Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tuaf F-16C Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/02/2011 Saat 05:51
Tesekkur ederim Ufuk Bey. Sizin de en son modellerinizi dikkatle izliyorum. Isin sirri nedir bilmiyorum ama cok efektif calisiyor gibisiniz (cabuk ve hatasiz).

Yikamadan sonra egzozun ic kismini Tamiya ve diger kuru toz boyalarla tamamlamaya calistim.

Aligi da taktiktan sonra genel toplamayi yapmaya calistim. Goruldugu gibi bir kac birlesim noktasinda dikkatli macun ve tesviye gerekecek. Bu noktada dikkatli olmak istiyorum cunku ozensiz bir tesviye monoton kamuflaj altinda fazlaca belli oluyor. Zannediyorum bir sonraki resimleri astar sirasinda cekip yukleyecegim.

IP
Glock
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
Alıntı Glock Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/02/2011 Saat 11:35
Syrt bölgesinde dedi?im olayla kar?yla?tynyz de?il mi ????
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/02/2011 Saat 14:58
Evet Glock Bey. Once ust kismin on ve arkasini birlestirdim, sonra hepsini alt govdeye birlestirdim. Ust kisimda yesil kafa kullandim ve bosluk olmamasi icin iyice sikistirdim (plastik eriyip sizdi yukari dogru). Tam emin olmamakla beraber yuzeyler arasinda seviye farki yok, yani macun gerekmeyebilir bu kisma, ancak zimpara sart olacak tabi.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2011 Saat 04:35
Çabuk kysmy tamamen antrenmanla ve modele ba?larken ço?u yapym a?amasynyn planyny kafamda bitirmemle alakaly; kysacasy ilk parçayy keserken eskitme a?amasyna kadar ço?u kysymda ne yapaca?ymy bilmi? oluyorum. Öte yandan hatasyz kysmyna katylmyyorum keza bolcana yapyyorum, o a?amadaki syr ise hatalara takylmamak ve ayny hareketi tekrar etmek yerine direkt alternatif bir yola yönelmek, öyle ki bazen refleks olarak yöntem de?i?tirdi?im oluyor, i?in kötü tarafy alternatif yolda ilerlerken bazen ipin ucu kaçyyor ve yapym yöntemini komple yeni çözüme göre uyarlamam gerekiyor. Çözümsüz noktalary ise direkt bir ?ekilde modelin dikkat noktasynyn dengesini ayarlayarak kamufle ediyorum.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2011 Saat 06:19
Selamlar, bir suredir govdenin tesviyesi ve bilimum diger parcalar uzerinde calisiyorum. Yakit tanklarini, yatay stableri ve kuyrugu surfacer 1200'den sonra Gunze acryliclerle boyadim (36375, 36270 ve 36118). Sidewinder we sparrow fuzelerinden resimlerde gordugum bir kac podu yapmaya calistim, mat vernik uygulamam gerekiyor. Kanopinin alt parcasina da telden tutacaklar yapmaya calistim.

Bu modeli ileride yapmak isteyenler icin belirteyim yakit tanklarinin tesviyesi sirasinda gordugunuz boyuna kanal detaylari kismen kayboldu ve kotu bir goruntu olusturdu. Bu detaylari hasegawa tritool testereleri ile tekrar acmaya calistim.

Iki sorum olacakti. Gunzenin gunship grayi (sagdaki yatay stab) saniyorum alisagelmisten biraz acik renkli. Bu dogru mu? Oyle bir durumda bu boyayi belki XF-24 ile koyulastirmami tavsiye eder misiniz? Biraz fazlaca kirletme yapmayi planliyorum, sonunda belki cok onemli olmaz ton farki, ancak yine de bir sormak istedim.

Ikinci sorum nozzle ile ilgili. Sizce dis rengi dogru olmus mu? Alclad steel ile alt boyayi uyguladim, ardindan Alclad pale gold ile biraz tonlama yaptim. Ardindan clear blue ve clear orange ile biraz daha metal efekti vermeye calistim. Sonra kursun kalem tozuyla biraz ovaladim. En son (sorun da burda basladi) tirnak torpusunun yumusak buffing kismiyla biraz parlatayim dedim. Boyayi biraz kaldirdi ve gordugunuz yamali paterni olusturdu. Bu son hal iyi mi kotu mu karar veremedim, dis gozlemci olarak fikrinizi sorayim dedim. Pateller arasinda kalan bolgeleri henuz karartmadim (koyu dekal yapistiracagim).
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/03/2011 Saat 19:11
Selamlar, en son astar asamasina geldim. Grekli yerleri maskeledikten sonra surfacer 1200 ile ilk kati uyguladim. 2000 nolu zimpara ile yuzeylerin ustunden gectim. Bir kac mudahelenin ardindan Tamiya XF-20 ile ufak rotuslar yaptim (resimlerdeki renk farki ordan kaynaklaniyor). Altta ve ustte bazi birlesim yerlerinde sorunlar var ama artik mudahele etmeyecegim. Bir sonraki asama ana renkler ve ardindan tonlama. Umarim sorunsuz gecebilirim bu asamalari.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2011 Saat 06:56
Selamlar, forumda inanilmaz guzel ve hizli yapilan calismalar var. Benimki oldukca agir gidiyor su anda ama boya safhasina geldim. Astardan sonra ongolgeleme yapmadan Gunze akrilikler ile ana renkleri uyguladim (36375, 36270 ve 36118).

Ardindan tonlama isine basladim. Daha onceki modellerde tonlamanin etkisini parlak vernikten sonra oldukca kaybediyordum. Bu sefer biraz asiriya kacip vernik sonrasi boyanin ideal duruma gelmesini umuyorum. Ana renklere siyah ve beyaz ekleyip ilk tonlama katmanini yapmaya calistim.

Begenmedigim kisimlari simdi daha iyi goruyorum. Ikinci detay tonlamasinda panel cizgilerine odaklanarak biraz daha derinlik olusturmaya calisacagim. F-16'nin cok enteresan bir kamuflaji olmadigi icin ancak dikkatli bir eskitme ile sekle girdigini dusunuyorum. Kritik asamalr bundan sonra baska bir deyisle. Bakalim, 2 hafta sonra burda buyukce bolgesel bir yarisma var (http://tricon.tripms.org/), oraya kadar bitirebilirsem cok iyi olacak. Olmadi F-18'le QF-4'u goturmeyi planliyorum.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2011 Saat 09:28
Burak Bey, çok temiz ve güzel gidiyor, elinize sa?lyk. Bu çaly?ma için çok lüzumlu olmasa bile tonlama konusunda Tamiya ve Gunze'nin de?i?ik grilerini de tavsiye ederim. Bunlarda, siyah ve beyazla yakalayamayaca?ynyz çe?itte tonlar mevcut. Bu tonlary, makedin geneli de?il de bazy belli ba?ly bölgelerde kullanynca oldukça iyi sonuçlar çykabiliyor. Ba?ka bir yüzeyde denemek ve a?amalary önce kafada bitirmek ko?uluyla tavsiye ederim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2011 Saat 19:57
Cok tesekkur ederim Rahmi Bey. Dediginiz seyi deniyebilirim bu modelde. Ana renklere biraz da kahverengi ekleyerek eskitme yapmak istiyorum aslinda. Ornek aldigim yapim su:

http://www.arcforums.com/forums/air/index.php?showtopic=189362&st=20&start=20

Blok 20 cok hosuma gitti. Umarim uygun bir seviyeye getirebilirim benim modeli. Sizin yapiminizi da takip ediyorum, cok detayli ve guzel gidiyor.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2011 Saat 22:06
Burak Bey, madem yeri geldi biraz bilgi payla?ymy yapayym. Bahsetti?iniz eskitme yöntemini en iyi Chris Wauchop yapar, naçizane fikrime göre tabii. Yöntem yine benim fikrime göre en iyi etkiyi pervaneli uçaklarda verir ki Wauchop da jet yapmyyor -Me 262 hariç :) - Yöntem ?u; e?it miktarda olmak kaydyyla, cüzi miktarda ve tam dolu hazneye 1 ölçek siyah, 1 ölçek red brown ve saatler süren gölgeleme.

Örnek aldy?ynyz çaly?manyn referans aldy?y uça?y vs. bilmiyorum. Zaten F-16'dan da pek anlamam. Ancak zamanynda Sayyn Ömer Erkmen ve Levent Ba?ara üzerinden gelen ?u bilgiyi payla?ayym.

A?a?ydaki linkte yer alan uçakta açykca görülen koyu lekelerin sebebi; bakym esnasynda boyasy çizilen, dökülen yerlerin pasa dönü?memesi için grafit tozu sürülürmü?. Bu da siyaha yakyn lekeleri olu?turmu?. Zamanla toz yetmemeye ba?layynca sprey boyalar kullanylmaya ba?lamy?. Uça?yn orjinal RAM boyalary olmady?y için doku ve ton farky olu?mu?. Onlar da koyu gri olan bölgeler. Bence koyu ve farkly tonlarda grilerle hem daha gerçekci hem de referansa uygun bir model bitirmeniz daha iyi olacaktyr. Ve yine bence kahverengi tonlamadan daha güzel görünecektir :)

http://i3.photobucket.com/albums/y98/akhilleus/KirliF-16.jpg

IP
elyesa84
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 21
Alıntı elyesa84 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2011 Saat 16:26
Selam merhabalar burak bey ilk önce size bir kaç sorum olacak.birincisihangi filo yapacaksynyz zannedersem akyncy diye biliyorum. bence siz kendinize referans olarak arc de yapylmy? olan maketi almayyn akyncy filoda okadar eskimi? uçak yok ?uan en eski görünümlü yani bu nedir uçak üzerindeki lekeler bunlar en detayly olarak kobra filo ve kaplan filoda var di?er uçaklaryn hepsi tekrardan boyanyyor çünkü fazla eskitirseniz orjinali gibi olmayaca?yny dü?ünürüyorum ama tabii karar yine sizin f-4 de uygulamy? oldu?unuz lekeler f-16 larymyzda yok mesala uça?yn heryerinde yok belli aralyklarla olu?mu? ayryca nozzle çok koyu ve içide tabi ben yary?mada eskittim nozzlu bana uçak ya?my yakmy? dediler sonra bendeki resimlere baktym içindeki seramikler çokta beyaz de?il bence siz yapaca?ynyz uça?y referans alyrsanyz daha sa?lykly olur ellerinize sa?lyk tekrardan merakla bekliyorum.
IP
elyesa84
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı elyesa84 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2011 Saat 16:28
Ayryca dikey stabilizerda okadar renk farky hiçbir uçakta yok buda bilgi.
IP
elyesa84
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı elyesa84 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2011 Saat 17:47
Levent bey buda benim yapty?ym tamiya f-16 cj block 50 32 ölçek

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2011 Saat 20:15
Orjinalini yazan: elyesa84

Selam merhabalar burak bey ilk önce size bir kaç sorum olacak.birincisihangi filo yapacaksynyz zannedersem akyncy diye biliyorum. bence siz kendinize referans olarak arc de yapylmy? olan maketi almayyn akyncy filoda okadar eskimi? uçak yok ?uan en eski görünümlü yani bu nedir uçak üzerindeki lekeler bunlar en detayly olarak kobra filo ve kaplan filoda var di?er uçaklaryn hepsi tekrardan boyanyyor çünkü fazla eskitirseniz orjinali gibi olmayaca?yny dü?ünürüyorum ama tabii karar yine sizin f-4 de uygulamy? oldu?unuz lekeler f-16 larymyzda yok mesala uça?yn heryerinde yok belli aralyklarla olu?mu? ayryca nozzle çok koyu ve içide tabi ben yary?mada eskittim nozzlu bana uçak ya?my yakmy? dediler sonra bendeki resimlere baktym içindeki seramikler çokta beyaz de?il bence siz yapaca?ynyz uça?y referans alyrsanyz daha sa?lykly olur ellerinize sa?lyk tekrardan merakla bekliyorum.

Cok tesekkur ederim yorumlariniz icin. Evet, Akinci filo yapmayi dusunuyorum. Gozlemlerinizde cok haklisiniz. Akinci filo ucaklari nispeten temiz oluyor. En kirli gordugum filolar Caylan, Kobra ve Kaplan filolarimiz. Kirletmeyi esasen belli bir ucaga gore degil de biraz kafama gore yapiyorum durust soylemek gerekirse. Gordugum farkli resimlerden esinlenerek bir cok seyi ayni modelde toplamaya calisiyorum. Ornegin kuyruktaki renk farki icin su resimden esinlendim*:

Iki ucakta da bir ton farkliligi gormustum. Benim renk ve derinlik secimim cok dogru degil. Onun disinda su resimdeki eskimeler de cok hosuma gitti:

Ust yuzeyde biraz kahverengi tonlari da goze carpiyor sanki. Bir ara onlari yapmayi niyetlenmistim ama tam karar veremedim. En nihayetinde dediginiz gibi dalgali bir ton farki ben de goremiyoum esasen. Nozzle icin dediklerinize de katiliyorum. Bazen kendimi bir kategoriye koymaya calisiyorum: model yaparken gercege uygunlugunu mu, yoksa modelin gozume hos gelmesini mi on planda tutuyorum diye. Ilk kategoride olmak istememe ragmen hobiye nispeten yeni basladigim icin (farkli teknik taktik deneme istegim vs) sanki surekli ikinci kategoride yer aliyorum gibime geliyor :) Ancak dedigim gibi gozlemleriniz gayet makul ve yerinde, tesekkur ediyorum.

Bu arada sizin F-16'niz cok guzel olmus. Gunship grey uzerinde hafif bir parlaklik var, sahane duruyor.

*Bu resimleri internette bulup bilgisayara atmistim ama nerden aldigim hatirlamiyorum. Eger telifle ilgili bor sorun varsa hemen kaldirayim.

Düzenleyen levburkara - 16/03/2011 Saat 20:18
IP
elyesa84
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı elyesa84 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2011 Saat 20:22
bence siz gerçekten ba?aryly bir modelcisiniz yeni ba?lamanyza ra?men benimki bir yorum sadece sizin gözünüze hangisi ho? geliyorsa onu yapyn bence nihayetinde hobi zevk almak için bi?eyler yapyyoruz. siz be?eniyorsanyz ba?kasynyn dü?üncesi önemli de?il ben ?unu anladym kendi fikrim Türk uça?y yapyyorsan bunu ba?klaryna be?endirmek çok zor çünkü hep bir kusur bulurlar ?urasy olmu? burasy olmamy? ?unu böyle yapsaydyn diye benz sizi tebrik ediyorum çok ba?aryly ?eyler deniyorsunuz. kolaylyklar dilerim selamlar bol modeller.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2011 Saat 20:27
Cok tesekkur ederim :). Dun biraz daha kurcaladim modeli. Altta ve ustte biraz daha kirletme yapayim dedim. Ana renklere siyah, beyaz, Tamiya grileri ve Tamiya smoke karisimlarindan hazirladigim farkli kombinasyonlari ekleyerek tatbik etmeye calistim.

Biraz daha yol kat etmem gerekecek. Bu adimlarda biraz fazlaca (mutmelen gereksiz) resim basiyorum, umarim lojistik bir sorun yaratmiyordur adminlere.

Düzenleyen levburkara - 16/03/2011 Saat 20:35
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2011 Saat 04:53
Selamlar, arka lastikleri begenmemistim, boyalarini sokup tekrar boyadim. Yakit tanklarini da dekalleyip yikama yaptim.

Daha sonra govde uzerinde biraz daha tonlama yapayim dedim (demez olaydim). Gunship greyden koyu renkli farkli tonlar elde ederek airbrush ile kirletme yaptim. Ancak, ne hikmetse boya tabancada bir turlu iyi karismadi ve tikanip tukurmeye basladi. Tiner, basinc butun paramatrelerle oynamama ragmen simdiye kadar rastlamadigim aksilikler pesimi birakmadi. Tonlamanin airbrush ile yapildigi fazla belli oldu. Duzeltmeye niyetlensem de ilhami bir kere kaybedince mental bir donma yasadim. Nihayetinde sonuc hosuma gitmedi:

Bir iki gun ara verdim modele. Sagolsun Hakan Soylemezoglu Bey yakin zamanda elindeki ekstra Tuaf dekallerinden bir kismini hibe etmisti ve postalamisti. Dekalleri bu modelde mi harcayayim yoksa ilerisi icin mi saklayim diye dusundum. Sonunda bekletmeye karar verdim ve ucagi kutudan cikan dekallerle bitirmeye karar verdim.

Biraz zor bir karar oldu. IFF anteni bir anda hatali duruma dustu tabi. Ancak daha cok ilk planimdan sapmam beni uzdu. Bu konuyu Tuaf olacagi icin takip eden, ve ilk sayfada sorularima yanit verip bilgilerini aktaran arkadaslara karsi mahcup duruma dustum simdi. Ancak pes etmedim! Aklimda uzunca bir sure F-16D oldugundan gectigimiz Cuma gunu Hasegawa'nin F-16F modelini ismarladim. Tamiya bir turlu cikarmadi D modelini, Kinetic'in de burun problemi ile ugrasmak istemedim. Okuduklarima gore detay eksigi olmasina ragmen Hasegawa'nin D modeli (F modeli D bazli) oldukca iyiymis. Neyse, projeyi ileriki bir tarihe aktardik desem umarim anlasmis oluruz :)
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2011 Saat 05:04
Bir kac resim daha paylasmak istedim. Boyamadan sonra windex ile incelttigim Future'i gerekli yerlere tatbik ettim. Kuruduktan sonra kutudan cikan Spangdahlem dekallerini kullandim. Dekal altina bildigimiz seffaf sirke, dekal ustune Microsol kullandim. Kuruduktan sonra panel cizfilerine ve percinlerine gelen kisimlari falcata ile kesip tekrar Microsol surdum. Kuruduktan sonra islak bezle butun yuzeyi temizledim ve daha sonra yagli yikama yaptim. Gunship grey icin koyuca, acik renkler icin boraz daha acik tonda yikama sivisi hazirladim. Yikamayi tatbik ettikten 6-7 saat sonra bezle ve kulak temizleme cubugu ile butun yuzeyleri temizledim. En zor kisim bu oldu (ozellikle alt tarafta). Cok ugrastirdi, ama sonuc icime sindi diyebilirim simdilik.

Bir sonraki asama mat-semimat vernik, static wickler, inis takimlarinin cubuklari ve pistonlari diyebilirim. Hafta sonu burdaki yarismaya yetistirebilirsem iyi olacak. Gelismleri paylasmaya devam edecegim.
IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04