Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Airbrush için Astar - Boya ve Genel Uyg. Sorulary. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Konu: Airbrush için Astar - Boya ve Genel Uyg. Sorulary.
    Gönderim Zamanı: 19/08/2010 Saat 15:23
De?erli forumda?larym ;
Badger 100Lg Airbrush ve 3 Lt depolu sessiz kompresör aldym. Elimde çok sayyda enamel boya olsa bile, ilk lazym oldu?unda akrilik boyalarda alaca?ym.

A?a?yda soraca?ym sorularyn belkide yarysynyn cevaplaryny zaman içinde tecrübe ederek bulabilirim. Ancak forumda yazyyor olmamyzyn en güzel tarafy, bilgilerini / tecrübelerini payla?acak di?er üyelerle forumumuz vasytasyyla ayny ortamda bulunmamyz. Bu sebeple amacym bilgiyi sömürmek de?il, aksine ilk elden do?ru bilgiyi alarak, hemen uygulamaya döndürmek. Keza bende kendimce bir bilgi edindi?imde ( tavsiye ba?lykly konularymy bilirsiniz, i?e yarar yaramaz o ayry konu ) deneyimlerimi hemen payla?yyorum. Sizler do?ruyu bulana kadar kimbilir kaç tane yanly? yaptynyz ve tahminen "ke?ke bilen birisi olsaydy" dediniz. Hayatta en nefret etti?im ?ey, bir i?i yaparken ö?renmek oldu?u için, bende yaparken de?il, yapmadan önce bilgi sahibi olup, bo?a zaman, para ve en önemlisi emek harcamak istemiyorum.

Gelelim bu ba?lyk altynda toplady?ym sorulara. Mümkün oldu?unca yalyn ve basit cevap verilmeye müsait hazyrlamaya çaly?tym sorulary. Deneyim ve bilgilerinizi payla?ma nezaketi gösterirseniz müte?ekkir kalyrym.

1- Akrilik boya alaca?ym. Ydeal markanyz nedir ? :
2- Akrilik boya inceltmesi için tek bir inceltici ady alsam :
3- Akrilik boyaya katylacak inceltici için ölçek rica etsem. ( 10cc boyaya 3cc inceltici ?eklinde ):
4- Enamel boya ile boyamadan evvel astar kullanylmaly my ? ( Markasy ):
5- Akrilik boya ile boyamadan evvel astar kullanylmaly my ? ( Markasy ) :
6- Önerdi?iniz astar inceltilir mi ? Ynceltilirse ölçe?ini "10cc astara 3cc inceltici" ?eklinde vermenizi isteyece?im. :
7- Enamel boyada Airbrush ile boyama yaparken basynç ne olmaly ? :
8- Akrilik boyada Airbrush ile boyama yaparken basynç ne olmaly ? :
9- Kamuflaj boyarken basynçta bir de?i?iklik yapmaya gerek var my ? :
10- Pre-Shading ( ön gölgeleme ) yaparken basynçta bir de?i?iklik yapmaya gerek var my ? :
11- Enamel boyanyn verni?i akrilik seçiliyor. Bu sayede terebentin ile inceltilmi? ya?ly boya eskitme için kullanylabiliyor. Peki akrilik ile boyadyysak verni?imiz ne olmaly ? ( Markasy ) :
12- Verni?i inceltmek için ölçek ne olmaly ? :
13- Verni?i atarken basynç ne olmaly ? :
14- E?er eskitme için pigment uyguladyysak, pigmentin üzerine airbrush ile vernik atylabiliyor mu ? Vernik dahil herhangi bir malzeme kullanmayacaksak,pigment tozlaryny sabitlemek için farkly bir yöntem mi var ?
15- Kanopi camy renklendirilirken bunu içeriden mi yoksa dy?arydan boyayarak my yapyyorsunuz ? Boyanyn türü nedir ? Ynceltme durumu ?
16- Hazyr maskeleme bantlary ( örne?in Eduard ) "kesme kalyby" ?eklindemidir, yoksa maskeleme bandy üzerinde önceden kesilmi? yapy?tyrmaya hazyr ?ekildelermidir ? Türleri varsa netten sipari? verirken ayyrt edici bir tip ady varmydyr ? :
17- Astar, boya ve verniklerin, üzerine i?lem yapylabilecek hale gelmeleri için ne kadar süre geçmelidir ? :

Sorularyn tümüne cevap veremeseniz bile bildiklerinize cevap yazmanyz yeterli. Ölçek içinde siz ne uyguluyorsanyz onu yazyn. Çykan sonuçlardan kimse sorumlu olmayacak :-)) Yani "kyvamy için bir ?ey diyemem. Zamanla siz kendi ölçünüzü tutturursunuz" yerine "benim ölçüm bu" demeniz daha makbul. Bu konu ayny zamanda birbirine benzer sorularyn tek yerden cevabynyn bakylabilece?i bir kaynak olarak da kullanylabilir.

Te?ekkür ederim.

Düzenleyen Baris Can - 20/08/2010 Saat 21:47
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/08/2010 Saat 20:33
Herkesin cok farkli cevaplarinin olacagini dusunuyorum ama su andaki tercihlerim soyle (bunlar zamanla degisebiliyor aslinda, 2 sene once cevaplarim farkli olurdu zannederim). Asagidaki bilgileri 1/48'lik modern jetler modellemesi icin kullaniyorum:

1- Akrilik boya alaca?ym. Ydeal markanyz nedir ? :
Gunze GSI, sonra Tamiya.

2- Akrilik boya inceltmesi için tek bir inceltici ady alsam :
Tamiya acrylic thinner. GSI ve Tamiya icin sorunsuz.

3- Akrilik boyaya katylacak inceltici için ölçek rica etsem. ( 10cc boyaya 3cc inceltici ?eklinde ):
Kabaca (goz karari) 1/1, Belki inceltici daha fazla olabilir. Pistole once inceltici koyuyorum. Sonra kurdanla kucuk kucuk boya sisesinden pistle aktariyorum. Her adimda boyayi pistol icinde kurdanla karistiriyorum homojenlik icin. 5-6 transfer gerekebiliyor. Az yagli sut kivamini yakalamaya calisiyorum. Kurdanla boyayi pistolun boya kabinin yan duvarlarina cekip akisini izleyerek karar veriyorum.

4- Enamel boya ile boyamadan evvel astar kullanylmaly my ? ( Markasy ):
Bence evet. Surfacer 1200 kullaniyorum ama testorsun enamel primeri da fena degil.

5- Akrilik boya ile boyamadan evvel astar kullanylmaly my ? ( Markasy ) :
Yukaridakiyle ayni cevap.

6- Önerdi?iniz astar inceltilir mi ? Ynceltilirse ölçe?ini "10cc astara 3cc inceltici" ?eklinde vermenizi isteyece?im. :
Surfacer 1200'u Mr. Color'in leveling thinner'i ile inceltiyorum. Selulozik tiner de olabilir. Tiner 60 - Astar 40 olcekte.

7- Enamel boyada Airbrush ile boyama yaparken basynç ne olmaly ? :
Averaji 17 psi'da tutmaya calisiyorum (tabancanin tetigine basili degilken) ama 15 psi'dan 20 psi'ya kadar degisiyor. Tetigi geri cekis masafesini elimle hissederek ve tabancanin yuzeye olan mesafesini degistirerek basinc varyasyonlarinin etkisini en aza indirmeye calisiyorum. Tecrube kazandikca cok kolaylasiyor bu is.

8- Akrilik boyada Airbrush ile boyama yaparken basynç ne olmaly ? :
Yukaridaki cevap.

9- Kamuflaj boyarken basynçta bir de?i?iklik yapmaya gerek var my ? :
Ince isler icin basincin yuksek olmamasina dikkat ediyorum. 1/48 SEA kamuflaji icin ornegin pistolun yuzeye yakin olmasinda (3-4cm) yarar var (maskesiz serbest elle kamuflaj yapiyorsaniz). Boyayi daha fazla inceltiyorum (65+-5 inceltici / 40+-5 boya), basinci 15psi'da tutmaya calisiyorum.

11- Enamel boyanyn verni?i akrilik seçiliyor. Bu sayede terebentin ile inceltilmi? ya?ly boya eskitme için kullanylabiliyor. Peki akrilik ile boyadyysak verni?imiz ne olmaly ? ( Markasy ) :
Akrilik boya ustune akrilik vernigin bir sakincasi yok. Aslinda akrilik vernik her turlu alt boya icin uygundur kanimca. Ben Future kullaniyorum (biraz amonyakli camsil ile inceltiyorum) ama Tamiya X-22 (?) yi Tamiya akrilik tiner veya alkol ile inceltebilirsiniz.

12- Verni?i inceltmek için ölçek ne olmaly ? :
Ben 70 future - 30 camsil kullaniyordum ama bundan vazgeciyorum. Bu oran, vernigin cok parlak kurumasina yol aciyor. Dekal icin harika bir sonuc olsa da parlak vernik boya ustune yaptigim sonradan golgelendirmeyi, eskitmeyi vs. yok ediyor. Tek bir renk olusuyor sonucta. Bundan sonra farkli bir yol izleyecegim (minimum vernik), uygulamayi bu forumda post etmek isterim.

13- Verni?i atarken basynç ne olmaly ? :
18-20 psi kullaniyorum, genis atiyorum vernigi.

14- E?er eskitme için pigment uyguladyysak, pigmentin üzerine airbrush ile vernik atylabiliyor mu ? Vernik dahil herhangi bir malzeme kullanmayacaksak,pigment tozlaryny sabitlemek için farkly bir yöntem mi var ?
Pigmenti pek kullanamiyorum. Kullandigim zamanlarda minimum duzeyde en sonda uyguluyorum, vernik atmiyorum. Sonradan elle dokunmamakta fayda var.

15- Kanopi camy renklendirilirken bunu içeriden mi yoksa dy?arydan boyayarak my yapyyorsunuz ? Boyanyn türü nedir ? Ynceltme durumu ?
Ciplak cama iceriden pistol ile boya uyguluyorum. 5 Tamiya smoke - 1 Tamiya clear yellow karisimi kullaniyorum. 1 Karisim rengi - 3 Tamiya akrilik tiner oraninda inceltiyorum. Ince katlar halinde uyguluyorum. En son futurea banidirip kurutuyorum.

16- Maskeleme malzemeleri "kesme kalyby" ?eklindemidir, yoksa maskeleme bandy üzerinde önceden kesilmi? yapy?tyrmaya hazyr ?ekildelermidir ? Türleri varsa netten sipari? verirken ayyrt edici bir tip ady varmydyr ? :
Bilemiyorum.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/08/2010 Saat 20:47
Kendi tecrübelerime göre cevap veriyorum ba?layycy de?ildir ele?tiriye açyktyr ve yanly? da olabilir. Benimde tabancam 100 lg.

1 - Tamiyadan ba?ka kullanmadym inceltici olarak sadece selülozik tiner kullandym öngölgeleme gibi ince atymlarda enamel boyalardan daha ba?arylylar.

2 - Tüm boyalarymy hepsini selülozik tiner ile inceltiyorum. Sadece astarlary laker tinerle incelttim.

3 - Bunun tanymy olmaz olamaz ben 1 birim boyaya 1 birim tiner katyyorum genellikle.

4 - Mümkün oldu?unca her boyadan önce astar kullanylmaly. Astar bir boya de?ildir plastik ba?layycy bi malzemedir. Boyanyn daha iyi tutunmasyny sa?lar. Ayryca örne?in ye?il plasti?e basyly bi model yapyyorsunuz bazy yerlere macun yaptynyz üstüne astar atmadan boya yaparsanyz macunlu yerler boyanyn altynda farkly ton yapyp gözükürler. Bir amaçda modeli tek renk hale getirmektir.

5 - Cevap yukaryda ama enamel astarsyz plasti?e tutunabilirken enamel tutunamaz ama yinede her boyadan önce astar iyidir. Astar olmazsa olurmu niye olmasyn emniyet kemeri takmadan araba kullanylyrmy kullanylyr ama kaza olursa ölüm olur ama emniyet kemeriniz varsa kurtulursunuz astar modelcinin emniyet kemeridir der çok kyymetli bi abim.

6 - Dedi?im gibi inceltme ki?iye özeldir inceltme oranynyn tavsiyesi olmaz. Dü?ük basynçla atarsynyz çok inceltirsiniz yüksek basynçta atarsynyz az inceltirsiniz. Ben tamiyanyn ?i?e astarlaryny laker tiner ile incelterek kullanyyorum.

7 - Yine tamamen ki?iye özel bi olay herkesin tercihi farklydyr deneyerek kendi do?runuzu bulursunuz. Ben 0,5 ila 1 bar arasynda boyama yapabiliyorum ve beceriyorum. Ama boyasyny 2 barda atanlar da var.

8 - BKZ. cvp7

9 - Mümkün oldu?unca dü?ük basynç e?li?inde inceltici orany arttyrylmy? boya kullanmak gerekir.

10 - Kamuflaj atar gibi dü?ük basynç ince boya.

11 - Yine akrilik olur.

12 - Yine döndük ba?a ortalama 1 e 1 diyebiliriz.

13 - Yine döndük ba?a deneyerek kendi elinizin ayaryny bulunuz. 0.5 - 1 bar aralarynda kalmak iyidir.

14 - Pigment markasynyn kendi sabitleyicileri mevcut en güzeli onlardan kullanmak bence.

15 - Enamel boya olmaz plasti?i yakar ?effaflyk yokolur akrilik boya kullanyn i?in içine tiner kary?tyrmayyn alkol kullanyn yada en iyisi hiç inceltmeden ?effaf akrilik boya kullanyn. Yçten dy?tan farketmez ama içten atarsanyz girdaplanyp boyada pullanma olabilir. Dy?tan atmak daha garanti.

16 - Hazyr maske bantlaryndan bahsediyorsanyz kalyp de?il kesilmi? banttyr onlar.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2010 Saat 21:51
Herkese selam ;
Öncelikle cevap yazan 2 arkada?yma te?ekkür ederim. Sormayy unuttu?um bir soruyu 17. madde olarak ekledim. Sonuçta soru kayna?y ço?u malzemenin birde kuruma süresi var. Cevap yazacak veya ekleme yapacak üyelere ?imdiden te?ekkürler.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2010 Saat 22:07
Kolay gelsin Baris bey. Bu tur sorular benim de yillardir merak ettigim sorular. Cogu sorunun tek bir cevabi olmadigi icin yine en iyi yontem bence deneme+yanilma=tecrube seklinde.

Kuruma konusunda: Guzel karistirilmis ve inceltilmis Surface 1200 30 dakika icinde tutulur hale geliyor ama tam 'cure' olmus denemez. 1 gun icinde cure oluyor zannederim. Boyalar markalarina gore cok farkli zamanlarda kuruyabiliyor. Tamiya akrilik nerdeyse 10-15 dakikada elle tutulabilecek kadar kuruyor. Ama bontlarsaniz boya kalkar mi bilemem. Simdi kullandigim Gunze akriligi 2 saat sonunda Tamiya bantla sorunsuz maskeledim. MM enamel vs biraz daha zaman gerektiriyor gibi. En iyi yontem astardan sonra en az 2 saat modele dokunmayin, hatta ertesi gune kadar kalsin. Boya icin de kabaca oyle diyebiliriz. Parlak vernik en gec kuruyani zannederim. Future uyguladigimda en az 24 saat dokunmuyorum parcalara (el parmaklari, tamiya bant, ustune pistolle boya vs hic bir mudahelede bulunmuyorum). Yani gece 9'da future uygulamissam ertesi aksama kadar dokunmuyorum.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide