper gidiyor model.

SAYGILAR
Küçük ?eylere fazla önem verenler ellerinden büyük ?eyler gelmeyenlerdir. EFLATUN
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04