Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Vallejo Air Sorunsaly Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
gokce
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Konu: Vallejo Air Sorunsaly
    Gönderim Zamanı: 10/06/2011 Saat 21:31
Arkada?alar , Vallejo nun Air serisini kullanan kimse varmydyr acaba aramyzda.Yurt dy?y kaynakly çe?itli kullanym yöntemleri ve videolar var ama gene de yeterli bir performans alamadym...
Rivet Making Academy
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/06/2011 Saat 21:55
Vallejo i?te...Bu da kabak tady verdi di mi? Yyi, kabak severim. Humbrol kullanyn nyhaha!!!!
Consume Ergo Sum
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/06/2011 Saat 22:15
yok ya estafirullah yeter ki SEN de öyle... vALLEJO i?te ;)
Rivet Making Academy
IP
Ruhi BAYRAKTAR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 74
Alıntı Ruhi BAYRAKTAR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/06/2011 Saat 22:50
Gunze'den ?a?mayacaksyn :-)
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/06/2011 Saat 23:44
boya bir yerden kullanym kolayly?y olarak patlayacak ama sabredip denemelere devam ediyorum...
Rivet Making Academy
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2011 Saat 00:00
vallejo boyalar firca ile uygilandiklarinda firca izi kalmasini engelleyen rahat surulen bir boya ancak airbrush boylarini kullanip da su ana kadar memnun kimseyi gormedim...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2011 Saat 09:20
Ynceltici olarak Mr.Muscle marka cam temizleyici kullanyyorum (mavi olan). Boya/inceltici oranlaryyla ilgili bir durum da olabilir tabi. Net hatyrlamyyorum ama %30'dan fazla boya olunca saçmalyyordu. Son yapty?ym 190'da boya kurudukça ton dönmesi ya?ayynca kullanmaktan vazgeçtim ben de. Ykinci sykyntym ise normalde avantaj olmasy gereken iyi kapatycylyk, preshade a?amasynda bana dezavantaj olarak dönüyor.

Ylla lazym diyorsan, Ufuk kendi incelticisiyle oldukça memnun kalmy?ty diye hatyrlyyorum.

IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2011 Saat 10:52
Vallejo air zaten hiçbir inceltici istemeden yüksek basynç ile atylabilen bir boya. Ama bazy durumlarda (mesela boya tabanca içinde biraz beklemi?se) inceltici istiyor. Ben çok az miktarda izopropil alkol kullanyyorum ve ?u ana kadar olumsuz bir durumla kar?yla?madym.

Bu arada Vallejo normal boyalarda durum farkly. Bazylary izopropil alkole acayip tepkiler veriyor; topaklanma gibi. Bu durumda yine az miktarda selülozik tiner veya vallejo marka inceltici kullanylyrsa sorun olmaz.

Camsil türevi malzemeleri de kullandym ve boyayy çözme konusunda (vallejo, vallejo air ve vallejo game color serisinde) sorun görmedim fakat bunlar su bazly kimyasallar olduklaryndan zaten boyayy iyi çözecektir. Vallejo'nun kendisi de zaten kendi incelticisinden ba?ka inceltme için su kullanyn diyor. Burada asyl sorun suyun boya içine girdikten sonra boyanyn tutunmasyna yapty?y negatif etki. E?er altta astar yoksa ve suyu biraz fazla kaçyrmy?sanyz o boya hayatta tutunmamakta. Burada suyun uygun miktary ise "bence" 4 veya 5 damla.

Vallejo boyalar benim çok tercih etti?im bir boya. Renk skalasynyn geni?li?i bunda en önemli unsur. Bence boyanyn davrany?yny birkaç denemeden sonra anlyyor ve ona göre usuller geli?tiriyorsunuz. Mesela ben birkaç defa tabancayy tykadyktan sonra boyayy ba?ka bir yerde hazyrlayyp tabanca içine koyuyorum. Evet bir tamiya, gunze gibi standart usulleri yok ama aly?tykça kullanmasy zevkli.
161...
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2011 Saat 12:08
Orjinalini yazan: balpete?i

Vallejo boyalar benim çok tercih etti?im bir boya. Renk skalasynyn geni?li?i bunda en önemli unsur. kullanmasy zevkli.

bu yüzden inatla denemelerime devam ediyorum...
1-air serisi izopropil alkole kar?y negatif tepki verdi , kysacasy seyrelmedi.
2-su her ne kadar boyayy güzel inceltsede , kurumaya ba?lady?ynda kary?ymyn airbrush içindeki aky?kanly?yny azaltty?y için kullanym sonrasy airbrush yn iç gövdesinde tortu byrakyyor.Bu tortular normal su ile de temizlenemiyor , yani ille ka?yt , pamuk , kulak çubu?u v.s. gibi yardymcy malzemelerin zorunlu kullanymyyla yüzeyden ayrylabiliyor.
3-temizlik a?amasynda su ile inceltilmi? boya herhangi bir tinere kar?y , temizlenecek olan boyanyn sakyz haline gelmesine sebebiyer veriyor.
4-Spritte kullandy?ym ilk denememde direk ?i?eseinden hiç inceltmeden 3-4damla olarak kullandym.Kysa bir sür sonra meme ucunda kuruyan boyanyn uzamasy , topaklanmasy ?eklinde tykanma yapty.
5-internetteki kullanym tekniklerinde pek çok modelci bu boyayy IWATA nyn HIGH PERFORMANCE serisi ile kullanmakta.Sanyrym aralarynda her iki ürünün(boya ve tabanca) dizaynyndan kaynaklanan bir uyum söz konusu.
6-Paasche de , yüksek basyç istedi?i için (20-25 psi)inceltilmi? boyayy yüzeye tutunduramdan da?ytyyor.Ama uygun incelme orany ve belki ACRYLYC RETARDER kullanylyrsa daha iyi bir performans alabilece?im.
?imdilik tespitlerim bu kadar
bilgileri olan arkada?larla buradan deneyimlerinizi payla?alym lütfen...
Rivet Making Academy
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/06/2011 Saat 09:35
Iwata High Performance Plus sahibi olarak tykanma sorunlarynyn ucu çok ince olan ve piyasadaki di?er boya tabancalaryna nazaran daha hassas olan bu cihazda çok daha fena ba? a?rytaca?yny belirteyim. Öte yandan düzgün inceltilmi? bir boyada cihazyn atomizasyonu çok iyi oldu?undan çok güzel boya atylabiliyor.

Akrilik geciktirici kullanyrken dikkat et derim. Ben zamanynda alkolle Tamiya boya inceltirken tykanyp duruyor diye kullanmy?tym. Bir boya tabancasyny tepeleme doldurursan 1-2 damla yeterli geliyor. Fazlasyny kullandy?yn an boya kurumuyor ve kurumamakla kalmayyp hiçbir yere tutunamady?yndan akmaya ba?lyyor. Üstüste katlar atynca da boya yüzeyinde dalgalanmalar oluyor, zira yeni atty?yn kat altta tam kuruyamayan katla kary?yp parti yapmaya ba?lyyor. Daha önce denemediysen direk maket üzerinde deneme!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/06/2011 Saat 22:46
ok bilgi için te?ekkürler...
bir iki parça eksi?ini tamamladyktan sonra tekrar Paasche de deneyece?im... bakalym neler olacak
Rivet Making Academy
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04