Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: airbrush sökme Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
_harvester_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 39
Alıntı _harvester_ Cevaplabullet Konu: airbrush sökme
    Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 07:54
arkadaşlar badger 100g airbrushım geldi.Çok sevinçliyim Harbiden iyi bir aletmiş fakat badgerı sökemedim, kullanım kitapçığındanda bişey anlamadım.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim bide sırasına göre açıklayıcı bir şekilde anlatırsanız daha çok makbule geçer.

İyi Modeller
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 08:07
Bende 200 var 100 ile ilgili detay gelir birazdan ama iğneye ve tip denen iğnenin ucunun çıktığı küçük parçaya çok nazik davranın. Ben bir iğneyi gövde içinde bir yere dürtmek suretiyle yamulttum. Çok narin, nazik davranın ona. Tip denen parçayı da ucundaki tüyü cımbızla alacağım diye ezdim Göründüğü gibi değil peynir gibi eziliveriyor Alet ile acemilik turlarımı bu hasarla atlatmıştım. Belki sizin başınıza gelmez ama paylaşmak istedim.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 08:46
Ben sadece baş kısmı ile arka kısmını söküp iğnesini çıkarıyorum. Kullanma kitapçığında kompresörden gelen hortumun bağlandığı kısmında sökülebildiğini göstermiş ama bende o bölge çok sıkı o yüzden açamadım. Temizlik için zaten açabildiğim kısım yetiyor. Arka kısmı elle çevirip söke biliyorsunuz. İçindede bir sıkıştırma somunu ile iğne gövde içindeki hareketli kısma bağlanmış. Buda aynen elle söküle biliyor. Baş kısmı için ise bir anaktar var. Yanlız anaktarla fazla sıkıp baştaki teflon contaya zarar vermemek için burayıda elle sıkıyorum. Dolayısı ile ellede açıyorum. Pek açıklayıcı gibi gelmedi ama foto mak. elimde olsaydı resimlerle anlatmaya çalışırdım.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 09:31
Selam
Airbrush'ınızı ne amaçlı sökeceğiniz önemli olmakla birlikte, genel parçalar nasıl sökülüp çıkarılıyor yardımcı olması açısından bir kaç resim yollayayım. Tabi bu parçaları her seferinde sökmek gibi bir ihtiyaç yok mekanizmayı görmeniz açısından:

Aletin arkasındaki silindir, dolma kalem gibi, vida çevirir gibi açılabiliyor.
Bu parça çıkınca aletin içini görüyoruz:

Burada iğneyi mekanizmaya sıkıştırmaya yarayan ufak somun gibi bir parça var. Onu çevire çevire söktüğümüzde, iğnemiz çıkmaya hazır oluyor.

İğneyi dikkatli bir biçimde, ucunu köşelere değdirip yamultmadan çıkarabiliyoruz.

Düzenleyen CErginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 09:41
sonrasında sökebileceğiniz bölüm, iki parçadan oluşup, iğnenin tetik ile geri çekildikten sonra eski haline dönmesini sağlayan yay mekanizması.
Bu bölüm de vidalanıp sökülebiliniyor.

Bu bölüm iki parçadan oluşuyor, bir tanesi iğneye somunla sıkıştırdığımız parça, diğeri gövdeye vidalanan, içinde yay olan, tetiği bırraktığımızda iğneyi yerine iten parça.

Bundan sonra sökebileceğiniz parçalar, tetik ve tetiği yay meknizmasına bağlayan isini bilemediğim ufak parça.

Tetiğin alt kısmı havanın geldiği bölüme değmekte olup, bastırdığımızda havanın serbest kalmasını sağlıyor. Tetiği geri ittiğimizde, arkasındaki, ufak parça yardımıyla, yay mekanizmasını geri ittiriyor, dolayısıyla da iğneyi geri çekmiş oluyor.
Böylece tetiği ne kadar geri çekersek, iğne o kadar kafadan geri çekiliyor, ve böylece boyanın çıkabileceği o kadar büyük bir alan oluyor.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 09:50
Şimdi geldik möhim kısıma. kafa kısmı.

Bu kısım kutudan çıkani anahtar ile sökülüyor. Tabi yanlış yöne çevirip sıkarsanız da kırılabiliyor .

Sökünce kafanın iç kısmında beyaz bir conta görüyoruz.
Bu conta da zarar vermeden elle, cımbızla veya baş aşşağı tutarak, çıkartılabiliyor.

IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 11:42
İlk iki mesajda gösterdiğin yerlere boya giriyor mu ? Yani oralara temizlik yapılıyor mu ?
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 11:54
Rahmi abi

Sen herhalde biraz da uyarıp, doğru yolu göstermek amaçlı sordun bu soruyu.

İlk iki mesajdaki bölümlere boya gelmiyor. O yüzden genelde temizlik gerektirmiyor. Dediğim gibi ben nasıl temizleneceği konusnda bir yorumdan çok, parçaları göstermek amaçlı resimleri koydum.

Nasıl temizlenmesi gerektiğini daha tecrübeli abilerimiz, benim resimlerden yola çıkarak alatırlar.

Ancak benim başıma gelen bir olay, vernik atıp, pistoleyi temizlemeyi unutmuştum. Ertesi gün kafayı çıkardığım halde, iğne gövdeye yapışıp kalmıştı. O zaman tüm parçaları tek tek söküp, temizlemek gerekebiliyor.

Düzenleyen CErginbas
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 12:03
Yok canım estağfurullah
Bende 200 var. Gerçekten meraktan sordum. Eğer oralara boya gitseydi amanın aman diyecektim
Merak ettiğim bir konu daha var; balmumu.
Son mesajın son fotosunda görünen parçanın içinde yer alan tip denen dalgaya balmumu eritiyor musunuz ? 200 ile 100'ün kafası aynı gördüğüm kadarıyla.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 12:07
Aslında, sayın Tamer Özkan'a gittiğimde, o balmumu sürmüştü, zira benim basınç çok yüksek olduğundan, kafanın sağından solundan baloncuklar çıkıyordu.
Balmumu sızmayı engellemişti. Zaten sonrasında kompresöre, ayar valfı takınca, yüksek basınç sorunu da ortadan kalktı.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 12:08
Balmumu yeni bir "tip" takılırken kullanılır, ki tip yerine otursun ve boyama sırasında sorun çıkarmasın. Bir nevi "sealing" görevi görür. "Tip" bir kaç sene de bir değiştireleceği için de satın alınması gerekli değildir.
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 12:21
1 senedir her temizlikte "tip"in kenarını mumluyorum ben Olay benim için "efsane avcıları" vakası olmuştur şu saat itibariyle
IP
_harvester_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı _harvester_ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 21:06
Sağol ceki kardeş.Fakat resimler çıkmadı herhalde benim nette problem var benim sormakta ki amacım aslında temizlemekle ilgiliydi.Çünkü belli bir süre sonra sökülüp temizlenmesi gerekiyormuş.Yani söküp selülozik tinerle temizlemiyormuyuz? Değilse Badgerı nasıl temizliyoruz?(Çok soru sordum ee acemilik işte )
Hepinize şimdiden teşekkürler
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 02:07
Normal temizliği sökmeden içine selülozik tiner doldurarak bunuda bir kavanoza püskürtüp yapıyorum. Daha sonra bir tuvalet kağıdı ile hazneyi siliyorum. Hergün işim bitincede iğneyi yerinden çıkarıp selüloziğe daldırılmış kulak pamuğu ile hem iğneyi hemde boya haznesini temizliyorum. Burda içinde iğne olmayan boya haznesine selülozik doldurmuyorum çünkü bu sefer tiner iğne yatağından arka yatağa sızıp orda tinere dayanıksız parçalara zarar verebilirmiş. En sonda yeniden birleştirip temiz bir şekilde selülozik tineri kavonoza püskürtüyorum.
Hayat bos!!!
IP
_harvester_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı _harvester_ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 06:46
Hepinize teşekkürler.Ama Cerginbaş ceki bey'in resimleri çıkmıyor,resimleri birdaha yollarsanız sevinirim.Airbrush'ın iğnesini söktüm(temizlemek için) ama diğer söylediğiniz metodları yapamadım.Yardım ederseniz sevinirim.

İyi Modeller
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 07:21
Bağlantıda bir sorun var herhalde çünkü bende açılıyor.
Hayat bos!!!
IP
_harvester_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı _harvester_ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 07:25
Garip bende açılmıyor.Nettede bi problem yok
IP
Badger Turkiye
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 5
Alıntı Badger Turkiye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 19:35
Orjinalini yazan: _harvester_

arkadaşlar badger 100g airbrushım geldi.Çok sevinçliyim Harbiden iyi bir aletmiş fakat badgerı sökemedim, kullanım kitapçığındanda bişey anlamadım.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim bide sırasına göre açıklayıcı bir şekilde anlatırsanız daha çok makbule geçer.

İyi Modeller

Güle,güle kullanın. Her tür soru ve sorunlarınız için 02122450087 arayabilirsiniz.

Badger 100 serisi için;

1- Ufak bir kavanoza selülozik tiner koyunuz.Kullanımdan sonra Airbrush 'daki tüm boyayı bitiriniz. Bir miktar temiz tiner atıp,airbrush'ı kavanoza daldırıp temizler ,en son temiz iğne takıp çok az daha temiz tiner atarsanız ,sorun yaşamazsınız.Hava giriş alanını tinere sokmayınız

2- İğneniz çelik,tip dediğiniz uç, sarı-pirinçtir.Bir tip'e en çok, iğne geri takılırken zarar verilir.

İğne sökerken daima tetiğe basınız .İğneyi tinerli bez ile temizleyip ,tekrar yerine yavaşça ,tetiğe basarak takınız

3- Ölçü (fine,medium,large)değişmedikçe kafayı sökmeyiniz

4- Gövdeye iğneden başka bir cisim sokmayınız

5- Boyayı başka bir yerde hazırlayıp,süzerek airbrush'a doldurunuz.Ham boyayı airbrush içinde karıştırmayınız.

6- Ürünü tanımak için ,ilk önce saf tiner doldurup biraz sprey yapıp hazır dediğiniz boyayı azar ,azar girerek sizin için ideal karışımı bulunuz.

Düzenleyen Tamer Özkan
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04