Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: ANKA'nyn test uçu? videosu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
tozbek
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Konu: ANKA'nyn test uçu? videosu
    Gönderim Zamanı: 25/10/2011 Saat 19:36
TAI'nyn özgün tasarymy ANKA'nyn test uçu? videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=pG7OZ07lfps
IP
mk_ozkir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 296
Alıntı mk_ozkir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2011 Saat 01:15
Yyllar önce 90larda Anka diye bir proje vardy. 90laryn ba?ynda Etimesgut'ta Idef'ten sonra düzenlenen bir havacylyk fuaryna da katylmy?ty. Minik bir helikopter havalandyktan sonra pali sabitleyip kanat gibi kullanyp uçak gibi gidecekti. Her Anka yazysyna o mu diye atlyyorum hep Tai çykyyor. Tolga Bey anlatmaya çaly?ty?ym proje ile ilgili bilginiz var my?
IP
orko_8
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 56
Alıntı orko_8 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2011 Saat 20:06
Sevgili Tolga'nyn cevap hakkyna halel getirmeden ben Anka ile ilgili ekleme yapayym:

Bahsetti?iniz Anka, YTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde (UUBF) , Kemal Yyllykçy **** liderli?inde geli?tirilen, bir nevi "hava motorsikleti" olarak dü?ünülen hafif, 2 ki?ilik sportif bir helikopterdi. Oldukça fütüristik bir tasarymy vardy. Bu helikopterin tasarymy ile ilgili tez ve makaleler yazyldy, kavramsal tasarymy yapyldy. Ancak ne yazyk ki sadece gövdesi üretilebildi, öylece kaldy. Gövde UUBF'nin üst katlaryndan birinde kendi kaderine terk edilmi? bir ?ekilde duruyordu ama hala orada mydyr bilemiyorum.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2011 Saat 09:33
Ben konuya ba?ka bir yerden giri? yapsam? Mühendis kökenli olmady?ym için bir konuyu çözümleyemedim. YHA'laryn tasarymlary hep birbirini andyryyor ve ince uzun silindirik gövdeye ince ve uzun kanatlar takyly. Gövdeyi anladym da, neden ince ve uzun kanat? Ayny kaldyrma kuvvetini daha az dirençle mi sa?layabiliyor nedir? Benzerinin uçaklarda uygulanmy? tek hali bildi?im kadaryyla U-2 ve planörler zira, verimli bir tasarymsa neden uçaklarda yaygyn de?il?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2011 Saat 12:33
Ben de mühendis de?ilim ancak o kanat yapysy yava? uçu?un yany syra en az yakytla maksimum süre havada kalmayy sa?lyyor, yani 8-10 saat havada kalyp yere net görüntü iletmesi için gerekli dizayn bu.

Planörlerde herhangi bir tahrik olmady?y için uçu? süresi tamamen pilotun enerji yönetimi bilgisi ve termik, soar vs. gibi meteorolojik olaylaryn nerede olabilece?ini öngörme yetene?ine ba?ly. Yoksa bir tur atyp inmek pek keyifli olmaz sanyrym.

U-2'de yukarydaky faktörlere çykylan irtifadaki hava yo?unlu?unu da eklemek gerekiyor.

Ticari uçaklarda ise verimlili?in içerisine uçu? süresi de eklendi?i için do?al olarak uçaklar hyzlanyyor ve kanatlar küçülüp kesitleri de?i?iyor.

Not: Konuyu daha detayly bilen arkada?laryn eksik veya yanly? gördükleri hususlary düzeltmelerini rica ediyorum. Mesajyn ba?ynda da belirtti?im gibi mühendis de?ilim.

Düzenleyen Clio172 - 27/10/2011 Saat 12:35
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
stuka
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 45
Alıntı stuka Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2011 Saat 14:47
Sevgili arkada?lar,

konuyla ilgili faydaly olabilece?ini dü?ündü?üm bir link: http://www.savunmasanayi.net/anka-basarisi-ve-insansiz-hava-araclari/anka-basarisi-ve-insansiz-hava-araclari/

Düzenleyen stuka - 27/10/2011 Saat 14:47
Iyi modeller !
Tahir Özcivan

Modelistan
IP
cem78
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 32
Alıntı cem78 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2011 Saat 17:09
Orjinalini yazan: KucukEniste

Gövdeyi anladym da, neden ince ve uzun kanat? Ayny kaldyrma kuvvetini daha az dirençle mi sa?layabiliyor nedir? Benzerinin uçaklarda uygulanmy? tek hali bildi?im kadaryyla U-2 ve planörler zira, verimli bir tasarymsa neden uçaklarda yaygyn de?il?

Emre linkte basitçe anlatylyyor.
Türkçe kaynak bulan varsa payla?syn lütfen

http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_(wing)
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide