Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Uçaklar
 Modelsitesi Forumu : Uzaktan Kumandali Modeller : Uçaklar
Mesaj icon Konu: Yurdumuzun İlk Model Roketi ''Kırmızı Bebek'' Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
oktanyum
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3
Alıntı oktanyum Cevaplabullet Konu: Yurdumuzun İlk Model Roketi ''Kırmızı Bebek''
    Gönderim Zamanı: 26/05/2010 Saat 11:27
Kuşkusuz ki yurdumuzda model roketçiliğin gelişmemesindeki en büyük engellerden biri de bir model roket kitinin bulunmayışıdır. Bu eksikliği bir nebze olsun giderebilmek için Kırmızı Bebek adını verdiğim model roket kitini üretme cesaretini gösterdim. Bu üretim bir fabrikasyon olmayıp kitin bütün parçaları tarafımdan sınırlı sayıda üretilmektedir.

Kırmızı Bebek Model Roket Kiti

Model roketçilikle ilgili yeni bir etkinliğime ait video görüntüleri aşağıdadır:

Oktanyum Model Roket Etkinliği
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/05/2010 Saat 18:07
Hayırlısı olsun. Tebrik ederim.
Düşünenin gücü, düşleyebildiği düşüncelerin sınırları kadardır.
IP
mk_ozkir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 296
Alıntı mk_ozkir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/05/2010 Saat 19:48
Güzel çalışma. En son 2001 Avrupa Uzay Modelciliği Şampiyonası'nda hakem iken görmüştüm. Fırlatmayı sağlayan motorun temini nasıl nereden yapılacak? THK da var mıdır?
IP
oktanyum
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı oktanyum Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/05/2010 Saat 22:58
Benim çalışmalarım FAI standartlarındaki Uzay Modelciliği kapsamında değil. Ben model roketçiliği deneysel roketçilikle birlikte serbest modeller tasarlayarak sürdürüyorum. Bu yüzden modellerimde kullandığım model roket motorlarını da kendim tasarlayıp imal ediyorum.

Model Roket Motorları

IP
Gargadar
Üye
Üye

Gönderilenler: 103
Alıntı Gargadar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/05/2010 Saat 11:11
merhaba,
roket modelleri zaten serbest ucus yapiyor olmali bildigim kadari ile. yönlendirme sistemi bulunanların kullanımı yasak.

yönlendirme sistemleri bulunan roketlere halk arasında ve istihbarat örgütleri arasında füze diyoruz :)
aman diyelim kimsenin başı derde girmesin.

sevgiler
IP
oktanyum
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı oktanyum Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/05/2010 Saat 14:28
Model roketçiliğin bu forumda ilgi çektiğine sevindim. Bu konudaki bilginin yetersizliğinden olsa gerek yazımdaki terminoloji yanlış anlaşılmış olabilir. Serbest Model roketçilik lafından sadece FAI standartlarında yapılmayan yarışma modelleri anlaşılmalıdır. Yoksa ne model roketçilikte ne de amatör roketçilikte güdüm=yönlendirme söz konusu değildir. Bu hem teknik olarak mümkün değildir hem de model roketçilik güvenlik kurallarına göre yasaktır. Model roketçiliğin sınıflandırılması ve güvenliği konusunda aşağıdaki bilgiler sunulmuştur. Ayrıca model roketçilik konusunda her türlü ayrıntılı bilgi sitemde mevcuttur.
Model Roketçilik ve Sınıflandırılması
Model roketçilikle kimsenin başı derde girmez. Bütün malzemeleri kağıttan yapılmıştır ve yönlendirilmez. Kullanılan model roket motorları belirli bir itme kuvveti üretebilirler.
Model Roket Güvenlik Kuralları

IP
mk_ozkir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 296
Alıntı mk_ozkir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2010 Saat 17:47
Yönlendirilebilen kapsamına sanırım sadece S8 giriyor o da aslında RC planörün roketle havalandırılması ile oluşan bir sınıf.
Hatırlayamadığım bir sınıf daha var, RC olmadan serbest süzülmeli planör fırlatılıyordu.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide