Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: Fantor imalat hatti Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
sniper
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 161
Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 03:30
Kolay gelsin Tolga Bey
Benimde aynı sizin gibi bi düşüncem var ama hala hayata geçiremedim. Siz bizden bir adım öndesiniz bakalım bitince hep beraber nasıl görünecekler merakla bekliyoruz çalışmanızın sonucunu...

Yapılacaklar benimde aşağıdaki 6 uçaklık gibi ama aynı anda başlanıp hepsini bir kerede bitirmek üzere.

F-4E (111. Filo)
1-303 SEA Kamo
1-258 EURO Kamo

F-4E (171. Filo)
77-296 Korsan

F-4E (112. Filo)
1-265 Şeytan

RF-4E (113. Filo)
1-504 SEA Kamo

RF-4E (113. Filo)
1-7466 EURO Kamo

Bunların kitleri Revell hasegawa ve Fujimi olarak elimde mevcut ama detay setlerini de tamamlar tamamlamaz bende toptan bitirmeyi düşünüyorum inşallah.
Murat YA?AN

Biz dograken bir kulagimiza ezanla adimiz digerine de uçak sesi girmis bir kere
IP
ozgun
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 37
Alıntı ozgun Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 20:33
arkadaşlar kolay gelsin buda benim yaptıgım I-303. tamiya 1/32

ozgun
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 20:43
Abicim ayıp olmuyo mu yani McDonell-Douglas fabrikasının önünde gerçeenin resimlerini çekip çekip "ben yaptım" diye göndermek ?

Yani kim yutar bu numarayı ?

:D
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 22:03
Vallaha güzel bir gaz oldu bunlar. Akşama tezgahın başına tekrar oturacağım. Toplu imalat gerçekten maketçiliği geliştiriyor ve insanı daha pratik yapıyor. Tek sorun, yavaşlamamak için fazla detaya girmek istememeniz.

Sevgili Sniper, bir sorum olacak. bendeki envanterde Euro 1 kamuflajlı 111 Filo uçağı gözükmüyor. Malum bu uçaklar 1980'lerde Amerikan Hava Kuvvetleri'nin Avrupa'daki üslerinden hibe yardım olarak geldi. Çoğu hava-hava radar sistemine sahip daha eski (1966-67-68 model) uçaklar.
111 ve 171'deki filoların görevleri hava-yer. Bu uçakların önemli kısmı Milli Bütçe'den satın alındı. Çoğu sıfır geldi. Teslimatlar ağırlıklı olarak 1974-80 arasında gerçekleştirildi. Zaten çoğu Terminatör konfigrasyonuna çevrildi. Yine de elinizde fotoğraf varsa merakla görmek isterim.
İkinci sorum, elinizde hangi Fujimi kit var? RF-4 mü, F-4 mü? Bildiğim kadarıyla Revell tarafından çıkartılan yeni kalıp RF-4E çok güzel Almanya'dan yardım olarak gelen uçaklara uyuyor. Arkadaşlar eksiğim varsa düzeltsin, Fujimi'nin RF-4E'si ise 1978-80 arasında teslim edilen, Amerika'dan direkt gelen uçaklar olabiliyor.
Fantor projesine bir girişin, arkasından proje yuvarlanarak devam ediyor :)

Cümleten toplu imalatlar...
Tolga

IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 22:46
Tolga Hocam, ben sorduğumda Tami' nin 32 F4' lerinin THK modlamasına uygun olmadığını ancak Revell kanat uçlarıyla olabileceğini söylemişti.

Sen nasıl modladın ? Kit nosunu ve detayları verebilirsen ben de gireyim olaya hemen...
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 23:23
Açıkçası Tamiya'nın 32'lik kitlerini hiç incelemedim. Bunları yapan arkadaşlarımız (biri Ufuk) konuşla ilgili açıklama yapabilir. Bildiğim tek şey, Tamiya'nın bir early (burun topu radomla birleşik) diğeri de yukarıdaki gibi F-4EJ (Japonların kullandığı versiyon) iki ayrı kiti olduğu.

Ben değişikliği elimdeki fazla Esci ve Hasegawa'dan çıkan slotlu yatay stablizelerini kullanarak yapacağım. Onun dışında, eldeki parçalarla F-4F maketini bizde kullanılan E modeli haline getirebiliyorsunuz...

İyi modeller,
Tolga

IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 01:25
Orjinalini yazan: tozbek

Sevgili Sniper, bir sorum olacak. bendeki envanterde Euro 1 kamuflajlı 111 Filo uçağı gözükmüyor. Malum bu uçaklar 1980'lerde Amerikan Hava Kuvvetleri'nin Avrupa'daki üslerinden hibe yardım olarak geldi. Çoğu hava-hava radar sistemine sahip daha eski (1966-67-68 model) uçaklar.
111 ve 171'deki filoların görevleri hava-yer. Bu uçakların önemli kısmı Milli Bütçe'den satın alındı. Çoğu sıfır geldi. Teslimatlar ağırlıklı olarak 1974-80 arasında gerçekleştirildi. Zaten çoğu Terminatör konfigrasyonuna çevrildi. Yine de elinizde fotoğraf varsa merakla görmek isterim.
İkinci sorum, elinizde hangi Fujimi kit var? RF-4 mü, F-4 mü? Bildiğim kadarıyla Revell tarafından çıkartılan yeni kalıp RF-4E çok güzel Almanya'dan yardım olarak gelen uçaklara uyuyor. Arkadaşlar eksiğim varsa düzeltsin, Fujimi'nin RF-4E'si ise 1978-80 arasında teslim edilen, Amerika'dan direkt gelen uçaklar olabiliyor.

Tolga bey belirttiğiniz gibi 111. filoda Euro kamuflajlı uçak uçmadğı yönünde. Yapmış olduğum kısa bi araştırmada bunu gösterdi bana. Ama tam da bu doğrumu derseniz yine kararsızım. Bunun yerine Konyada uçan EURO kamuflajlı ya çevirip yapacağım.

Ancak aşağıdaki resimde işaretlenen zımpırtıya sahip uçaklar 112. filoda hiç yok en azından bendeki resimlerde öyle. O zaman bu uçaklar başka filoya mı kaydırıldı? Bu arka kanada sahip vede EURO kamoya sahip uçak sadece 112 de uçtuysa böyle bir resimi de ben bulamadım.

Bendeki kit aşağıdaki Fujimi F-4E.

Fujiminin RF-4E si de vardı bir arkadaşımla başka bir maket için takas ettim. Ancak dedeğiniz gibi Fujiminin RF-4E sinde extradan bizdeki amerikadan gelenlerdeki burun altı kamera parçası çıkıyor ve direk 78-80 arası gelen RF-4E ler yapılabiliyor.

Düzenleyen sniper
Murat YA?AN

IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 01:59
Ole Nikolajsen'in kitabına baktım. 1-258 gövde numaralı uçak 67-0258 kuyruk numarası ile 1984'te Hava Kuvvetleri'ne katılmış. Eskişehir'de 112'nci Filo'dan sonra Konya'ya 131 Filo'ya verilmiş. Aynı uçağı 3-258 gövde numarası ile yapabilirsiniz...

Fujimi'nin bende sizin takas ettiğiniz RF-4E'si mevcut. Daha imalata geçmedim ama açıkçası nasıl olacağını merak ediyorum....

Selamlar,
Tolga
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 02:14

Çoğu hava-hava radar sistemine sahip daha eski (1966-67-68 model) uçaklar.
111 ve 171'deki filoların görevleri hava-yer.

Ben EURO kamoya sahip bir F-4E te silah yükü olarak 4xGBU-12 smart bomba yapmayı planlıyordum. Ama siz bunların hava-hava radarlarına sahip olduğunu belirttiniz. Bu durumda Konya F-4E si için bu durumunda değişip değişmediğini öğrenmek isterim.
Bildiğim kadarıyla bu şekilde 1/72 Revell F-4F ini THKv F-4E sine çevirip EURO kamoda boyanan ve smart bomba taşıyan bi model yapılmıştı, geçtiğimiz senelerdeki yarışmanın birinde vardı.
Murat YA?AN

IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 03:59
Sonuçta hepsi atışa gidiyor. Bunları taşır. Modeli yapan Arkut Yüksel (co-pilot clumsy) konuyu uzun yıllar F-4'te uçan emekli Korgeneral Orhan Köse'ye sormuş, bomba konfigrasyonunu ona göre yapmıştı.

Ayrıca o dönem 131 Filo'da, F-5'le harbe hazırlıklarını tamamlayan pilotlara F-4E intibak uçuşları yapılıyordu. Daha sonra bu eğitim Malatya'da verilmeye başlandı. Şu an Konya'da sadece 132 Filo F-4E kullanıyor. Bu filoda F-4E öğretmeni yetişriliyor. Ayrıca filo Anadolu Kartalı tatbikatlarında da görev yapıyor.

İyi modeller,
Tolga
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 04:02
Artık rahatlıkla bu konfigürasyonu yapılabilirim.

Bilgiler için teşekkürler, çalışmalarınızın devamını da bekliyoruz, kolay gelsin...
Murat YA?AN

IP
maverick99
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 32
Alıntı maverick99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 05:35
Merhabalar.Bildiğim kadarıyla bütün F-4E(klasik F-4E kastediyorum) modelleri her türlü görev uçabilme kabiliyet ve aviyonik sistemlere sahiptir.Görev nevi si uçmuş olduğu filo ile alakalıdır.
Highlander Alfa Scramble   go go go
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 05:51
Hava-hava radarına sahip olsa bile,klasik güdümsüz hava-yer mühimmatını atma kabiliyeti tüm F-4E'lerde var öyle değilmi?Yani "atışa giden uçak" şeklinde yapılabilir hepsi.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 06:04
Orjinalini yazan: maverick99

Merhabalar.Bildiğim kadarıyla bütün F-4E(klasik F-4E kastediyorum) modelleri her türlü görev uçabilme kabiliyet ve aviyonik sistemlere sahiptir.Görev nevi si uçmuş olduğu filo ile alakalıdır.

Aslında tam olarak bizde nasıl kullanıldıysa aynen onun gibi yapmak istiyorum. Bir nevi onu canlandırmak gibi. Yoksa istenilen konfigürasyon yapılabilir ama bana gerçekçi gibi gelmiyor.
Murat YA?AN

IP
maverick99
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı maverick99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 07:00
Keşifçi bey, bildiğim kadarıyla Hava-hava radarı diye bişiy yok .Tek tip radar olup radarın A-A ,A-G çalışma modları vardır.Tüm klaslik bombalarla birlikte Pave spike targeting pod ile de Gbu-12,Gbu-10 bombalarıda atar.

Düzenleyen maverick99
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 08:08
F-4 yapıldığı günden beri çift rollü bir uçaktır.Hava taarruz,yer taarruz.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 11:36
Modernize edilmeyen F-4'ler denildiği gibi çift rolede uygun uçaklardır. Modernize edilen F-4'ler ise radar olarak hava-hava muharebesine müsait olsalarda silah olarak sadece AIM-9 kullanabildikleri için daha ziyade bu modu kendilerini korumak için kullanırlar.

LGB'leri kullanması için F-4'lerde Pave spike poduda şart değil. Sonuçta özel timler tarafından da lazerle işaretlenmiş hedefler vurulabilir. Hatta geçenlerde bir tatbikatta AH-1W'lerin lazer ile işaretlediği hedefler uçaklardan bırakılan LGB'ler tarafından vurulmuştu.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
maverick99
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı maverick99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2006 Saat 14:58
Evet dediğiniz gibi başka bir kaynaktanda lazer sıkılır.Ben sadece F-4E nin kabiliyeti ve mevcut sistemi açısından öyle dedim.Sayglıar..
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma