Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Bir Merkava da benden olsun Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 03:59
sevgili Lonewolf, 3Ermed abilerim,
ilginize alakanıza teşekkürler.
Tonlar dediğiniz gibi fotoğraflarda biraz farklı çıkmış. Çıplak gözle bakıldığında, açık kahverengi, sarı arası bir renk mevcut. Zira karışıma buff, sarı, medium grey bolca karıştırdıktan sonra ( bir akrilik boya şişesi dolduracak kadar) üzerine bir iki damla olive drap damlattım. O yüzden aracın yeşile çalması pek mümkün değil.Sorun benim fotoğraf özürlülüğüm.

Ama sonuçta çıplak gözle de bakılınca gerçek merkava rengine ne kadar yakın.. o konuda pek iddam yok. Zira benim gördüğüm tank güneş gören yerlerde, sarı kahverengi arası bir renk alırken, gölgede, gri yeşil tonları gözüküyor. Çektiğim fotoğraflarda da bu ton farklılığı var. Ne yaptıysam bu gördüğüm tonu yakalayamadım. O yüzden bir yerden sonra, yaklaşık bir renk olsun gözüme hoş gözüksün mantığıyla yola devam ettim. Boyarken de baya bir keyif aldım.

Bu modeli bitirince bir de Barkın abinin tesislerinde fotoğraflayalım bakalım, o zaman daha sağlıklı yorumlar olacaktır.

Düzenleyen CErginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 04:12
Renk konusunda çok fazla endişeye gerek yoktur.

İsyan edenleri duyar gibiyim.

Ancak önce şu linkteki IPMS Elkitabının "Armor/Military Vehicles" başlığı altındaki "Painting and Finishing" kısmında 6. maddeye bir bakınız. Bakmak istemeyenler için direk yapıştırıyorum:

6. Colors: Paint colors, even from the same manufacturer and mixed to the same specs, can vary from batch to batch. Different operating environments can change colors in different ways. All paints fade from the effects of weather and sunlight, and viewing distance alone can change the look of virtually any color. Poor initial application and subsequent maintenance compound these problems. Therefore, color shade should not be used to determine a model' s accuracy. Models with unusual colors or color schemes should be accompanied by documentation.

Türkçe meali:

"6. Renkler: Aynı üreticiden çıkmış, aynı ölçülere göre karıştırılmış bile olsa, boya renkleri partiden partiye fark edebilir. Farklı çalışma ortamları, renkleri, farklı şekillerde etkileyebilir. Bütün boyalar, havanın ve güneş ışığının etkisi sebebiyle solar ve izleme/cisme bakma mesafesi tek başına hemen her rengin görünüşünü (algılanmasını) değiştirebilir. Kötü ilk uygulama ve peşi sıra gelen bakımlar, bu sorunları birleştirir. Bu sebeple, renk tonu, bir modelin doğruluğunu belirlemek için kullanılmamalıdır. Alışılmadık renklere veya renk şemalarına sahip modeller belgeleriyle sunulmalıdır."

Hatırlatmak isterim ki, bu bilgi, A.B.D.IPMS'in (Uluslararası Plastik Modelcilik Cemiyeti) hakemlerinin kullandığı el kitabından alınmıştır. İlla doğrudur- yanlıştır veya size de uyacak gibi bir iddiam yok. Ancak Dünya'nın "En Büyük" plastik modelcilik yarışması çerçevesinde, yarışma kurallarında, bu kadar büyük bir renk hassasiyetine yer olmadığını paylaşmak istedim.

Düzenleyen carlgustav
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 04:41
1- RAL 7006 "Beigegrau" Merkavanın rengidir (kaynak Yaov Efrati, alemin IAF ve IDF konusundaki en bilirkişisi)

2- Renk ne demektir, ton ne demektir, ikisinin farkı nedir öğrenmek sonra yorumlamak lazımdır.

Buna en bilinen örnek, RLM75 dir, fabrika çıkışı pigment bazındadır, standarttır, gönderildiği cephede o ortamın şartları nedeniyle gazyağından benzine hertürlü sıvıyla inceltilmiştir. Güneş fukarası rusyada gri iken bu renk, almanyada tonu atıp içinde olan kırmızı pigmentlerin baskın çıkması nedeniyle kırmızımsı bir ton almıştır, hatta uzun süre hayatta kalan uçaklarda (JG-300 ün Defence of the reich görevinde son güne kadar uçanlar) bu renk iyice mor a dönmüştür.
Kısacası savaş sonu diyip rengi beyazla açtım oldu mantığı yemez misal bu renkte. Bir renkte bu tip "tadilatlara" gidilecekse öncelikle o renk nedir skalada bulunduğu noktada baz halinde içindeki renklerin oranları nedir, rengin kullanıldığı ortamlarda atmosferik şartlar nediri bilmek lazımdır.
Bundan yola çıkarak ilk başlangıç noktası skaladır, buda rengin değişmez kodudur.

Eğer Alışılmadık renklere veya renk şemalarına sahip modeller belgeleriyle sunulmalıdır noktasında bir eksik varsa atılan renk hayalidir, kıstası da skaladır.

Kısacası gri tank sarı olmaz, tek bir boya da 50 çeşit aparata tavsiye edilip, iklim şartlarıdır diye sıyrılınmaz.

IPMS sartnamaesine gore renk en sonlardadır, eger renk icin bu soylemi kullanacaksak, ortadaki maketlerin yuzde doksanı diger maddeler dahilinde o asamaya gelinceye kadar zayi olur zaten

Kıssadan hisse gri tank tekrar boyanmadıkca sarı olmaz
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 05:39
Orjinalini yazan: Ares

Buna en bilinen örnek, RLM75 dir, fabrika çıkışı pigment bazındadır, standarttır, gönderildiği cephede o ortamın şartları nedeniyle gazyağından benzine hertürlü sıvıyla inceltilmiştir. Güneş fukarası rusyada gri iken bu renk, almanyada tonu atıp içinde olan kırmızı pigmentlerin baskın çıkması nedeniyle kırmızımsı bir ton almıştır, hatta uzun süre hayatta kalan uçaklarda (JG-300 ün Defence of the reich görevinde son güne kadar uçanlar) bu renk iyice mor a dönmüştür.
Kısacası savaş sonu diyip rengi beyazla açtım oldu mantığı yemez misal bu renkte. Bir renkte bu tip "tadilatlara" gidilecekse öncelikle o renk nedir skalada bulunduğu noktada baz halinde içindeki renklerin oranları nedir, rengin kullanıldığı ortamlarda atmosferik şartlar nediri bilmek lazımdır.

Ufuk herhalde dikkat etmedin yukarda "Armor/Military Vehicles" (AKA) ibaresi var "tayyareler" değil. "Uçak modelleri böyledir o zaman tüm modeller böyledir" zihniyeti hakimse bilemem. Ancak benim bildiğim her modelcilik dalı farklı incelenir, farklı boyanır, farklı üretilir. Farklı eskitilir. Hatırlatırım aynı AKA yaptığım gibi tayyare yapınca "Olmaz tank gibi yapılmaz" demiştin. Demek ki tank da uçak gibi yapılmaz/incelenmez.

Kısacası gri tank sarı olmaz

O zaman sen söyle de ona göre yapalım bu arabalar ne renk dostum:

Renk ne demektir, ton ne demektir, ikisinin farkı nedir öğrenmek sonra yorumlamak lazımdır.

Çok güzel konuya temas etmişsin. umarım yakında bir makale yazarsın bu konuda da, benim gibi olayı "yanlış" anlamış (kitap kurdu olmayan, olayı yerinde incelemiş) modelciler aydınlanır.

IPMS sartnamaesine gore renk en sonlardadır, eger renk icin bu soylemi kullanacaksak, ortadaki maketlerin yuzde doksanı diger maddeler dahilinde o asamaya gelinceye kadar zayi olur zaten

derdimiz daha uzağa küçük abdest yapmaksa, modellerimizin elenebileceği bintürlü nokta var. Ancak sanırım yine yukarda yazılanları gözden kaçırmışsın:

Orjinalini yazan: carlgustav

İlla doğrudur- yanlıştır veya size de uyacak gibi bir iddiam yok

Bu sebeple tekrar edeyim: bu mutlak doğrudur demiyorum, bu, bu alemin en büyüğünün, USA IPMS'in olaya bakışıdır bir görüştür diyorum. Zaten modellere yanlışlarından bakarak memlekette modelci bırakmadık, şimdi de "rengi yanlış"a takılıp gelen yeni modelcileri küstürmeyelim diyorum. Ancak kim duyuyor bilmiyorum. Bunu cephede gördüm yemyeşil (NATO yeşili)tank ertesi gün sapsarı, 3 ay sonra yıkandığında da soluk yeşil (rengin tonu açılmış) diyorum. Şahit oldum diyorum. Bir de fotoların aldatıcılığı vardır diyorum. Hele ki 2. Cihan Harbi fotoları siyah-beyazken nasıl olacak bu işler diyorum. Ahalinin rengine takmayın, isteyen istediği gibi boyar, size uymuyorsa en doğrusunu yapın beni utandırın diyorum, ama hala gri sarı olmaz diyorsun. Paşa gönlün bilir. Ne diyeyim artık.

Düzenleyen carlgustav
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 08:38

Tam ortak nokta bulunuyor dedim gene sapla saman düşünülmeden çorba edildi.

Olayın ABC sini basitçe öğreteyim

1/a- Özel muhteviyata sahip boyalar haricinde (CARC AFV de, Stealth tayyarelerde) dünya üstündeki bütün boyalar pigment artı çözücüden oluşur. Dolayısıyla fiziksel olarak aynı süreçlerden geçerler zaman içinde.
1/b- Modelcilikte uçak boyası tank boyası diye bir ayrım yoktur, uçak rengi tank rengi diye bir ayrım vardır.

2- Modelcilikte temel aynıdır, o temeli bilen herkes istediğini üretebilir (uçak, tank, gemi, araba), örnekleri bu sitede mevcuttur, saymaya kalksak uzun bir liste olur.

Bu minvalde temel modelcilik tekniklerini bilen herkes renk vs üzerine istediği konuda yorum yapabilir, saptamada bulunabilir, o tankın kulbu 15 derece deil 20 derece olacak şeklindeki spesifik konular haricinde.

Eskitme tekniklerine gelirsek, temeli olayın gene aynıdır, konunun dallara ayrıldığı nokta araca göre eskitmenin şeklidir, eğer bir insan AFV de overall wash yapıyorsa ve aynı wash şeklini zahmet edip araştırmadan sivil araca da uçağa da aynı renkle aynı şekilde uyguluyorsa bu kişilere afv gibi eskitmişsin olur mu denir

Fotoğrafa gelirsek, öncelikle ben fotoğrafta markinglerin yanında 1 santimlik çerçeve haricinde herhangi bir renk görmüyorum keza alet ful çamura bulanmış durumda. Bu nedenle renk tartışmasına örnek olarak bu fotoğrafın basılması çok hayati bir noktanın kaçırıldığını göstermekte. Bu nokta ise şudur, boyama ve eskitme aynı şey değildir. Bu tip bir finiş elde etmek için boya atmaya bile gerek yoktur, plastiğe dekaller basılır, sıvı maskeyle vernik marifetiyle korunmuş dekaller maskelenir, sonra da bütün alete çamur atılır olay biter.

Rengi yanlış diye modelci küstürmek hususuna gelirsek. Forumun amacı doğruları paylaşmaktır, piyasada doğru rengin son 3 4 senedir rahatlıkla bulunduğunu gözönüne alarak, yeni modelcilere önce işin doğrusu, onun ardından renk solması vesaire gibi trickleri anlatmak gerekir, Bismillahtan yakın bir renk bas zaten bunların rengi döner denirse bu olayın temelinin yanlış inşasına sebebiyet verir. İşin başı temeli vermektir, modelcinin yorumu deneyimle kazanması gerekir. Piyasada bulunmazdır malzeme o zaman yaklaşım doğrudur, ama bugünün şartları 10 sene önceye göre değişmiştir, memlekette boya zebil gibidir.

Konu bilgi bazında tez antitez olayından iddialaşmaya dönmüştür, bu minvalde devam edecekse oturup ben neyi iddia ediyorumun muhasebesi yapılmalıdır der ve bu konuyu kendi açımdan kapatırım.

Ps:
Renk nedir ton nedir konusu basittir makaleye gerek yoktur, yakınlarda bir ressam var ise ona danışmanızı öneririm, keza benim burda yazmamla sizin uygulamalı olarak görmeniz arasında ciddi bir süre kazancı olacaktır
Ares
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 09:29

1/a- Özel muhteviyata sahip boyalar haricinde (CARC AFV de, Stealth tayyarelerde) dünya üstündeki bütün boyalar pigment artı çözücüden oluşur. Dolayısıyla fiziksel olarak aynı süreçlerden geçerler zaman içinde.

Ben de diyorum ki geçmezler. Havada giden uçakla, çamur deryasında, üzerine oluk oluk pislik yağan, üzerinde personelin her dakika yürüdüğü, habire yakıt/yağ/su doldurulurken sağına soluna bulaşan, üzerine habire koli-kutu-kasa yüklenen bağlanan AKA nasıl aynı eskir ve nasıl aynı etkilere maruz kalır denebilir?

Fotoğrafa gelirsek, öncelikle ben fotoğrafta markinglerin yanında 1 santimlik çerçeve haricinde herhangi bir renk görmüyorum keza alet ful çamura bulanmış durumda. Bu nedenle renk tartışmasına örnek olarak bu fotoğrafın basılması çok hayati bir noktanın kaçırıldığını göstermekte. Bu nokta ise şudur, boyama ve eskitme aynı şey değildir. Bu tip bir finiş elde etmek için boya atmaya bile gerek yoktur, plastiğe dekaller basılır, sıvı maskeyle vernik marifetiyle korunmuş dekaller maskelenir, sonra da bütün alete çamur atılır olay biter.

Burda çok ince buzda yürümüşsün.

Çamurun rengi yok mu?

Hangi AKA modelcisi bu tavsiye ettiğin yöntemle model yapmıştır ki? Üstelik ölçeklendirildiğinde hep dikkat ettiğin "malzeme dokusunun boyutları" ve "ölçekli olarak rengin açılması" sebebiyle çamurun da rengi tutmayacaktır ve partikülleri de ölçek üstü olacaktır. Bizi nasıl bir paradoksa yönlendiriyorsun?

Burdan şu sonuç çıkar: demek ki AKA modelciliğinde dış etkenler de modelin rengini direk oluşturan bir faktördür (sadece ana boya renginin solması değil, tozu, çamuru, isi, pisi, model bir bütündür, "demir görünmüyorsa boyamaya gerek yok, üzerinde renk yok çamura bula" bence feci bir öneridir). Bu önerdiğin yönteme göre tozlu Afrika sahnesinde AKA yapan adam da modeli Kilyos'ta yada Dragos'ta kuma bular o zaman. Eh ne oldu kum tanelerinin boyları büyük gelirse? Rengi tutmazsa?

Rengi yanlış diye modelci küstürmek hususuna gelirsek. Forumun amacı doğruları paylaşmaktır, piyasada doğru rengin son 3 4 senedir rahatlıkla bulunduğunu gözönüne alarak, yeni modelcilere önce işin doğrusu, onun ardından renk solması vesaire gibi trickleri anlatmak gerekir, Bismillahtan yakın bir renk bas zaten bunların rengi döner denirse bu olayın temelinin yanlış inşasına sebebiyet verir. İşin başı temeli vermektir, modelcinin yorumu deneyimle kazanması gerekir. Piyasada bulunmazdır malzeme o zaman yaklaşım doğrudur, ama bugünün şartları 10 sene önceye göre değişmiştir, memlekette boya zebil gibidir.

Modelci msj atıp elinde olan boyayı söylüyor. Ben de tabii ki koyusu açığı fark etmez boyayınız diyorum. Ve bu dediğimi ben uydurmadım, DÜNYA kabul etmiş. Modelciye, "tank o renk olmaz pembeye boya" demiyorum ki.

Konu bilgi bazında tez antitez olayından iddialaşmaya dönmüştür, bu minvalde devam edecekse oturup ben neyi iddia ediyorumun muhasebesi yapılmalıdır der ve bu konuyu kendi açımdan kapatırım. Modelcilikte, orjinale sadakatle, müşkülpesentlik arasındaki çizgi oldukça incedir, hele ki yeni başlayan modelciye bu bilgiyi verirken yıldırmayla sonuçlanabilir. Kendi yetiştiğim ortamdan bu konuyu iyi biliyorum.

Derdim senin fikirlerini çürütmek değil. Öyle olsa her yazdığına kulp bulmaya çalışırım. Haklı olduğun bir yığın konu var(araştırmadan uçak yapmış olmam gibi). Bunlara da söyleyecek söz yok. Ancak baştan beri anlatmaya çalıştığım şey şudur: AKA boyama konusunda, aynı uçaklardaki kadar hassasiyet yersizdir. Bu tutum kendi huyumuz, modelimize gösterdiğimiz özenin işareti olabilir, ancak bunu yeni gelen modelciye empoze etmeye çalışmak taze kanı yıldırır-bezdirir. Üstelik de boşu boşuna bezdirmiş oluruz çünkü renkler, AKA'larda, uçaklara göre maruz kaldıkları çok daha feci şartlarda, solar, kararır(ton farkını bilmiyorum, benim aklım bu kadarına eriyor), dökülür, akar, kokar ve bu, su götürmez gerçektir. Bunu falanca kitap, filanca dergi söyler söylemez bilmiyorum.

Bunu ben söylüyorum. Şahit oldum. Sulh olmadığı için (Bunun kıymetini bilmek lazım) tank boyayıp, çim biçmek gibi faaliyetlere zaman olmayan bir harekat merkezindeydim. Zırhlı birliklerin personeli, uykusuz, yarı aç yarı tok, habire göreve giderken, ciddi hayati tehlike arz eden, hiç tanımadığımız bir ülkede görev yaparken, kimse tankın solan boyasıyla ilgilenmiyordu. Onların da rengi solup, üstleri kar-çamur-toz-toprak kaplansa da, bozulmadıkları, yolda kalmadıkları sürece hep görevdeydiler.

Ps:Renk nedir ton nedir konusu basittir makaleye gerek yoktur, yakınlarda bir ressam var ise ona danışmanızı öneririm, keza benim burda yazmamla sizin uygulamalı olarak görmeniz arasında ciddi bir süre kazancı olacaktır

Yok sadece benim için değil cümle modelsitesi üyeleri faydalansın bu bilgi ışığından diye dediydim.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 10:08
İyice mantıktan uzaklaşmaya başladı söylemler, sıradan gidelim,

Bu ne renk söyle deyip ful çamur bir alet basıyorsun, bende o finişi elde etmenin yolunu söylüyorum, sonra çamur is modelin parçasıdır diyorsun benim söylemimi tehlikeli buluyorsun.

Bu dekaller hariç aynı finiş, az akıntıyla fotografın aynısını da yapmak mümkün, 2 saat sonra bitmişini de basarım istersen

35 fuchs revell

Fotoğraftakiyle aynı sonucu aldıktan sonra altına ne renk atmışım kimin umurunda? o yüzden renk ton vs derken bu aleti örnek diye basmak olayı anlamamaktır (çamurun rengi ortamdaki toprağa göre değişir, bu yüzden çamurun belli bir rengi yoktur, ama öte yandan bu tip finişler için direkt uygun renk kullanılabilir)

Boyalar aynı süreçten geçerler demişim anlaşılmamış açayım, ilk atıldıklarında tazedir, ucak araba tankta ortama göre butun boya ceşitleri solar, çizilir, sıvı yiyince rengi döner. Bu boyanın doğasıdır. Boyada bu işlemleri yapmak için modelde en başta da söylediğim gibi kullanıldığı ortama ve mekana bakılması gerekir.
Süreç yukarda belirttiklerimdir, etkenler ise senin belirttiklerinidir, süreçle etken aynı şey değildir

Geri kalana birşey yazmmıyorum çünkü tekrarlama tadında gidiyor.

Boya ve tona örnek, Siyah bir renktir, tire black onun bir tonudur. Yada beyaz bir renktir, kırık beyaz ise bir beyaz tonudur.
Ares
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 12:40
Renk konusunda ufkumuzu kısmanın alemi yok.
Her geçen gün olmayacak şeyler öğreniyoruz.
Doğruya giden yolu aramak maketçini hobisidir.Zorla yaptırılan birşey değil.
Ben doğru rengi bulacağım diye uğraşırken etrafa küfürler savurup beddualar etmiyorum.Merak ettiğim için,öğrenmek için araştırıyorum.Adı üstünde "hobi".Zevk için yapılır.Bulamazsam dünyanın sonu olmaz.
Filan firmada şu şu boyalar var herşeye yeter.Fazlasına gerek yok denmesi bana sadece reklam yapıldığı izlenimi verir.Kaale almam.Propagandist bildiği yolda devam etsin.

Afv ve uçak boyaması konusunda ise temel bence aynıdır.Önce orjinali gibi boya ,sonra eskit.

Eğer yapılan afv makedini bir senaryo eşliğinde sergilemezseniz çamurdan pislenmiş,üstüne benzin dökülmüş,kuş pislemiş vs gibi iddalar havada kalır.

Rengini tutturamamak veya bilerek,zevk için farklı boyamanın adı"what if" dir.
Bencede fena bi olgu değildir.İddasızdır,yapan kendi zevki için yapmış olur,herkesi tatmin etmesi gerekmeyen bir hobide sadece makedi yapanın tatmin olması yeterlidir.
Benim keyfe keder boyadığım maketlerim dükkanda duruyor.Öyle boyadığım için üzülüyor veya utanıyor değilim.Laf sokmaya çalışanıda pişman ederim.

Ama ortada bir idda,yarışma varsa ve siz renkden dolayı başarısız olmuşsanız kimseye birşey söyleyemezsiniz.Ortada yeterince bilgi,döküman vs varken bilmiyordum denemez.

Bu minvalde afv modelciliği daha dertlidir.Uçak gibi değildir.Şartları bilmek gerekir.
Afganistan fotoğraflarında görülen apc nin ise gözden kaçan bir yanı var.Aracın geneli pis ama tüm markingler temiz.
Eğer o pislik aracın etrafta daha uygun saklanmasını sağlıyorsa(zeminin rengine bakın),Almanların elinde uygun kamuflaj boyası olmadığından bilhassa kirli bırakılmışsa(temizlenmiş markinglere bakın) olay Barkın beyin bahsettiği minvalde değil demektir.

Oysa uçak neredeyse her halükarda "olur".Temizde olur,pisde olur,boyası solmuşda olur.Afv kadar bilgilendirme(diorama)gerekmez.

Eğer bulunabiliyorsa en doğru rengi alın.Bulamıyorsanız yakın bir renk kullanın.
Bence Ceki baştan Testors veya Floquilin idf rengini alsaydı derdi kalmazdı.
İnsanın elinde sadece tamiya boya olursa olacağı budur.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 13:05
mesnetsiz...

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 13:17
Nereden başlayayım?
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 13:18
mesnetten
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 13:19
Neden bahsettiğini bi anlasam.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 13:22
sozluk kullan

neyse ben yatiyorm, sen seyedersin
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 14:07
Mesnetiniz dünya görüşünüzdür.
Sizde kimseninkine katılmak zorunda değilsiniz.
Her katılımcının fikri değişik olabilir.Zaten buradada olması gereken farklılıklar var.
İstediğini seçsinler diye fikrini yazanları eleştirmek niye?Ben böyle yaptım deyip görüş belirtirsiniz o kadar.

Maket yapmayı kimseden öğrenmedim.3 günlük maketcide değilim.Birşey yazıyorsam deneyip uyguladığımı yazıyorum.Beğenenler fikrimi alıp uygular.
Bende her yeni fikre açığım ama beğendiğimi uygularım.

Eğer burada yazmak için belli kriterler lazım derseniz 3-5 kişi ile döner bu forum.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 14:29
Orjinalini yazan: İDRİS

Mesnetiniz dünya görüşünüzdür.
Sizde kimseninkine katılmak zorunda değilsiniz.
Her katılımcının fikri değişik olabilir.Zaten buradada olması gereken farklılıklar var.
İstediğini seçsinler diye fikrini yazanları eleştirmek niye?Ben böyle yaptım deyip görüş belirtirsiniz o kadar.

sozluge bakmamissin, mesnet dayanak demek...

Senin yazdiklarinin dayanagi yoktu ve hala yok..

Ote yandan ben zaten her seyi "ben nasil yapiyorum" basligi altinda yazdigimdan hadiseyi sahsi almiyoum...

IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 14:31

Maket yapmayı kimseden öğrenmedim.3 günlük maketcide değilim.Birşey yazıyorsam deneyip uyguladığımı yazıyorum.Beğenenler fikrimi alıp uygular.
Bende her yeni fikre açığım ama beğendiğimi uygularım.

same here
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 14:32

Eğer burada yazmak için belli kriterler lazım derseniz 3-5 kişi ile döner bu forum.

Oyle bir seyi aklindan bile geciren kimse yok, olamaz da, izin verilmez, rahat olun

operim, artik yatiyorum musaadenizle
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2005 Saat 14:51
Sözlüğe bakmadım zaten biliyorum.
IP
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder