Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: 1/35 ölçekli Kybrys Konulu Diorama yapylabilir mi? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
RedRed
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 5
Alıntı RedRed Cevaplabullet Konu: 1/35 ölçekli Kybrys Konulu Diorama yapylabilir mi?
    Gönderim Zamanı: 21/05/2009 Saat 12:49
Selam

1/35 ölçekli 1974 Kybrys Bary? Harekaty Konulu bir diorama yapmak dü?üncesindeyim. Daha do?rusu 2 Figürden olu?an bir vignet dü?ünüyorum.

Y?in figür kysmynyn nispeten kolay oldu?u kanysyndayym. Herhangi bir 1/35 ölçekli pasifik seti i?imi görecektir. Ancak i? teçhizat konusunda biraz sarpa saryyor.

Bildi?im kadaryyla o tarihlerde silahly kuvvetlerimiz Thompson, G1 ve G3 türü silahlar kullanyyordu. Bu konuda bir aksesuar seti bulmak oldukça güç. Galiba bir dönem bir firma 1/35 ölçekte bu seti üretmi?ti ancak hangi firma ve nerden bulurum hiç bir fikrim yok. Internetten yapty?ym aramalarda açykçasy bir sonuç üretmedi henüz.

Gerçi bir kitapta o dönemde M1 Garand'yn da oldukça yaygyn olarak kullanyldy?y hatta deniz piyadelerimizin çykartma esnasynda bu ?ekilde ku?andyklaryny okumu?tum.

Ama bu ?ekilde bir vignet yaparsam yapylmy? olan çaly?ma büyük ihtimalle herhangi bir pasifik dioramasyna benziyecektir diye dü?ünüyorum.

Bu konuda fikirlerinizi alabilirsem sevinirim.

Saygylarymla
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2009 Saat 00:27
Bende G-3 olmasy lazym bir yerlerde. Bulmaya çaly?ayym isterseniz. Pasifik setine çok dakatylamayaca?ym zira o dönem bizimkiler USMC dangree'den daha dar kesimli bir?eyler giyiyorlar. Cepleri filan da farkly. Belki Tamiya'nyn Viyetnam dönemi figürlerinden çykartylabilir birkaç de?i?iklikle. Kolay gelsin.
Consume Ergo Sum
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/05/2009 Saat 17:46
Kibris dioramasi benim uzunca bir suredir yapmak istedigim calismalardan birisi, oldukca yavas olmakla beraber hala uzerinde calisiyorum. Resimleri kaldirmisim ama asagida konuyla ilgili bir tartisma var:

http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=1525&KW=Kibris

Uniformalari modifiye etmeniz gerekecek; donem silahlarindan G-1 ve G-3'u Italeri'nin Modern Light Weapons Set kitinden bulabilirsiniz. Dragon'un bir ara cikarttigi G-3 setinde de uygun erken donem G-3'ler var ama kanimca Italeri kitindekiler daha guzel. Kolay gelsin.
IP
KursadA
Üye
Üye

Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/05/2009 Saat 19:26
"Turk ordusunda kullanilanan filanca silahi 1/35 olcekte nereden bulurum?" sorusu arada bir soruluyor. Bir-iki calisma icin daha onceden uzerinde kafa yordugum icin yardimci olabilecek bir liste vermek istedim:

Kibris Baris Harekati donemi
1. M-1 Garand: Bircok degisik markanin 2. Dunya Savasi ABD figur ve silah setlerinde bulunabilir.
2. M-1A1 Thompson: Bircok degisik markanin 2. Dunya Savasi ABD figure ve silah setlerinde bulunabilir. 1960-1970 donemi T.S.K resimlerinde gordugum tum Thompson'lar basitlestirilmis M-1 ya da M-1A1 modelleri idi, 2. Dunya Savasi oncesi M-1928A1 Thompson ile bu model arasinda ufak bazi gorsel farkliliklar var.
3. G-1 (FN FAL): Italeri'nin 890 no.'lu "Modern Light Weapons"(MLW) setinden cikiyor.
4. G-3: Kibris donemi icin uygun bir erken donem G-3 yine Italeri MLW setinden cikiyor.
5. AK-47/AKM: EOKA tarafindan kullanilan AK-47 icin de Italeri MLW seti uygun bir kaynak.

1990'lar Guneydogu Anadolu ic guvenlik harekati donemi
6. MP-5: Dragon'un G-3 setinde var.
7. G-3 (sabit dipcikli) Buradaki ornek Italeri setinden, 4 no'lu parca ile ayni.
8. G-3 (sabit dipcikli) Bu ornek Dragon'un G-3 setinden.
9. G-3 (katlanir dipcikli) Dragon'un G-3 setinde var.
10. G-3 (HK bombaatarli): 1990 sonlarinda yerli yapim T-40 bombaatarinin yayginlasmasina kadar TSK'da kullanilan HK bombaatarina sahip bir G-3 Dragon'un G-3 setinde var.
11. SVD (Dragunov): Dragon'un AK-47 setinde var.
12. HK-23: Bu donemde Guneydogu'da yaygin olarak kullanilan HK-23 hafif makineli tufegi Dragon'un G-3 setinden cikiyor.
13. MG-3: Bu resimdeki ornek bir MG-42; ikisi arasinda oncelikle alev gizleyenin sekli olmak uzere gorsel farkliliklar var. MG-42 bircok markanin 2. Dunya Savasi Alman figur ve silah setlerinde bulunabilir. Dogru bir MG-3 ise Italeri'nin M-113'u, bircok markanin Leopard tank kitleri gibi degisik arac kitlerinden cikiyor.
14. PK/PKM makineli tufek: Dragon'un AK-47 setinde ve ICM gibi markalarin modern Sovyet/Rus figur setlerinden bazilarindan cikiyor.

Umarim yardimi olur.
IP
RedRed
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı RedRed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/05/2009 Saat 22:08
Selam

Her ?eyden önce vermi? oldu?unuz yanytlar için te?ekkür ederim. Özellikle hangi setlerden yararlanylabileci?ini gösteren liste çok makbule geçti. G-1 (FN FAL) elimde daha önceden temin etmi? oldu?um bir modern dragon setinde sanyyorum mevcut.

Açykçasy FN FAL ile G1'in benzerli?i daha önce dikkatimi çekmi?ti ancak emin de?ildim. Bu ?ekilde konu hakkynda bilgilenmi? oldum. Sonuçta Diorama çaly?mamda kullanmayy tasarlady?ym önemli parçanyn aslynda elimde oldu?unu bilmek beni oldukça ?a?yrtty. Zira epeydir bu konu hakkynda internette ara?tyrma yapyyordum.

Thompson da elimdeki 2. Dünya Sava?y setlerinden birinde var. Bu da meseleyi hallediyor sanyyorum.

Sizi fazla me?gul etmeyece?imi umarak bir iki ufak soru daha sormak isterim.

Bugüne kadar model ve diyorama çaly?malarymda sürekli olarak enamel boyalar kullandym. Bunlaryn inceltilmesi do?al olarak tiner ile yapyldy?yndan pek sa?lykly bulmuyorum. Fakat alternatifi olup olmady?yny da bilmiyorum. Duydu?um kadaryyla modelcilikte enamel ve ya?ly boyalaryn yanysyra ayny zamanda akrilik boyalar da kullanylyyormu?.

Bilgisizli?imin kusuruna bakmayyn ancak acaba bu akrilik boyalar sanat çaly?malarynda kullanylan bildi?imiz akrilik boyalar ile ayny mydyr?

Yani inceltici olarak tiner yerine su kullanylyyor olmaly de?il mi? E?er öyleyse figür boyama çaly?malarymda akrilik boya kullanmamy tavsiye eder misiniz? Yoksa Enamel veya ya?ly boyalar ile devam my etmeliyim?

Tekrardan cevaplarynyz için te?ekkür ederim.

Saygylarymla

Düzenleyen RedRed - 23/05/2009 Saat 22:38
IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/05/2009 Saat 00:26
Kybrys'ta M-3 Grease Gun da kullanyldy diye hatyrlyyorum. Ancak namlu ucunda ate?i gizleyen konik aparaty da vardy.
SI VIS PACEM PARA BELLUM
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/05/2009 Saat 09:05
Ben, enamel ve akrilikleri kary?yk olarak kullanyyorum. Her ikisinin de kendine göre avantajlary var. Bir de sonuçta her yi?itin yo?urt yemesi farkly. Hangisi kolayynyza gelirse... Deneyin, bakyn, karar sizin...

Kendimce avantaj-dezavantajlary syralarsam:

- Akrilik boya daha sa?lykly. En azyndan tiner kullanmak zorunda de?ilsiniz.
- Akrilikte figür veya detay boyamaya giri?ecekseniz hyzly kurumasy ve fyrça ile ba?aryly uygulanmasy açysyndan Valejo'yu öneririm. Su ile inceltebilirsiniz. Fyrça ile uygulanyr ve çok az fyrça izi byrakyr.
- Valejolar figür a?yrlykly çaly?malarda çok farkly renk skalasyna sahiptir. Ystedi?iniz renklerin bulunmasynda sykynty olu?turmaz.
- Valejonun dezavantajy, ya?ly boya ile tonlama yapacaksanyz, çykma riskidir. Valejolaryn air brush kullanymlary biraz zor. Özel incelticisinden ve arkasyndan temizleme amaçly syvysyny temin etmekte fayda var.
- Di?er akrilik boyalary (Tamiya ve Gunze) fyrça ile uygulamak çok zor. Zaten bu boyalar air brush amaçly geli?tirilmi?. Tabanca ile atty?ynyzda çok hyzly kuruyor. Pigmentleri ince.
- Enamel ise ne yazyk ki tinerle inceltiliyor. Kuruma süreleri akriliklere göre uzun. Ama fyrça veya airbrushla rahatlykla uygulayabiliyorsunuz.
- Enamaller kuruduktan sonra üzerine ya?lyboya uygulayabilirsiniz. Sorun çykartmaz. Tyrna?ynyz takyldy?ynda bir anda boyayy kazymazsynyz.

Umarym yardymcy olabilmi?imdir.
Kolay gelsin,
Tolga

Akrilik boyayy su ile açyp kullanabilirsiniz. Bu konuda Valejo'yu tavsiye ederim.
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 336
Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/05/2009 Saat 11:41
Yabancy forumlardan birinde bir ilüstrasyon görmü?tüm. 1974 yazynda Kybrys'a çykan mehmetlerden birini ve üzerindeki techizaty gösteriyordu. Elinde Yalym'yn bahsetti?i Grease Gun, belinde ise 1.Dünya sava?y modeli bir Mauser (Parabellum) tabanca kylyfy vardy. Mi?ferinin üzerindeki kamuflaj, Ykinci Dünya Sava?y ABD deniz piyadelerinin kamuflajyna benziyordu. Mi?feri haricinde bir de beresi mevcuttu. Resmi nereye kaydetti?imi hatyrlarsam forumda yayynlayabilirim.
Bununla beraber özet bir bilgi olarak ?unu söylemek mümkün:
1964'teki Johnson mektubu ve takip eden Amerikan ambargosu ?artlarynda, T.C. Hükümeti askeri malzeme temini için milli kaynaklara yönelmi?, 1974'teki harekât esnasynda da elinde ne varsa onu kullanmy?tyr. bu ba?lamda harekâtyn ba?ynda piyadelerin esas silahy M1 tüfe?i olmu?, daha sonrasynda G3'ler devreye sokulabilmi?tir. Bununla ve ba?ka pek çok konu ile ilgili olarak Erol Mütercimler'in "Satylyk Ada Kybrys" adly kitabynda bilgiler mevcuttur.
Googlelife images ve corbis foto?raf ar?ivlerine bakmanyzy da öneririm.
Yyi modeller.
"cure" le yeah tank cho she calcar
IP
RedRed
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı RedRed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/05/2009 Saat 00:31
Tekrardan merhaba,

Sayyn tozbek akrilik boyalar konusundaki açyklayycy bilgileriniz için te?ekkür ederim. Tamamiyle olmasa bile bundan böyle çaly?malarymy ço?unlukla akrilik boyalar ile sürdürme karary aldym. Temin etti?im boyalaryn ço?unlu?u Vallejo Model Colour skalasyndan. Ynternetteki bir çok kaynakta renk çe?itlili?i ve di?er kullanym kolaylyklary bakymyndan bu seriyi öneriyor. Tavsiyeleriniz ve verdi?iniz bilgiler için tekrar te?ekkür ediyorum.

Sayyn Onge M3 Grease Gun konusunda haklysynyzdyr muhakkak. Elimde 1 A?ustos 1974 tarihli bir derginin sayysy var. Eski kitap satan bir sahafta buldum. Harekattan hemen sonraki dönemde çykan ilk sayy olsa gerek. Kybrys Bary? Harekaty'na oldukça geni? yer verilmi?. Y?in ilginç yany bu dergideki foto?raflarda askerlerimizin elinde çok çe?itli silahlar görünüyor. Bir foto?rafda M1 piyade tüfe?i ve Thompson bir ba?ka foto?rafta G1, bir ba?kasynda G3. Hatta birinde askerlerimizin elinde Sten makineli tabancalary bile var.

Gerçi içinde M3 Grease Gun olan foto?raf yok ama bu çe?itlilikte mutlaka oda harekatta kullanylmy? olmaly sanyyorum. Bu arada sayyn Jolly Roger'yn en ba?ta belirtti?i gibi zannediyorum pasifik seti fikri pek do?ru bir yakla?ym olmayacak çünkü gerçektende söz konusu dergideki foto?raflarda görünen e?itim elbiseleri oldukça dar kesim. Ço?unlu?u kysa kollu gömleklere sahip.

Çelik ba?lyk konusu bile oldukça kary?yk. Bazy foto?raflarda Kamuflajly M1 çelik ba?lyklar görülürken bazylarynda Yngilizlerin ikinci dünya sava?ynda kullandy?y türde Kettle Helm tipi çelik ba?lyklar görülüyor. Bere olarakta dergideki foto?raflarda sadece tankçylarda siyah bereler mevcut. Ama o dönemde komandolarymyz mavi bere kullanyyor muydu bilemiyorum do?rusu.

?una karar verdim. Elimde 1/35 bir AVF kitinden kalma bir figür var. Oldukça eski bir figür ama hafif zympara ve biraz da epoxy putty ile adam edilir zannediyorum. Figürün üniformasy oldukça dar kesim ve kysa kollu görünüyor.

Kütüklük olarak bir ikinci dünya sava?y amerikan BAR gunner figürünün kütüklüklerini kullanmayy dü?ündüm. Gene bir pasifik setinden çykma kamuflajly bir M1 ba?lykla montajy tamamlama dü?üncesindeyim.

Silah konusunda ise hala çykmaz durumdayym. FN FAL sandy?ym parça bamba?ka bir ?eymi?. Eh uzun zamandyr eski kutulara bakmyyordum do?rusu.

Neyse onu da bir ?ekilde halletmeyi umuyorum. A?a?yda Figür çaly?masyny görüyorsunuz. Henüz daha ba?langyç a?amasyndayym tabi. Belki bir miktar daha y?yk gölge oyunu yapmam gerekecek birazda kuru pastelle de eskitmem lazym. Foto?rafyn kusuruna bakmayyn biraz amatörce oldu ve fla? parlamasy var.

Fikirlerinizi almak isterim.

Saygylarymla.

Düzenleyen RedRed - 03/06/2009 Saat 10:43
IP
RedRed
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı RedRed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2009 Saat 15:31
Tekrar merhaba,

Zannediyorum pek okunmuyor ?u syralar bu ba?lyk. Ben gene de yapty?ym figür ve zemin çaly?malary ile ilgili bilgileri burada yayymlamaya devam edece?im.

Yorumlarynyzy ara syra alabilirsem sevinirim.

Saygylarymla
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2009 Saat 17:07
Kolay gelsin,
Tarihi gerçeklik konusunda fazla bilgili de?ilim ancak figürün sa? kolundaki kalyp izini temizlememeniz halinde tarihsel bütünlük içinde ince eleyip syk dokunarak yapylmy? eserde görsel anlamda rahatsyz edici detaylar olacaktyr.

Cevap yazylmasa da ilgi ile izlendi?ine de emin olun.

Yyi modeller

Düzenleyen erhntly - 03/06/2009 Saat 17:08
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2009 Saat 21:40
Ek olarak belki de kemer yerine palaska?

Kolay gelsin,
Tolga
IP
RedRed
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı RedRed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2009 Saat 22:01
Merhaba,

Yorumlarynyz için te?ekkür ederim. Kol konusunda tamamen haklysynyz. Henüz daha kollaryn ve ba?yn üzerinde çaly?maya ba?lamadym. Figürün sa? kolunu da hareketi daha iyi görebilmek için tac ile deneme amaçly tutturdum. Zaten önceki mesajymda da belirtti?im gibi beden ve bacaklar üzerine biraz daha çaly?malyyym. Ayryca girilmesi gereken çok detay var.

Palaska konusunda da haklysynyz. Bir AVF kitinden artan bu figürün beden ve bacaklary bütün halde. Gövde ve bacaklar ayry olsaydy belki gövdenin altyny bir ?ekilde kesip putty ile yapabilirdim. Ancak bütün oldu?undan nasyl yapabilirim bilemiyorum. Henüz çözüm bulamadym.

Konu hakkynda fikir alabilirsem sevinirim.

Yorumlarynyz için tekrar te?ekkür ederim.

Saygylarymla
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2009 Saat 22:07
Siz konuyu açtynyz in?. bizde yapmak nasipolsun(Konuyla ilgili paso bilgi ve malzeme toplarym :D )
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/06/2009 Saat 00:12
Bu konuyla ilgili internette arama yaparsanyz yardymcy olacak foto?raf ve tekniklere ula?abilirsiniz. Figürlerinizi eklem yerlerinden (diz kapa?y, dirsek, bel vb) gibi noktalardan kesin. Hareketi sa?lamak için parçalary tel ile birle?tirin. Arasyna macun ile ?ekil vererek farkly hareketler yakalayabilirsiniz. Epoxy puty kullanymy oyun hamuru gibi oldu?u gibi ana yüzeyleri verir. Detaylary normal puty ile yapabilirsiniz. Anlatmasy kolay ama uygulamasy... :)
Kolay gelsin,
Tolga
IP
zafer kahraman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 138
Alıntı zafer kahraman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/06/2009 Saat 20:50
Modelcili?e 1,5 yyl önce ba?ladym. Yakla?yk 3 yyldyr kybrysla ilgili fotolar ve filmler bulmaya çaly?yyorum. yeni modelci oldu?um için size figür konusunda pek yardymcy olamam ancak facebook a üye iseniz. Oruçreis ile birlikte kurmu? oldu?umuz ''KIBRIS BARI? HAREKATI'' isimli gurupta internet aracyly?y ile bulabildi?im bir çok fotolar mevcut.
zafer k.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04