Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: TCG DUMLUPINAR (Ex Uss Blower) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aga77
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 133
Alıntı aga77 Cevaplabullet Konu: TCG DUMLUPINAR (Ex Uss Blower)
    Gönderim Zamanı: 18/02/2009 Saat 11:46
Türk denizcilik tarihine mal olmu? olaylarda biri ku?kusuz ki Dumlupynar denizaltysynyn hazin öyküsüdür.Nato tarafyndan yapylan Blue-Sea tatbikatyndan dönerken Çanakkale bo?azynda Ysveç bandyraly Naboland gemisiyle çarpy?arak Naraburnu açyklarynda batmy?tyr. Kazanyn sebebi yanly? yol da seyir halinde olan Naboland’dyr.TCG Dumlupynar’yn öyküsü 1943 yylynda kyza?a konmasy ve akabinde 1944 yylynda USS Blower adyyla Amerikan donanmasynda hizmete girmesiyle ba?lar.
1950 yylynda 347 borda numarasyyla donanmamyza katylmy? 1953 yylyna kadar hizmette kalmy?tyr.
Bu model modelizmir forumunun “tarihimize saygy” anlayy?y çerçevesinde deniz kuvvetlerimizde vazife yapmy? unutulmaya yüz tutmu? de?erlerimizi tekrar hatyrlatmak , aziz ?ehitlerimizi bir kez daha anmak , onlary gelecek ku?aklara tanytmak amacyyla ba?latylan çaly?mada deniz kuvvetlerimize ait harp vasytalary modellerinin ilkidir
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2009 Saat 13:43
haydi bakalym kolay gelsin.Her türlü yardyma bizlerde hazyryz,haberin olsun....
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2009 Saat 17:34
Kolaylyklar dilerim. Böyle dokunakly bir konuya me?il etti?iniz için ayryca tebrik ederim. Ki?isel olarak modeli merak ettim. Syfyrdan my yapylacak yoksa bir kiti mi tashih edeceksiniz? Ölçek olarak ne dü?ünüyorsunuz? Görsel materyal ile bizleri bir nebze besleseniz? Ben hakikaten merak içerisindeyim:}
Consume Ergo Sum
IP
aga77
Üye
Üye

Alıntı aga77 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2009 Saat 16:19
Efendim Y?te kitimiz kutudan yeni çykty
Üretici:Blue Water Navy
Ölçek :1/350
Kit Ady:Uss Balao
Ana Gövde:

Detay Seti:

Di?er Parçalar
IP
aga77
Üye
Üye

Alıntı aga77 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2009 Saat 16:21
Yapym Kylavuzu

IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2009 Saat 16:39
Ooo pek ?yk bir model. Sanyyorum rezin. Yapaca?ynyz anlady?ym kadaryyla ilk Dumlupynari bu gemide kule modifikasyonu var myydy? Ykinci Dumlupynar'da vardy diye hatyrlyyorum ki o da Balao synyfy diye hatyrladym(GUPPY2 modifikasyonu geçirmi?ti bildi?im kadaryla).
Consume Ergo Sum
IP
aga77
Üye
Üye

Alıntı aga77 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2009 Saat 17:37
sayyn jolly roger
ar?ivime bakarken su notu buldum
dumlupynar 1950 de Guppy 1 modifikasyonu geçirmi? tir.
snorkel modifikasyonu yapylmy?..
ilgili link
http://www.navsource.org/archives/08/08325.htm
yapacagym ilk de?il ikinci dumlupynar

Düzenleyen aga77 - 19/02/2009 Saat 17:44
IP
skytrain
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 59
Alıntı skytrain Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2009 Saat 17:43
Ayryca ilk Dumlupynar ABD yapymy Balao synyfy de?il Ytalyan yapymy MONFALCONE synyfy bir denizaltydyr.
Sevgi ve saygylarymla
Gökhan Gedik
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2009 Saat 01:17
Orjinalini yazan: skytrain

Ayryca ilk Dumlupynar ABD yapymy Balao synyfy de?il Ytalyan yapymy MONFALCONE synyfy bir denizaltydyr.
Sevgi ve saygylarymla
Gökhan Gedik

Monfalcone tersanenin ismi olup Dumlupynar ve karde? gemisi Sakarya, Bernardis synyfydyr.

Kaynak: Seyir Hidrografi ve O?inografi Daire Ba?kanly?y yayyny Cumhuriyet Donanmasy 1923-2000

Saygylar
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2009 Saat 01:29
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Ooo pek ?yk bir model. Sanyyorum rezin. Yapaca?ynyz anlady?ym kadaryyla ilk Dumlupynari bu gemide kule modifikasyonu var myydy? Ykinci Dumlupynar'da vardy diye hatyrlyyorum ki o da Balao synyfy diye hatyrladym(GUPPY2 modifikasyonu geçirmi?ti bildi?im kadaryla).

Ykinci Dumlupynar (Gür synyfy 9 karde?, Fleet) Guppy I, üçüncü Dumlupynar (ex. USS Caiman) Guppy I-A.

Yelkendeki gerekli de?i?iklik Blue Water Navy'nin kitinden çykmakta my? Foto?raflary basylan parçalaryn arasynda göremedim keza, yoksa elde mi yapacaksynyz? Birde mazur görün BWN'nin kitlerinin çok pahaly oldu?unu hatyrlamaktayym, ne kadara mal oldu?

Düzenleyen Ares - 20/02/2009 Saat 01:40
Ares
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2009 Saat 09:20
Korkuluklarda ?imdiden kolay gelsin diyorum :)
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
skytrain
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 59
Alıntı skytrain Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2009 Saat 10:05
Sevgili Ufuk;
Seyir Hidrografi ve O?inografi Dairesi ne isim verir bilemiyorum,ancak denizaltycylar bu synyfa MONFALCONE diyor
http://www.denizaltici.com/history-pictures.htm
http://www.turkishnavy.net/submarine/boat2.htm
Ama tabi i?in malumatfuru? teknik kysmyna gireceksek Bernardis ve Cavallini isimlerinin synyf de?il tip ayrymy (tek/çift cidar) synyflamanyn ise a?a?ydaki linkte verilen ?ekilde yapylmasy gerekti?i görülür:
http://www.regiamarina.net/subs/classes/bernardis/bernardis_us.htm
Ancak,bu projede yer almayan bir denizaltynyn tipi yerine,halihazyrdaki proje ile ilgili materyal ve bilgilerin payla?ylmasy daha verimli sonuçlar getirir diye dü?ünüyorum.
Sevgi ve saygylarymla
Gökhan Gedik

IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2009 Saat 10:10
Pardon, feci bir kary?yklyk olmu? RNA düzeneklerimde. Do?ru ben o denizaltyyy tamamen unutm?tum. 3 adet bu ismita?yyan denizalty oldu?unu tamamen unutmu?um. 2 diye hatyrlyyordum kusura bakmayyn.
Consume Ergo Sum
IP
oserinkaya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 27
Alıntı oserinkaya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2009 Saat 15:48
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir yeri olan bir konuya e?ilmi? olmanyz gerçekten güzel. Kullanaca?ynyz model de gayet kaliteli görünüyor. ?imdiden kolay gelsin.

Sevgi ve saygylarymla.
Oktay SERYNKAYA
ANKARA
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2009 Saat 12:25

Sevgili Ufuk;
Seyir Hidrografi ve O?inografi Dairesi ne isim verir bilemiyorum,ancak denizaltycylar bu synyfa MONFALCONE diyor

Yanly? isimlendirme silahly kuvvetlerimizde syk kar?yla?ty?ymyz bir kavram. Bilgiyi resmi bir kayna?a göre verdim, askerlerin kendi içlerindeki adlandyrmaya göre de?il. Benzer örnekler çoktur, Yavuz Zyrhlysy gibi, hatta Midilli Zyrhlysy bile mevcuttur isimlendirme olarak olarak.

Ama tabi i?in malumatfuru? teknik kysmyna gireceksek Bernardis ve Cavallini isimlerinin synyf de?il tip ayrymy (tek/çift cidar) synyflamanyn ise a?a?ydaki linkte verilen ?ekilde yapylmasy gerekti?i görülür:

Malumatfuru? teknik kysmyna girecekseniz basty?ynyz linki ba?tan okumanyzy öneririm. Öncelikle bahsetti?iniz gibi iki ayry tip yada synyf ayrymy hele ki çift cidar tek cidar farky de?ildir bu iki isim. Cavallini ismini mühendisinden alan bir firma, Berdardis ise askeri kökenli bir mühendistir. Bu iki ismin birle?iminden olu?ur Cavallini VE Bernardis synyfy. Yapylan tasarym modern denizaltylarda günümüzde kullanylan çift gövde kavramyny baz alyr. Bernardis'in ismine ithafen bu synyfa Bernardis synyfy denir. Bu synyfa ait birçok alt tipte bot mevcuttur. Kysacasy Bernardis tasarymcy, Cavallini uygulayycy, Monfalcone in?a edilen yerdir. Linkteki diyagram bu synyftaki botlaryn tarihsel geli?imini göstermektedir.

Ancak,bu projede yer almayan bir denizaltynyn tipi yerine,halihazyrdaki proje ile ilgili materyal ve bilgilerin payla?ylmasy daha verimli sonuçlar getirir diye dü?ünüyorum.

Kysmen katylmakla beraber bu tip tarihsel bir projede de?erlendirilmesi gereken kapsamyn daha geni? olmasy gerekti?ini dü?ünmekteyim. Bu kapsama geleneksel denizcilik yakla?ymyny da dahil etmek gerekir kanymca. Dumlupynar ismini telaffuz ederken bir takym bilgileri de atlamamak lazym. Bunlaryn en basidi yaygyn denizcilik inany?laryndaki u?ur meselesidir. Sava?ta kaybedilen veya ba?aryly kariyerleri olan gemilerin isimleri genelde daha sonraki gemilerde ya?atylmaktadyr. Bunun yanysyra elim kazalara u?ramy? gemilerin isimlerini yeni bir gemiye vermek çok yaygyn bir davrany? de?ildir. Ylk Dumlupynar'yn ysrarla üstünde durma sebebim bu botun da bir kazaya kary?my? olmasydyr. 37 senesinde Haydarpa?a açyklarynda bir Ytalyan tankeri ile çarpy?my? ve uzun süreli onarym görmü?tür. Konumuz olan Dumlupynar'yn batty?y kaza ise bu botun toplamda be?inci, bahriyemizdeki üçüncü kazasydyr. Blower olarak yüzdü?ü zamanlarda ABD Donanmasy tarafyndan ?anssyz bir bot olarak tanymlanmaktaydy. Üçüncü ve son Dumlupynar ise (USS Caiman) Guppy I-A olup 72'de donanmamyza katylmy?, 76'da Çanakkale'nin Marmara giri?inde, ikinci Dumlupynar'yn batty?y noktadan yalnyzca 29 mil uzakta bir Rus gemisiyle çarpy?yp ciddi hasar almy? ve yedekte Gölcü?e götürülüp tamir edilmi?tir. Bir daha da herhangi bir bota Dumlupynar ismi verilmemi?tir. Preveze synyflaryndan birine bu ismin verilmesi gündeme gelse de bu henüz gerçekle?medi.

Orjinalini yazan: aga77

Naboland gemisiyle çarpy?arak Naraburnu açyklarynda batmy?tyr. Kazanyn sebebi yanly? yol da seyir halinde olan Naboland’dyr.

Kazanyn tek sebebi bu de?ildir. Olay gecesi köprüde bulunan Üste?men Hasan Yumuk Naboland'y görüyor, sanca?yndaki gemiye yol vermek (geçi? üstünlü?ü) ve bo?az ini?inde bulunan imtiyaza istinaden çarpy?ma rotasyndan çykmak için 15 derece sancak rotasy verip hyz kesiyor ve çarpy?ma rotasyndan çykyyor. Bu esnada köprüye gelen Kaptan, Yüzba?y Sabri Çelebio?lu Naboland'yn rotasyny de?i?tirdi?i hükmüne varyp emri geri alyyor ve Dumlupynar tekrar çarpy?ma rotasyna dönüyor. Bu esnada Naboland'yn seyir subaylary botun silyon fenerlerini yanly? de?erlendirip küçük bir tekneyle de?il de bir denizaltyyla kar?y kar?yya olduklaryn farkettiklerinde her?ey için geri dönülmez nokta a?ylmy? oluyor. Yki gemi ful tornistanda olmalaryna ra?men çarpy?yyor. Kazadan sonra süren 5 aylyk mahkemenin sonuncunda Yzb. Çelebio?lu beraat ediyor, Oskar Lorentzon 6 ay müddetle a?yr hapis ve 250 Lira para cezasyna çarptyrylyyor. 54 senesinde davanyn iki tarafy da temyize gidiyor, sonucunda Lorentzon'un cezasy kesinle?iyor, Yzb. Çelebio?lu ise "tedbirsizlik, dikkatsizlik, nizam, emir ve kaidelere riayetsizli?i" nedeniyle TCK'nyn 383. maddesinin son fykrasy gere?ince bir sene sekiz ay müddetle a?yr hapis ve 800 Lira a?yr para cezasyna çarptyrylyyor. 30 Ocak 1956'da tekrar temyize giden taraflaryn itirazlary reddediliyor ve Mayys 56'da Bnb. Çelebio?lu ordudan tard ediliyor.

Bu tip hassas bir konuda i? modeli yapmaktan ziyade tarihsel gerçekleri do?ru yansytmaktan geçmektedir. Bu nedenle bu projeye giri?tiyseniz ba?langyç olarak Do?an Kitap'tan çykan Bülent Çaply'nyn 2007 seneli kitaby Yki Gemi, Yki Kaptan, Dumlupynar isimli kitabyny okumanyzy salyk veririm.

Modele dönersek, BWN'nin Balao kiti üstünde yalnyz ?norkel bulunan Gato synyfydyr. Yelkenin Dumlupynar'la alakasy bulunmamaktadyr. Dumlupynar'yn yelkeni Electric Boat adymly 1. tip yelkene benzese de fairingi yary ebatlarda ve ?eklen de?i?iktir. Gerekli çizimleri bir yerlerde gördü?ümü hatyrlyyorum ve aranmaktayym bulunca 1/350'de syfyrdan yapabilmeniz için burdan payla?aca?ym.

Kolay gelsin

Düzenleyen Ares - 22/02/2009 Saat 12:32
Ares
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide