Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Modelsitesi 2006 Plastik Model Yarışma ve Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
erhntly
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 21:11
En iyi maketçi kimdir...
Bunu seçmenin yöntemi nedir, varsayılan yöntemlerle seçilecek en iyi maketçinin, en iyi maketçi ünvanı alması kime ne kazandıracaktır.
Böyle bir ayrım gereklimidir ?

Modelcilik/maketçilik hobisi ile uğraşan herkes en iyi maketçidir...

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 21:42
Orjinalini yazan: erhntly

En iyi maketçi kimdir...
Bunu seçmenin yöntemi nedir, varsayılan yöntemlerle seçilecek en iyi maketçinin, en iyi maketçi ünvanı alması kime ne kazandıracaktır.
Böyle bir ayrım gereklimidir ?

Modelcilik/maketçilik hobisi ile uğraşan herkes en iyi maketçidir...

Son cümleye aynen katılıyorum...

Bir yarışma sonrası; şayet tabir uygun ise "kazanan modelci", en iyi modelci değil de, en iyi seçilen modelin yapımcısı olabilir.
En iyilik kimseye mahsus değildir, yukarıda dendiği gibi aşkla model yapan herkes en iyi modelcidir.

Yarışmalarda da bence jüriden ziyade, katılanların oyları ile seçim çok daha demokratik olmaktadır.

IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 21:53
Erhan bey ve Korkut bey sizlerle aynı fikirdeyim.
Bu uğraşıya gönül ile bağlanan herkez zaten iyi maketçidir.

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 22:40
Ben bu konuda katılmasam da farklı bir görüşüm var...

Sonuçta maketçilerin de aralarında acemiler var, yıllardır uğraşanlar var, yıllardır uğraşan fakat zamansızlık olsun başka şartlar olsun gelişimini bir yere kadar getirenler var, çok kısa bir sürede çok hızlı deneyim kazananı var. Kısaca hobiye her bağlı kişi "iyi maketçi" olamaz.

Fakat, işin asıl önemli olan kısmı bence maketin öznel bir hobisi olması. Aynen resim gibi, bence maket bir algılama meselesidir ve öznel bir konudur, size güzel görünen bir şey başkasına abartılı, bir başkasına fazla sade, bir diğerine çirkin, ötekine göre ise çok karmaşık ve detaylı görünebilir. Bir maketi değerlendirirken aynı bir resmi değerlendirir gibi kişisel değer yargılarımızı öne süreriz. Bu yüzden de "en iyi maketçi" yine kişisel bir kavram haline gelir, ben A şahsının çok iyi maket yaptığını düşünürüm ama C şahsına göre B şahsı ondan çok daha iyidir. Bu yüzden de modelciler.org ve modelsitesi yarışmalarında "çoğunluğun beğenisi" ön plana çıkıyordu, ki bence eğer eğlenip zevkli zaman geçirmek ve hobiyi yaymaksa amaç, daha doğru olanı bu.

Sonuçta her yaptığımız maket bir el emeği göz nuru ve saygı görmesi gerekli, ama bence ne eleştiride dozu kaçırıp hobi ile ilgili bir insana aşırı sert eleştiriler getirilmeli, ne de çok pohpohlanarak şımartılıp kendini geliştirmesine engel olunmalı. Bu konuya çok özen göstermemiz lazım, aramıza yeni katılan insanları boş yere küstürmek veya gereksiz gerginliklere yol açmak istemeyiz değil mi?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2006 Saat 23:21
Sevgili Emre, adı üstünde hobi olan bu faaliyette,
sırf karşımdaki de benim hobimi paylaştığı için "bile" iyi maketçi sıfatını haketmiştir. Görüşlerimizi bu açıdan değerlendirmende fayda var. (aslında seni tanıyıp bildiğim için seninde benzer yaklaşımın olduğunu biliyorum)

Gerisi ise heves, el becerisi, teknik altyapı, zaman-yer ve maddi imkanlar ile gelişmekte. O zaman da iyi maketçi değilde, donanımlı/tecrübeli/becerikli/yaratıcı... vs. maketçi ünvanı ile onurlandırmakta fayda var. Tabiki bunlar da kişisel görüşlerim.

Sonuçta yarışmalarda da en iyi modelci değil en iyi model seçilmekte...

IP
Toughbeard
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 405
Alıntı Toughbeard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 01:37
iyi maketçi yoktur. Bütün maketçiler kötüdür. Hepsi küfür eder, mutlaka bir veya birdan fazla kötü alışkanlıkları vardır. polemik forumda yazmışlardır. kavga ederler. laf söylerler.

Bu maketçilerin hiçbiri olmamış...

Toughbeard
Kötü Maketçi
Toughbeard

--------------------------
"Even Impossible says I M Possible" - Internetten alinti
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 01:55
Erhan abi, benim de demek istediğim (ki ikinci paragraf eksik kalmış) "en iyi modelci" gibi bir kavramın olamayacağı çünkü insan beğenilerinin öznel olduğu(yoksa "iyi" modelci konusunda tamamen seninle hemfikirim).

Laf aramızda becerikli modelci, tecrübeli modelci derken ben "en.-tas.çı modelciler"e kılım bunu da belirtmeden geçemeyeceğim (çünkü kıskanıyorum ehuehe)

Serdar güzel özetlemiş(polemik forumuna hiç yazmasam da). Ben bunların üstüne takıntılı, kötümser ve üşengecim, üstelik zalimim, eve gelen temizlikçilere ve "aaa oyuncak" diyen küçük çocuklara kötü davranıyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 03:35
eee zaten dolabın kilidini kırıp içerisini talan eden temizlikçiye iyi davranılacak değil ya :D

Bu arada güzel bir şekilde özetlenmiş başarılı en iyi model vardır. Zaten yarışmada da biz buna göre oy veriyoruz.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 05:20
T.H.K. Yarışmasında jüri olacak ama,bence bu uygulama modelciliğin -çoğunluk tarafından kabul edilen ve savunulan- ruhuna aykırıdır.Sanki,FAI Spor Kodları gibi ayrıntılı ve modelcinin gözünü korkutan,olayı eğlence,sergi olmaktan çıkarıp,mücadele,boy ölçüşme haline getiren-getirebilen jürileri ve ihale şartnamesini andırır kurallarını,ben istemiyorum arkadaşlar.Daha önce kazananı (bir kazanan olmalı elbet) katılımcıların,yarışma günü oylayarak belirledikleri sergiler olmuştu.Buna devam edilsin.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 876
Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 05:25
Valla bakış açısına göre iyi maketçide vardır iyi makette.
Benim bakış açıma göre ise bütün maketler iyi maketçiler kötüdür :))
(Ben dahil,bazen evde terör estiriyorum)
:))
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 06:21
Arkadaşlar yarışmanın-serginin bence özü öncelikle bir araya gelmektir. Ortak tutku maketler hakkında sohbet etmek, sosyalleşmektir.
Sonrasında güzel bir göz zevki çekmektir. Modelleri seyretmektir, incelemektir. Sorular sormak, sorulanları cevaplamaktır.
Yarışma-sergiden sonra gaza gelinir. Yarım maketlere dalınır, yeni teknikler denenir. Sıfır maketlerin jelatinleri açılır.
Her yarışma-sergi öncesinde üretkenliğim kendi açımdan artıyor. Bir şeyleri yetiştirmek, mevcutları toparlamak bence gayet keyifli. Kendine sınav öncesinde son dakika ders notlarını toparlayıp çalışmaya çalışan biri olarak hissediyorum :)

Tolga
Son söz: maket bahane, muhabbet şahane...

IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 07:00
Orjinalini yazan: Keşifçi

T.H.K. Yarışmasında jüri olacak ama,bence bu uygulama modelciliğin -çoğunluk tarafından kabul edilen ve savunulan- ruhuna aykırıdır.Sanki,FAI Spor Kodları gibi ayrıntılı ve modelcinin gözünü korkutan,olayı eğlence,sergi olmaktan çıkarıp,mücadele,boy ölçüşme haline getiren-getirebilen jürileri ve ihale şartnamesini andırır kurallarını,ben istemiyorum arkadaşlar.Daha önce kazananı (bir kazanan olmalı elbet) katılımcıların,yarışma günü oylayarak belirledikleri sergiler olmuştu.Buna devam edilsin.

Katılıyorum, Modelsitesinin yarışmaları bu şekil olabilirken (sonuçta tek yetkili merci kendimiziz) THK ve THKv tarafından organize edilen yarışmalarda bu tip bir halk jurisi olayına girmek pek mümkün değil. Bu yüzden bütün yarışmaları kendi içlerinde değerlendirmek lazım.

Öte yandan iyi modelci maketci vesaire yazılarını okudum.
Eğer "gerçeklerden" sözedeceksek iki çift lafım var.

1- Hobi nedir? Hobi boş zamanları değerlendirmek değildir. İfa edilmek için zaman, maddi olanak ve ortam yaratılan bir faaliyettir. Boş zamanlarını değerlendirmek için model yapan kişi zaten modelci değildir, ayırdığı zaman onun için değerli olmayacağından kelli olaya bakışı da yüzeysel kalacaktır.

2- Model yapmak sanat mıdır? Kesinlikle değildir. Sanat nedir dersek, tanımlamak uzun sürebilir. Ama özünde sanat, yaratmaktır. Modelci birşey yaratmaz, mevcut bir objeyi belli ölçekte kopya eder. Model yapımı disiplinli bir hobidir. İki parça yapıştıran herkese modelci denmesi mümkün değildir, hele "iyi" maketçi demek imkan dahilinde değildir.

Disiplinden bahsettim, bu disiplin nelerden oluşur; araştırma, yorumlama, uygulama.

Araştırma:
Modellenecek obje ile bilgi içeren kaynaklara ulaşmak, bunları derlemek, konuyla ilgili mümkün olduğunca az açık bırakmak.

Yorumlama:
Kısaca araştırma malzemesini analiz edip anlamak diyebiliriz. Bu aşamada önemli nokta ,kişinin bakmak ile görmek arasındaki farkı idrak etmesidir.

Uygulama:
Doğru malzeme seçimi, arzu edilen sonuç için doğru teknik seçimi ve en önemlisi bunları patlamadan uygulayabilecek deneyim (kabiliyet demiyorum dikkat ederseniz)

Gerçeği ölçekli olarak kopyalayabilme başarısı, modelcilerin sıralanmasını sağlar yani kısaca iyi modelci olduğu gibi kötü modelci de mevcuttur.

Bu sıralama her an değişebilmektedir, keza herkesin öğrenme süreci değişiktir.

Bunların dışında kronik kötü modelciler de vardır, işin kötüsü sizlerin naif yaklaşımı dahilinde yanlışlarını görmemiş bu tip kişiler herhangi bir eleştiriyle karşılaşmadıkları sürecin sonunda kendilerinin iyi modelci olduğuna inanmış durumdadırlar; Sonra ilk eleştiride kavga çıkar, bundan doğal birşey de yoktur.

Kronik kötü modelciler kimlerdir?
- 20 senedir model yapıp bu süreç dahilinde kendini bir adım öteye götürememiş modelcilerdir.
- Model yapmamak için bahane üreten modelcilerdir, (bunun kanopisi 0,1 mm daha kalın, once onu yapmak lazım, jant maskem postada kayboldu, o yüzden model bitmiyor vs gibi)
- Makalesinin sonunda kapı gibi kitapların ismini dayayıp döküman olarak, en bilinen uçağın yılanını yanlış renkte yapan modelcilerdir (bakmak ve görmek durumu).
- Başkalarına yardımı egosunun tatmin etmek için yapan, paye peşinde olan modelcilerdir (yetkim yoksa istifa ederim vb)
- Kitap okuyup bilgi küpüne dönen, ama küpten dışarı çıkamadığı için hayatı boyunca 3 model yapan ama her konuda konu sorunlusu olan modelcilerdir.

neyse şimdi çıkmam lazım sabaha doğru iyi modelciler nedir kimlerdir onu da yazarım.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 07:26
İyi modelcilerle beraber yarışmayla ilgili açıklama da gelecek mi?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
ssgirit
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 181
Alıntı ssgirit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 07:36
THK yarismasinin sergi kismi da oldugunu unutmayalim.
Benim maketlerim sergide olacak
Süleyman
modelciliğinize iyi bakınız yaşlanınca gerekli olacak
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 08:18
+1
bende istiyorum yarışma niye istemeyim. Yarışmada güzelleri görelim ki hırslanalım daha iyilerini yapalım.

İyi maketçi konusu ise biras saçma olur. Yani demek istediğim iyi maketçiler çıksın ortaya düşüncesinde olan bir kişi hobi için değil kendini etrafına kanıtlamak için araç olarak kullanıyodur bu hobiyi(bi nevi ego tatmini). (Benim düşüncem)Zaten yarışama düzenlemekteki amacımız birbirimizle tanışıp sağlam dostluklar kurmak, tecrübelerimizi birbirimizle paylaşmak, bu hobiye yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olmaktır.

Yarışma tarihleri için benim fikrim haziran ortası veya sonrası uygundur, tabi ki çoğunluğun ortak kararı önce gelir.
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 09:08
Orjinalini yazan: Ares

2- Model yapmak sanat mıdır? Kesinlikle değildir. Sanat nedir dersek, tanımlamak uzun sürebilir. Ama özünde sanat, yaratmaktır. Modelci birşey yaratmaz, mevcut bir objeyi belli ölçekte kopya eder. Model yapımı disiplinli bir hobidir. İki parça yapıştıran herkese modelci denmesi mümkün değildir, hele "iyi" maketçi demek imkan dahilinde değildir.

Bak şimdi buna itirazım var...
Modelcilik sanattır. Bir şeyi adam gibi ortaya çıkarabilme becerisi, sanatçılığı da gerektirir. Tutkalları taşırmamak, güzel tesviye yapmak, bir tablo nasıl boyanıyorsa modeli de öyle boyamak... Bir şeyi ölçekli olarak kopya etmenin de mutlaka bir adabı ve gerektirdiği asgari bir el ve göz sanatı düzeyi vardır. Zaten "İki parça yapıştıran herkese modelci denmesi mümkün değildir" cümlesi de daha üst düzey bir çalışma beklentisi ortaya koymuyor mu?

Hadi bunu geçtik. Bir diorama düzenlemek, birşey yaratmanın ta kendisi olmak gerekir. Burada yapılan iş, 3 boyutlu bir tablo; bir fotoğraf oluşturmak değilse nedir?
Sanat yaratıcılık ise, yaratıcı olmayan biri bir dioramayı nasıl planlar da yapar?

Ben "iyi modelci" tabirini, yaptığı modeli aşkla yapan kişiler için kullanıyorum. Elbette, aşkla da yapılsa, az veya çok defoları olan bir eser ortaya çıkıyor. Bunu daha iyi beceren, daha iyi modelcidir. Ama severek yapan birine "kötü modelci" ben diyemem, bence denmemeli de...
Kötü modelci ne zaman olunur? Bana göre, yaptığı işten bıkıp biran önce kurtulmak için savsaklayarak bitirmek, kötü modelciliğe girer. Çünkü, sanatına ihanet etmektedir...

Şevkle dolu olan, ve yeni başlayan biri kötü değil, deneyimsiz modelcidir.

Deneyimlerini diğerlerine aktarmayan, ağzından kerpetenle zar-zor laf alınan, şakanın topuzunu iyice kaçırıp yorumları alay platformuna taşıyanlar da, kötü modelcilikten öte, kötü insanlardır.

Sevgili Ufuk; hobimize "sanat değildir" deyip aşağılama lütfen. Modelcilik sanat olduğu gibi, aynı zamanda çok iyi bir mental terapi aracıdır.

Şu eli kasap bıçaklı gençlerimiz 11 no.lu bıçak ile tanışsa ne kadar güzel olurdu....
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 09:26
"Şu eli kasap bıçaklı gençlerimiz 11 no.lu bıçak ile tanışsa ne kadar güzel olurdu.... "

Bir an kasap ve genç görünce üzerime alındım. Sonra geçti. Diyecektim "Kesmek suç mu?".

Liselerde kendini Kurtlar Vadisi karakteri zanneden elemanlardan mı bahsediyorsun Korkut abi?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2006 Saat 09:32
Orjinalini yazan: Emroglan

Liselerde kendini Kurtlar Vadisi karakteri zanneden elemanlardan mı bahsediyorsun Korkut abi?

Tabii ki Emre, başka ne olabilir ki?
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma