Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Iwata Nozzle Sorusu ve Yardym Talebi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: Iwata Nozzle Sorusu ve Yardym Talebi
    Gönderim Zamanı: 06/03/2012 Saat 00:25
Herkese selam,

Kydemli boya tabancasy kullanycysy arkada?laryn yardymyna ihtiyacym var.

Kullandy?ym Iwata HP-CH, 4. senesine girmi?ken sorun çykartmaya ba?lady. Teti?e basty?ym anda hafif hafif boya geliyor. Teti?i geri çekip boyayyp byrakty?ymda ise, sadece hava gelecek bo? pozisyonda daha çok boya geliyor. Tetikten parma?ymy kaldyryp tekrar basty?ymda ise büyük ihtimalle a?yz kysmyna hala boya gelip birikti?i için tükürüyor. Bunu yaratabilecek 2 sorun aklyma geldi. Birincisi, tabancanyn içinde pislik kalmasy. Ykincisi ise nozzle'da bir aryza bulunmasy.

Ylk ihtimalle ilgili olarak tabancayy söktüm. Özel fyrçalarla her yerini eni konu temizledim. En son nozzle'y sökerek tinere yatyrdym. Sonrasynda içini temizledi?imde birikmi? ve kenara iyice yapy?my? pislikler çykty.

Sorunu çözdü?ümü dü?ünerek tabancayy tekrar birle?tirdim. Teti?e dokunur dokunmaz ?örül ?örül boya gelmeye ba?lady, kysacasy temizlik yapmak durumu daha da kötüle?tirdi gibi. Öte yandan nozzle'y büyüteçle inceledi?imde herhangi bir çatlak veya hasar göremiyorum. (Güvenli internete falan geçmi?iz, yazynyn her yerinde meme, memeler, vs yazmasyn diye nozzle yazyyorum. Sonra küçük çocuklaryn ahlakyny bozuyor falan diye siteyi kapatmasynlar neme lazym)

SORU 1
Sorun te?hisini do?ru yapmy? myyym? Uygulanacak ba?ka bir çözüm var my, yoksa Anest Iwata'yy yeni bir nozzle alarak sevindirmeli miyim?

SORU 2
Nozzle de?i?tirirken i?neyi de i?e sa?lama almak için de?i?tirmeli mi? Y?neyi sanyrym bir kere yere dü?ürdüm, o syrada çarpylyp sonra da nozzle'a hasar vermi? olabilir mi? Düz zeminde yuvarlandy?ynda dümdüz görünüyor ve çarpylma yok ama farketmemi? olabilirim, 0.3 mm'den bahsediyoruz ne de olsa.

SORU 3
Sanmyyorum ama, elinde fazla yedek 0.3mm Iwata Nozzle parçasy olan ve ücreti mukabili ondan ayrylmayy dü?ünecek bir arkada? var mydyr? ?öyle ki, ben de internetten yenisini sipari? edip elime ula?ty?ynda yeni geleni verebilirim. Aksi takdirde en az 2-3 hafta boya tabancasyz kalaca?ym. Mass Effect 3 de bu cuma çykyyor, koptum mu 2012 oyunla moyunla geçer öyle...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2012 Saat 07:09
Selamlar, tam olarak kafamda canlandiramadim boya ne zaman geliyor, ne zaman fazla geliyor, ancak benim de basima benzer bir durum geldigi icin paylasayim dedim. Iwata Revolution ve HP-BH olmak uzere iki Iawata kullaniyorum.

Yukaridaki resimde en kritik parca 4 nolu parca. Nozzle bu mu oluyor acaba? 32 numarali anahtar ile sokup iyice temizlemek gerekiyor. Laker tinerde bekletip temizliyorum. O parcanin airbrusha oturdugu kismin icini de dis aralarina giren ozel fircalarla temizliyorum (surdaki fircalarin basit hali: http://www.sqbdentalbrush.com/proximal_brush.asp). Bu temizligi hem on taraftan hem de boya konulan hazne tarafindan yapiyorum.

Eger bu kisimda sorun yoksa 4 nolu parcanin onden bakildiginda tamamen yuvarlak oldugunu kontrol edin (bir yere carpip eliptik bir hal almis olmasin). Bildiginiz gibi taperli ignenin bu yuvaya tam oturmasi gerekiyor. Airbrushi tekrar monte ederken igneyi iyice ileriye itin ve arkadaki somunu (24 nolu parca) oyle sikin.

Eger butun bunlarda sorun yoksa, bir ihtimal 17 numarali tetikte sorun olabilir. Benim problemim burda olmustu. Tetigi geriye cekmeden asagiya bastirdigimda (sadece hava gelmesi gereken pozisyon) boya da geliyordu. Biraktigimda kusarmiscasina ekstra boya puskuruyordu. Iwata'yi aradim problemi cozemedik. Sonra internette bir yerde 17'nin 12'ye oturdugu kismi yaglayin diye bir sey okumustum. 12 nin icine airbrush icin uretilen makine yagindan cok az damlatip yayli kismi kurdanla birkac kez itip biraktim. O noktadan sonra problem cozulmustu. Simdi her tam temizlik sonrasinda (laker banyosu ardindan) oraya makine yagi damlatiyorum.

IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2012 Saat 07:39
Memeyi tekrar takarken araya syvy conta sürmü? müydün?
Bildi?im kadary ile hemen hemen bütün Ywata'larda memeyi takarken yalytym yapmak için conta görevi gören bir macun sürmen gerekiyor.
Ystersen haftasonu tabancaya bakym yapalym; yaryn Pekin'e gidip cumartesi gelece?im.
Ya da Yurtiçi Kargo-Ye?ilköy ?ubesine yolla geldi?imde hemen alayym pazartesi de yollayayym.
Bu arada 12'den hava geçti?i için ya? havanyn içynden boyaya kary?abilir ve bu da farkedilmeyen sorunlar yaratabilir.

Yyi maketler!
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2012 Saat 09:15
Burak Bey, nozzle 4 numaraly parça evet. Ben de selülozik tinere yatyryp temizledim. Yçinde birikmi? kir varmy?, çykarttym.

Gözle ve büyüteçle bakty?ymda formunda bir sorun göremedim. Nozzle üzerinde gözle görünür bir çatlak vs de yok, ancak pisli?i temizleyip çykarttyktan sonra boya kaça?ynyn artmasy nozzle'dan iyice ?üphelenmeme sebep oldu.

Öte yandan, Arkut bende syvy conta yok. Memeyi sökerken kyrmyzy kyrmyzy dökülünce anladym bir ?ey sürmem gerekti?ini fakat nereden edinebilece?imi bilmiyorum. Belki de boya kaça?ynyn artma sebebi budur.

Burak Bey, ya?lanmasy gereken bölge teti?in en dibi mi? Makina ya?y derken özel bir ?ey var my? Yoksa Bauhaus'ta falan ufak ?i?elerde satylan ya?lar i? görür mü? Veya WD-40 denesem?

Arkut, pazar günü müsait misin?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2012 Saat 20:37
Emre Bey, nozzle kismina hakim gozukuyorsunuz, pek yardimim dokunmayacak galiba o konuda. Yaglamayi 12 nolu parcaya yapiyorum. Cok ince olmayan, biraz korelmis kurdanin ucununu yaga batiriyorum, ekstralar siyrildiktan sonra kurdani 12'nin icindeki yataga batirip cikariyorum bir kac sefer. Normalde tetigin bastigi kismi yagli kurdanla biraz oynatmis oluyorum. Bendeki yag zeytinyagindan biraz kivamlica, ama bal kadar da kalin degil. sanirim normal makine yagi isinizi gorur. Benimki tam olarak su:

http://store.midtennhobbies.com/badger-regdab-needle-juice-airbrush-lubricant-1oz-bottle----122-p2780.aspx

Tabi probleminiz bu noktada olmayabilir, sizi yanlis yere yonlendirmek de istemem.

Düzenleyen levburkara - 06/03/2012 Saat 20:38
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/03/2012 Saat 10:04
Syvy conta niyetine vidalara çok hafif balmumu sürüp sonra monte edebilirsiniz balmumuda conta görevi görüyor. Birde mümkünse ultrasonic temizleyici ile temizlemeyi deneyebilirsiniz. Gözle görülmesi mümkün olmayan ?eyleri temizliyor bende yok ama nadiren tabancamy komple sökünce gözlükçü arkada?yma gidip ona hallettiriyorum i?e yaryyor.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2012 Saat 12:24
Yardymcy olan arkada?lara te?ekkür ediyorum. Biraz önce Iwata kendi kendini bozdu?u gibi kendi kendini tamir etti.

Sorun tetikteymi?. Zaten sa?olsun Ahmet Dönmez ve Burak Kara'nyn bu yönde tespitleri vardy. Sorun çok basitmi?. Hava hortumuna ba?lanan uçta pistonun bir çykyntysy var. Bu çykynty bir ?ekilde alttan takty?ym quick coupling parçasynyn kenaryna takylmy?. Tam olarak a?a?y hareket edemedi?i için teti?e basyldy?ynda baskyyla yerinde oynayyp sanki tetik geri çekilmi? gibi i?neyi ittiriyormu?. Tabancayy kutusunda koymak için quick coupling'i sökmemle "Ting!" diye bir ses geldi ve Iwata eski haline döndü.

Bu kysa maceranyn bana tek getirisi eni konu boya tabancasyny ve boyahaneyi temizlemem oldu. Artyk güllik gülistanlyk teçhizatymy kirletmeye ba?layabilirim :)

Yardymcy olan tüm arkada?lara çok çok te?ekkür ediyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/04/2012 Saat 16:14
Emre geçmi? olsun. Ben de ?öyle bir sorundan bahsedeyim yeri gelmi?ken.

Benim Badger 100 LG tabancam, kafanyn gövdeye birle?ti?i yerden çok az miktarda da olsa syvy kaçyryyor. Boyada yapmyyor bunu ama tiner vernik vs gibi ince syvylarda bunu gözlemledim.

Bir de teti?e basyp havayy serbest byrakty?ymda boya haznesinin içindeki syvyda hava kabarcyklary çykmaya ba?lyyor.

Sorunumun ön kysymdaki contada oldu?unu dü?ünüyorum. Sykynty sizce ne olabilir?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/04/2012 Saat 22:39
Badger kullanmayaly epey oldu ama ayny sorun bende de olmu?tu. Uç kysmyn gövdeye birle?ti?i yerde beyaz bir conta var, oradan kaçyrdy?y için yapyyor. O conta ezilip deforme olunca ilk olarak kafa tarafyndan kaçak yapyyor, hatta bazen kaçan boyanyn baloncuk yapyp kabardy?yny görürsün.

Haznenin içindeki hava kabarcyklarynyn sebebi hem o conta olabilir, hem de uç kysmyn arkasyndaki teflonun syyyrmasy olabilir. Sen ilk contayy bir de?i?tir bak derim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme