Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: 1/48 Hasegawa F-4E Tuaf SEA Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2015 Saat 23:01
Orjinalini yazan: lamurt

helal, ne diyeyim.... gövde altyndaki kapaklary içeriden ?eritlerle niye desteklediniz Levent bey?

Selamlar, o bolgeyi buyuk bir steren plakayla kapatmayi dusunuyordum, ona kaide hazirlamak icin yapmistim, sonradan fikrimi degistirdim (asagida goreceginiz gibi). Idris Bey, aux kapaklarinin ic kismi yesil gozukuyor, ancak kapak altlari kirmizi gibi. Surdan yola cikmistim:

http://www.aircraftresourcecenter.com/AWA1/101-200/walk133_F4F_phantom/walk133.htm

Sikici asamalardan bir kac resim daha paylasayim dedim. Butun panel cizgilerini muhtelif alet-edevatla derinlestiriyorum ve ustunden gectiklerimi isaretliyorum:

HB Tomcat kitinin motor parcalarini kullanarak hava girislerini biraz canlandirayim dedim. MM silver, ve daha sonrasinda Tamiya smoke wash:

Kanat koklerini kucuk parcalarla desteklemek oldukca yararli oluyor. Kanadin ustunde calisirken gerilmesini onluyor, aksi takdirde kanat onundeki birlesim yerlerini catirdatmak olasi. Ayrica, kanat ortasini bir nebze yukselterek govdeyle birlestikten sonra bosluk kalmasini engelliyor:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2015 Saat 23:05
Percinleri actiktan sonra zimparaladim, ancak cok silik gozuktuler. Bunun uzerine hepsini teker teker derinlestirmeye karar verdim. Oldukca uzun zaman aldi tabi, ancak obur turlu icime sinmeyecekti. Bir kac bin percin oldugunu tahmin ediyorum:

Derinlestirme isleminden sonraki hali:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2015 Saat 23:10
Derinlestirme islemi bittikten sonra micro mesh 1800 zimparasiyla su altinda percinleri zimparaladim. Bir kac bolgenin bir daha elden gecmesi gerekiyor:

Birlesim yerlerini japon + baking soda, vallejo plastic putty ve tamiya epoxy putty ile tesviye etmeye calistim:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2015 Saat 23:14
Selamlar, astar asamasina yaklasirken son bir kac detay daha:

Parasut kismindaki detayi yapmaya calistim:

Gercegine gore biraz buyuk kaldi, ancak yapacak bir sey yok:

Top hava aligi da kenarlarini oldukca egeleyip kucultmeye calismama ragmen baktigimda fazlaca buyuk kaldi. Belki boyadan sonra bu kadar goze batmaz:

Alt kismin tesviyesi uzun surdu. Kameralari ekledim, dairesel isiklari yanlis yere actim (biraz daha onde olmalari gerekiyordu) ancak oyle birakacagim:

Siperligi ve orta kanopi bolgesini de taktiktan sonra sanirim astara hazir olacak. RAT kapaklarini ellemedim gordugunuz uzere, oylece birakacagim. Sizce inis takimlari disinda daha baska ne turlu detaylar eklenebilir? Egzos bolgesinin sonuna dogru (kancanin da gerisinde) bir kac daha ayrinti/cikinti var, onlari sanirim yapmayacagim. Onerilerinizi gerceklestirirmiyim bilmiyorum, ancak duymak isterim. Ilginiz icin tesekkurler.

Düzenleyen levburkara - 07/01/2015 Saat 23:19
IP
zafer kahraman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 138
Alıntı zafer kahraman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2015 Saat 12:08
Merhaba, durudurma kancasynyn tam foto?rafyny yükleyebilme ?ansysnyz var my? bu kitin o bölümünde bir hata vardy sanyrym sizin elinizde bulunanda da ayny sorun varmy acaba? te?ekkürler.
zafer k.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2015 Saat 15:22
Selamlar, Zafer Bey, tam olarak anlayamadim ama firsat buldugumda o bolgenin resmini cekmeye calisacagim. Ancak internette bulmak zor olmasa gerek (Hase'nin klasik 1/48 F-4E modeli bu). Kucuk bir guncelleme.

Aux. hava girisini silly putty ile maskeledim:

HUD kismini yanar doner film ve asetat ile yapmaya calistim:

AK interactive yikama sivisini ilk defa kullandim. Yagli boyadan cok farkli degil ama kullanmasi rahat tabi. Bu renkte hafif bir kahverengi ton var, siyah kisimlarda kullaninca eskimis, tozlanmis bir goruntu veriyor, hosuma gitti:

Egzos ve koltuklar bitti sayilir. Bir tek firlatma halkalari kaldi, sari siyah kisimlari maskelemeyi dusunuyorum, bakalim olacak mi:

Yakit tanklarini biraz detaylandirmak istedim. Once bolumler arasinda kullanilan conta kismini yapamaya calistim:

Kuruduktan sonra zimparalayip yuzeye iyice yaklastirmaya calistim. Yakit kapaklari icin matkap ucu ile bir kac delik acip steren disk yerlestirdim. Bir iki yerde daha detay acmaya calistim:
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2015 Saat 15:31
Kanat tanklarinin paylonlarinda bir kac detay acmaya calistim:

Hava aliklarinin altindaki isiklarin pozisyonlarini duzelttim. Steren parcalarala on-orta govde birlesim yerlerine detay ekledim, sonra hunharca zimparaladim. Umuyorum boyadan sonra belli belirsiz bir detay olacak.

Zamaninda Kursad Bey'in ARC'deki bir postundan ogrenerek aldigim Silhouette cutterla kanopi maskelerini yapmaya calistim. Once asagidaki gibi bir kac resim cektim:

Ardindan Silhouette'in programini kullanarak maskeleri yapmaya calistim. Maskelenecek kisimlarin hepsi duz olamadigi icin bir kac deneme yanilma gerekti:

Asagidaki resimde sablonlarin son halini gorebilirsiniz. Istediginiz gibi kullanalabilirsiniz:

Hasegawa kitinden hem acik (4 parca) hem de kapali (tek parca) kanopi cikiyor. Ben acik yapacagim ancak kapali kanopiyi referans olarak kullanmisitm. Sonradan gordum ki iki varyasyon arasinda oldukca buyuk fark var. O yuzden acik parcalar icin tekrar sablonlari yaptim (yukaridaki gibi). Tek parca kanopi icin yukaridaki sablon uygun degil.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2015 Saat 15:33
Maskelenmis hali:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2015 Saat 04:54
Kucuk bir guncelleme daha. Kokpiti maskelemek icin silly putty kullandim:

Kolaylikla sekle giriyor, parmakla kokpit kenarlarina bastirip temiz bir sekilde yarilmasini sagliyorum:

Parafilmle geri kalan kisimlari kapatiyorum:

Bitmis hali:

Düzenleyen levburkara - 18/03/2015 Saat 04:55
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2015 Saat 05:17
Selamlar. Paylonlardaki disa donuk cizgileri rescribe etmek istedim. Once referans olarak orjinal parcanin fotosunu cektim:

Rescribe islemi:

Zimpara, su altinda dis fircasi ile temizlik, Tamiya extra thin ile cizgilerin icinde kalan capaklarin eritilmesi, ve en son ince zimpara:

Detaylar simetrik degil ve bir cok yerde atmasyon var, ama oylece devam edecegim:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2015 Saat 05:27
Ve astar asamasina nihayet gelebildim. Surfacer 1200 + MM enamel astar. Tiner olarak Mr. Hobby leveling thinner ve Tamiya lacquer thinner'in karisimini kullandim. Cok kalin uygulamadim goreceginiz gibi, plastigi soylece bir kapatsa yeter dedim. Golgelemeyi ozellikle yapmadim, elimin haraketliliginden boyle oldu. Boyle olmasinin onemli bir nedeni yok yani. Kuruduktan sonra gozluk temizleme beziyle butun yuzeylerin ustunden gecip puruzlu kurumus olabilen kisimlari duzlestirdim. Kanimca oldukca fark ediyor bu son asama.

Astardan sonra bir cok hatayi gormek mumkun, ama daha fazla yavaslamamak icin oldugu gibi birakacagim.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/04/2015 Saat 15:48
Selamlar, boya asamasina nihayet gelebildim. Alt taraf icin Gunze H-311 ve Tamiya beyaz karisimini kullandim:

Kamuflaji serbest el uygulamaya karar verdim. Astardan sonra ince bir kat future uygulamistim. Ardindan kursun kalemle kamuflaj sinirlarini cizdim. Inceltilmis Tamiya smoke ile bu cizgilerin ustunden gectim, cizgilerin biraz daha belirgin olmasini istemistim. Buna ilaveten zaman zaman iki kamuflaj renginin bulustugu yerlerde hafif koyu renkli bir goruntu olusuyor. Belki oyle bir etkiyi yaratmak icin yardimci olur diye dusundum:

Kahverengini Tamiya boyalariyla nasil yaparim diye yillardir dusunuyordum. Gunze'nin SEA kahverengisi bizim F-4'ler icin biraz koyu sanki. Tamiya'nin XF-59, sari, buff, beyaz vs bilimum renkleri karistira karistira kum rengini elde etmeye calistim:

Uyguladiktan sonra rengin cok sarimsi oldugunu dusundum. Sil bastan yapayim dedim. Boyali yerlerin ustunden tekrar Surfacer 1200 ile gectim, ardindan gri monoton olmasin, diger bolgelerle uyumlu olsun diye Tamiya beyaz astarla biraz tonlama yaptim:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/04/2015 Saat 15:54
Kahverengini beyazla biraz daha acip tekrar uyguladim. Her bolgenin boyamasi golgeleme yapar gibi boyadigim icin oldukca uzun suruyor:

Ardindan Gunze renkleriyle yesil kisimlara basladim:

En koyu yesile biraz Tamiya gloss eklemistim, o nedenle biraz parlak duruyor:

Boyamanin ne kadar yavas ilerledigini gosteren bir foto:

Renk sinirlarinda pistolenin diffuserini cikartiyorum, boyanin daha ince ve kontrollu uygulanmasini sagliyor. Daha cok yolu var tabi, bakalim her otur**** bir-iki bolgeyi boyayabilsem bir kac gunde biter herhalde.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2015 Saat 05:45
Selamlar, boyama asamasinda bir-iki video denemesi yapayim dedim. Bilmiyorum video isine cok girer miyim ama koyu yesilin boyama asamasindan kisa bir klibi surda bulabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=kUnx1ZxQia0

Goruldugu uzere dise dokunur pek bir yani yok ama biraz tecrube olsun diye deneyeyim dedim.
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2015 Saat 06:35
Merhaba,
Maalesef kendimi söylemekten alamady?ym tek bir durum var. Belki de foto?raftandyr ancak, kahverengi olmasy gerekenden hâlâ çok mu sary acaba?
Model Master'yn Flat Tan rengi FS kartyndaki renge çok yakyn, kar?yla?tyrabilme ?ansynyz var myydy acaba?
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2015 Saat 16:36
Bir suredir dusunuyorum bu tan rengini. Benim uyguladigim renk bana da biraz fazla sarimsi gelmisti ama siz ayni gozlemi yapinca suphelerim tasdiklendi. Ancak normal SEA FS rengini kullanmak istemiyorum cunku kanimca bizim phantomlarin kahverengisi ile USAFlar arasinda biraz fark var. Inceledigim resimlerde bizimkiler biraz daha acik tonda ve zaman zaman sarimtirak olabiliyor sanki. Gunze'nin H310 rengi var elimde (standard SEA kahverengi), daha once beyazla acarak uygulamistim ama o da dogru gozukmedi:

Sanirim simdi kullandigim karisimi siseden bosaltacagim, kalanini temizlemeden icine H310 ve beyaz ekleyecegim, ve o bolgeleri tekrar boyayacagim. Belki biraz daha uygun olur. Tesekkurler gozleminiz icin.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2015 Saat 23:06
Yukarida bahsettigim sekilde yeni bir karisim hazirladim ve ince bir sekilde uygulamaya basladim (okla isaretli bolgeler). Sanirim bu tondan devam edecegim.

Biraz eskitme, filtre vs. derken kivama gelir diye umuyorum. Bu arada bizim fantomlarda kamuflaj boyasi bu kadar girintili cikintili degil, benimki biraz abarti oldu.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/04/2015 Saat 15:59
Onerileriniz uzerine kaverengini degistirdim, diger kisimlari bitirmeye calistim, su anki durumdan bir kac resim:

IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04