Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: Fantor imalat hatti Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
tozbek
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 23:36
Arkadaşlar,

Konuya tekrar açıklık getiriyim. Modernizasyon öncesi fantomların durumunu ele alırsak; herhangi bir konvensyonel bombayı 111 ve 112'nin uçaklarına taktık. 111 filodaki uçakların atış ve radar sistemlerinde paterne girildiğinde hedefi vurmak için bombanın hangi süratte ve hangi açıyla atılması gerektiği pilota bildirilir. Bu sistem 112'nin uçaklarında yoktur. 112 pilotları bombayı atarken gerekli ayarlamayı maunel hesaplama ile gerçekleştirirdi. Bu nedenle filolar arasında atış yarışmalarında filonun uçaklarının özelliğine göre katsayılar verilir, puanlar o şekilde hesaplanırdı. Kaynak olarak 1980-1990'larda filo, harekat ve üs komutanlığı yapmış kişileri verebilirim.

Modernizasyon ile terminatör uçakları modern atış ve radar sistemlerine kavuşmuş, modern silahlarla yüksek vuruş oranıyla atış mümkün olmuştur.

Önceki topiclerde radar olarak anlatmak istediğim budur. Ayrıca 1991'de hibe olarak gelen 40 fantomların (ki hepsi gri olarak gelmiş, köpek balığı, kaplan kafası gibi nose-artlara sahiptir bu uçaklar) hava-hava radar modlarının öncekilere göre daha iyi durumda olduğu, pilotlara farklı modlar sunduğu uçanlar tarafından belirtilmiştir. Ancak bu uçakların özellikle motorlarının bizimkilere oranla yüksek uçuş saatine sahip olması dezavantaj olarak belirtilmiştir.

Anlam kargaşası için tekrar özür dilerim. Ben uçaklarımı uçtukları filoların özelliğine göre (hava-yerse bomba yüklü, hava-hava ise AIM9 ve AIM7 yüklü) yapmayı planlıyorum.

Gerisi modelci arkadaşların yapacakları araştırmalar ve hayallerine kalmış...

Cümleten hayırlı modeller...
Tolga

Düzenleyen tozbek
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/10/2006 Saat 05:11
Laf salatası sırasında bazı yerlerden uyarı aldık :)
Traşa ara verip imalata devam ediyoruz.
Hafta sonu imalat raporu:
Üç modelin de ön ve arka gövde, radom birleşti.
Lastikler, koltuğun fırlatma kolları boyandı.

Şimdi sıra gövdede yapılacak küçük macun işlerinde. Arkadaşlar gövde birleştirmede bazı hatalarım oldu. Arkut'un (co-pilot clumsy) belirttiği gibi önce sağ-sol tüm parçaları birleştirin, arkasından iki tarafı öpüştürün :)

Bu hafta sonluk bu kadar. Bakalım hafta içi zaman bulabilecek miyim?

Cümleten iyi modeller,
Tolga
IP
harslan
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 32
Alıntı harslan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/10/2006 Saat 05:29
Eline sağlık Tolga

Darısı bizim büyük bebeklere...

Hakan
IP
özgür taşkıran
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 123
Alıntı özgür taşkıran Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/10/2006 Saat 06:57
Elinize sağlık Tolga Bey,
Yatay stabilizelerdeki slot sorunsalını nasıl aşmayı düşünüyorsunuz? Malum bu kitler F
TANGO-1 NEVER DIES
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/10/2006 Saat 07:57
Orjinalini yazan: özgür taşkıran

Yatay stabilizelerdeki slot sorunsalını nasıl aşmayı düşünüyorsunuz? Malum bu kitler F

ölçek küçük aslında..öylede olur bence...tabi kendisi ne düşünür...?
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/10/2006 Saat 08:02
Bu konuda farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Becerebilirsem yapacağım. Başarılı olursa buradan paylaşmak isterim. Eğer olmazsa, yapacak bir şey yok. F stablizeleri ile devam...

Cümleten iyi modeller...
Tolga

IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 161
Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/10/2006 Saat 18:02

Sırf bu sıkıntılar için resin casting işine giriyorum çok yakın zamanda. Birkaç firma ile görüştüm yaklaşık 10 kilo resin maddesi için (145 EURO+KDV)ve de resini kalıplamak içinde RTV silikon kalıp malzemesi 45$ civarında malzemeyi artık gözden çıkarıp alacağım. Artık ne slotsuz yatay stabilize ne detaysız koltuklar nede F-16 larımızın big mouth ları kuyrukları kokpitleri ve diğer uçaklar için eksik parçalar olmayacak. Önce bir orjinalini alıp daha sonra bunu çoğaltma işlemine gireceğim. Unutmadan F-100 lerin slatları ve de C versiyonuda buna dahil.

Düzenleyen sniper
Murat YA?AN

Biz dograken bir kulagimiza ezanla adimiz digerine de uçak sesi girmis bir kere
IP
özgür taşkıran
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı özgür taşkıran Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2006 Saat 09:25
Orjinalini yazan: saral100

ölçek küçük aslında..öylede olur bence...tabi kendisi ne düşünür...?

Doğru ölçek küçük. Her nekadar siz kabul kendinize bunu kabul ettirsenizde model bittiğinde hocam stabilizeler olmamış dendiğinde üzülüyor insan. En azından ben böyleyim :))
TANGO-1 NEVER DIES
IP
özgür taşkıran
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı özgür taşkıran Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2006 Saat 09:29
Yaklaşımınızı çok merak ediyorum bende bu konuyu düşündüm ama çok net bir çare bulabilmiş değilim. Aklıma gelen çözümü uygulamadım gerçi. Çünkü o kitten elimde 1 adet var ve onu What İf bir projede kullanacağım.
TANGO-1 NEVER DIES
IP
özgür taşkıran
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı özgür taşkıran Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2006 Saat 09:31
Orjinalini yazan: sniper

Sırf bu sıkıntılar için resin casting işine giriyorum çok yakın zamanda. Birkaç firma ile görüştüm yaklaşık 10 kilo resin maddesi için (145 EURO+KDV)ve de resini kalıplamak içinde RTV silikon kalıp malzemesi 45$ civarında malzemeyi artık gözden çıkarıp alacağım. Artık ne slotsuz yatay stabilize ne detaysız koltuklar nede F-16 larımızın big mouth ları kuyrukları kokpitleri ve diğer uçaklar için eksik parçalar olmayacak. Önce bir orjinalini alıp daha sonra bunu çoğaltma işlemine gireceğim. Unutmadan F-100 lerin slatları ve de C versiyonuda buna dahil.

İyi fikir bunları belirli bir ücret karşılığı hediye ederseniz daha da makbule geçer.
TANGO-1 NEVER DIES
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/10/2006 Saat 05:13

İyi fikir bunları belirli bir ücret karşılığı hediye ederseniz daha da makbule geçer.

İnşallah malzmeleri bir alayım üretime yapmayı planlıyorum gerçekten. O zaman foruma yapılanların resimlerini de eklerim.
Murat YA?AN

IP
özgür taşkıran
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı özgür taşkıran Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/10/2006 Saat 06:56
Ne diyebilirim ki beklemeye değer.
TANGO-1 NEVER DIES
IP
baris
Üye
Üye

Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/10/2006 Saat 07:45
Merakla bekliyoruz ve istiyoruz :) Bi de decal projesi hayata geçti mi süper olacak :)
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/04/2007 Saat 23:03
Uzun süre gaz kaçmasy nedeniyle ara verdi?imiz projeye (zat-y muhteremlere fantor üçlemesi adyny uygun gördüm) ara ara yenen fasülye nedeniyle geri dönüyoruz :)

Aslynda uzun süre uçaklary nasyl boyayaca?yma karar veremedim. Dekallerden haber çykmayynca PM'in "mini fantor" kitini aldym. Yçinden çykan köpenkbaly?y ve kaplan motifleri ile iki uça?y da 112 Fio yapmayy hedefliyorum.

?u anlyk ikisi de ilerleme takliti yapyyor. Öndeki uçaka preshading denemeleri mevcut. Arkadaki ise düz açykça söylemek gerekirse airbrush'ta kalan boyalary sykarak yapyyorum :)
Üçüncü uçak konusunda de?i?ik rivayetler mevcut :) Korkmayyn daha kyrmadym. Ama aklymdan geçer Vietnam kamuflaj 111. Filo...

Not: Ylk uçakta kanopileri kapattym ama aralyk mevcut. Mecburin kanopileri açyk formatta biterece?im.

Düzenleyen tozbek - 09/04/2007 Saat 23:14
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/04/2007 Saat 07:52
Orjinalini yazan: sniper

Orjinalini yazan: özgür taskiran

Yatay stabilizelerdeki slot sorunsalini nasil asmayi düsünüyorsunuz? Malum bu kitler F

Sirf bu sikintilar için resin casting isine giriyorum çok yakin zamanda. Birkaç firma ile görüstüm yaklasik 10 kilo resin maddesi için (145 EURO+KDV)ve de resini kaliplamak içinde RTV silikon kalip malzemesi 45$ civarinda malzemeyi artik gözden çikarip alacagim. Artik ne slotsuz yatay stabilize ne detaysiz koltuklar nede F-16 larimizin big mouth lari kuyruklari kokpitleri ve diger uçaklar için eksik parçalar olmayacak. Önce bir orjinalini alip daha sonra bunu çogaltma islemine girecegim. Unutmadan F-100 lerin slatlari ve de C versiyonuda buna dahil.

rtv bildi?imiz kalyp silikonu ise karaköyde arma?an boyada daha ucuza bulabilirsiniz. ben geçen yyl almy?tym ama 45 euro ödedi?imi hatyrlamyyorum.
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/04/2007 Saat 10:37
Kasym ayynda döküm fuarynda görü?tü?üm birkaç firmada bana RTV silikon için kg ba?yna a?a?y yukary ayny fiyat verdiler. Malesef benim ara?tyrmalarym neticesinde bulabildi?im marka endeksli fiyatlar bu ?ekilde.
Murat YA?AN

IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/04/2007 Saat 22:55
Wayy Tolga kola geri dönmü? ?eklinde bir gaz ile devamyny bekleriz hocam gayet iyi oluyorlar.
Rüzgaryn bol olsun.
ex copilot.
IP
ice77
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 155
Alıntı ice77 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2007 Saat 16:19
tolga F-4 lerden ne haber sonlaryny göremedik :))kolay gelsin
Acemi Modelci