Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: Topçu Zabitan Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
F-4E
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Konu: Topçu Zabitan
    Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 02:43
seriye devam arkadaşlar...figür:Emre Kunt ölçek:120 mm.detaylar ve boya:Izzet Çelikoba....seyredelim...sevgili Hüdo seninde bunla ilgili söyleşini bekliyoruz...kal sağlıcakla...

Izzet Çelikoba
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 03:33
efendim on-line tarih derslerine devam edelim(iyi iş valla,izzet ağbi figürü yayınlayıp topu bana devrediyo,bende tatlı tatlı tarih dersi veriyorum).1880 diye tarihlemişsin.sultan 2.abdülhamit devri.1880 yılı sakin bir yıldır,sultan abdülhamid in burun kelimesini dahi yasaklayıp istibdat eylediği dönem(hikayeyi bilenler bilir,rahmetli ülkede her türlü muhalefeti yasaklamıştı,hatta gazetelerde kendisi ile ilgili yorumlar bile yasaktı.yazar cızer tayfası da rahmetlinin iri burnundan ötürü kompleksini bildıkleri için gazetlerde sürekli burun karikatürleri ve espirileri yayınlardı,sultan da duruma uyanıp her türlü sekılde burun kelımesını yasaklamıstı).
1880 sakındır ama 2 yıl oncesıne gıdersek tarıhımızın en karanlık devrıdır.1877-1878 osmanlı rus savaşı(halk arasında 93 harbi)ulkeyı mahvetmıstı.bu topçu zabıtını plevnede veya bulgarıstan taraflarında şıpka geçidi(ki tarihin en buyuk savunmalarındandır.plevne bılınır fakat şıpka geçidi savaşı es geçilir) civarında rus ve bulgar komitacı avlarken hayal edebılıyorum.bu kahraman topçu zabıtı sayesınde gazı osman paşa rus ordusunu plevnede mıhlamıştır kesin.sonrasında gazı osman paşa esaretten kurtulup abdulhamıt ın yaverliğine tayın edılır.
   veya bu topçu zabıtını erzurum taraflarınada tasıyabılırız.bu savasta erzurum-kars taraflarıda rus ısgalıne gırmıstı.
bır tarıh notu:tolstoy un anılarında ıdı sanırım.kendısı erzurum a ılerleyen rus bırlığınde gozlemcıdır.erzurum a ılerlerken yolda hıc dırenıs gormezler.ruslar acaba bır tuzak mı dıye korkarlar fakat hıc ates acılmaz.bır ara yalnızca sonlara doğru uzaklardan bır arnavut bataryası ates acacak olur kısa surede susturulur.bu topçu zabıtını en ıyısı o arnavut bataryanın komutanı ılan edelım.
bır fılm replığı:şener şen ın değırmen fılmını ızleyenler hatırlar.bır arnavut zabıt vardı o fılmde,matrak mı matrak.' a be bunlar delıkanlı olacaklar,a be bız priştina da komıtacı avlar iken....epten aykırı gider te be yav bunlar.....
   osmanlı fıgurler on-line eklendıkce tarih derslerımız on-line sürecektır:)))
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 03:41
Hüdo cum..bu böle olmayacak...biz senle bi 2 li oluşturup canlı yayınlaramı çıksak ne...azına sağlık...emeğine sağlık....yüreğine sağlık....
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 04:11
izzet ağbi,bu iş benım de cok hosuma gıtmeye başladı.sen ıyısımı elındekı tum osmanlı fıgurlerını sür siteye,bende senın bu zıyafetine karşılık tarih sohbetlerımı sunayım.(hem bu şekılde kendıne sakladığın fıgurlerı temaşa etmiş oluruz,site halkı da bayram eder).
iyice entel-dantel site olma yolunda ilerliyoruz:))
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 05:31
iyiolmuyomu işte...ben görsel olarak..sende anlatımınla...tarihimizide öğreniyoruz..ne güzel işte.. herkes bayram etsin...öpüldün....
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 13:32
Ben de merakla takip ediyorum. Hem figüre hem tarih dersine

Düzenleyen CErginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 19:19
sevgili Ceki,senin o parlak figürünle ilgili bi şeyler yazacam..önce resim çekmem lazım....ayrıca parlaklık konusunda bi şey daha denedim...güzel bi sonuç çıktı...aktaracam....haberin olsun...unutmadım...merak etme...kal sağlıcakla
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 01:15
İzzet abi merak ile bekliyorum. Figürler de önümüzdeki hafta geliyormuş iyi oldu bu.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04