Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: tuvalet kağıdı deseni =s Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
roadrunner
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 505
Alıntı roadrunner Cevaplabullet Konu: tuvalet kağıdı deseni =s
    Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 17:45
dün akşam aracın içini (interrior ını) kaportanın altına yapıştırdım yere inmesin diyede arabayı tuvalet kağıdının üzerine ters biçimde koydum (kaportanın boya badana herşeyi tam 100%100 yani...)yattım uyudum...
sabah oldu arabanın tavanında tuvalet kağıdı deseni var silmeye çalıştım gitmiyor...çok belli değil hatta zor görünüyor ama görünüyor naapsam? zamanla geçicek gibi değil üff
Long Live Rock & Roll
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 18:06
Bu işlerden çok anlamam ama geçen gün tatbik ettim diye soruyorum, compoundla sevgiyle ovalarsan kaybolur mu? Benim portakal kabuğu görünümlü BMWnin kaporta 132 dk sonunda pırıl pırıl oldu mesela...

Ama tekrar ediyorum ben bu işlerden anlamam.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 18:07
Compound bu günler için var.
IP
roadrunner
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı roadrunner Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 18:16
peki acele edeyim mi yani daha önce kullanmadım nasıl uygulamam gerektiğinide bilmiyorum...(zaten alınca onu anlarım da) zamanla tuvalet kağıdı deseni kalıcı olmaz değilmi compaundlamaz isem 1 2 gün... çok saolun
Long Live Rock & Roll
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 18:26
Tuvalet kağıdı deseni gözle görülüyorsa ve elini sürdüğünde hissediyorsan, 1-2 gün ya da yıl fark etmez artık boyaya işlemiş. Compound'ı bir bezle az miktarda alıp, hasarlı bölgeye çok bastırmadan ovalayarak yediriyorsun. Bu kadar basit.
IP
roadrunner
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı roadrunner Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 19:10
oke
Long Live Rock & Roll
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 19:14
Kaportayi boya 1 hafta bekle ,cila at +1 hafta daha bekle tuvalet kagidi,gazete kagidi vs ne istersen onun ustune koy birsey olmaz sabir
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
roadrunner
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı roadrunner Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 19:57
çok doğru...yavaş yavaş anlıyorum
Long Live Rock & Roll
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 20:35
Ben sana az ama öz olan şahsi compound tecrübemi aktarayım, ustalardan öğrendiğim kadarıyla, hem ben de bilgilerimi kontrol ettirmiş olurum hem bilgimizi paylaşmış oluruz.

İlk olarak, bize compoundu uygulamak için temiz bir pamuklu bez gerekli. Bunun en kolay kaynağı, bolca yıkanmış eski bir atlet. Yalnız dikkat et, üzerinde pamuk topakları, yabancı maddeler, toz kir yağ olmasın. Kullanmadan önce bu atletten kullanacağın kadar parçalar kesebilirsin, dikkat et olabildiğince dikişsiz, düz bölgeler olsun. Daha sonra Compoundu alıyorsun ve her şeyden önce ileri geri en az bir kere gidip gelecek şekilde "mıncıklıyor"sun. Bunun amacı, özellikle sabit pozisyonda kalıp içindeki inceltici ile katı bölümü ayrılmışsa compoundu tekrar diş macunu kıvamına getirmek. Sonra, mercimek- bezelye boyutu arası compoundu kestiğin bez parçasına sürüyorsun, parlatılacak alanı mümkün olduğunda dairesel hareketlerle işaret parmağınla bastırarak parlatmaya başlıyorsun. Kullandığın bezdeki compound bittikçe ekleme yaparak bütün yüzeyi parlatıyorsun, yeterli gelmediyse aynı işlemleri tekrarlıyorsun.

Senin tuvalet kağıdı izlerini temizlemek biraz vakit alabilir uyarmadı deme, ama bir kere parlamaya başlayınca inanılmaz oluyor. İşin anahtarı sabır, az miktarda compoundla azar azar, bölge bölge çalışıp işi hiç sallamayacaksın.

Dikkat etmen gereken 2 nokta var benim gözlemlediğim. Birincisi, compound sonuçta çok ince bir zımpara olduğu için, işi devam ettirdikçe ortaya kuruyan compoundlar ve boyanın tozu dökülebiliyor, ellerin de toz oluyor. Gazete kağıdı gibi bir yüzeyde (en azından batsa da çok farketmeyecek bir yerde) uygula. İkinci nokta muhtemelen senin için değil ama söyleyeyim açık kalmasın. Ben diğer model dallarından alışkanlıkla ince kat boya atıp ovalamıştım ilk, tabii böyle yapınca kenar ve çıkıntılardaki ince boyalar olduğu gibi kazındı alttan astar çıktı. Bu tarz işlere girmeden boyanın düzgünce atılıp belli bir kalınlığa ulaştığından emin olmak gerek.

Buradan anladığım kadarıyla da, sivil otoculuk deli işi

Kolay gelsin.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 07:45
peki compound-fine-finish arasında ne farklar var? bunların sırasıyla uygulanması gerektiğini biliyorum. bende compound un fine ve finish versiyonları var mesela.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 12:26
Kıvamlıdan inceye doğru gidiyor.
Yaptığınız işin gerektirdiği malı kullanabilmeniz için.
IP
bmw_m5
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 207
Alıntı bmw_m5 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 13:47
tümüne katılıyorum.ama eğer boya yeterli kalınlıktaysa.. ammaaa, değilse sen iyisimi ya o bölgeyi güzelce bi maskele arabanın tamamını ve tekrar boya. yada elin alışıksa 1200- 1500 bi zımpara kağıdı bulup zımparala ve finishing compound uygula en sonda wax sür.(boya kalınsa tabi.)
BMW-freude am fahren
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04