Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Vernikledim. Bir tuhaf oldu ?? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Konu: Vernikledim. Bir tuhaf oldu ??
    Gönderim Zamanı: 28/12/2009 Saat 11:35
Merhaba de?erli forumda?larym ;
Bir kaç hafta evvel montajyny ve boyamasyny bitirdi?im P.M. AT-11 Kansan modelimi, üzerinde çylgyn deneyler yapmak üzere elimin altynda tutuyordum. Maket yapym a?amasynda türlü i?kencelerime maruz kaldy?y için kaderine razy vaziyette beklerken, bende hiç yapmady?ym vernikleme, yykama, eskitme i?lemleri için gerekli malzemeleri topluyordum. A?a?ydaki resimlerde görece?iniz üzere, parlak akrilik spray vernikle modeli vernikledim. Sprayi maketten uzakta sykmaya ba?layyp, maketin üzerinden sykyly vaziyette geçirerek ilk kat verni?i atyp, balkonda 1,5 saat beklettim ve ardyndan tekrar 2. kat vernikleyerek sabaha kadar balkonda tuttum, sonrasynda ak?ama kadar da evin içinde bekledi.

Ylk verni?i atty?ymda maket baya?y yslak vaziyette duruyordu. Vernik deneyimim olmady?y için bir yorum yapamyyorum. Ancak ( resimlerden görece?iniz üzere ) sanki ilk katta de?ilde 2. kattan sonra boya bir tuhaf oldu, maketin büyük bir bölümü yslakmy? gibi duruyor ve kalan kysymlarda simli gibi oldu... Özellikle çyplak gözle bakyldy?ynda görüntü ho? de?il. Acaba sebebi nedir ? Ylk kattan sonra 1,5 saat yetersiz bir bekleme süresimidir veya sprayi uygulama ?eklindemi bir sakatlyk var ??

Boya revell enamell, spray akrilik modifiyeli solvent bazly vernik... Yoksa di?er simli kalan yerler için bir kat daha my gerekiyor ??Bu i?lemi yykama ve eskitme amaçly yaptym. Resimlerden yola çykarak yardymcy olabilirmisiniz ??

Düzenleyen Bary? Can - 28/12/2009 Saat 15:01
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/12/2009 Saat 11:42
Bunlarda di?er resimler. Evde, y?yk altynda çektiklerim. Üstteki mesajda yer alan son resimde, sa? kanadyn üzerindeki rakamlardan olu?an decalli yerde veya gövdenin ortasynda, gördü?ünüz gibi yslakmy? gibi bir görüntü olu?tu. Tabii di?er yerlerdede. Oysaki maket renk bütünlü?ü içinde ve her ne kadar "fyrça izi kaldy, hay senin gibi boyanyn" filan desemde aslynda özellikle uzun yyllardan sonra yapty?ym ilk maket olmasyna ra?men nispeten eli yüzü düzgün boyanmy? bir haldeydi.

Düzenleyen Bary? Can - 28/12/2009 Saat 14:44
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/12/2009 Saat 11:50
Tabii bu arada camlar montajly vaziyette, maskelenmemi? olarak verni?i atmy?tym. O sebeple ön gözetleme bölümü camy ( ady her neyse )birden kendisini buzlu cam sanmaya ba?lady. Ama bunu bilerek yapmy?tym çünkü ?effaf parçalaryn üzerine vernik geldi?inde sonucun ne olaca?yny ö?renmek istiyordum ve gördü?ünüz modelde elimde son nefesini verdi?i için herhangi bir vicdan azaby çekmedim. Güzel bir deneyim oldu. Yakynda umarym güzel bir dü?mü? kansan dioramasy olu?tururuz bu modelle.

*** Foto?raf Makinesi : Casio Exilim 10.1 EX-Z100

Düzenleyen Bary? Can - 28/12/2009 Saat 14:49
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/12/2009 Saat 17:58
Sprey verniklerde dumanlama ?eklinde 1 kat atylyp 24 saat beklendikten sonra ikinci kat atylmaly ki bu zaten sprey tüplerinin üzerlerindede yazmakta. Ve yine tüpün üzerinde yazan bi?ey bir kat vernik attyktan sonra 15 dakka bekleyip ikinci kat atylmaly yada 24 saat beklenmeli diye uyary var tüpün üzerindeki etikette.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/12/2009 Saat 18:48
Orjinalini yazan: z_g_h

Sprey verniklerde dumanlama ?eklinde 1 kat atylyp 24 saat beklendikten sonra ikinci kat atylmaly ki bu zaten sprey tüplerinin üzerlerindede yazmakta. Ve yine tüpün üzerinde yazan bi?ey bir kat vernik attyktan sonra 15 dakka bekleyip ikinci kat atylmaly yada 24 saat beklenmeli diye uyary var tüpün üzerindeki etikette.

Hummmm.. Benim aldy?ym vernikte bulunan etiket, sanki spray boyalaryn üzerinde bulunan etiketle ayny gibi yazylmy?. Tam cümleyi hatyrlamyyorum ama boyanyzy ters çevirin ?öyle yapyn, 20 dk. sonra boyanyzy böyle püskürtün tarzy bir ?eyler yazyyordu. Bende ?üphelenip alycy gözle tekrar inceledi?imde ürünün parlak vernik oldu?u sadece kapa?yna yapy?tyrylmy? etikette yazyyor. Bildi?iniz gibi bu tip ürünler ithal oluyor ve kutulama ülkemizde yapyldy?y için çok hassas takylmyyor firmalar.

Yani acaba boyaya ait ortak bir etiketmi kullanyyor bu karde?ler deyip, ne olur ne olmaz misali 1,5 saat sonra 2. katy püskürttüm.

Bende vakit bol. Önce ailem, sonra i?im, sonra hobim diyerek maketlerimi yapyyorum. Bu sebeple sizin tecrübelerinizden yola çykacak olursak, ilk kattan sonra 24 saat beklesem bu tip bir sorunu bir daha ya?armyyym. Hiç 20 dk. olayyna girmesem ?? Birde ?unu sorayym... Diyelim 2. katyda sorunsuz attym.. Wash için ne kadar beklemem gerekir ? 24 saat iyimidir ?

Te?ekkürler.

Herkese iyi maketler diliyorum.

IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/12/2009 Saat 19:00
Bende çok tecrübeli sayylmam bende ilk kullanmaya ba?lady?ymda boya çatlamalary kabarmalar boyanyn köpürmeleri gibi dertlerle kar?yla?tym.

Bana verilen tavsiyelere göre son zamanlardaki uygulamamy yazayym ben size.

1. Boyadan sonra 24 ila 48 saat kadar modeli bekletin.
2. Biraz uzaktan dumanlama ?eklinde ama modelin heryerine vernik gelecek ?ekilde vernik atyn.
3. 24 saat bekleyinki o dumanly atty?ynyz çok ince kat vernik tamamen kemikle?sin ve alttaki boyayy korusun.
4. normal verni?inizi atyn
5. 24 saat bekleyip sonrasynda eskitmeye giri?in. ama bir keresinde ya?ly boya yykama syrasynda terebentinle yüzle?en verni?in köpürmesi yüzünden artyk en az 2 gün bekliyorum garantili olsun diye.

Bunlar benim tecrübeli arkada?lardan aldy?ym tavsiyeler sonucunda yapmaya ba?lady?ym uygulamadyr. E?er yanly?ym varsa lütfen do?rusunu yazynyz.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 06:31
Enamel gümü? boya üzerine ataca?ynyz her türlü solvent bazly vernik alttaki boyayy bozar.
De?il 24 saat 24 gün sonra bile bu bozulma olur.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 09:57
Orjinalini yazan: idris

Enamel gümü? boya üzerine ataca?ynyz her türlü solvent bazly vernik alttaki boyayy bozar.
De?il 24 saat 24 gün sonra bile bu bozulma olur.

Merhaba arkada?ym. Ürün açyklamasy "modifiye edilmi? akrilik, solvent bazly vernik" diye geçiyor. Bende vernik alyrken nerede bakarsam bakayym ve hangi marka olursa olsun, tüm spray vernik etiketlerinin üzerinde yazan tabirler aynen bu ?ekildeydi. Ama derseniz ki : "gümü? renk üzerinde tüm akrilik spray vernikler bu etkiyi yaratyr" ona bir ?ey diyemem. Esasen maketin üzerinde bulunan siyah ve kyrmyzy ( her ikiside mat ) renkli yerlerde boya sadece pyryl pyryl parlyyordu. Bir sorun gözükmüyor. Resimlerde belli oluyor zaten di?er renklerin durumu. Ba?ka deneyimi olan varmydyr acaba ??

Düzenleyen Bary? Can - 29/12/2009 Saat 10:02
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 10:35
Bary? Bey, bahsetmi? oldu?unuz ürün, modifiye edilmi? akrilik, solvent bazly vernik", piyasada bulabilece?iniz di?er bütün sanayi tipi sprey vernikler gibi solvent bazlydyr. Ysminde geçen akrilik kelimesi sizi yanyltmasyn. Su bazly kesinlikle olmady?y gibi olabilecek en güçlü çözücüye sahiptir. Örneklemesini ?u ?ekilde yapayym. Model boyasy yada badana boyasynda akrilik deyince inceltici olarak su akla gelir ve do?rudur. Öte yandan buzdolaby, oto boyasy vesaire gibi püskürtme yöntemiyle atylan Akrilik tabir edilen boyalaryn incelticisi Akrilik, universal akrilik yada laker bazly diye geçen incelticidir. Bu inceltici o kadar güçlüdür ki selülozik tinerin i?e yaramady?y sökemedi?i boyalary anynda çözme ve sökme özelli?i gösterir.
Neden ikiayry üründe ayny tabir kullanylyyor ?ahsen bilmiyorum, Süleyman bey bir açyklama getirebilir bu konuya.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 14:09
Patlayan vernik tüpleri ve yykylan hayallerim a?kyna !
Ufuk bey o halde bu "özhakiki koç" misali, gerçek akrilik verni?i nasyl bulaca?ym ???? Bauhaus yapy markette resim + çerçeve bölümünde bir akrilik vernik bulmu?tum... Arkasyny okurken tam alma modundaydym, ?öyle bir ibare gördüm : "terebentin bozar" Bende görevli arkada?a sordum olayy ama tabii maket olayyna uzak oldu?u için yardymcy olamady. Sonra de?i?ik arayy?lara girdim, bazy ho? kar?ylamady?ym sebeplerden müze forumundan kendi iste?imle ayrylmadan evvelde bu arayy?laryma ili?kin konu açmy?tym, ancak kullandy?ym spray vernikle alakaly olumsuz mesaj almadym cevaplayanlardan. Takii siz bu gerçe?i yazana kadar.

Bauhausa gitti?imde ön hazyrlyk içindeydim. Malzeme topluyordum. Resim bölümünde bakty?ym akrilik vernik 20 TL civaryndaydy, terebentin bozar diyordu ve orada men?ei Lukas marka olan terebentinde almy?tym o gün ve boyayy terebentin ile inceltece?im için ressamlaryn kullandy?y o vernik aklyma yatmady. Ynternet ma?azalaryna baktym ancak modelizmo, hobbytime gibi yerlerde de onbinlerce e?e çe?idi var ancak vernikle alakaly bir ?ey yoktu, bende o zaman dedimki "demek nasylsa nalburlarda filan bulunan i? görüyor diye stoklaryna almamy?lar" Ama demekki öyle de?il. ( Vay be amma dertliymi?im bir verni?e destan yazdym resmen )

?öyle yapalym my ? Nasylsa maketi ticaret amaçly yapmyyoruz. Siz kullandy?ynyz verni?i markasyyla yazynda bende gidip ondan alayym. Haftanyn 1 günü izinliyim, maketçilerin bulundu?u semtlere çok uzak oturuyorum, daha yeni pazar günleri izin kullanmaya ba?ladym o sebeple bir maketçiye gidip her ihtiyacymy alamyyorum, aksine do?ru bir maketçi bulsam onbinlerce üründe alaca?ym ama... i?te. Kysaca bana marka önerisinde bulunabilirmisiniz ?

Herkese iyi maketler diliyorum.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 14:51
Sprey olarak herhangi bir akrilik tiner duymady?ym için dolayysyla o tip bir deneyime sahip de?ilim. ?ahsen ben boya tabancasy kullanmaktayym ve bu i? için Tamiya'nyn X-22 sini parlak vernik olarak kullanmaktayym. Yapy marketlerde bulunmasy muhtemel olan Erdal Glanzer yer cilasy da akrilik bazly olup ayny i?i görmekte. Tamiya ürünlerini ise ITM ve Hobby Marketten temin edebilirsiniz. Mat vernik olarak ise Revell'in cam ?i?ede satylan tabanca kullanymyna uygun enamel verni?ini ço?unlukla kullanmaktayym ama bu ürünü Türkiye'de bulmak maalesef mümkün de?il. Mat olarak akrilik Gunze Sangyo'nun H20 mat verni?ini tavsiye ederim. Bunun yanysyra Revell'in mavi küp plastik ?i?elerinde satylan 36102 numaraly ürünüde oldukça tatminkardyr. Nispeten boya ve vernikle deneyim kazandyktan sonra ise deneyebilece?iniz ürünlerin arasynda Micro'nun maty da tavsiye edilebilir bir üründür. Bu malzemeleri ise direkt ITM veya Atlantis modelden temin edebilece?iniz gibi, Revell'in küp ?eklindeki akriliklerini çe?itli ToyzShop, D&R ma?azalarynyn hobi / oyuncak bölümünde bulabilirsiniz. Di?er belirtti?im adresler için sitenin anasayfasyndan dükkanlar sekmesine bakmanyzy öneririm. Bu arada bütün bu adresler Istanbul bazlydyr. Ankara için Hobbytime'a bakabilirsiniz ama güncel olarak raflarda neler var bilmemekteyim ?u an.

Sprey olarak konu?mak gerekirse, spesifik olarak bu modelde kullanabilece?iniz yöntem Tamiya'dan geçer. Ylk olarak zemine Tamiya'nyn sprey beyaz astaryny atmanyzy akabinde gene spray olarak Tamiya'dan gümü? rengini atmanyzy öneririm. Gerekli kurumayy sa?ladyktan sonra Tamiya TS-13'ü yani sprey parlak verni?i do?ru kullanmanyz halinde gümü?ü bozmadan parlak laker vernik uygulamy? olursunuz. Sprey boyalaryn sa?lykly kullanymy için sitenin makaleler bölümünde ilgili ba?ly?a bakmanyzy öneririm.

Model yapymynda ölçek derdi oldu?u için genel sarf malzemeleri haricinde (tiner, zympara vb) yapy marketlere bula?manyzy pek önermem. Bu i? için özel üretilmi? (boya, vernik, yapy?tyrycy, macun vs) çabalarynyzyn daha net bir yoldan meyve vermesine olanak sa?layacaktyr.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 15:37
Beni sitenin makaleler bölümüne y?ynla scotty !

Çok te?ekkür ederim ilginize. Bilgi altyn gibidir, yeterki kendisini kuyumcu sanandan de?il, sizler gibi bilenlerden alynsyn.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide