Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Greatest Tanks Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 11:33
Oldu canım.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 17:49
3 kişilik tank = otomatik doldurucu = her türlü risk. T-64/72/80 sülalesi karuzel tipi doldurucunun risklerini 1991 ve 2001'de canlı canlı ve cayır cayır sergilediler. Gerçi Lö Klerk diye bişi var ve "bizim için sorun değil" diyorlar ama bir kurbağaya ne kadar güvenebilirsiniz ki?

Ayrıca personelden birisi yorulunca veya mazeretli duruma düşünce (yok hasta oldum, yok kolum koptu, yok öldüm falan) 4.ü çok aranırmış gibi geliyor bana. Ha bir de otomatik doldurucularda her dolduruşta topun semaya selam çakması biraz zaman kaybı ve "hu huu, ben burdayım" durumu oluşturur derler.

Bu arada Leo II için de zırhaltı bir karuzel doldurucu düşünülüyordu birkaç yıl önce ama bir şey çıkmadı galiba.

Şeyi tartışsak mı, türbin motor mu, dizel motor mu?
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
crimean
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 88
Alıntı crimean Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 20:49
Orjinalini yazan: Erinç Özgür

Şeyi tartışsak mı, türbin motor mu, dizel motor mu?

programda Abrams sadece kontağı çevirirken 30 litre yakıyor diyordu (yanlış anladıysam). türbin işi ekonomik olarak göz korkutuyor. iki kuyu açarsak farketmez ama..
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 21:01
Erinç hacı;

Leo II'de otomatik doldurucu olduğunu biliyorum. Hatta Tamiya 1/16sını R/C yaptı. Onda bile atış sonrası otomatik doldurucunun çalışmasını simüle etmek için namlu bir havalanıyor iniyor.

Motor işine gelebilmek için ağırlığı dolayısıyla zırhı buna bağlı olarak da balistik şekli belirlemek lazım. "Motora göre tank" değil, "tanka göre motor" daha iyi bir başlangıç noktası gibi geldi bana.

Zırh konusunda da kompozit zırh üstü reaktif uygulama çok moda. Ancak bence madem tasarımı bizden, o zaman yapılmışdan (şu anki modadan)değil, yapılmamışdan hareket edelim derim.

Yani öyle bir zırh ki Maverick vız gelsin, hellfire tırıs gitsin. Buradan varmak istediğim nokta şu; tasarım brifinginde "geleceğin savaş alanına hakim olacak bir zırhlı güç yaratmak ve bu yolda giderken asla havadan ve yerden gelen anti-tank tehdidinden etkilenmemek" göz önüne alınmalı (tüm anti-tank silahlara bağışık bir araç). Sizce ne kadar mümkün? Veya şunlara göre ne kadar mümkün: maliyet, teknoloji, ar-ge, vs?

Düzenleyen carlgustav
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 21:18
Orjinalini yazan: carlgustav

Leo II'de otomatik doldurucu olduğunu biliyorum. Hatta Tamiya 1/16sını R/C yaptı. Onda bile atış sonrası otomatik doldurucunun çalışmasını simüle etmek için namlu bir havalanıyor iniyor.

Ne zaman oldu bu??? Nerede okuyabilirim?

Yani öyle bir zırh ki Maverick vız gelsin, hellfire tırıs gitsin.

Yani M1A2 SEP diyorsun. Bence de

Düzenleyen Erinç Özgür
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 21:25
İşt elinki şudur: HLJ'deki Tamiya Leo II RC reklamı

11,7 Mb'lık filmi var indirelim, izleyelim hacım. Capon yapmış.
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 21:29

Ancak bence madem tasarımı bizden, o zaman yapılmışdan (şu anki modadan)değil, yapılmamışdan hareket edelim derim.

Evet, gerçekçi olalım, imkansızı isteyelim. İşe şu ABD'nin Industrial Black List'indeki Chobham zırhını (dikkat AGM-88C'ler için elzem HTS podu aynı listede değil) tersine mühendislikle çözerek başlasak. proje benden, bütçe kimden? Maliye Bakanlığından bekleme. TSK'dan da bekleme, onlar parayı modernize M-60'lara harcamayı her zaman tercih ederler. Benden hiç isteme, bana kalsa parayı tank tüfek yerine TIR filosu kurmak isteyenler düşük faizli uzun vadeli kredi olarak veririm.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 21:49
Aabi ne ters mühendisliği, hemen teknoloji araklama uzmanı çinli yaptın bizi ha! İncelemek lazım her bir şeyi de kendimiz yapalım öyle trampayla, kap-kaçla olmaz. Milli gururumuz buna el vermemelidir.

Lütfen çözüme odaklanalım, soruna/engel yığmaya değil. Belki çözümler çok yakınımızda ve çok basit. Eskiler zırh konusunda ne yapmış, şu an ne yapılıyor bir inceleyip üzerine ne katılabilir bu şekilde çözülemez mi?

Şimdi biri kalkıp "bu iş için Kripto klırans alamayız bakanlıktan" falan diyecek. Yine engel. Çözüme odaklanalım. İmkanlarımız, kabiliyetlerimiz, teknolojimiz nelere izin verir? Test sonuçlarına göre geliştirme, vs.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 03:36
Chobham zırhı ingiliz değil mi?
Üstelik icadının üstünden en az 25 sene geçti.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 06:02
İdris bey'in söylediği doğrudur ve M-1A2 SEP'in DU alaşımlı zırha sahip olmasına rahmen Leopard 2 A6 EX'den zırh konusunda bariz bir üstünlüğüde yoktur.

Motor konusuna gelince eski AGT-1500 türbin motoru burdada ifade edildiği gibi çok yakmaktadır fakat yeni geliştirilen LV-100 dizellerle daha dengeli rekabet edebilir bir motordur.(Yakıt tüketimi,boyutb vs..)
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 07:48
Bence hali hazırdaki Ana Muharebe Tanklarında (AMT) en fena kısım, yürür aksamın düz bir duvar (yere 90 derece açı yapan) oluşturması. Belki ön tasarım brifingine bununla ilgili bir madde eklenebilir.

Diğer yandan herkes konvansiyonel bir dizel motor paketi + destek güç ünitesi konusunda hem fikir mi?
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 09:04
Oncelikle modern tanklari pek tanimadigimi, arastirmamin sınırlı oldugunu ve bu sebepten cok buyuk bir katki saglayamacagim icin duydugum buruklugu dile getireyim.
IDEF 2005'de Krauss-Maffei Wegmann'in (KMW) standina getirdigi Leopard II A6 upgrade'i ile (upgrade kule sag arka yana motor kapalıyken elektrik besleme saglamak icin eklenmis bir auxiliary guc unitesi ile daha iyi havalandirma sistemi imis) bir sure gecirme firsati buldum. Tepesinde bir de cok konusan sirket temsilcisi vardi...Fakat ne kadar cok konusmus olursa olsun istedigim butun detaylari verecek zamanı bulamadıgını da soylemeliyim. Neyse, icine girdigim Leo II'nin otomatik doldurucu yoktu ve 4 kisilikti. Otomatik doldurucu tabiidir ki temsilci ile yaptigim konusmanın ilk maddelerinden idi. Ben daha cok rus sistemi hakkında klise olmus bilgiler disinda bir bilgi edinebilir miyim diye bakarken temsilci daha cok bunu Leclerc ile bir karsilastirma firsati olarak degerlendirdi. Fransızlara bu konularda guvenmemek ile beraber (hangi konuda guvendigimi bilmiyorum, sarap ve peynir sadece galiba) temsilcinin ordaki en onemli gorevinin Leo II'yi satmak oldugu ve rakiplerden birinin leclerc oldugu fikri ile kendisini dinledim. Rus kaset sistemi haricinde otomatik doldurucu hakkinda soyledigi en onemli sey tecrubeli bir doldurucunun daha hizli dolduracagi idi. Nitekim KMW'de Leo II'de otomatik doldurucu denemis ama testlerde manuel'den daha iyi bir sonuc almıslar. Bu konuda benim de aklıma gelen birkac sey var otomatik doldurucunun eksileri yonunde ama onlari baska zaman yazayim cunku saat 24'den sonra bal kabagına donusuyorum. Fakat yeri gelmisken (christie ve leclerc serbest cagrisim yaptı) tankın yurume sisteminden bahsederken pneumatic suspansiyon sisteminin leclerc agirliginda bir tank icin kullanılabilir olurken Leo II'nin zirh korumasını karsilayan bir tankin agirliginda iflas edecegini sirket temsilcisi iddia etmisti. Ozellikle Turkiye'nin arazi ve iklim kosullarinin da, Avrupa'nin aksine, bu agirlik denklemini pneumatic suspansiyon icin daha da problematik bir hale sokacagini eklemisti. Ama en cok guvendigi nokta atis kontrol sisteminin isabetliligi ve reaksiyon suresinin dusuklugu idi ki reaksiyon suresinde sensorlardan nisanciya veri transferini analog yapıp elektronik veri transferi sirasinda yasanan zaman kaybindan kurtulduklarını soylemisti. Iste daha cok bilgi alma ihtiyacim orda belirdi cunku analog veri transferi deyince benim basit calisan aklima Tiger'in tankin icinden gecen bir borunun tankin icinde kalan ucundan bakınca disinda kalan ucu sayesinde Sherman, T34 vs gordugum bir sistem geliyor :) Bu sistem hakkinda daha fazla bilgi elimdeki imkanlar cercevesinde saniyorum sadece KMW ile temasa gecerek ya da IDEF 2007'de bir sekilde adamlari yakalamak yolu ile edinilebilir. Ya da bilenler bilemeyenlere anlatir :)   
Bunun yaninda son olarak T80'de de mermilerin blow-up kapaklı ayri bir kompartmanda saklandigi bir otomatik doldurucu deniyorlardı ama sistem servise girdi mi bilmiyorum.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 09:51
Paragraflar halinde yazsana birader.Şaşı oldum.
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 19:39
evet olmamıs boyle
Ozur dilerim
IP
Lt von Witzland
Üye