Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Bilim Kurgu
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Bilim Kurgu
Mesaj icon Konu: Jedi Ar?ivleri yayynda Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
Lt von Witzland
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2009 Saat 17:02
Co?u tembellik oluyor ama gerçek objelerden "esinlenmek", bildi?imiz anlamda gerçeklerle bir ba? kurdu?u için izleyicinin filmdeki objeleri ilk baky?ta "daha gerçekçi" olarak kabul etmesine yardymcy olmuyor mu? Çok çok uzak bir galakside çok çok uzun zaman önceki gerçekler ile bizimki çok çok farkly olabilir tabii; o ba?ka mesele, ama bende hep yukarda açyklamaya çaly?ty?ym gibi bir yansyma yaratmy?tyr, beni mutlu etmi?tir; ba?kalarynyn dedi?i gibi hep "barda?yn bo? tarafyny" görmedi?im zamanlar olmu?tur, belki zamanla geçmi?tir, bilemiyorum :)
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2009 Saat 21:50
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Yeni filmlerdeki karakterlerin ellerindeki silahlar CG midir sayyn Aygün bey? O dönem de ?imdi de ellerinde olan silahlar somutbjeler. ben buna teknik imkansyzlyk de?il tasarymsal tembellik derim açykçasy.

Ben CG mi yazdym Yalym bey :) silahlar ekipmanlar bilgisayarlarda modellenmiyor mu?
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
jedi
Üye
Üye

Gönderilenler: 124
Alıntı jedi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/02/2009 Saat 13:20
Cok temel bir konuda yanlis bilgiler var once onu duzeltelim. Oncelikle Cizgi filmler haric tum SW filmlerinde elle cizim ve elle modelleme kismi tasarimda en onemli ve israrli tercih edilen yoldur. Son uclemede izledigimiz araclarin bir kismi ve klon veya droid ordusu gibi bir cok figur teknik olarak ancak bilgisayar grafikleri ile cozulebilirdi. Bunun yaninda her karakter ve arac once "elle" cizilip, "elde" modellenip son halini aldiktan sonra 3D ortamina aktarildi. Yeni ucleme dedigimiz filmlerde aklinizin almayacagi oranda, buyuklukte ve cesitte maketler kullanildi.

Neredeyse tum kamera arkasi video ve fotograflarini toplayan biri olarak sunu soyleyebilirim, yeni uclemedeki maket/model yogunlugu ilk uclemenin kat kat ustunde.

Tasarim kismi ise hep beyaz bir sayfa ve kursun kalemle basliyor.

Silah ve arac gereclerdeki uyarlama, alinti yapma, benzestirme durumu ise cok akillica ve gelmis gecmis en basarili fantastik - kurgu konseptinin yaratilmis olmasinin en onemli nedeni.

http://jediarsivleri.blogspot.com/
IP
kurt
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 18
Alıntı kurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/02/2009 Saat 17:00
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Orjinalini yazan: kurt

bizim black hawk laryn kapylaryna asylan tüfekler bile hep PKM oluyor

Ben M249 koyuyorlar diye biliyordum PKM görmemi?tim hiç. Ylginç bir bilgi. Üzeinde DShK olan Hummerdan sonra bu da ilginç:}

http://www.army.forces.gc.ca/lfwa/op_athena/photos/09-13a_KA2004-R103-2618d_hi.jpg
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2009 Saat 11:41
Tasarym süreci ile ilgili aksi bir durum söz konusu mudur ki? Kavramlar iyice kary?ty:] Aygün bey, film'de gördü?ümüz görüntülüler ya kamera ile çekilmi? gerçek bir objenin hareketli foto?raflary ya da bilgisayarda üretilmi? gerçek gibi görünen(ya da görünmeyen) görsellerdir. 3. bir ?yk? Zat-y âliniz son filmde silahlaryn model olmady?yna yönelik bir fikir beyan etti?iniz için ba?ka ?yk kalmyyor. Sonuçta son dilmde de ki?ilerin ellerindeki silahlar "mock-up" tabir edilen ölçekli modeller. Eh yeni filmlerde "Aaa bak bu da üzerine bilmemne takylmy? Seterling" demiyorsak burda tasarymsal olarak özgünlük açysyndan bir fark var demektir. Di mi?
?ahsen ben ne zaman oldu?u belli olmayan tamamen ayry bir dünya ve zamanda elinde 1934'de yapylmy? bir silahla dola?an birini gördü?ümde rahatsyz oluyorum. Ki?isel görü?üm tabii. Bu sadeceStar Wars'da de?il buna rastlady?ym bütün bilim kurgu serilerinde beni rahatsyz ediyor. Ka?an abi son cümlenize ilk üç filmdeki piyade silahlary hariç katylyyorum. :}
Consume Ergo Sum
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2009 Saat 12:24
Yalym Bey... herhalde silahlar somut objeler nitekim modellendikten sonra maketleri yapylyyor. :)
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2009 Saat 12:41
Maketlerinin yapylmalary için bilgisayar ortamynda modellenmelerine hacet var my? Yki farkly konudan bahsediyoruz farkynda mysynyz?
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2009 Saat 12:43
Efendim, hatyrlarsanyz Star Wars filmleri "Çok çok uzun zaman önce, uzak bir galakside" diye ba?lyyor. Demek ki bu durumda gerçek silahlar aslynda oradan gelmi?. Hohohoyt diyerek olayy sulula?tyrayym.

Aygün, mantyksal olarak daireler çiziyorsun, zorlama bence :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2009 Saat 13:16
Sen git de Macross lary Rus yapmaya bak SW ye bula?ma :D

Neyse ka?an abi gerekli açyklamayy yaptyktan sonra fazla uzatmaya gerek yok. :)
IP
jedi
Üye
Üye

Alıntı jedi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2009 Saat 14:03

Masaustu resmi icin linki tiklayin:)

http://jediarsivleri.blogspot.com/2009/02/sideshow-collectibles-boba-fett-14-pf.html

Masaustu resmi icin linki tiklayin:)
http://jediarsivleri.blogspot.com/2009/02/gentle-giant-16-shaak-ti-mini-bust.html

Düzenleyen jedi - 10/02/2009 Saat 17:51
IP
jedi
Üye
Üye

Alıntı jedi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 02:57
blog guncellendi
IP