Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: T-26 Model 1932 29 Ekim 1933 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
onge
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 336
Alıntı onge Cevaplabullet Konu: T-26 Model 1932 29 Ekim 1933
    Gönderim Zamanı: 29/10/2008 Saat 22:56
Bundan 75 yyl önce bir 29 Ekim...
Genç Türkiye Cumhuriyeti 10 yylyny, o güne kadar görülmemi? bir co?kuyla kutluyor. Genç ya?ly herkes, yabancy delegeler ve konuklar, hipodrom olarak bilinen alana akyn etmi?ler, ba?ta devletin kurucusu Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere, geçit törenini izliyorlar. Yerli ve yabancy gazeteciler de bu güzel olayy kaydetmek için foto?raf makineleri ve kameralary ile alanda yerlerini almy?lar...
Tören ba?lamy?, Cumhuriyetin gururu silahly kuvvetler en yeni donanymlary ile syra syra Büyük Önder'in bulundu?u ?eref kürsüsünün önünden geçiyorlar. Bunlaryn arasynda top çekici traktörler, piyadeler belirli bir yo?unluk olu?turuyorlar. Yeri gö?ü inleten bir motor gürültüsü aniden tören alanyndaki bütün sesleri bastyryyor. Bunlar Cumhuriyetin zyrhly birliklerin çekirde?ini olu?turan ilk araçlar... Rusya'dan temin edilen çift taretli T-26'lar tören alanyndan geçiyor. Bu araçlardan olu?turulu? birlik, Gazi M. Kemal'in ba?ymsyz devletin muzaffer ordusunu zyrhly birliklerle techiz etme hayalinin gerçe?e dönü?tü?ü ilk somut örnek olarak tarihimizde yerini alyyor...

Düzenleyen onge - 29/10/2008 Saat 22:57
"cure" le yeah tank cho she calcar
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/10/2008 Saat 23:02
Bu sefer biraz eskilere gideyim dedim... Bundan 75 yyl öncesinin Cumhuriyet gazetesinden aldy?ym bu foto?raf, Cumhuriyetimizin 10.yyl kutlamalarynyn belgesi olan me?hur Rus yapymy belgesel ve internetten edinilmi? bazy foto?raflaryn yardymy ile farkly bir projeyi hayata geçirmek istedim.
Bu projenin ara?tyrma safhalarynda geçit resminde boy gösteren araçlaryn tipini bile bilmezken bugün renkleriyle ilgili çok kuvvetli olasylyklara dayanan bazy bilgilere ula?ty?ym için kendimi ?ansly sayyyorum.
T-26 tasarymy köken olarak 1920'lerin sonunda Yngiliz Vickers-Armstrong ?irketi tarafyndan üretilen ve dönemine göre ba?aryly sayylabilecek Vickers Tip E tankyna dayanyr. Rusya 1930'da aracyn lisans hakkyny satyn almy? ve 1940 yylyna kadar 200 civarynda çe?itli versiyonlarda araç üretmi?tir.
Türkiye Cumhuriyeti bu araçlaryn Model 1932 olarak bilinen her tarette bir adet DT makineli tüfe?ine sahip çift taretli versiyonundan satyn almy?tyr. Daha sonra ayny araçlaryn Model 1933 olarak bilinen ve 45mm topa sahip tek taretli versiyonundan da satyn alarak 1934'te Lüleburgaz'da ilk tank taburunu olu?turmu?tur.
T-26 model 1932'lerin 29 Ekim 1933'te Ankara ve Ystanbul'da yapylan törenlerde boy gösterdikleri görülür. Ankara'da törene katylan araçlaryn, neredeyse törene katylan araçlaryn tümü gibi kamuflajly iken Ystanbul'daki törene katylan araçlaryn ise fabrika çyky?y Rus ye?ili renkli olduklary görülür.   

Düzenleyen onge - 29/10/2008 Saat 23:29
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/10/2008 Saat 23:20
Kolaylyklar diliyorum.
?imdiden merak içindeyim. Umarym Bizi çook bekletmezsin Mus tafa.

Düzenleyen sadak ta?yyycy - 29/10/2008 Saat 23:20
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/10/2008 Saat 23:36
Aracyn tipi ile ilgili ara?tyrmamda belirli bir noktaya geldikten sonra bu kamuflaj paterninin renklerini ara?tyrmaya koyuldum. Renklerden biri muhtemelen bu araçlaryn boyandy?y rus ye?ili idi. Peki, foto?raflarda iki renk oldu?u anla?ylan kamuflaj paternindeki di?er renk acaba neydi? Foto?raflara biraz daha dikkatle bakynca açyk renk ile koyu renk arasynda belirgin bir konturun varly?yny farkettim. Bu kontur, homojen bir çizgi olarak bu iki rengi ayyryyordu ve her iki renkten de daha koyu idi. Bu patern 1939 ve öncesinde Fransyz zyrhly araçlarynyn kullandy?y kamuflaj paternine çok benziyordu...
Fransa, Cumhuriyetin ilk yyllarynda silah ve techizat aldy?ymyz ülkelerden biriydi. Hatta ilk zyrhly araçlarymyzy da 1928'de Fransa'dan temin etmi?tik.
www.matadormodels.co.uk adresinde Fransyz araçlarynda kullanylan renkler ile ilgili ilk bilgilere ula?tym. Bu kaynak kullanylan ve muhtemelen ye?il olan koyu renk için alternatifli iki Humbrol renk kary?ymy öneriyordu. Her iki renk de orman ye?ili içine biraz sary katarak rengi açma ve bir zeytin ye?ili tonu olu?turma manty?yny güdüyordu. Açyk renk için ise önerdi?i Revell 88 ochre idi. Bu iki renk arasyndaki konturlar ise siyah renk kullanylarak olu?turulmu?tu.
Ykinci Dünya Sava?y öncesindeki kamuflaj paternleri ve zyrhly araç renkleri konusu biraz tarty?maly olmakla beraber bu yadsynamaz benzerlik bana bir çyky? noktasy sunmu?tu. Hemen i?ime yarar renkleri temin edip boya kartlary (chip'leri) hazyrladym. Ye?il renk için Vallejo'nun Rus ye?ilini ve kontrol amacyyla Agama'nyn Ykinci Dünya Sava?y sonu Rus araçlary için önerdi?i
Field Green rengini kullandym. Benzer kamuflaj ?emalaryndan bir Ochre tonu oldu?unu anlady?ym sary renk için ise Revell 88 ve biraz daha koyu bir renk olan Tamiya Desert Yellow renklerini kullandym.   

Düzenleyen onge - 29/10/2008 Saat 23:51
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/10/2008 Saat 23:59
Bu a?amada renk konusunda çaly?an bir uzmanyn yardymyna ihtiyaç duydum. De?erli dostum Y. Yç Mimar Saadet Akbay bu konuda bana çok yardymcy oldu. Rus yapymy belgeselden ve British Pathe News'in haber filminden alynmy? kareden, renklerin y?yklylyk miktary ile ilgili ölçümler yapyp, bu ölçümleri hazyrlamy? oldu?um renk kartlaryndan yapty?y ölçümlerle kar?yla?tyrdy. Sonuçta, ton olarak Vallejo Russian Green ve Revell 88'in mantykly seçimler olabilece?ini belirtti.   

Düzenleyen onge - 30/10/2008 Saat 00:00
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 00:06
O zaman ne yapyyormu?uz bu modelden alyyormu?uz :))) Abi te?ekkür ediyorum çok de?erli bilgi bunlar.
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 00:11
Kullanaca?ym renkleri bilimsel olarak desteklenmi? bir teoriyle seçebilmi? olmanyn verdi?i rahatlykla temin etti?im kite giri?tim. Bir Polonya firmasy olan RPM üretimi kiti Jadarhobby'den cüz-î bir fiyat kar?yly?ynda temin ettim. Kullanylan plasti?in biraz fazla kalyn olmasy haricinde pek fazla sorunu yok gibi. Kitten silikon conta yumu?akly?ynda iki de vinil palet çykyyor. Friul'un bakla paletleriyle hiçbir ko?ulda rekabet edemeyecek olan bu paletler yine de kullanylamayacak kadar kötü gözükmüyorlar sanki... Neyse, deneyip görece?iz.

Düzenleyen onge - 30/10/2008 Saat 00:12
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 00:16
Ufak ufak aracyn kasasyny birle?tirmeye ba?ladym. Kasanyn alty, ön ve arka duvarlary tek parçadan olu?uyor, buna yanlardan iki parça ilave olunuyor. Üst kysym ise yine iki parçadan olu?uyor. Bütün bu parçalar olmasy gerekenden daha kalyn plastikten üretilmi? ve biribirine 0,3 - 0,5 mm hata paylaryyla oturabiliyorlar. Aman ne güzel...

Üst kysmy olu?turan ilk parçayy birle?tirdikten sonra gözüme bazy hatalar takylyyor. Bunlardan ilki ?oförün bulundu?u bölümüm kapa?yyla ilgili. Kapa?yn ayrym çizgileri belirtilmemi?, ayryca kasayy olu?turan yan parçanyn gereksiz kalynly?y yüzünden gerçe?inde pek kalyn derili olmayan bu araç maket ölçe?inde son derece kalyn bir zyrhy varmy? gibi görünüyor. Bir di?er sorun da aracyn çizimlerinde bulunmayan bazy panel çizgileri ve kulplaryn yapym kylavuzunda gösterilmi? olmasy. Bu panel çizgileri, kulp yerleri ve aracyn önünde neden bulundu?unu anlayamady?ym bir kapak, cerrahi müdahaleler, macun ve zympara i?lemleri sonucunda ortadan kaldyrylacak.

Düzenleyen onge - 30/10/2008 Saat 00:23
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 00:25
Macunlamaya ba?ladym. Sanyrym daha sonra minik kabaryklyklar ?eklinde perçin izleri yapmam da gerekecek...

Düzenleyen onge - 30/10/2008 Saat 00:25
IP
Metin TÜRKO?LU
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 435
Alıntı Metin TÜRKO?LU Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 01:16
Belgesel niteli?indeki çaly?malaryny zevkle takip ediyorum Mus tafa. Bizlere yine, daha önceden yapylmayan, örnek bir çaly?ma sunaçaksyn.
?imdiden kolay gelsin diyorum.

SAYGILAR
Küçük ?eylere fazla önem verenler ellerinden büyük ?eyler gelmeyenlerdir. EFLATUN
IP
wolf1
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 175
Alıntı wolf1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 06:56
M****fa güzel bir çaly?maya ba?lamy?syn devamyny merakla bekliyoruz
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 11:41
sevgili Önge, öncelikle kolay gelsin.Bendede modeli olan bu tankyn 2 tipinin resmini koyuyorum.Sanyyorum sa? taret üzerindeki silah farklyly?yndan ba?ka bir de?i?iklik yok gibi...hem mesle?in gere?i,hemde ara?tyrmacy modelcilik yanyn bizleri son derece ister istemez etkiliyor ve sayende bende 1/16 ölçek el yapymy olmak üzere bu modele ba?lamak istiyorum.Resimdeki modellerle ilgili fikir ve görü?lerini açyklarsan memnun oluruz elbette.?imdiden te?ekkürler,bende bir tank modelcisi olarak senin sayende bir ilke imza atarak tarihteki yerimizi almak boynumuzun borcu olsun diyorum.

kal sa?lycakla...
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 16:23
Öncelikle kolay gelsin. Siyah beyaz resimlerden renk konusundaki çaly?ma nasyl yapylyyor? Bu çaly?ma siyah-beyaz foto?raflary çekilen ve yyllardyr kafa kary?tyran bir çok konuyu aydynlatabilir...
Tolga
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 16:39
Te?ekkürler de?erli arkada?lar,
Yzzet a?abey, üstteki araç T-26 Model 1937 ya da 39 olmaly ki bizde bunlardan oldu?una dair herhangi bir kayda rastlayamadym. Bizimkiler model 1933 ve model 1932.. 1933'lerin tareti daha de?i?ik, silindirik bir ?ekle sahiptir. Ykinci modeli kullanarak keyifli bir Türk aracy üretebilirsin. Yanlyz, di?er tareti de makineli tüfekli yapman lazym...
Yn?allah Zvezda'nyn kalyby daha düzgündür.
Tolga Bey,
Siyah beyaz resimlerden renk konusunda çaly?ma yapmak için, öncelikle o rengin hangi renk olabilece?ini saptamak lazym. Daha sonra o rengin y?yklylyk derecesi ile resimdeki kar?yla?tyrylmaly. Yanlyz bunu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Her zaman birden fazla foto?rafla çaly?mak gerekiyor. Foto?raflaryn kontrasty farkly olabilir, farkly zamanlarda ve y?yklarda çekilmi? olabilirler. Ayryca foto?rafyn farkly bölgelerinden y?yklylyk miktary ölçmek gerekiyor. Benim seçti?im renklerde de kesinlik oldu?unu söyleyemem. Öte yandan çok yakla?yk renkler kullandy?ymy dü?ünüyorum. Hem yakyn dönemlerdeki benzeri kamuflajlaryn (bahsetti?im Fransyz kamuflaj paterni, Mark I tankynda kullanylmy? olan Yngiliz I. Dünya Sava?y kamuflaj paterni, T-26 ile ilgili elimdeki referans yayynda bulunan geç model bir Yran t-26 syna ait kamuflaj paterni ve di?erleri...)renkleri hem de y?yklylyk miktarlary bana yol gösteriyor.

Düzenleyen onge - 30/10/2008 Saat 16:44
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2008 Saat 17:45
te?ekkürler Önge,bizde 2. modeli kullanyr ,aynen dediklerini yaparyz.Bu çaly?mada senin rolünün bende uyandyrdy?y heyecany tarif edemem.Yava? yava? tezgahy bu modele do?ru kaydyrmakta fayda var,maksat bu gök kubbede bir ho? sada byrakabilmek,tekrar ellerine kollaryna sa?lyk
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2008 Saat 00:23
Bu aralar modelle ilgilenmek için pek fazla zaman bulamyyorum. Dolayysyyla imalâtlar da biraz yava? oluyor.
Neyse cerrahi müdahaleleri kysmen yaptym ve modelin üzerindeki perçinlerden bir kysmyny da bu arada düzledim.
Bu arada birba?ka konu dikkatimi çekti. ?oförün bulundu?u tarafyn kapaklarynda detay eksiklikleri ve yanly?lyklar vardy. Ani bir kararla Dremel'i elime alyp bunlary plastik tala?yna çeviriverdim. Bu arada ön kysymdaki panel birle?imi fazla derin ve geni? göründü gözüme, onu da macunladym. Paneli tekrar açarken patlamazsa iyidir...

Üst kysmda, aracyn ön ve arkasyndaki pekçok yerde de macunla tesviye yapmak zorunda kaldym.

Düzenleyen onge - 18/11/2008 Saat 00:30
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2008 Saat 00:34
Bu arada kasanyn üst arka bölümünü olu?turan parça da gere?inden fazla kalyn oldu?u için ona da müdahale ettim. Oturaca?y yerdeki di?er parçalaryn ve bu parçanyn kenarlaryny pahladym. Buralarda da biraz macun i?i çykacak. Lakin arka kysymdaki yzgaraly bölüm gözüme ili?tikçe yine elim Dremel'e do?ru gidiyor, dur bakalym...
Bu arada yürür aksamyn imâlâtynda biraz yol almak istedim. Lakin onda da ba?ka problemler çykty: Kylavuz delikleri ve geçmeler tam akstan açylmady?y için parçalar düzgün birle?miyordu. Kitin geneline hakim olan bu durum özellikle tekerleklerde problem yaratyyordu. Kâh geçmeleri törpüleyip kâh kylavuz deliklerini geni?leterek imâlâta devam ettim.
Kullandy?ym referanstaki resimlere bakarken birba?ka detay gözüme ili?ti. Tankyn arkasynda bulunan ve aracyn ölçe?ine göre oldukça büyük görünen egzoz susturucusu, kitte çok özensiz verilmi?ti. Bunu pirinç ve aluminyum malzeme kullanarak yeniden yapabilece?imi dü?ündüm.

Düzenleyen onge - 18/11/2008 Saat 00:47
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2008 Saat 00:49
Kitteki parçalary referans alyp, ölçekli çizimle kar?yla?tyrarak egzozun parçalaryny ve egzozu kasaya ba?layan kelepçeleri ürettim.

Bu arada egzoz için tadilat kiti aradym. Moskitech firmasy üretimi egzoz mevcuttu. Ancak, resminden anlady?ym kadaryyla hem kelepçeleri hem de ba?lanty noktalarynyn detayy bakymyndan benim üretti?im parçadan daha iyi de?ildi.
Yçimden bir ses bu kitin yapymy biraz uzun sürecek diyor...

Düzenleyen onge - 18/11/2008 Saat 00:53
IP
Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma