Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: tamiya maskeleme bandynyn boyayy kaldyrmasy Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
ilkerkocak
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 5
Alıntı ilkerkocak Cevaplabullet Konu: tamiya maskeleme bandynyn boyayy kaldyrmasy
    Gönderim Zamanı: 26/08/2011 Saat 10:05
arkada?lar.

yapmakta oldu?um bir makette kapylarda iki farkly renk kullanmam gerekiyordu.bunun için maketin parçasyny(parça kapy idi) yykadyktan sonra astaryny attym boyasyny attym ve bu katmanlar arasynda yeterli süre bekledim.sonra maskeleme bandy ile maskeledim. kullandy?ym bant tamiya idi. bandy kaldyrdy?ym da bazy yerlerde boyanyn bazy yerlerde ise hem astaryn hem de boyanyn kalkty?yny gördüm

nedeni sizce ne olabilir.

aklyma gelenleri söyleyeyim.kullandy?ym astar ve boya ?u henkelin plastik için de uygun dedi?i boyalardy.

bi de kapylara zympara yapmadym.bunun etkisi bu kadar çok olmu? olabilir mi

Düzenleyen ilkerkocak - 26/08/2011 Saat 10:06
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2011 Saat 10:20
Ylker Bey,

Sorunun bir kaç nedeni olabilir. ?öyle ki,

1. Atty?ynyz boyalar kurumu? ama tamamen kemikle?meden banty yapy?tyrmy? ve sonra çekmi? olabilirsiniz. Üstü kuruyan boyanyn alty tam kurumady?y için maske bandyna tutunup kalkmy? olabilir.

2. Tamiya bant yapy?kanlyk olarak di?er bantlara göre daha güçsüzdür ama yine de kullanmadan yapy?kanly?yny biraz daha azaltabilirsiniz. Bunun için temiz cam yüzeye veya vücudunuzun tüy ve ter olmayan bir bölgesine bir iki kere yapy?tyryp kaldyryrsanyz yapy?kanly?y biraz daha azalyr, boyayyp tutup kaldyrmasy güçle?ir.

3. Plasti?e zympara yaparsanyz yüzey pütürlenece?i için üstüne gelen boyanyn tutunmasy kolayla?yr. Pürüzsüz bir yüzeye özellikle akrilik boya attyysanyz, boya plastikle etkile?ime girmedi?inden ve yüzeyde tutunacak alany çok az oldu?undan maske bandy çeki?tirdi?inde kalkyp çykmy? olabilir. Bu sebeple çok parlak yüzeylerin üstünden 800-1000 gibi bir zymparayla hafifçe geçin. Yüzeyi çok örselemeden matla?tyryp boyanyn tutunmasyny kolayla?tyryrsynyz.

4. Bir de bazen maketlerin üzerinde kalyptan çykmalaryny kolayla?tyrmasyny sa?layan ya? bulunur. Ba?lamadan çerçeveleri sabunlu/deterjanly suyla yykamak gerekebilir. Bunu yapmadyysanyz bu ya? boyanyn tutunmasyny güçle?tirip kalkmasyna sebep olmu? olabilir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ilkerkocak
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı ilkerkocak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2011 Saat 11:33
cevabynyz için te?ekkürler.maketi ba?lamadan yykady?ymdan ve yeterli süre bekledi?imden eminim

ama zympara i?inden kaçynmy?tym. yüzey pürüzlülü?ünün boyanyn tutunma yüzeyini arttyraca?y muhakkak. dedi?iniz gibi önden bi zympara yapmak lazymmy?. bandyn yapy?kanly?ynyn azaltmak da mantykly gözüküyo

bu daha 2. maketim.hata yapa yapa yapmamayy ö?reniyorum.
bu boyama hatasyndan sonra boyayy çykarayym diye tiner dolu kaba attyydym parçayy. sonrasyndan parçadan geriye hiç bir ?ey kalmamy?ty. bereket ki iteleri türkiyeden parçayy istedim sa?olsun gönderdiler de kurtardym parçayy

bu sefer maketi iyice yykadym.1200 zympara ile zymparaladym. dedi?iniz gibi bandy biraz daha güçsüzle?tirip deniycem bu sefer. yeri gelmi?ken sorayym.tek kat bant yetermi yoksa üst üste bi kaç bant atayymmy?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2011 Saat 11:42
Normalde çok yo?un boya atmyyorsanyz tek kat bant yeter. Yalnyz Tamiya bant bazen hemen yapy?maz, üzerinden sivri uçlu bir ?eyle geçerek iyice yüzeye syfyrlandy?yndan emin olun derim.

Henkel'in boyasy akrilik mi, enamel mi, laker mi bilemiyorum. Ancak laker ve enamel boyalaryn incelticileri plasti?i biraz eritti?inden bu boyalar plasti?i hafif yiyerek yüzeye daha iyi tutunuyor. Fakat akrilik boyalar plastikle etkile?ime girmedi?inden daha kyrylgan oluyor, parma?ynyzla sertçe sürtseniz bile yüzeyden çykabilir. Sebeplerden biri boya da olabilir, ona da dikkat edin derim. Yüzeyi matla?tyrma ve astar kullanma bu sorunu bir nebze azaltyyor.

Düzenleyen KucukEniste - 26/08/2011 Saat 11:43
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ilkerkocak
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı ilkerkocak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2011 Saat 11:53
bu bant boyayy kaldyrdyktan sonra baya bi kurcaladym boyayy.elle,tyrnakla, sert cisimle,maket byça?yyla.hiç birinde yüzeyden çykmady. bi tiner geldi hakkyndan o da vur deyince öldürdü.
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2011 Saat 14:15
Orjinalini yazan: KucukEniste

üzerinden sivri uçlu bir ?eyle geçerek iyice yüzeye syfyrlandy?yndan emin olun derim.

Kürdan kullanyyorum ben bu durumlarda. Hem ucu da küt oldu?u için zedelemiyor modelleri.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide