Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tamiya F-16C->F-16D 152. Filo Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2011 Saat 02:07

Nihayet boya asamasina geldim. Bir sonraki resimler umuyorum boya asamasindan olacak.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2011 Saat 04:27
Burak bey paylonlary gövdeye yapy?tyrdyktan sonra vakit harcayyp macunlamasanyz da olur.
Gövde/kanat ile paylon arasynda bir miktar bo?luk kalmasy,daha do?rusu birle?me çizgisi kalmasy,daha do?al durur.Macunlama i?lemi o bölgeyi monoblok gibi gösteriyor sanki.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2011 Saat 06:18
Gozleminizde haklisiniz Idris bey, ben de macun cekmek istemedim ama orta paylon iki farkli parca uzerinde uzaniyor. Alttaki iki parca arasinda hafif bir seviye farki vardi, paylonun altinda genisligi arkadan one dogru artan bir bosluk olustu. Steren parca ile biraz doldurdum once ama halen duz olmayan bosluklar kaldi. Macundan sonra scriber ile hafif bir bosluk acabilseydim iyi olurdu ama fazla kirilgan durumda macun. Oyle kalacak gibi.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2011 Saat 09:33
Niyetim kanatlardaki paylonlary takarken macunla u?ra?mamanyzdy.
Bitmi? i?i ellememekte fayda vardyr her zaman;).
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/11/2011 Saat 18:16
Sagolun Idris Bey, yanlis anlamisim. Dediginiz gibi macun uygulamayacagim paylonlari takarken. En son astar uygulamasiyla ugrasiyorum. Bu modelde once Surfacer 1200, ardindan MM primer astarlarini uyguladim. Belli bir sebebi yok, ancak MM primeri da biraz denemek istiyorum arada. Bir muddet islak, yapiskan bir sekilde kaliyor (hemen ele alinmamasi gerekiyor) ancak cok da kotu degil. Yine de Surfacer 1200 cok daha iyi.

Yakin cekimlerde tesviye ve panel cizgisi arizalari fazlasiyla belli oluyor. Bunlarin bir coguna mudahele etmis olsam da iyi olmamis. Saniyorum nazarlik olarak birakacagim:

Düzenleyen levburkara - 11/11/2011 Saat 18:20
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/11/2011 Saat 18:28
Orta yakit tankini MM Light Ghost Gray ile boyamak istedim. Ancak cok mat kuruyan boyalari fazla sevmiyorum (MM flat, Tamiya flat vs.)Ornegin Tamiya boyanin biraz parlak olmasi icin boyaya Tamiya'nin parlak verniginden biraz ekliyorum airburh sirasinda. MM gloss vernigim yok, dun gece acaba future ile bu is olur mu dedim. Airbrusha laker tiner, MM LGG ve future ekleyip karistirdim. Sonuc fena olmadi esasen. Boya diledigim gibi hafif parlak sekilde kurudu. Bu teknigi kucuk parcalarda ileride kullanabilecegimi dusunuyorum ama buyuk/genis yuzeylerde bu sekilde bir enamel (MM) akrilik (future) karisimi yapmam saniyorum.

IP
stuka
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 45
Alıntı stuka Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/11/2011 Saat 20:35
Sevigili Burak,

e?er çok geç de?ilse resimde görülen bo?lu?u Surfacer 500 ile ( kürdan ucuyla ) doldurabilirsin.
Iyi modeller !
Tahir Özcivan

Modelistan
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/11/2011 Saat 22:50
Burak Bey Merhaba,

Boyaya Future katyyorsunuz ama, Future'y randymanly kullanyyor musunuz? Yabancy forumlarda Future'yn bir süre sonra çatlamaya ba?lady?yyla ilgili çe?itli ?ikayetler okudum. ?ahsen kullanmady?ym için bilmiyorum ama ba?ynyza gelmesin?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/11/2011 Saat 06:56
Selamlar. Future/MM karisiminda bir sorun cikmadi henuz, ancak ilerde ne olur bilemiyorum tabi. Egzos kismini metalik renkle boyamadan once future ile astar uyguladim. Gordugum future metalik boyalar icin oldukca saglam bir astar gorevi goruyor. Alclad icin parlaklikta da yarimci oluyor ama daha cok astar islevini begeniyorum:

Govde detaylari:

Radom civarindaki bosluk biraz kafama takildi. Biraz mudahele ettim, sonuc su sekilde:

Yukarida gordugum problem, radom ile govde arasinda simdi hic ayrim kalmadi. Yan panel kapaginin menteseli gorunen kismi (IFF anteninin hemen dis yani), gercekci olmayan bir sekilde radomda birden bire son buluyor, ve radomla govde kaynak yapilmiscasina birlesik duruyor. Aslinda amacim radomun butun cevresi boyunca ince bir panel cizgisi olusturmakti. Putty ile doldurmadan once testere ve scriber ile radomun cevresini cizip derinlestirmeye calistim ancak cok iyi sonuc alamadim.

Soyle olsaydi cok daha iyi olacakti:
Resim

Yukaridaki resimlerde gozume carpan diger problemleri de var isaretlendigi gibi. Simdi bu kisimlari oylece birakmakla ya da testere, scriber, ve kalin bantla ayrimi olusturmak arasinda secim yapmam gerekiyor. Radomla govde arasinda renk farki olacak, belki istedigim cizgiyi simule etmeye yardimci olur, ancak tatminkar olmayabilir.

Düzenleyen levburkara - 14/11/2011 Saat 07:28
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2011 Saat 06:31
Selamlar, kucuk bir guncelleme. Radom-govde birlesimi hosuma gitmedi. Alkolle temizleyip panel cizgisi acmaya calistim:

Ancak sonuc hic hosuma gitmedi:

Sifirdan baslamaya karar verdim. Radomu testere ile biraz kesip koparttim. Iki yuzeyi de duz bir satiha tutturdugum zimpara kagidi ile iyice zimparaladim ve parcalari tekrar yapistirdim.

Boslugu bu sefer tam doldurmadim, sadece enamel bir boya ve fircayla az bir dolgu yaptim, kalanini tinerle sildim. Daha dogal bir gecis olusturdugunu dusunuyorum.

Hafif tonlama da yapmaya calisiyorum. Parafilmi maskelemesi sikintili yerlerde kullaniyorum cogunlukla:

Tezat cok fazla degil (ozellikle future ve yikamadan sonra iyice kayboluyor). O nedenle ayni kismi tekrar makeledim ve daha koyu bir renge boyadim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2011 Saat 06:49
Aksesuarlar uzerinde de calisiyorum. Yatay stablere percin actim. Yakit tanklarini uc farkli renkle boyadim (36375, 36320, 36270). Monoton goruntuyu biraz kirmak icin parcalarda maske bandiyla bir takim tonlama da yapiyorum. Muhimmatlari da asimetrik yapmayi dusunuyorum. Aim-9x (turuncu) biraz atmasyon olacak. Bir resimde gordugum ucus podundan esinlendim, ama Aim-9x degil. Beyaz Amraam'i da (ya da ona benzer bir podu) test ucusu yapan bir F-16'mizda gormustum, onu taklit etmeye calisacagim:

Ref1

Ref2

Nihayet boya asamasina geldim. Gunze akrilik 36375, 36270 ve 36118 boyalarla ana renkeri uyguladim.

Bu da calisma masasinin hali.

Düzenleyen levburkara - 27/11/2011 Saat 06:52
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2011 Saat 16:44
Öncelikle çaly?manyzda kolaylyklar dilerim. ?u ana kadar gerçekten çok güzel gidiyor. Size bir sorum olacakty. Filo konusunda kesin kararynyzy verdiniz mi acaba? Konunun ba?ynda 152. filo olaca?yny belirtmi?tiniz fakat kullanmayy dü?ündü?ünüz mühimmaty ve burundaki AIFF antenini göz önüne alynca bence Peace Onyx III F-16 CCIP Projesi test çaly?malary için ABD'de bulunan 151. filoya ait F-16D tam bu projeye uygun bir model olmu? oluyor.

Tabiki son karar yine size ait :)
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2011 Saat 17:48
Verdiginiz bilgi ve referanslar icin tesekkur ederim. Yeni bir sey daha ogrenmis oldum. Dediginiz gibi cuk oturuyormus benim gidisata. Filoya henuz %100 karar vermedim. Ancak uzun zamandir 152. filo hayalim vardi, bir turlu gerceklestirememistim. O yuzden ona odaklanmis durumdayim (ama degisebilir). Belki cok zaman sonra okuyup bilgi almak isteyecek genc arkadaslar icin belirteyim; bu modelde 152. filo 94-1559'un CCIP programindan gecip IFF anteninin guncellendigini varsayiyorum. Ancak buna dair bir bilgi/referans yok elimde. 152. filo'da karar kilarsam HARM da gercekci degil, hayali bir show ucagi olarak lanse edecegim.

Takip eden arkadaslar icin belirteyim bunlarin disinda bir kac hata daha var. Koray Fenman Bey'den ogrendigim kadariyla D modellerinde kuyruk kokunun her iki yanindaki kucuk kapakciklar (hava kapakcigi?) yer almiyor. Ben ezbere ekledim onlari. Ayrica aligin yaninda, govde altinda yer alan bir hava aligi var, galiba D modellerinde bunlar da yok. Son olarak, ARC'de birisi Block 50'lerde koltuk baslarinda her iki tarafa uzanan sensorlerin (basinc sensoru?) yanlara acik olmamasi gerektigini belirtti ama bunu henuz teyit edemedim.   

Düzenleyen levburkara - 27/11/2011 Saat 17:49
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/11/2011 Saat 02:01
2.Referansta uça?a takyly olan ?ey ACMI podu. Aman diyeyim Aim-9x'i turuncu yapmayyn acayip durur. Bu arada silah yüklemelerini yaparken ?una dikkat etmelisiniz, F-16 a?yrlyk olarak biraz hassas bir uçaktyr. Yani silah seçimlerinde kanatlara takylan füze-bombalarda denge ön planda tutulur. Mesela kanalaryn ayny istasyonlaryna ayny mühimmaty takmak ve uça?y "ayny amaçly"mühimmatla doldurmak gibi.

Düzenleyen balpete?i - 28/11/2011 Saat 02:01
161...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2011 Saat 07:22
Tesekkur ederim, dediginiz gibi acmi poduna cevirmeye calistim. Son durumdan birkac resim paylasayim istedim. Muhimmat uzerinde biraz fazlaca zaman kaybettim. Gri Amraami ve ucus podunu sil bastan yapmak durumunda kaldim. Farklilik katsin diye amraami light ghost grey, sidewinderi XF-19 ile boyadim. Onun disinda maskeleme de oldukca zaman aldi.

Beyaz amraamda ve podda renkler ve dekaller atmasyon oldu.

Egzos cikisi soyle boyandi: astar > tamiya gloss black > alclad polished aluminum > kursun kalemle patellerin ustunde ince izgaramsi cizgi cizimi > tamiya smoke, orange ve blue ile belli belirsiz tonlama > maske > testors buffing metalizer ile koyu gecisler. Butun bunlara degmis mi? Bence degmemis...

Tekerleklerin yanlarini maskeleyip cervresini inceltilmis gri-buff karisimiyla boyadim. Ana cantlarda kirmizimsi seritler goruyorum resimlerde, dekalle benzer birsey yapmaya calistim.

Gecenlerde aletleri ve kit parcalarini derli toplu ve erisilebilir tutmak icin uc bes plastik kutu aldim. Cok mutlu etti beni nedense...

Kursad Beyi'in dekalleri hafta basi elime gecti. Ust duzey bir calisma olmus. Dekallerin yaninda cizimler, semalar ve detayli bilgiler de kucuk bir kitap olmus nerdeyse. Yararli bilgiler var. Heyecan iyice artti bunlar geldikten sonra.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2011 Saat 07:54
Detay boyama ve eskitme islemlerini konsantre olabilmek icin surekli erteliyordum. Dun itibariyle donusu olmayan yola girmis bulunuyorum. Son bir kac yapimda gozlemledigim, tonlama sonrasi uyguladigim parlak vernik, yikama, mat vernik gibi katmanlarin butun tonlama etkisini silip goturmesi oldu. Bunun ustesinden gelmek icin tonlama sirasinda tezati yuksek tutmak gerekiyor, ancak bu da modelle aramda psikolojik bir savasa donusuyor ("tonlama asiri mi oldu? keske bu kadar yapmasaydim... ya vernikten sonra kaybolursa? neyse biraz daha tezat yapayim" gibi). Bir cozumum yok henuz, yine bildigim gibi yaptim.

Ucaklarimizda asagida goruldugu gibi benekli bir doku, eskime aslinda cok gozlemlenmiyor kanimca. Yine de monotonlugu biraz kirmak icin boyle bir yonteme basvuruyorum. Dedigim gibi vernik katlarindan sonra bu etki cogunlukla yok oluyor esasen. Ana renklere once beyaz, sonra koyu gri ekleyerek, ve normalden fazlaca incelterek tonlamayi yapmaya calisiyorum.

Inis takimi kapaklarini MM light ghost grey ile boyadim ve tonlama yapmadim. F-16larin alttan cekilmis bazi resimlerinde bu kapaklarin nispeten temiz durdugunu gordum. Yatay stablerin ust ve alt yuzeylerine de percin acmistim, onlari da simdi goruyorum resimlerde belirgin olarak.

Govdeden bir kac resim.

Yine farklilik katsin diye flaplari govdeden farkli olarak MM LGG ile boyadim. Yine gerceklikten sapiyorum.

Bu modelde ilk defa denemeyi dusundugum bir kac yontem var. Isler iyi giderse onlari da denemeyi dusunuyorum. ARC'de Diego isimli bir kisinin yaptigi F-16'dan cok etkilenmistim, bir kac soru sormustum. O da sagolsun detayli cevaplar vermis. Onun yaptigi gibi bir kac eskitme yapmaya calisacagim yagli boya ile. Surda bulabilirsiniz sordugum soruyu ve Diego'nun verdigi aciklamayi:

http://s362974870.onlinehome.us/forums/air/index.php?showtopic=235686&view=findpost&p=2293075

Ne dersiniz? Bu yagli boya tekniklerini denememi onerir misiniz?
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2011 Saat 05:26
Selamlar, su siralar ust govde uzerinde ugrasiyorum. Burdaki ve ustteki resimlerde Picasa yardimiyla biraz oynama yaptim (isik, sharpness, kontrast vs.):

Su anda yatay stabler haric sadece genel tonlama yapabildim. Henuz panel cigilerini ve percinleri belirginlestiremedim. Bir sonraki adim bu kisimlara odaklanmak olacak. Yatay stablere benzer bir etki olmasini bekliyorum.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/12/2011 Saat 01:37
Selamlar, dekal oncesi son hazirliklari tamamladim gibi. Bir kac resim paylasayim istedim.

Burun arkasinda yuvarlak nesneyi (alici midir bu?) once parlak gri, ardindan clear orange ile boyadim.

Kanat onlerini XF-19/X-2 karisimiyla boyadim. Bu asamalarda modeli eski pamuklu bir bezle veya gozluk cami temizleyicisyle tutuyorum. Ciplak el veya latex eldiven iz birakabiliyor.

Ikinci kat golgelendirmede, ana renklere siyah ve smoke renklerini ekleyerek koyu tonlamalari, beyaz ekleyerek acik tonlamalari yapmaya calisiyorum.

IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04