Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Tamiya 1/48 Sd.Kfz.222 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
gokce
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Konu: Tamiya 1/48 Sd.Kfz.222
    Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 01:15
Herkeze selamlar;
Yleride gerçekle?tirmeyi dü?ündü?üm daha kapsamly dioramalar için el aly?kanly?y maksatly küçük bir çaly?ma.Tamiyanyn ICM kalyply 222'si AFV'ye giri?mek için gözüme kestirdi?im ilk ciddi model olucak.Bunun yanynda figür boyama ile pratik amaçly gene Tamiya'dan 1/48 German Infantry kullanycam.222'ye destek amaçly HAULER'in 48251nolu PE setini de ilave ettim...
Bakalym 1941'in toztoprak içindeki ilerleyi? havasyny yakalayabilecekmiyim.

Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 01:17
Modelin iç kysmy tamamen detaysyz diyebilirim.PE setinden de bu kysma yönelik bir parça malesef çykmady.Normalde iç kysma el atmak planlarym arasynda yoktu fakat taretin üst kysmyndaki ku? kafesinden de bakyldy?ynda içerisi kabak gibi gözükmekte lakin herhangi bir detay göze çarpmamakta.

Çe?itli 48lik ekipmanlar ve piyade figürlerinden araklady?ym parçalary kendi imalatlarymla bir araya getirince ortaya bi?eyler çykmaya ba?lady...

Bu parçalarymza PE setin dy? gövde detaylandyrmalary ile alakadar olacaklar
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 01:19
Ylave detaylar eklendiketn sonra boyadan önceki son halini aldy.Ne de olsa gövdeyi bir an önce kapatyp dy? gövde üzerinde çaly?maya devam etmek istiyorum.
Eklenen detaylaryn ölçüleri birebir tutmayabilir , nihayetinde bo?luk doldurma amaçly yapylan bir detay kasmasy idi.Objelerin yerleri ise kysmen do?ru.De?i?ik referanslarda bazy ekipmanlaryn yeri farkly farkly gösterilmi?.Dönemsel farklylyktan da kaynaklanabilir...
Son durum;

[IMG]http://i498.photobucket.com/albums/rr346/gokce102/Picture004.jpg" />

[IMG]http://i498.photobucket.com/albums/rr346/gokce102/Picture005-1.jpg" />

[IMG]http://i498.photobucket.com/albums/rr346/gokce102/Picture011.jpg" />

[IMG]http://i498.photobucket.com/albums/rr346/gokce102/Picture012.jpg" />

Düzenleyen gokce - 18/09/2011 Saat 20:17
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 01:23
Gövde üzerindeki detaylandyrmalar arttykça model artyk elle tutulamayacak kadar hassas bir hale geldi.Montaja bo? bir ?i?eye uhu tac yardymyyla sabitleyerek devam etmeye çaly?yyorum.Haulerin ilgili detay setinden eklemeler yaparken , bir o kadar da setten çykmayyp yenisini yapmayy tercih etti?im parçalaryn imalatyna giri?tim.
Setten çykan seçenekli gözetleme kapakalaryndan ?u anda modelin üzerinde görüleni tercih ettim.Sebebi ise di?er kapak seçene?inin Hauler tarafyndan üç boyutlu bir sonuç elde edilmesi için katlanmasynyn gereklili?i ama anlamsyz ?ekilde kenarlarynyn bo? verilmesi.Yanlaryndan bakynca aracyn içi gözükebiliyor kysacasy.
Referans olarak arady?ym pek çok foto?raflarda benim tercih etmedi?im kapaklar gözükmekte , sadece birkaç fotoda düz kapaklary görebildim.Zannedersem bu düz kapaklar yapy olarak daha basit oldu?undan erken dönemlerde kullanylmy?.Daha sonralary gereksinimlere göre kapakçyklar dy?ary do?ru çykynty yapyp görü? açysy arttyrylmy?.Kutudan çykan bir klastyr da oldu?u gibi Tamiya AFV lerinden birinden alynmy?.Alet edevat hangisini kullanmak istersen dermi? gibi bol bol verilmi?.(Kürek bu ?ekilde elde edildi)

Renk farklylyklaryndan da anla?ylaca?y gibi foto?raflardan kopya etti?im bir takym ilave detaylar ekledim.Tareti ve ?aseyi kaldyrmaya yarayan kancalaryn ba?lanty mapalaryny styrenden yaptym , üzerlerine tel büktüm(bu fotolarda yok).
Bidonlar için sepet resimerlini gördü?ümde ise çok çok ho?uma gitti ve mutlaka yapmam gerekti?ine karar verdim.ilk önce styrenden denedim ama kaba bir görüntü elde etti.Daha sonra prinç levhadan göz karary büküp montajy tamamladym.Bu fotodaki üst yzgaralar , sol taraftaki kapakçyklar ve mente?eler Hauler den.

Arka taraf ise detaylandyrmanyn en bereketli oldu?u yer çykty.Motora açylan kapaklar model üzerinde çok tekdüze verildi?inden yeniden yaptym.Mente?eler kysmen üretim kysmen Haulerden.Sol ve sa? taraflardaki parçalar ise orjinalde içlerinde ekipman bulunan bölmelermi?.Bunu fark edince üzerindeki kapa?yn daha belirgin olmasy için ayry iki parçadan bir araya getirdim.Üzerlerinde kilit oldu?undan Pe setinden artan parçalarla detaylandyrdym.Egzos borusunu kitten kullanmayyp , yakla?yk kalynlykta bulabildi?im telden bükerek sabitledim.

Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 01:28
Gövdenin astar öncesi son durumu , bir takym hatalar düzelti.

Bunlarda ilave edilecek aftermarketler;
1- 20mm lik top
2- mg34 için barrel
3- erken dönem yangyn söndürücüler,
4- 222 için metal taret (syfyrdan yapmayy denedim ama yemedi)
5- asma kilit seti
6- ekipmanlar için klips
Rivet Making Academy
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 10:39
?u syralar PE bükmekten gözüm döndü?ünden ortadaki eme?i daha iyi anlyyorum. Gayet temiz gidiyor elinize sa?lyk.

IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 11:06
çok te?ekkür ederim ama ke?ke i?in tek zor kysmy pe bükmek olsa... bence cücük kadar ?eyleri yteri kadar japonla sa?lam bir?ekilde gövdeye tutturmak sinir kat sayylarynda ciddi oynamalara yol açyyor...
Rivet Making Academy
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 11:13
UHU'nun süperiyle yapy?tyrma i?i pek sykynty vermiyor artyk bana. Geni? yüzeylerde de Tamiya ye?il kapak kullanyyorum, tavsiye ederim ;)

IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 11:16
nasyl yani metali plasti?e yapy?tyryrken mi? nasyl olur ki ama farkly materialler kaynamazlarki
Rivet Making Academy
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 11:34
Teorik olarak öyle evet, pratikten örnek vermek gerekirse; a?a?ydaki parçalary tümüyle ye?il kapakla yapy?tyrdym. Yüzey geni? olunca sanyrym erimi? plastik tutunma sa?lyyor.

IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 14:09
gerçekten çok te?ekkür ederim , pe kullanma deneyimime bamba?ka bir baky? açysy getirdiniz.Peki acaba tutunurlulu?unu test etme imkanynyz oldumu , boya veya ileriki a?amalara geldi?inde istem dy?y parçalaryn ayrylmasy pek sevimsiz bir durum yaratyr.
Rivet Making Academy
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 14:43
Esasen ye?il kapaklyyy kullanma amacym; CA ile yapy?tyrdy?ym geni? parçalaryn, kenar, kö?e vs. kalkmasy durumuna kar?y ve hizalama kolayly?y için CA'dan önce kullanyyorum. Zaten yaygyn bir yöntem. Parçayy koyarsynyz, biraz tamiya sonra kürdanla hafif basky uygulayarak, eriyen plastik üzerinde bir yuva olu?turursunuz. Plastik kuruyunca da CA ile sabitlersiniz. PE parçalary hafif zymparalayyp oturtunca yapy?yyor. Yukarydaki örnek baya?y sa?lam oldu hatta. Pek byrakmak gibi bir niyeti yok. Ama yapy?mayan da yapy?myyor, ysrar etmeyin. Nedir parametresi ben çözemedim ama tavsiye ederim :)

IP
Ruhi BAYRAKTAR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 74
Alıntı Ruhi BAYRAKTAR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 20:12
Bir PE maduru olarak ya?amy? oldu?um acy deneyimler sonucunda nihayetinde do?ru yapy?tyrycyyy buldum. Bu yapy?tyrycyyy bulmadan önce 1/48 ölçek FW190'y çe?itli yapy?tyrycylar ile hurdaya çevirdim. Yapy?tyrycyyy kesinlikle denemenizi isterim. PE'i plasti?e yapy?tyrmada gerçekten çok süper. Öte yandan PE'i PE'e yapy?tyryrken bile çok büyük bir performans sergiliyor. Yapy?tyrycy HENKEL'in LOCTITE 415 numaraly yapy?tyrycysydyr.
Yyi modeller...
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 21:06
Orjinalini yazan: Holy Diver

Esasen ye?il kapaklyyy kullanma amacym; CA ile yapy?tyrdy?ym geni? parçalaryn, kenar, kö?e vs. kalkmasy durumuna kar?y ve hizalama kolayly?y için CA'dan önce kullanyyorum. Zaten yaygyn bir yöntem. Parçayy koyarsynyz, biraz tamiya sonra kürdanla hafif basky uygulayarak, eriyen plastik üzerinde bir yuva olu?turursunuz. Plastik kuruyunca da CA ile sabitlersiniz. PE parçalary hafif zymparalayyp oturtunca yapy?yyor. Yukarydaki örnek baya?y sa?lam oldu hatta. Pek byrakmak gibi bir niyeti yok. Ama yapy?mayan da yapy?myyor, ysrar etmeyin. Nedir parametresi ben çözemedim ama tavsiye ederim :)

Rahmi abi gerçekten PE olayyna farkly bir boyut getirdin. Ylk fyrsatta deneyece?im. :)
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 21:51
Açykçasy 35 ölçe?in cüssesinden yyldy?ymdan encük cüncük 72 ölçe?i seviyordum, ama bu 48 çykty çykaly ?üphelerim de yok de?il...ya ortada bir yerde, bana göre en ideal ölçek ise.... denemeye korkuyorum da ya tutarsa...
seyredelim bakalym be?enmedi?im bir tarafy çykacakmy...?imdilik fazla güzel...
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 23:09
Orjinalini yazan: Ruhi BAYRAKTAR

Bir PE maduru olarak ya?amy? oldu?um acy deneyimler sonucunda nihayetinde do?ru yapy?tyrycyyy buldum. Bu yapy?tyrycyyy bulmadan önce 1/48 ölçek FW190'y çe?itli yapy?tyrycylar ile hurdaya çevirdim. Yapy?tyrycyyy kesinlikle denemenizi isterim. PE'i plasti?e yapy?tyrmada gerçekten çok süper. Öte yandan PE'i PE'e yapy?tyryrken bile çok büyük bir performans sergiliyor. Yapy?tyrycy HENKEL'in LOCTITE 415 numaraly yapy?tyrycysydyr.
Yyi modeller...

ben bu i? için Slo-Zap CA kullanyyorum. Kyvamy yogun oldugundan hemen donma yapmyyor ve Evo Bond 502 ile de sulandyrylabiliyor.Bu PE ve ideal yapy?tyrycy i?i baya?y zengin bir uygulama hali almaya ba?lady :)
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2011 Saat 23:25
Orjinalini yazan: erhntly

Açykçasy 35 ölçe?in cüssesinden yyldy?ymdan encük cüncük 72 ölçe?i seviyordum, ama bu 48 çykty çykaly ?üphelerim de yok de?il...ya ortada bir yerde, bana göre en ideal ölçek ise.... denemeye korkuyorum da ya tutarsa...
seyredelim bakalym be?enmedi?im bir tarafy çykacakmy...?imdilik fazla güzel...

Tamiyanyn ilk 1/48 lik AFV akynyny Kübelwagen ile ba?latty?y 2003 lü yyllardan günümüze , bu ölçekteki bo?luklar önemli ölçüde dolmaya ba?lady.Takip eden yyllarda Tamiya öncülü?ünde ba?latylan 48lik AFV yary?y beraberinde PE aftermarket piyasasynynda hareketlenmesini sa?lady.Bu gün gelinen durum ise , Avrupaly Italeri,Airfix ,Zvezda,UM,Eduard,CMK firmalary hem Do?u kökenli rakip firmalar ile rekabete girebilmek için , hem de 48 lik ölçekteki bo?luklary doldurarak pazar paylary içindeki pastayy arttyrabilmek adyna son 1-2 yyl içinde sayysyz yeni model ürettiler.
Hava araçlary modelcili?indeki ölçe?in 1/32 ye kaydy?yndanmydyr bilinmez , 48 lik serideki seçenekler her gün artmakta.
Bu kadar neden zyrvaladym ;
48li?e bir kez bula?tynyz my kanynyza virüs gibi bula?yr.Detay olarak tatminkar , emek vermeye de?er(di?er ölçekleri asla küçümsemiyorum)ve yer sorununa kysmen de olsa çare olabiliyor.
Benim tavsiyem bu ba?ly?yn ilerleyi?ine göre karar vermeyin derim.Alyn bir tane 48lik ba?alyyn derim ufaktan.Biraz da sabyrly iseniz , çok keyifli çaly?malar çykarabilece?inizi dü?ünüyorum.

Düzenleyen gokce - 01/03/2011 Saat 23:43
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/03/2011 Saat 22:36
Syra geldi nihayet boyama a?amasyna;
açyk olan sol kapak ve taret inaçykly?y maskelendi ve akabinde Mr.Surfacer uygulandy.

ve i?te bu kitte en çok yapmak itedi?im ilklerden birisini denedim EpoksyPutty ve un yordamyyla açylyp inceltilmi? branda çaly?masy(bir benzeri arka sa? üstte bulunan yedek yakyt bidonunun üzerinde duruyor)ba?ka bir 20mm lik uçaksavaryn troleyinden a?yrmy? oldu?um lasti?in üzerine bu epoksiyi kaplayyp içini yararak yedek lasti?in gözükmesini sa?ladym.Aslen bu branda kalyn bir materiale benziyor , bu yüzden yedek lasti?in di?leri brandanyn içinde iken gözükmüyor.Kaplamy? oldu?um putty ise nerede ise ka?yt inceli?inde oldu?undan tüm lasti?in üzerindeki di? detaylary aynen kaplyyarak epoksinin formunu aldy.Bu havayy yok etmek için uzun bir emek sonucu lasti?in di? aralyklaryny japonlayyp , Dremelde torna ederek pürüzsüz bir dy? yüzey elde etmeye çaly?tym.Bir takym küçük gözenekler kaldy.Bunlary da MrSurfacer 1200 ile doldurup yok ettim.

Düzenleyen gokce - 08/03/2011 Saat 01:20
Rivet Making Academy
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma