Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Modelsitesi 2006 Plastik Model Yarışma ve Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
judas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 09:40
Bence iyi veya kötü modelci yoktur, iyi veya kötü yapılmış model vardır. Sanat ve modelcilik ilişkisi ise ince bir hattır.
feed the troll
IP
crow
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 583
Alıntı crow Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 10:51

model yapmak sanat değil diyen arkadaşlar bu yapılan modele göre degişir demekmi istiyor
benim aklıma kalan bir kaç model var bunlardan biri bagdat köşkü izzet abinin diorama çalışmasındaki fayansların boyanması ve bir diğeri tayfun arkadaşımızın BMW M1 Art Car "Andy Warhol"çalışması bunlar birer sanatsal çalışma değilmidir.

www.crowmodelcars.com
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 11:31
Bence de modelcilik ve sanat birbirine uzak kavramlardır.
Örnek gösterilen çalışmalar, "sanat" eseri sayılan gerçeklerinin küçük birer kopyasıdır. Bunların küçük birer kopyasını sanat eseri yerine koymak bence gerçeğine haksızlıktır.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 11:59
Sayın Shaw;
Orjinalini yazan: shaw

bende istiyorum yarışma niye istemeyim. Yarışmada güzelleri görelim ki hırslanalım daha iyilerini yapalım.

.... hırslanıp daha iyisini yapmaya çalışmak, bu ego değil midir? Değil diyorsanız ego sözlüğüne yüklenen anlamlara bir göz gezdirin.

İyi maketçi konusu ise biras saçma olur. Yani demek istediğim iyi maketçiler çıksın ortaya düşüncesinde olan bir kişi hobi için değil kendini etrafına kanıtlamak için araç olarak kullanıyodur bu hobiyi(bi nevi ego tatmini).

Bütün modelciler yaptıklarını göstermek ister, en basidinden eve gelenlere gösterirler. Modeli kendisi için yapıyor olabilir ama onca emek verdiği şeyin başkaları tarafından da takdir edilmesini istemek te egodur, bunda kötü bir taraf yoktur.

(Benim düşüncem)Zaten yarışama düzenlemekteki amacımız birbirimizle tanışıp sağlam dostluklar kurmak, tecrübelerimizi birbirimizle paylaşmak, bu hobiye yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olmaktır.

İyi modelcinin normlarından biri de budur bence, keza egosuna rağmen bildiklerini ve deneyimlerini karşılıksız paylaşıyorsa kişi iyi bir modelcidir.

Orjinalini yazan: judas

Bence iyi veya kötü modelci yoktur, iyi veya kötü yapılmış model vardır. Sanat ve modelcilik ilişkisi ise ince bir hattır.

İlk cümleye kısmen katılıyorum; kendini geliştiren modelci iyi bir modelcidir, geliştirmeyen ise kötü. İkinci kısma ise katılmıyorum keza ikisinin arasında ince bir çizgiden ziyade uçurum vardır. Sanat eseri diye lanse edilen eserlerin bile hangisinin gerçek sanat eseri olduğu tartışılırken olayı bu kadar genel ve yüzeysel almak yanlıştır. Unutulmaması gereken gerçek sanatı değerlendirmek için ciddi bir bilgi ve birikim gerekmektedir.

Orjinalini yazan: crow

model yapmak sanat değil diyen arkadaşlar bu yapılan modele göre degişir demekmi istiyor
benim aklıma kalan bir kaç model var bunlardan biri bagdat köşkü izzet abinin diorama çalışmasındaki fayansların boyanması ve bir diğeri tayfun arkadaşımızın BMW M1 Art Car "Andy Warhol"çalışması bunlar birer sanatsal çalışma değilmidir.

Modele göre değişmez çünkü olan bir objeyi taklit etmek sanat değildir. Verdiğiniz örnekler buna net örnektir.

Bağdat köşkündeki fayanslar vesaire sanattır, bunu hakkıyla ölçekli olarak yansıtmak ise iyi modelciliğe net bir örnektir.
BMW M1 Art Car Andy Warhol'un sanatını yansıttığı bir tualdir, Tayfun'un modeli ise iyi bir modelcilin mevcut objeyi hakkıyla ölçekli olarak yansıtmasıdır. Bu iki modelde de yaratıcılık yoktur, eğer bu iki modelci olanı yansıtmayıp kafalarına göre boyasalardı o zaman neyin ölçekli modeli olurdu onlar soru işareti. Misal Tayfun gerçek araçtaki renkleri beğenmeyip kendisine göre daha uyumlu bir skalada boyasaydı modeli (ki adamı tanıyorum çok daha zevkli bir M1 boyaması yapacağını biliyorum), o zaman ortaya çıkan model BMW M1 Art Car Andy Warhol olmaz What-if BMW M1 olurdu.
Bu minvalde birşeyi savunuken savunduğunuza antitez olabilecek örnekler kullanmayınız.

Korkut abi,
Orjinalini yazan: Korkut

Sevgili Ufuk; hobimize "sanat değildir" deyip aşağılama lütfen. Modelcilik sanat olduğu gibi, aynı zamanda çok iyi bir mental terapi aracıdır.

Öncelikle sanat, zanaat ve hobi kavramlarını birbirinden ayıralım. Bu kavramlar birbirinden tamamen ayrıdır buna rağmen çoğu kişi tarafından karıştırılır.
Hobiler sizinde belirttiğiniz gibi menatl terapidir. bu terapi için başta belirttiğim gibi öncelikle zaman akabinde olanak yaratılır. Pul biriktirmek te bir hobidir, ve bugüne kadar pul biriktimenin bir sanat olduğunu iddia eden birine rastlamadım. Model yapmak kişiyi geliştiren çok ciddi bir hobidir, bu ağırlığa sahip bir kavramı sanat bu şeklinde desteklemeye çalışmak işin ciddiyetine gölge düşürür. Netteki bir sanat tanımı;
Sanat, deha düzeyindeki zekanın, var olana karşı tepkisinin, tutarlı bir bütünlük içerisinde somutlaştığı bir alandır. Sanatçı, zekası ve sezgileriyle çağının önünde giden insan olduğu için, gerçek sanatın anlayanı azdır. Onu anlamak için çaba gerekir. durumu özetlemektedir, WRnumber 40xxxx FW-190F8 makedi yapmak bir ifade tarzı değildir, olan aletin reproduksiyonudur.
Thomas Munro'ya göre; "sanat doyurucu estetik yaşantılar oluşturmak amacıyla dürtüler yaratma becerisidir." (kaynak www). Kimsenin bir modele saatlerce bakıp türlü türlü anlamlar yüklediğini düşünmüyorum şahsen.

Öte yandan bir resim yapıp ben bu ifadeyi yükledim demek modelcilikte işe yaramaz, çünkü modelci objenin gerçeğine sadık kalmak zorunda olduğu için malın başarısı gerçeğine yakınlığıyla ölçülür.

Bak şimdi buna itirazım var...
Modelcilik sanattır. Bir şeyi adam gibi ortaya çıkarabilme becerisi, sanatçılığı da gerektirir. Tutkalları taşırmamak, güzel tesviye yapmak, bir tablo nasıl boyanıyorsa modeli de öyle boyamak... Bir şeyi ölçekli olarak kopya etmenin de mutlaka bir adabı ve gerektirdiği asgari bir el ve göz sanatı düzeyi vardır. Zaten "İki parça yapıştıran herkese modelci denmesi mümkün değildir" cümlesi de daha üst düzey bir çalışma beklentisi ortaya koymuyor mu?

Benimde buna itirazım var:)
Birşeyi adam gibi ortaya çıkarabilmek el melekesinin deneyimle birleşmesidir; el melekesi tek başına zanaat sayılabilir belki ama sanat değildir. Aynı zamanda el ve göz sanatından ziyade tanımı el ve göz koordinasyonudur kullanılan. Kısacası Sanat kelimesi bu kadar ucuz değildir. Sonuçta bir modeli bitirmek için deli dahi yada deha olmak gerekmez, tekniğini bilen ve bunu deneyimle birleştirip uygulayan herkes bir modeli bitirebilir. Ama fırça tutmayı bilen renkleri tanıyan herkes ressam olamaz, çünkü icra etmekle yaratmak arasındaki sınırı geçmek çok küçük bir azınlığa mahsustur.

Hadi bunu geçtik. Bir diorama düzenlemek, birşey yaratmanın ta kendisi olmak gerekir. Burada yapılan iş, 3 boyutlu bir tablo; bir fotoğraf oluşturmak değilse nedir?
Sanat yaratıcılık ise, yaratıcı olmayan biri bir dioramayı nasıl planlar da yapar?

Burda yapılan iş üç boyutlu bir tablo değil "canlandırma"dır. Dioramaların temeli mevcut sahnelere dayanır. Bir diorama oluşturmak için çok ciddi bir ön araştırma süreci gerekir, yanyana koyulmuş bir takım araçlar ve onların üstündeki bir takım figürler diorama değildir. Benim gördüğüm bu kavramın memlekette çok az modelci tarafından ciddi olarak bilindiği. Fotoğraf bazlı dioramalar ise (misal Ceki'nin spitfire'ı) kavrama güzel bir örnektir. Şurasıda boş kaldı iki ağaç atalım mantığı yanlıştır.

Şevkle dolu olan, ve yeni başlayan biri kötü değil, deneyimsiz modelcidir.

Deneyimsiz modelci haliyle kötü model yapar, bunda tuhaf birşey yoktur, deneyim arttıkça iş güzelleşir. Ama deneyim artmasına rağmen modellerde bir gelişim yoksa işte o zaman o kötü bir modelcidir.

Konumuz kötü insan kötü modelci kavramıyla alakalı olmadığı için buna birşey yazmıyorum.

Konumuz modelcilik sanat mıdır değil midirden gelişmiştir. Neticede bunun eğitimini almış biri olarak net söylüyorum model yapmak sanat değildir, dilerseniz daha kapsamlı olarak da tartışabiliriz gece uzun:)

Düzenleyen Ares
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 12:03
Yani kusura bakmayın ama, gerçeğinin küçük bir kopyasını yapmak sanat değilse, heykeltraşların büst yapması ne oluyor? Gördüğün insan üst kısmını küçülterek kopya ediyorsun..
Bir tabiat köşesinin resmini yapmak ne oluyor? Gördüğün doğa parçasını küçük bir tuvale kopyalıyorsun.

Bu durumda resim ve heykel de sanat dalı olmaktan kurtulmuş ve basit birer hobi olmuş bulunuyor...

Yapmayın Allahaşkına!
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 12:20

Yani kusura bakmayın ama, gerçeğinin küçük bir kopyasını yapmak sanat değilse, heykeltraşların büst yapması ne oluyor? Gördüğün insan üst kısmını küçülterek kopya ediyorsun..
Bir tabiat köşesinin resmini yapmak ne oluyor? Gördüğün doğa parçasını küçük bir tuvale kopyalıyorsun.

Bu durumda resim ve heykel de sanat dalı olmaktan kurtulmuş ve basit birer hobi olmuş bulunuyor...

Yapmayın Allahaşkına!

Korkut abi vesikalık fotoğraf çekmek sanat mıdır diye soruyorum, evet cevabıyla beraber mısır sanatından bugüne yazmaya başlıyorum:)))))))
Ares
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 12:35
Korkut Abi,
dönemin yaşam tarzını, toplum yapısı ve bunun gibi bir çok özellikle beraber sanatçının duygularını taşıyıp, bir eşi ve benzeri yoksa ; o çalışma sanat eseridir tabii ki.
Ama her büst, her heykel sanat eseri olmadığı gibi kebapçıların duvarındaki tablolar da sanat eseri değildir.
Kendi ilgi alanımdan örnek vermek gerekirse; hiç bir uçak makedinde o uçağın, ne kadar hızlı gittiğini, ne manevralar yaptığını, motor gücünü vb. karakteristik özelliklerini izleyene hissettirecek, düşündürecek yorumlar katamam ki ! Bilmeyen için "uçak işte" Ama sanat eseri sayılan bir at heykelinde sanatçı izleyene, o atın zerafetini, hızını vb. karakteristik özelliklerini kendi tarzıyla, kendi yorumuyla, duygularıyla anlatır, hissettirir. Bizim böyle bir şansımız yok. Bu bakımdan modelciliği ben sanat olarak görmüyorum.
IP
crow
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı crow Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 12:47
Ben sanat diyorum çünki bu konuda eğitim almamış biriyim aynı zaman da birde kebabcıyım
www.crowmodelcars.com
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 13:01

Ben sanat diyorum çünki bu konuda eğitim almamış biriyim aynı zaman da birde kebabcıyım

Deneyimli obur olarak derim ki iyi yapılmış bir beyti veya alinazik bilfiil sanattır, ve ugruna butun bu entellektuel yaklasımdan vazgecilebilir... de şu saatte nerden bulunur soru işareti:(
Ares
IP
crow
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı crow Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 13:09
Orjinalini yazan: Ares

Deneyimli obur olarak derim ki iyi yapılmış bir beyti veya alinazik bilfiil sanattır, ve ugruna butun bu entellektuel yaklasımdan vazgecilebilir... de şu saatte nerden bulunur soru işareti:(

deneyimli obur olduktan sonra arayan bulur saat farketmez

david babada modeli kopyalarken
www.crowmodelcars.com
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 13:21
Fotoğraf proje bazında konsept-> mock-up-> uygulamaya güzel bir örnektir, burdaki mock-up yayıncılıkta "maket" tabir edilen bir nevi prova baskıya denk düşmektedir, Neticede kullanılan tual ciddi pahalıdır. Mock-up ana hatları belirler finalinde gerçek arabaya yapılan boyama sanattır. Resim tabiriyle eskizde denebilir.
Ares
IP
Randall Flagg
Admin Group
Admin Group
Simge
Global Admin

Gönderilenler: 31
Alıntı Randall Flagg Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 13:32
Selamlar,

Öncelikle, bir çalışmanın "sanat" sınıfına girip girmediğine çalışmayı yapanın kendisi karar veremez. Kaldı ki tank ile uçağın, tüfek ile bıçağın sanatsal bir yanı da yoktur. Uçak havada 28 çizse, siz de bunu yansıtmanın bir yolunu bulsanız, o yine de sanat olmaz. Niçün olmaz, çünkü uçaktır o. Heykel değildir, resim değildir, katedral değildir, mağara resmi kadar bile sanatsal değeri yoktur. O, belli görevleri yapması için tasarlanmış bir makinedir. Tasarımının da sanat ile alakası yoktur, öyle olsaydı kimse F-117 ile uğraşmazdı. Yok o gemi resim gibiymiş, Mustang'in çizgileri köpekbalığını andırıyormuş, 64 Thunderbird kız gibi arabaymış. Bunlar Endüstri Tasarımının kapsamına girer; evet, tasarım aşamasında bu objelerin güzel görünmesi için çaba harcanır ancak son sözü teknolojinin gerekleri, kullanım alanı ve ergonomi söyler. O yüzden ENTAS'çı da sanatçı değildir zaten. Muahahahahahahaaaaa (bkz. Türk filmi kötü adam gülüşü).

Örnek olarak Warhol verilmiş. Ancak Andy Warhol bir BMW'nin üzerine benim 20 aylık kızımın da yapabileceği şekilde boya fışkırtıp, sonra da herkese bunun sanat olduğunu yutturabilir. Yok metaymış da, böyle şekillere sokunca insan gözünde yapay değeri olan bu objenin birimsel olarak değersizliği vurgulanıyormuş. Stüdyoda minimalistin minimalisti müzik diye bilmemkaç dakika sessizlik kaydedip, bundan bir manifesto yaratılıyormuş. Dadaizm sanatı yerin ta dibine geçirmiş, bu densizler de üstüne mezar taşını dikmişlerdir. Bunları geçiniz, manifesto lafını duyduğunuz yerden hemen kaçınız. Bu tip örnekler yüzünden güzel sanatlar fakültelerinde millet şeşi beşe ekleyip, sonra da kendi kendine ürettikleri şeylere anlamlar yüklüyor ve herkese "sanat yaptık" diyorlar. Maazallah, "Abi bunun neresi sanat?" siye sorma gafletine düşerseniz de cevap hazır: "Ahanda sanat düşmanı, dutun kaçmasın!". Dali'nin atların bacaklarını amorf şekilde uzatmadan önce klasik kalitede ne kadar mükemmel atlar çizdiğini, Picasso'nun La Guernica'ya gelene kadar ne eskizler patlattığını düşünmeden tuvale boya sıçratan, daha oyun hamuru ile çöp adam dahi yapamayı beceremezken portakal sandığını parçalayıp tahtalarını birbirine çivileyip heykel yapan, üç tane eski televizyonu eski tambur fırının üzerine koyup enstelasyon gerçekleştirip video-art fıştırtan hemen "sanatçı" oluyor bu dünyada artık. Popçu Çelik de şarkı yazıyor, ona da mı sanatçi diyeceğiz. Diyeniniz varsa gözüm görmesin zaten :D

Dolayısıyla maket yapmanın sanat olduğunun iddia edilebiliyor olması da çok normal aslında. Üç kalıp plastiği, iki tüp yapıştırıcı marifeti ve zımpara tahrikiyle toplamanın neresi sanat olabilir? Sanat eseri düşünceye sevketme, esinleme, başka bir ruh halini izleyicisine yansıtma, fikir enjekte etme yeteneğine sahiptir. Modelcilikte buna belki ve ancak diorama ile vinyetlerde yaklaşılır. O zaman bile, "bu Ardenler dioramasınıdaki Waffen SS kıyafetleri yanlış" ya da "bu Kelt savaşçısının bıyığı siyah değildi, ben gördüm" dediğiniz anda, işin sanatla yakından uzaktan alakası kalmamıştır. Minik bir fikir iletme kapasitesi varsa bile, o anda yerin dibine geçer çünkü gerçek bir sanat eserinin ana amacı gerçeği aynen kopyalamak, ayrıntılarda boğulmak ve görsel klişeleri sonsuza kadar tekrarlamak değildir. Öyle olsaydı Matisse ile Van Gogh overlokçu olurdu.

Yaptığımız işlere boş anlamlar, cümlelerimize gereksiz yüklemler eklemeyelim arkadaşlar. Normal hayatta hamasetten bıkmışız zaten, modelci camiasının da en az 7-8 cıvatası devamlı eksik, bir de olmayacak duaya amin demenin ne manası var, değil mi güzel kardeşim?. Değil kardeşim sanat manat. Hobi bu, boş zamanı değerlendirmek için yapılan boş iş. İçine anlam doldurmaya çalışacağınıza boşluklara macun doldurun, üstüne de 800 numara zımpara yapın, hatalar belli olmasın :P İsteyen gece avcısı yapsın, isteyen araba, gönlümüze neşemize göre kreatuarla olsun, yan keskiyle olsun girelim damardan plastiğe. Yok ben 1/48 P-51 topladım Michelangelo oldum, üzerine mat vernik attım Rembrandt oldum diyen varsa da, bana ne kardeşim, aferin.

Sevgiler.
IP
Randall Flagg
Admin Group
Admin Group
Simge
Global Admin

Gönderilenler: 31
Alıntı Randall Flagg Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 14:16
@ Korkut Abi

Her büst sanat değildir, mesela bendeniz daha Atatürk'ün "sanat eseri" sayılabilecek pek fazla heykelini görmedim. Okulların önüne dikilen Atatürk büstleri sanat eseri olmadıkları gibi zaten çoğunlukla kalıptan çıkmaktadır, üstelik de kiminin burnu büyüktür, kiminin kulağı küçüktür. Mustafa Kemal'in fotojenikliğinden ve asaletinden yoksun bahtsız birer kopyadırlar. Zaten onlar da birer hamaset aracıdır, M.K. Atatürk beceriksizce yapılmış bir büste indirgenmiştir onlar yüzünden. İnsanlara onun gerçek gücünü, umutlarını ve hedeflerini esinleyebilen çok az sayıda heykeli vardır. Diğerleri ya şaşıdır, ya da Akdeniz'i gösterir.

Her doğa resmi de sanat olarak nitelenemez. TRT'de eğitim programları yayınlanan, bonus reklamı saçlı süper bir amca vardı (programları hala yayınlanıyor ama amca öldü), annem onun sayesinde çatır çatır manzara resmi yapmayı öğrendi. Her manzara, her natürmort, her nü sanat değildir. O resmi sanat eserine dönüştürecek kıvılcım TRT ya da rahmetli bonus amca aracılığıyla edinilemez. Forum çerçevesinde kitaplara geçmiş doğa resimlerinin ve natürmortların neden sanat eseri sayıldığıyla ilgili açıklama yapmam zor ve yorucu olur. Ancak her güzel sanatlar öğrencisinin ana kitabı "Sanatın Öyküsü (Gombrich)" bu konuda fikir verebilir. Mesela Ufuk da Canon D20 SLR ile fotograf çekiyor, ben bu kadar yıldır bir sanatsal başarısına şahit olamadım. Oysa aynı makineyi kullanan bazı fotografçıların son derece etkileyici (aç Afrikalı çocuklar ya da kafasına vurulan foklar gibi herkesi ağlatma kapasitesi olan direkt sebep-sonuç çalışmaları haricinde) fotograflarını gördüm. Dolayısıyla mevcudu kopyalamak sanat değildir, ancak haber olabilir. "Ahanda bizim orada böyle bir taş ev var, yanından da dere akıyor ne güzel", "masada çok şık bir sepet içinde elmayla armut var sevgilim, git ye", "birisi zamanında böyle bir köprü yapmış, ben de küçüğünü yaptım" şeklinde iletişim değeri taşırlar. Reklam ajanslarında iki tip eleman vardır, sanat yönetmenleri ve operatörler. Herşeyi operatör uygular, ancak asıl fikri yaratan sanat yöneticisidir. Modelci iyi bir operatördür. Elindeki imkanları iyi değerlendiren, eli işe yatkın, iyi airbrush kullanabileni "usta modelci" olur, "sanatçı" olmaz. Öyle olsaydı eline her müzik aleti alıp iki nota tıngırdatanı Wagner ile aynı kefeye koymak, her piyano çalanı Kenny Garrett saymak, tüm gitaristlere de Al Di Meola muamelesi yapmak lazımdır ki, olmaz, oha falan olurum.

@ Crow

Ben bu konuda eğitim almış biriyim, her türlü kebabın da bilfiil destekçisiyim. Eğitim aldık da ne oldu? İddia ediyorum, benim okulda bulunduğum süre içinde mezun olan - ki bu süre 10 senedir - tüm sınıflardan sadece iki adet sanatçı çıkmıştır. Bu arada ben de okul üçüncüsü olarak derece aldım ama sanatçı olamadım. Birinci olan arkadaşımız sanatçıydı, ikinci olan değildi. Diğerlerinin (kendi bölümüm için konuşuyorum) bir tanesi sanatçı olduysa, ceza olarak hayatımın sonuna kadar her gün eski model Revell yelkenli gemi toplarım, nah şuraya yazdım.

@ Ares

Kebap sanat eseri değildir. Dürer'in taş baskıları duvarda, kuzu şişte güzeldir. Dört ayak üzerinde başlayan yolculuk midede son bulur. Bir kuzu yutulduktan sonra ancak tuvalete esin kaynağı olur, sonra en kısa zamanda unutulur. Yemek yapmanın sanat olduğuna dair bu şapşalca fikir bir Fransız uydurmasıdır, senin Sen Jozef'te kafanı karıştırmışlar.

Sevgiler.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 17:56
Maket yapmak zanaattir diyerek noktalasak artıkın?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 18:32
Şarkıcısı, dansözü, dizi oyuncusu manken eskisi de sanat yaptığını iddia etmekte olan bir ülkede, maketçilik bunların hepsinden yaptığından daha ala sanattır.

Aslında ne bizim yaptığımız ne yukarıdaki yarı çıplakların yaptığına sanat denemez. Ancak modelcilerin de bir sanatçı yaratıcılığına, özverisine, şevkine sahip olmasına ve bu özellikleri modeline yansıtmasına paralel, sanatçı terimini haketmese de iyi modelci sıfatına layık olduğunu düşünüyorum.
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 18:35
Modelcilik zanaattir, hobidir, vaktimizi sevdiğimiz bir hobi ile değerlendirmektir. (boş iş değildir bence) ve Bonus amca, merhum Bob Rose'dur (ben çok severdim programlarını ve resimlerini).
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 18:55
Ben müsadenizle konuyu "Model model için midir, yoksa model sanat için midir?" yönüne çevirmek istiyorum :)

Arkadaşlar sanattı, zanaatti, yok boş işlerdi derken özümüze dönsek, yarışma ne zaman olacak, ne yapılacak desek? En kısa zamanda bir araya gelsek, ocakbaşı yapsak, güzelleşsek?

Tolga
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 19:25
Yeminli modelci
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>