Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: Hyrvat Süvari Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
tozbek
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Konu: Hyrvat Süvari
    Gönderim Zamanı: 01/11/2008 Saat 21:29
Gerekli dersler uygulamaly olarak Yzzet Abi tarafyndan sitede gösterildikten sonra kollary syvadym. Emre'den satyn aldy?ym Amati 120 mm Hyrvat Süvari'ye ba?ladym. Maksat bebek olduktan sonra evde airbrush yapamadan nasyl maket boyanaca?yna dair bir uygulamayy hayata geçirebilmekti...

Ysterseniz önce tarih diyelim...

Pala byyykly arkada?ymyz -ki kendisine kysaca "Pala" diyece?im, Rocroi Sava?y'na katylmy?. Bu sava? 1643'te Fransyz ve Yspanyollar arasynda olmu?. Hyrvat ba?lantysyny pek anlamasam da tarih yapraklaryna 21 ya?yndaki d'Enghien'in komutasyndaki ordunun büyük ba?arysy olarak geçmi?. Fransyzlar 23 bin ki?ilik orduyla Yspanyollaryn 27 bin ki?ilik ordusunu 6 binlik yedek kuvvet sava? alanyna yeti?emeden darmaduman etmi?. Hatta 2006'da konuyla ilgili bir Yspanyol filmi de yapylmy?. Filmin ady Alatriste imi?...

Amati bence güzel bir kit hazyrlamy?. Resin kitte detaylar gayet tatmin edici. Pala arkada?yn elindeki tüfek ile kylycy metal dökülmü?. Hatta arkada?yn mahmuzlary ve deri ceketini tutan iplik metal olarak verilmi?. Ben ü?enip takamadym ayry... Pala süvari ama atynyn durumu hakkynda bir bilgi yok. Arkada? yerde böyle bir poz vermi?.

Olaya montaj sonrasynda gri astar ile ba?ladym. Açykçasy kysa bir zympara operasyonu yapsaydym diye içimden geçirdim. Özellikle durum çizmelerde bariz ortada...

Renkleri attyktan sonra geri kalan yerler Valejo akrilik boyalarla boyandy. Arkasyndan bazy yerlere (kürklü olan yerlere) dry brush yaptym.

Yüzde, deri cekette ki orijinaline göre daha koyu yapmak durumunda kaldym ya?ly boya tonlama gerçekle?tirdim. Ya?ly boya parlaklyk verirken özellikle derinin belirginle?mesinde bence güzel bir ekti yaratty.

Ka? ve byyyk okkaly bir görüntü sundu?u için bölgeye önce siyahla dry brush yaptym. Sonrasynda tek aty? beyazla göz, siyahla da göz bebe?i yapmaya çaly?tym.

Figürde ya?ly boyalary silerken çokça ba?yma boya çykmasy geldi. Buralara defalarca rötü? yaptym. Bu arada arkada? defalarca elimden dü?üp zaman zaman imalat ?emasyna göre parçalara ayryldy.

Sonunda palayy tamamlayyp zeminine Japonladym. Eline kylycyny ve tüfe?ini verirken orijinalde tüfek üzerindeki sedef katmalar dikkatimi çekti. Kürdan yardymy ile abuk subuk ?ekiller yaptym. Tüfe?in pozisyonu hakkynda emin de?ilim ama orijinal kapak fotosunda da böyle bir yakla?ym oldu?u görüncü "koyver gitsin" moduna geçtim.

Amma uzun yazmy?ym! Sonuç olarak hikayesi budur, mal a?a?ydaki resimlerdedir...

Bize güzel figürler boyayan Yzzet Abi'ye buradan tekrar te?ekkürü bir borç bilirim.

Cümleten iyi model ve figürler...
Tolga

Düzenleyen tozbek - 01/11/2008 Saat 21:33
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/11/2008 Saat 22:34
sanyyorum bu senin ilk 120 mm. figürün sevgili Tolga.Diyecek bir ?ey yok,ellerine sa?lyk,ehh...evdede artyk bebe?imiz var,dolayysyyla tinerden biraz uzak durmanda fayda var.En iyisi sen uzun bir süre figürlere devam et bence.Yaptyklaryn,yapacaklarynyn garantisi ...ayryca medeni cesaretinden dolayyda seni kutluyorum.Sana bir teklifim var,bir kere yanyma gel,al boyady?yn bir figürü beraberce boyayalym....2 de Efes getir.Bu çaly?ma sana yeter....sende bu yetenek varken,bizede sana yol göstermek boynumuzun borcu olsun.Tekrardan ellerine,gözlerine sa?lyk...selam ve sevgilerimle...
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/11/2008 Saat 23:13
Tolga eline sa?lyk, çok ba?aryly bir çaly?ma olmu?
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2008 Saat 08:34
Yzzet Abi ve Burak, çok te?ekkürler. En kysa zamanda Efesleri topluyorum mekana geliyorum. Ö?renece?imiz çok ?ey var. Figür adeta resim yapmak gibi bir ?ey... Teknik olmadan bir ?eye benzemiyor.

Saygylar,
Tolga
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2008 Saat 08:45
aynen öyle,ya?ly boya tablonun(veya buna benzer ?eylerin)3 boyutlusu.Yeni figürlerini bekliyoruz....mekan emrinde,haberin ola...kal sa?lycakla
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide