Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Bir Merkava da benden olsun Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
idris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 14:57
Olaya bu şekilde bakıyorum.
Ben böyle düşünüyorum.
Yazdıklarımın mesneti budur.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 15:01
Hala açıkça filan konuda yanılıyorsun diyemedin.Aksini savunamadın.
Hangi tecrübene dayanarak neyi idda ediyorsun?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 15:03
Madem fikrime katılıyorsun o halde mesnetsiz olan ne?Çamurlu apc mi?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 15:05
Ayrı ayrı mesaj yollamanın "gönderilenler"i arttırmaktan başka bi amacı var mı?
Varsa bende bileyim.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 15:06
Müsade "sizin" mi?
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 18:29
Orjinalini yazan: Ares

İyice mantıktan uzaklaşmaya başladı söylemler, sıradan gidelim,

Tabii mantıktan uzaklaşır, Dünya'nın kabul ettiği standartları reddedersen olayın mantığı kayar.

Bu ne renk söyle deyip ful çamur bir alet basıyorsun, bende o finişi elde etmenin yolunu söylüyorum, sonra çamur is modelin parçasıdır diyorsun benim söylemimi tehlikeli buluyorsun.

Tabii ki, çünkü model bence daima boyanmalıdır.

Bu dekaller hariç aynı finiş, az akıntıyla fotografın aynısını da yapmak mümkün, 2 saat sonra bitmişini de basarım istersen. Fotoğraftakiyle aynı sonucu aldıktan sonra altına ne renk atmışım kimin umurunda? o yüzden renk ton vs derken bu aleti örnek diye basmak olayı anlamamaktır (çamurun rengi ortamdaki toprağa göre değişir, bu yüzden çamurun belli bir rengi yoktur, ama öte yandan bu tip finişler için direkt uygun renk kullanılabilir)

Asıl olayı anlamamak "tankın plakalarını maskele, sokaktaki çamura bula" mantığıdır. İşte burada patlıyor olay, altta orjinal renk olması bazı durumda gerekli bazı durumda gereksiz ve bu ayrım çok mühim. Üstelik, modelcilikte aynı sonuca varmak için sadece 1 yöntem de yoktur. Misal: Alttan grisi çıkmış, akmış kar kamuflajlı tank yapmaksa amaç, kimisi tankı orjinal griye boyayıp, üzerine attığı beyazı, tam kemikleşmeden deterjanla çıkartır, kimisi, aracı direk beyaza boyayıp, pigmentlerle(toz boya esası) alttan çıkmış boya efekti verir, kimisi de sadece cihazı komple beyaza boyadıktan sonra çok inceltilmiş gri ile tozlama şeklinde pistole tekniği ile işi çözer. Aynı sonuca ulaşmak için 3 farklı yöntem de geçerlidir. Aynı şekilde deneyebiliriz.

Son olarak, bence(tüm DÜNYA'da bu fikirde), AKA modelcilerini illa şu renk olması lazım diye yönlendirmek insanları zora sokmaktır. AKA modelciliğinin en güzel kısmı da modelciye böyle bir serbesti tanımasıdır. Zorlantılı(kompülsif)/elitist yaklaşımlar modelci sayısını azaltırken kaliteyi de arttırmaz.

Bu iş keyif işidir. Dolayısıyla modelin üretimi, kullanılan renklerin tonu tamamen yoruma, keyfe kalır. What-if falan da olmaz. Altına sahneye de gerek yoktur. Üretim esastır. Öyle İdris'in dediği gibi "uçaklarda renk esnektir tanklarda kesin olması lazım" falan da duyduğum en yanlış fikirdir(2 haftadır anlatıyorum niçin rengin AKA'da esnek olabileceğini). Acaba tayyare maketçileri bakalım bu işe ne diyecek?
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 19:13
Orjinalini yazan: carlgustav

Acaba tayyare maketçileri bakalım bu işe ne diyecek?

Olmamış dicek
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 21:40

1- RAL 7006 "Beigegrau" Merkavanın rengidir (kaynak Yaov Efrati, alemin IAF ve IDF konusundaki en bilirkişisi)

Ares bey hic RAL 7006 rengine baktınızmı

ceki beyin yapmaya calıstıgı sarı olanı

Kısacası gri tank sarı olmaz, tek bir boya da 50 çeşit aparata tavsiye edilip, iklim şartlarıdır diye sıyrılınmaz.

bu merkavaların butun modellerinin sarı resimleri internette mevcut siz degilmisiniz
Fotoğraftakiyle aynı sonucu aldıktan sonra altına ne renk atmışım kimin umurunda?
diyen siz degilmisiniz
yaptıgımız modellerin resimlerinin cogunu internetten buluyoruz aynı resim bırakın tonu sayfadan sayfaya renk bile degistirebiliyor, ayrıca hepimizin monitoru aynı resme bile baksak farklı renk verir.
Bence Barkın bey haklı abartmamak lazım ton olayını.

01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 22:34
Slave bey, hiç merkava nedir diye baktınız mı?

Merkavalar şu anda 4ncu nesilini süren bir tank, mütemadiyyen geliştirilmekte olduğu için birbiriyle aynı fazla merkava görmek pek olası değil.
Öncelikle Merkava I imal edildi, çöl savaşının gerekleri dahilinde boyandığı renk IDF Sand denilen çiğ bir kum rengiydi, arkasından Merkava 2 geldi, bu tankta sina grisi denilen 50/50 buff+gri ile tamiya serisinden elde edilebilecek bir renge boyandılar, Mark II ler bu renge boyanırken mevcut I lerde bu renge boyandı, arkasından MarkIIIler imal edildi, ana gövdede tadilat ve kulenin değişmesiyle kolaylıkla ayırt edilebilir yapıdalar. İsrail in çatışma mekanının açık çölden şehir içine kaymasıyla beraber aktif tanklarda rengin koyulaşmasına gidildi( Bu renk koyulaşması eldeki tankların gene hepsine uygulandı). MarkIII ün defektlerinin olması, şehir içi çatışmada yetersiz kalması üzerine III den D yani Baz modeli türetildi. Değişik taret yapısı ve geriye manevrada kamera kullanması tamamen bu ihtiyaçlar dahilinde yapıldı. Artık bütün çatışma ortamı şehir içinde olduğu için yukarda Ral kodunu verdiğim renge boyandı mevcut bütün tanklar. Baz taretinin ve IIID konfigurasyonunun mevcut Mark III şasisiyle tam performans verememesi sonucunda daha uzun bir gövde ve şasinin üstünün baştan elden geçmesiyle Mark4 ortaya çıktı, gene renk koyulaştı ve gene eldeki mevcut aletler aktif kullanılan renge boyandı,

Öncelikle basmış olduğunuz kapaktaki alet Merkava II ve sina grisi denen rengi taşımakta,
Buff yemişde yaplımış hali bu, kit academy, kendisiyle dioramada kullanmak üzere yaptığım I de aynı renge boyalı olarak galeride bulunmakta

Merkava III (son boyama)

Aşağıdaki alet Mark III-D ve renkte bu

Aynı boyamanın aşırı ışık yemiş fotoğrafı (Bütün Baz'ların aynı renge boyandığını hatırlatırım)

Resim 4

Buda mark4

Alet temizken

Resim 5

Alet arazide takılırken

Resim 6

Son örnekteki son fotoya bakarak aletin ana rengi sarı mı demek doğrudur sizce?

Altına ne renk atmışım kimin umurunda söylemi alttaki rengin hiç görünmediği o örnek için geçerliydi. Eğer nispeten daha temiz bir alet yapılacaksa (örnektekinin tersine) alta orjinal kamuflajı atmak gerekir, bilcumle winterwash aparatta olduğu üzere.

Kısacası tek fotoğraf sizinde belirttiğiniz üzere sağlıklı değildir, mümkün olan en fazla görseli toplayıp karşılaştırmak gerekir. Daha da sağlıklı bir sonuç alınmak isteniyorsa eğer tavsiye edilmiş rengi (burdaki RAL rengi) temel alıp üstünde tonlama yapmak gerekir.

Düzenleyen USS Enterprise
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 23:06
Ufuk bey evet baktım hatta bir mk1 su an tezgahta demek istedigim ceki bey altına hic gri atmadıgına gore demek ki direk sarıya boyuycak yani alttaki renk hic gozukmuycek.
Zaten sizin yaptıklarınızdada hicbir sekilde gri gozukmuyor bu durumda gri tank sarı olmaz ne demek onu anlamiyorum.
Kızmayın ufuk bey ama renk olayını cok onemsiyorusunuz ama mk1 inizin capakları duruyor,tamiya ayrıca sandgelb demiyor
desert yellow atın diyor.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 23:55

Sina grisi denen renk zaten griden ziyade sarıya yakın bir renktir sizin bastıgınız kapak ve benim modellerdeki gibi.

Gri tank sarı olmaz ise şudur; Merkava 3 ve 4ün rengi bariz pis koyu bir griyken buna merkava 1 2 nin rengini atmak yanlıştır, keza bu IDF in boya seçimi kronolojisiyle ters düşmektedir.

Tamiya rengi sarıya çalan herşeye desert yellow diyor zaten sorunun ve akabindeki polemiğin çıkış noktası da bu zaten (ordan nerelere geldik ayrı)

Sandgelb malumunuz RLM79dur, tamiya buna da desert yellow der, tamiya bazında dil sürçmesi olmuştur muhtemelen yazıyı yazarken keza mütemadiyyen sandgelb diye teleffuz etmekteyim rengi.

Çapaklara gelirsek, gözüme çarpan olmadı, bu yoktur anlamında değildir, öte yandan o modelde o yazıda belirttiğim üzere ilk AFVm olup kutulardan haz etmediğim için bitsede gitsek tadında 4 sene önce 6 saatte bitirdiğim bir model.

Neyse anlaşılan bir merkava yapmak daha farz oldu

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2005 Saat 00:00
yeni başlık konuyla ilgili
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2005 Saat 00:06
bu arada çapak gördüğünüz fotoyu da basarsanız buraya sevinirim
Ares
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2005 Saat 00:21

kutulardan haz etmediğim için bitsede gitsek tadında 4 sene önce 6 saatte bitirdiğim bir model.

İnsan sırf inatlaşmak için sevmediği alanda model yapar mı?
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2005 Saat 00:29
Orjinalini yazan: carlgustav

kutulardan haz etmediğim için bitsede gitsek tadında 4 sene önce 6 saatte bitirdiğim bir model.

İnsan sırf inatlaşmak için sevmediği alanda model yapar mı?

Antrenmanın iyisi kötüsü olmaz, ne kaa çok mecrada üretim o kaa çok malzeme ve teknik antrenmanı, maksat vizyon gelişsin, söylemler havada kalmasın.
Oda plastik bu da sonuçta, üstüne üstlük kutu

Düzenleyen Ares
Ares
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2005 Saat 02:30

Ufuk bey tekerler de var bide mk1 icin sizde bir boya formulu soyleyebilirseniz sevinirim sahsen ne gunzede ne tamiyada direk renge rastlamadım

kutunun yanında bu resimden basılı ama kutudakinin tonu daha farklı sanki desert yellowa yaklastırmıslar rengi
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2005 Saat 02:37
MAdem herkes resim koyuyor, bende kendi çektiğim aktif bir mark3 fotosu koyayım.

Bu beigregrau denen renk solmuş sararmış ahaböyle birşey olmuş.
Şimdi ben birkaç tane merkavayı canlı gördüm, birçoğu Ufuk abi'nin dediği beigregrau mudur o yeşil gri arası renk idi. Ancak bu renk öyle bir renk ki, güneş tepede bakınca pekçok açıdan sarı gibi gözüküyor. gölgede, ve yakından gri gözüküyor. Bu durumda bende renge karar veremediğim için, madem bu resimde sarı gözüküyor, sarımtrak birşeyler atayım dedim.
Ya işin acı tarafı, ben bu rengi kafama göre attım. Olay tartışmaya dönmese bulur doğru rengiyle değştiririm. Ama şimdi model üzerinde herhangi bir değişiklik yapsam birinin tarafını tutmuş gibi olacam elleyemiyorum.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2005 Saat 03:30
Bir de İdris Ağabey, "insanın evinde Tamiydan başka boya olmassa olacağı budur" demiş, ama o konuda da şunu söylemeden edemeyeceğim. Benim Tamiya'nın boyalarını kullanmamın, tek ve basit bir sebebi var; O da evime en yakın model dükkanının mmy mühendilik olması. Ve her gün okula giderken önünden geçiyor olmam.

Ben yazın maket yaparken, daha yeni başaldığım için (ki elimde 20-25 boya vardı) , maket yapmaya her oturuşumda, bazı boyalar elimde olmadığı için taklılıyordum. Böyle bir durumda üretimi durduracağıma, arabaya atlayıp, en yakın maketçiden gerekli boyaları alıp, yarım saat içinde üretime kaldığım yerden devam ediyordum. Benim elimdeki boyaların çoğu bu şekilde yarışmadan sonnraki 3 ay içerisinde alındı.
   Eğer ben her takıldığımda, illa doğru renk tonu olsun diye, Tarabyadan Eminönüne itm mühendisliğe git gel yapsaydım, veya Hobici.com dan siparişimin gelmesi için 1 gün bekleseydim, YAzın 3 ayda 9-10 tane değil anca 3-4 tane maket yapmış olurdum.
Yoksa benim herhangi bir markanın boyasına karşı bir tutuculuğum yok.
   İşte Barkın abinin dediği gibi, tonlara takılıp üretim yapamamaya somut bir örnek.

Zira Müze yarışmasına spitfire yaparken, Onların kriterlerini ve ince eşeyip sık dokuduğunu bildiğim için, ille doğru ton olsun diye, İtm mühendsiliğe gidip Gunzenin boyalarını almıştım. Ki itm nin açık olduğugünü tutturana dek 2 kere o kadar yol gidip kapıdan dönmüştüm.
   Yeni başlayan bir modelci olarak, her modelde tonlara bu kadar çok dikat etmektense daha çok model yapıp, airbrush kullanma tekniklerini geliştirmeyi daha faydalı buluyorum. O yüzden bazı modelleri tonlara takılmadan yapıp bitiriyorum.
Ancak ben her geçen gün modelciliğimin çıtasını bir üst seviyeye çıkarmayı hedef görüyorsam, elbet 2 sene sonra daha tecrübeli bir modelci olunca, çoğu maketimde tonlara daha çok dikkat etmeye başlayacağım.
Ama bu ton takıntısını, diğer yetenekleri geliştirmeden önce yaparsam bu bana destekten çok köstek olur. Ben bu Merkavayı herşeyden önce Batur beyin Merkavasına pütülü yüzey resmi bakarken, ben neden bu tekniği denemiyorum düşüncesiyle yaptım. Yaparken de boyarken de çok zevk aldım. İlk defa bir tank modelimde preshading, post sheding, 3 tonlu geçiş denedim. Ama bu model pistoleyle boyadığım 3. tank maketi olmasına rağmen, ton tartışması öyle bir boyuta geldi ki, ben şimdi bu modeli bitireyim mi , çekiçleyeyim mi rengini mi değiştireyim, kararsız kaldım.       
en güzeli bundan sora Resimleri monochrome (siyah beyaz) çekecem.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma