Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Yeni ba?layan birisi, Revell Enamel.. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 20
Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2009 Saat 14:47
Hmm, incecik panel çizgisinin içinden panele do?ru drybrush ile degrade efekt vermek benim yapabilece?im bir?ey de?il sanyrym :) Kesin panel yüzeyine bula?tyryrym.. Yine de te?ekkürler..
IP
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2009 Saat 14:34
Modelin darbe almasy sonucunda kokpitin arka kysmyndaki ufak parça (inanyn ismini bilmiyorum.. Koltu?un arkasynda düz bir yüzey, üzerinde ufak bir çanta modellenmi?) koptu.. Takabilmek için koltu?u yerinden çykarttym. Evde cambazlyklar yapyp birle?tirilmi? gövde içine kokpiti yerle?tirmeye çaly?aca?ym. Gösterge paneli kysmyny ayyryp koltu?u yerle?tirdikten sonra içeride yapy?tyrmayy dü?ünüyorum.

Zympara kullanymy korktu?um kadar zor de?ilmi?; düzgün olmayan kenar ve yüzeyleri detaylara belirgin zarar vermeden temizleyebildim.. Koçta?'ta en fazla 600 zympara vardy, ben de kaba i?lerde kullanmak için 320 ve bir de 600'lük su zymparasy aldym. (Bu arada, oradaki satycyya "Bunlary yslatyp veya su içinde mi kullanyyoruz?" diye sordu?umu da belirtmek isterim! Daha önce hiç zympara kullanmamy?tym..) Karaköy civarynda 1200 ve üzeri bulunabiliyormu? galiba, orasy çok ters bir yerde benim için ama Mecidiyeköy ve Bakyrköy'de 1000+ zympara bulma ?ansym pek yok galiba?

Humbrol macun'u inceltmeden kullandym, galiba bundan sonra biraz inceltsem daha iyi olacak. Tüpten çykty?y haliyle çok yo?un ve uygulamak için kullandy?ym kürdanyn ucuna resmen yapy?yyor. Ylk kullandy?ymda çok ince ve aky?kan olan bir bile?im halinde çykty, tüpü biraz myncyrdyktan sonra kyvamyny buldu.

Ak?am eve gidince (kokpiti yerle?tirdikten sonra) macunlady?ym parça birle?im yüzeylerini zymparalayaca?ym.. Panel birle?im yerlerinden bir kysmy kaybolanlar olacak, onlary toplu i?ne ucuyla açmayy dü?ünüyorum. Acaba bir parça zymparayy kenary ince olacak ?ekilde ikiye katlasam ve o ince uçla bu birle?im yerlerini açmaya çaly?sam i?neden daha mantykly olabilir mi?

Bu ak?am yine keyifli saatler geçirece?im gibi.. Bütün modelcilere kolay gelsin.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2009 Saat 02:26
Orjinalini yazan: Griffon

Acaba bir parça zymparayy kenary ince olacak ?ekilde ikiye katlasam ve o ince uçla bu birle?im yerlerini açmaya çaly?sam i?neden daha mantykly olabilir mi?

Y?e yarayaca?yny sanmyyorum ama içinizi rahatlatmak için bi deneyin.
IP
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2009 Saat 11:28
Merhaba,

Kokpit olayy halloldu.. Yapy?tyrycy sürmeden, "bütün olarak girecek mi acaba" diye denerken lök diye oturdu yerine. Yapy?tyrycy sürmek için çykartmaya çaly?tym ama kyrylmadan çykmayacak gibiydi. Ben de parça içerideyken uzanabildi?im yerlere (i?ne uçlu yapy?tyrycy ile) yapy?tyrycy sürdüm, ?imdi sorun yok gibi.

A?yry macun olan yerleri zymparaladym, ama elimde en fazla 600 oldu?u için belli oluyor zymparalanan yerler. Kysa zamanda 1000 - 1200 bulmam iyi olur. Bir de, panel çizgileri kayboldu yer yer, acaba a?yry my zymparaladym? Yani kanatta farkedilebilir bir incelme olmu? mudur sizce? Bir tek bu kafama takylyyor..

Ucu kopan bir "teardrop" ?eklinde parça vardy kanatta (makineli tüfek yuvasy), o kysmy macunla ?ekillendirdim. Fena olmady gibi.

?imdi ini? takymlaryny yapaca?ym ve boyayaca?ym (internette birkaç kaynak buldum 1942 model 234. filo Spitfire'yn renkleri olan, ona göre alt gövde rengi ayarlayaca?ym..). Fena gitmiyor gibi, bir tek "acaba kanattaki zymparalama sonucu olu?an incelme sorun yaratyr my" diyorum.Panel çizgileri bazy yerlerde biraz silik, bazy yerlerde görünmüyor.. :S (Tekrar oldu, pardon..)

idris bey: Galiba gerçekten olmayacak. Y?ne iyi gibi, düz çizgi çekmek için de bir destek bulaca?ym.
IP
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2009 Saat 18:33
Merhaba,

Önceki mesajym ile alakasy pek olmady?y için ona ekleme yapmak yerine yeni bir mesaj atyyorum, kusura bakmayyn.

Bendeki modelin kitapçy?ynda modelin 1942 yylynda Tangmere'de görev yapmy?, Axel A. Svendsen'in uçurdu?u 234. filodan "AZ-G" yazyly uçak oldu?u yazylyyor. Ynternette ufak bir ara?tyrma yapynca ?öyle bir?ey çykty: Rafweb diye bir siteden renk ?emasy. Sayfada biraz a?a?y inince "Spitfire VB" olarak görünüyor.

Revell'in kitapçy?ynda üst gövde için "Bronze Green" ve "Greyish Blue", alt taraf için de %90 Gri + %10 Mat Beyaz kary?ymy tavsiye edilmi?. Sizce mantykly my? Elimde Bronze Green akrilik, Greyish Blue ve Gri enamel olarak var. Beyaz alyp kary?ym yapabilirim ama do?rudan bu gövde alty rengini bulup kullanmayy tercih ederim.

?imdiden te?ekkürler! Bir-iki güne boyamaya hazyr hale gelecek model; bu sebeple renkleri de ayarlamak istiyorum ?imdiden..

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2009 Saat 00:36

Fena gitmiyor gibi, bir tek "acaba kanattaki zymparalama sonucu olu?an incelme sorun yaratyr my" diyorum.

Sorun olmaz.

idris bey: Galiba gerçekten olmayacak. Y?ne iyi gibi, düz çizgi çekmek için de bir destek bulaca?ym.

Çelik cetvel kullanyn.

Tangmere spitfire

Boyama ?emasy

Sizin ?ema bu sanyrym
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2009 Saat 00:50
Link tam sayfayy açmyyor,ben tarif edeyim.

Önce sol taraftaki bölümden kamuflajlary tyklayyn,ayny yerdeki uçaklar bölümüne girin,o bölümden ingiltereyi seçin,RAF bölümünü seçin,1940 lar bölümünde 1941 17 september i tyklayyn.Sizin uçak spitfire B ?emasynda.
IP
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2009 Saat 13:20
Merhaba,

Link için te?ekkürler! Dark Green - Ocean Grey - Medium Sea Grey yazylmy?..

Bendeki "Greyish Blue" Ocean Grey'e çok yakyn sanyrym, yine de bir kontrol edeyim.. Dark Green ve Medium Sea Grey'in denklerini bulup almam lazym.

?u anda en yüksek zymparanyn 600 olmasy yüzünden zympara izleri belli oluyor, bir de bu iki boya yüzünden bekliyorum.. Bu i?i kysa vakitte halletsem iyi olacak.

Kolay gelsin, sa?olun..
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma