Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Modelsitesi 2006 Plastik Model Yarışma ve Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 20:26
Artık ısrar etmesek inatla...

Modelcilik sanat değil, girebileceği bütün kapsamlarla "zanaat"tir. Günümüz kültüründe her şeyin yozlaştırılışı gibi medyatik olayım, parayı vurayım, anlaşılmaz olarak prim yapayım diye düşünen bir takım insanlar "sanat" kavramının içini boşaltıp yozlaştırdıkları için ortaya böyle yanlış anlaşılmalar çıkmakta.

Bakınız TDK'nın "Sanat" kelimesinin ilk ve asıl anlamı için verdiği karşılık "Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık" şeklindedir. Yine TDK'nın "Zanaat" için verdiği tanımlama ise: " 1)İnsanların maddeye dayanan gereksinimlerini karşılamak için yapılan, öğrenimle birlikte deneyim, beceri ve ustalık gerektiren iş, sınaat 2)El ustalığı isteyen işler".

Bu durumda ortaya bir duygu, tasarı güzellik çıkarmayan ve sadece var olan bir şeyin gerçeğe uygun şekilde taklit eden bizler sadece ve sadece zanaatkarız. "Sanatçı" sıfatını üstlenmemiz bence saygısızlık olur. Eğer biz kendimize "sanatçı" diyorsak bu durumda bir demircinin, bir tahta oymacısının da sanatçı olması gerekir, fakat ne bizim yaptığımız maketlerde ne de onların ürettiği ürünlerde sanata esas olan "öz" yoktur. Siz yukarıda değinildiği gibi bir uçak maketiyle karşı tarafa bir duygu hissettiremez, bir mesaj veremez, yeni bir fikri aşılayamazsınız. Sadece varolan bir şeyin bir kopyasını ne kadar başarıyla ürettiğinizi gösterirsiniz.

Sanatın bir özelliği de "tekrar yapılamayacak, tek" olmasıdır. Bir FW-190 uçağının birbirinin kopyası 2 eşi yapılabilir, fakat diyelim ki "Guns'n Roses" grubunun "November Rain" şarkısından 2 tane yapılamaz, anlamını kaybeder.

Bu tartışmayı bence daha fazla uzatmayalım derim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
jedi
Üye
Üye

Gönderilenler: 124
Alıntı jedi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 21:11
Degerli Modelciler, Ufuk disinda konuyu kavramayla ilgili ciddi bir bilgi
eksikligi goruyorum, hele ki guzel sanatlar egitimi almis ve on yildir da
guzel sanatlar egitimi veren otuz yillik bir maketci olarak ben de bir kac
kelime yazayim dedim.

Temel problemimiz halkimiz tarafindan becerikli, mahir ve el becerisi olan
herkese sanatkar adam denmesi gibi, aslinda bir ovgu olarak kullanilan
sanatkar sozcugunun her anlamda sanki el becerisi olan herkes
sanatkardir gibi bir algilamaya yol acmasi ile ilgilidir.

Sevgili Ufuk cok guzel aciklamis ama bir de ben izah etmeye toparlamaya
calisayim, birakin maketi, sarkiciyi, turkucuyu, sanat egitimi almis
binlerce insandan sadece cok kucuk bir bolumu belki de yuz de biri gibi
bir gurup yillarca yaptiklari calismalar ile yapilacak degerlendirme ve
elestiriler sonucunda belki sanatci olarak isimlendirilebilir.

Maketcilik ise yetenekle veya yaraticilikla pek de alakasi olmayan ve
ozellikle her el becerisi veya hobi gibi bolca calisip, bolca denemeler
yapip, arastirarak gelistirilebilen bir aktivitedir.

Ben Ufuk'la tanistigim zaman yaptigi maketler ile bugun yaptiklari
arasindaki inanilmaz derecedeki kalite artisinin en temel nedeni icindeki
modelcilik askini, modelcilik meskine donusturup hic bos durmadan kira-
doke, boza-yapa gercekten cok ust bir seviyeye getirmek icin harcadigi
emek ve zamandir.

Bugun bir cok calsmasini keyifle izledigimiz ve sitede bir fan kulup
kuracak kadar hayrani olan Izzet bey icinde eminim ayni seyler gecerli, ilk
tanistigimiz zamanlar boyadigi figurlerle bu gun boyadigi figurler ve
maketler arasindaki muthis gelsmenin ve bu konuda uluslararasi
platformda ulastigi kalitenin odullendirilmesinin nedeni kesinlikle cok
calisan ve cok ureten, modelciligi de askla yapan bir modelci olmasidir.

Korkut bey ve onunla ayni dusunceleri paylasan kardeslerime sunu
iletmek istiyorum, sizler genel kultur duzeyinin uzerindeki bireyler olarak
sanatin ne anlama geldigi konusunda bence biraz daha ozenli
yaklasabilirsiniz. Ben gerek aldigim egitim, gerekse meslegim, bir cok
yurt ici ve bir kac yurtdisi sergiye katilimis olmama, ragmen hala uretmis
oldugum hic bir calismaya sanat eseri diyemiyorum, sizlerde 200 gr
plastigi kutusundan cikarip eglenceli sattler gecirmek icin yapistirip
boyama ugrasisina sanat denir mi, bir daha dusunun.
http://jediarsivleri.blogspot.com/
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 23:11
Orjinalini yazan: jedi

Maketcilik ise yetenekle veya yaraticilikla pek de alakasi olmayan ve
ozellikle her el becerisi veya hobi gibi bolca calisip, bolca denemeler
yapip, arastirarak gelistirilebilen bir aktivitedir..

Orjinalini yazan: jedi

200 gr
plastigi kutusundan cikarip eglenceli sattler gecirmek icin yapistirip
boyama ugrasisina sanat denir mi, bir daha dusunun.

200 gr. plastiği yapım kılavuzuna bakıp parçaları sırasıyla yapıştırırsan buna sanat denmez tabi ki KÇG (kutudan çıktığı gibi) denir. Modelciliğin yetenekle ve yaratıcılıka ilgisi yok demek özellikle Korkut abi gibi Scratch built çalışmalrı bulunan arkadaşlarımızı üzecektir. Korkut abinin sitesine yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ederim "New Mini Gt", "Scrapmobile" gibi çalışmalarını incelerseniz işin 200 gr plastik olmadığı anlaşılır. Bu tür çalışmalarda sıfırdan üretim vardır ve ciddi tasarım çalışmaları yapılır.

http://www.korkutvarol.com

Pipetten sokak lambası yapmak, lehim telinden emniyet kemeri veya puntel yapmak, kulak temizleme için kullandığımız çubuklardan egzos yapmak yaratıcılık değil midir?
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
ee_ee
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 15
Alıntı ee_ee Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 23:28
Yaw halt ettim galiba..

İki satır yazı 3 sayfa forum çıkardı. Önerimde bahsi geçen iyi maketçi kavramı mecazi anlamda kullanılmıştır. İyi maketçi kime neye göre seçilecektir? Bunun bir done si var da ben mi bilmiyorum? Benim önerim aynı tip modeller arasında iyinin iyisi(daha çok benzetileni vb)gibi birşeydi. Sonuçta bir cisimin minyaturunu yapıyor isek elimizde bir done var demektir. Bu doneye bakılarak bir karar verilebilir bence.Dolayısı ile bu benzetmeyi en çok başaran arkadaşada bir paye verilmesi hoş olur kaanatindeyim. Bunun adının da illaki en iyi maketçi olması gerekmez.

Saygılarımla,
Bir gün herkes maket yapacak....Takım belli oluyor değil mi?:=))))
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 23:35
Orjinalini yazan: shaw

Bu tür çalışmalarda sıfırdan üretim vardır ve ciddi tasarım çalışmaları yapılır.

Bir En-tas çı olarak, tasarım nedir ciddi tasarım nasıl yapılıra inanın sayfalarca yazı yazabilirim ama gerek yok, guzel modellerdir diyip tasarım kavramına kavram bazında hic girmeyelim bence...
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 23:40
Evet konu giderek uzuyor uzadıkça işin içinden çıkılmaz bir hal alacak.
Abicim sen bu başlğı komple forumdan sil en iyisi:)))
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 23:43
Orjinalini yazan: ee_ee

Yaw halt ettim galiba..

Sanırım öyle oldu :)))))
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 23:50
Size modelcinin ve modelciliğin ne olduğu hakkındaki net düşüncemi anlatamam.Ama ne hissettiğimi yazıcam.

Bir insanın sanatçı veya aydın olup olmadığına ancak,o öldükten sonra karar verilebilir!

Sizlerinde,yukarda "sanatçı" olarak andığınız isimlerin hepsi rahmetlidir.Gerçekten de biz canlı olanların,geçim için gemi modeli yapıp satan esnaf-zanaatkarlardan bir farkımız yok.Çünkü ezici çoğunluğumuz günün birinde sanatçı olarak anılma hülyasında değiliz.Aramızdan,bu uğurda gayretkeşlik yapanlarda,zaman zaman kendilerini ayıplanmış,hiç yoktan dışlanmış,itham edilmiş bulurlar.
Günün birinde benim yaptıklarıma bakan bazı insanlar (sanatçıyı görünce tanıyan tipler),"bu herif,fark yaratmayı başarmış" "bu dioramada,insana orada kilerin duygularını ve yaşadıklarını hissettirmeyi başarmış" "neden olmasın dedirtmiş" diyebilirlerse şayet,benim bir model veya minyatür sanatçısı olduğumdan,olabileceğimden bahsedilebilir.

Benim bakışıma göre,kutudan çıkardığım kit ile,doğadan-çevreden araştırıp bulduğum malzeme arasında fark yoktur.Her şekilde yoğurduğum hamurun içinde kaybolup gidiyorlar.

Elimde oyuncak olmaktan çıkıp saplantılı,tutkulu bir iş olunca o ıvır zıvırlar;Baktıkça onlarla ilişkilendirdiğim kurumları,insanları,o insanların ortak geçmiş ve kültürlerini anımsatırlar.Bir gazinin göğsünde ki madalyayı maden,hakiki bir ressamın,resmini çerçeveye sığdırılmış tuval,İlhan İREM'in Anlasana şarkısını söz ve nakarat olarak görmediği-hissetmediği gibi,gözümde ıvır zıvır olmaktan çıkarlar.Yoksa,ben de onların birer mal,obje olduklarına yemin edebilirim.

Günün birinde model sanatçısı olmak hülyasının peşinde değilim.Modelciliğin sanat olabileceği hülyasının peşindeyim!

Neden olmasın?
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 00:41
Orjinalini yazan: shaw

Evet konu giderek uzuyor uzadıkça işin içinden çıkılmaz bir hal alacak.
Abicim sen bu başlğı komple forumdan sil en iyisi:)))

Valla uzun süredir ilk defa içi kavram ve söylemle dolu bir muhabbet dönmekte, şahsen yazmaktan zevk alıyorum:)
Ares
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 01:23
Orjinalini yazan: Ares

Valla uzun süredir ilk defa içi kavram ve söylemle dolu bir muhabbet dönmekte, şahsen yazmaktan zevk alıyorum:)

Benim haddime düşmez ama, birikmiş sanırsam :)

Bence bu tartışma da gereksiz olarak görülmesin, neticede forumun amacı bilgi paylaşımıdır ve insanların fikirlerini birbirlerine bildirecekleri bir yerdir. Bu konuda demek ki pek çoğumuzun farklı fikirleri var ve onları değerlendirerek bir sonuç yakalamaya çalışmamız bence olumlu ve "forum" amacına hizmet eden bir durum.

Ee_ee bence demek istediğini tam aktaramadığı için buralara yelken açmışız sanırsam. Model yaparken tabii ki hepimizin amacı en iyiyi yakalamak ve bunun için hep örnek aldığımız birileri olacak. Ama sonuçta bu öznel olan ve tamamen kişisel değer yargılarının ön planda olduğu bir hobi, durum böylerken "en iyi maketçi" kavramı, insanların egolarının da devreye girdiği bir hobide gereksiz sürtüşmelere ve yanlış anlaşmalara neden olabilir, dolu bir silahı ortada başıboş bırakmak gibidir.

Maketçi zanaatkardır efendim, sanatla ilgisi alakası yoktur diyerek noktalıyorum.

Tartışma sürecekse zanaatkarın da yaratıcı ve farklı olabileceğini, hatta teknik gelişimlerin bu sayede mümkün olduğunu, fakat bu yaratıcılığın asla ve asla sanat olamayacağından dem vuracağım.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 01:44
Orjinalini yazan: Emroglan

.

Maketçi zanaatkardır efendim,

Hoşgeldinnnnnn, burdan yürür gideriz valla şimdiden sen tezlerini hazırlamaya başla derim:)

Not: değildir
Ares
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 02:17
   Madem, modelcilik dışı olayladan bahsediyoruz, fırsattan istifade, ben de içimi dökeyim.

Ben de modelcilik, camiasındaki yok yere tartışma yaratma sevdasını anlayabilmiş değilim.

Bu güne kadar da, bu tartışmaların, Türkiye'de modelciliğin gelimesine bir katkı sağladığını görebilmiş değilim.

Bu tartışmaların sonucunda, ya birileri birilerine küsüyor, ya da önceden küsmüş kişiler, birbirine giriyor. Sonuda da siteden ayrılma, ayrı site kurma gibi olaylar gündeme geliyor.

Bu başlıkta, "yarışma yapılacak mı" gibi, sonucu insanları üretime sevkedecek bir konu gündeme gelmişken, nedense olay yine milleti soğutacak manasız bir tatrışmaya döndü.

Yok maket sanatmıdır?; İyi maketçi kötü maketçi var mıdır? Sevgili Modelci abilerim, bu tartışmaların kime ne faydası olacak? Bırakın isteyen yaptığı işe sanat desin, isteyen hobi desin, isteyen başka bişey desin.   
    Sonra iyi veya kötü modelcinin tanımı yapılabilir mi? Veya bu tanım yapılsa bile ne farkeder? Sonuçta herkes diğer modelcileri, kendi kriterlerine göre iyi veya kötü olarak, tanımlamaya devam edecek.
    Yanlış anlamayın benim de bu konularda fikirlerim var, ama bunu burada söyleyip de diğer modelcilerle ters düşmenin ne faydası olacak onu anlamıyorum.
    Bunlar masum tartışmalar olarak başlıyor, sonrasında tırmanıp düşmanlığa kadar gidebiliyor. Bunun pek çok örneği mevcut. Yok modelin rengini, birebir doğru atmamız lazım, Yok istediğni renk olur nasılsa arazide kirleniyor. Bu tartışmaların kime ne faydası dokunacak.

Sanırım bu sorunun sebebi, diğer kişilerin fikirlerine saygı duyamıyor olmamız, illa onların da kendi düşündüğümüz gibi düşünmek zorunda olduğu gibi yanlış bir arzuya sahip olmamız. Halbuki, isteyen tankını göz kararı boyasa; İsteyen araştırıp, edip doğru rengini bulup boyasa bu iki insan da birbirlerinin tarzlarının farklı olduğunu algılayıp ona göre yorumlasa olmaz mı? Neticede birisi kafasına göre yapmaktan zevk alıyor, bir diğeri araştırmaktan zevk alıyor. Bu bir hobi ise madem, mutlak doğrular yoksa, bırakın isteyen istediği gibi yapsın, düşünsün.

Malesef, kendi fikrinizin doğru olduğunu kanıtlamaya upraşırken, ben dahil pek çok kişiyi soğutuyorsunuz.

Ben son zamanlarda, fazla uçak, tank yapmaya istek duymuyorum. Neden mi? Çünkü en çok gereksşz tartışma bu maketler üzerine çıkıyor da ondan. Bu tartışmalarla upraşacağıma "lanet olsun" diyip vaz geçiyorum. O yüzden son zamanlarda sadece Sivil oto alıyorum. Uçak ve tank makedi yapmayı sevmiyor muyum? Aksine onları da seviyorum ama malesef, mevcut durumda içimden gelmiyor. NEdense sivil oto maketleriyle ilgili, kimsenin birbirini kırdığını görmedim.

Halbuki herkes üretimine baksa, çok daha güzel bir ortam olacak.
     Üniverstede pek çok ders alıyorum, ancak tarih dersi gibisini görmedim. 3. derste, "soğuk savaş süresinde dünyada siyasi durum" tartışıldı. O gün herkes politik görüşünü çekinmeden söyledi, ancak o günden sonra, pek çok kişi birbirine kıl oldu. Ve derslere konsatre olmaktan çok, "acaba benim düşündüğüme ters düşecek bir laf edilecek mi" şeklinde diken üstünde ders dinledi. BU durum sitede de aynı. Madem birbirimizin düşüncesini olduğu gibi kabul edemiyoruz, o halde sadece teknik konularda fikir alışverişinde bulunsak olmuyor mu?

Ben bu konuda Kaan Gök'e hayranım. Kendisi belkide dünyadaki sayılı modelcilerden. Daha bir kere, birisine sataştığını, maket dışı konulara bulaştığını görmedim.

Umarım bu yazdıklarımı da, neresinde yanlış bişey yazmış, oradan vurayım şeklinde, tarayıp da okumaz, demek istediklerimden olumlu, yapıcı sonuçlar çıkarmaya bakarsınız.

Herkese iyi modeller.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 02:27
Orjinalini yazan: Keşifçi

Bir insanın sanatçı veya aydın olup olmadığına ancak,o öldükten sonra karar verilebilir!
Yok canım :>) Siz bence ressamların resimleri ancak öldüklerinden sonra para eder tekerlemesini bu konuyla karıştırdınız.
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 02:32
Orjinalini yazan: Ares

Hoşgeldinnnnnn, burdan yürür gideriz valla şimdiden sen tezlerini hazırlamaya başla derim:)

Not: değildir

Görüşlerimi özel olarak belirttim adminim. Siz de tartışmayı noktalamak vesilesiyle yarışma hakkında bilgi verseniz diyorum?

Ceki, modelcilik içinde şiddetli bir şekilde ego barındıran bir hobidir. Sonuçta kimse yoğurdum kara demez ve "kuzguna yavrusu anka görünür" diye bir söz vardır. Bu yüzden insanların alınganlık göstermesi, darılması, koskoca adamların çocukça davranması bir yere kadar olağan, ama ipin ucunu kaçıran arkadaşlar da var ve gerginlikleri büyütmeden sonlandırmak konusunda da bize görev düşüyor düşüncesindeyim.

Düzenleyen Emroglan
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 02:41
Orjinalini yazan: Keşifçi

"bu herif,fark yaratmayı başarmış" "bu dioramada,insana orada kilerin duygularını ve yaşadıklarını hissettirmeyi başarmış"...bir model veya minyatür sanatçısı olduğumdan,olabileceğimden bahsedilebilir.

O "minyatürlerin" (figür olacak) kalıplarını imal edenlere zanaatkar (Lat. artisan; el emeğiyle geçinen kişi) diyoruz. Onları satın alıp, paşa keyfi öyle istediği için boyayıp bir zeminde biraraya getirenlere de hobi sahibi diyoruz. Elbetteki bu arkadaşların birbirlerinden farklı bakış açıları ve uygulamaları olacaktır ancak bu onları sanatçı yapmaz.

Yabancı bir forum arkadaşım, soranlara hobisinin 3 boyutlu resim yapmak olduğunu söylüyordu. Bu bir şaka elbette. Sanatın tanımı yukarılarda bir yerde yeterince yapıldı, bir daha okuyalım gerekirse.
Genel kavramlarda neden bu kadar takılıyoruz, zorlanıyoruz anlayamıyorum?
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 02:58
Benim edebiyat yeteneğim pek iyi değildir, o yüzden düşümcelerimi paragraflar dolusu tezlerle açıklayamam. Fakat Ceki kardeş düşüncelerim üzerine cuk oturan bir şekilde fikirlerini açıklamış. Aynen katılıyorum....

Düzenleyen oy61
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 03:00
Orjinalini yazan: CErginbas

Bu başlıkta, "yarışma yapılacak mı" gibi, sonucu insanları üretime sevkedecek bir konu gündeme gelmişken, nedense olay yine milleti soğutacak manasız bir tatrışmaya döndü.

Yoo, niye soğutsun? Herşeyden önce temel bir anlayış/kavram yanlışlığı var ki, uzun soluklu olarak birarada isek önce bunu bir çözmek lazım. kendimizi nasıl tanımladığımız, verdiğimiz sıfatlar önemlidir. Örneğin maketçilik hobisini sanat ile karıştırmak, bahsettiğin lüzumsuz gerginliklerin başlangıcı olabilir mi? Bir hobiyi (yalnızca ve sadece hobi) bu kadar ciddiye almakla başlıyor olmasın insanların kendilerini nedensiz yere bu kadar ciddiye alması? Bu durum, bu küçücük ama seçkin topluluğun sürekli yaşadığı sorunların altındaki temel neden olabilir mi?

Surviving Picasso'yu seyredeniniz var mı? Egomannyakkk görsün gözünüz. Ama o Picasso. The Picasso! Başka yok. Biz de fırça tutuyoruz, bizim de egomuz var diye kendimizi şaşırmayalım.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2006 Saat 03:08
Sevgili Ceki, bakış açın itibariyle haklısın ama kaçırdığın bazı kavramlar var.
Öncelikle şu mesaj yazdığımız yer bir forum, ismini aldığı yerde konum itibariyle Roma forumları keza kullanım şekli aynı. Kişilerin fikirlerini tartışabileceği bir yer. Burası olur bir ziyaretçi defteri o zaman haklısın sonuna kadar.

Tartışma gelişmeyi getirir, örnekleri mevcuttur (en yakın örneği Türk FW-190, konuyla ilgili 3 sene önce ciddi kan gövdeyi götürmüştü ama bir sonuca varılmıştı, bugün yaplıan modelleri ortada).

Tartışma sonucu küsmelere gelirsek. Tartışmak için sağlam argümana sahip olmak gerekir, ve tabii ki bunun yanında baştan herşeyi bilemeyeceğimiz gerçeğini de kabul etmek. Bu kabullenmeye olgunluk da denebilir.

İsteyen istediğine istediğini söyleme hakkına sahiptir, ama konu net kavramlar olunca tartışma anlamsız bir boyuta kayar.

Fikir sahibi olmadan zikir sahibi olmak akabinde bunu "doğru" olarak lanse etmek yapılan işe temelinden zarar verir; örnek; benzinli arabalar patlar.

Yarışma konusuna gelirsek, daha önce soruldu, sene sonuna doğru yapılması planlanıyor dendi; cevap verilmişken aynı soruyu defalarca sormak niyedir?

Sonuçta herkesin herşeyi bilmesi mümkün değildir ama her insan bazı konularda diğerlerinden fazla bilgiye sahiptir. Forum açıldığından beri entellektüel düzeyi en yüksek topiği bu şu anda, bu nedenle abiler tartısmayın heryer pembe olsun yerine burda yazılanlar uzerine fikir yürütmek, en azından birşeyler kapabilmek yapılması daha doğru bir harekettir.
Ares
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04