Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Ahşap Modeller : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Humbrol Precision Poly Sorunu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
rangerofsoul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 53
Alıntı rangerofsoul Cevaplabullet Konu: Humbrol Precision Poly Sorunu
    Gönderim Zamanı: 21/07/2008 Saat 20:10
Merhabalar,

Model i?inde yeni sayylyrym. Fazla bir tecrübem yok. Genellikle plastik modelleri yapmayy deniyorum ama ço?u zaman ba?arysyzlykla sonuçlanyyor.
?imdiki sorunum ise Humbrol Precision Poly ile ilgili. Bu 14 lira verip aldy?ym malzemenin ucundaki metal sürekli tykanyyor ve açmak cidden eziyet. Bunun için bir çözümü olan var my?
IP
rangerofsoul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rangerofsoul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/07/2008 Saat 20:12
Pardon... Dakika 1 gol 1 yanly? odaya açmy?ym mesajy :( :(
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/07/2008 Saat 20:44
çakma?y metal uca tut,1 sn'de açylyr..
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/07/2008 Saat 20:47
E?er dedi?iniz ?ey Humbrol'ün yapy?tycysy ve metal kysym dedi?iniz yer metal uzun uç ise... Metal bölümü çakmakla ysytyn, genle?en metale yapy?yp kuruyan yapy?tyrycy bulundu?u yerden ayrylyr, açylyr.

Tabii bunu yaparken çok sykmayyn ve ba?lyktaki yapy?tyrycy tutu?ursa korkmayyn, banyo gibi bir yerde dikkatle yapyn etrafy tutu?turmayyn. Biraz ysytyp sonra bastyrsanyz yeterli, uç açylynca da metal kysmy tuvalet ka?ydyyla temizlersiniz.

Tabii ki plastik uçlularda bunu sakyn denemeyin, tutu?ur yanar sonu kötü olur.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/07/2008 Saat 21:48
eeeee....ben ne dedimki emre bey...7 kelimede anlatty?ym ?eyi 68 kelimede anlatmy?ynyz...özelliklemi yapyyosunuz efendim...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/07/2008 Saat 22:47
Batur Bey, 68 kelimeyi yazmam 3 dakika sürdü?ü için sizin mesajy görmeden yazdym, sizin gibi bir üst.adyn üstüne yazar gibi olmak ne kelime efendim... kendimi esefle kynarym, hemen sileyim arzu ederseniz?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/07/2008 Saat 22:52
ne üs taty emre bey,ayryca bir bayrak yaptyrmadynyz zaten geç dönemdi erken dönemdi psikolojik basky yaparak,üstüme gelmeyin...

Düzenleyen Batur - 21/07/2008 Saat 22:52
IP
rangerofsoul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rangerofsoul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 06:08
Alemsiniz arkada?lar (ya da abilerim). Isytarak açmayy denedim içimdeki yapy?tyrycy hafif tutu?tu, yandy ama açylmady nedense. Bir daha deneyeyim bugün. Te?ekkürler yardymlarynyz için.
IP
rangerofsoul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rangerofsoul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 06:28
Denedim. Ve yine hüsran :( Sanyrym sorun açylmamasy de?il de içindeki yapy?tyryrcynyn beklemekten fazla kyvamla?masy sonucu borudan geçmemesi. Sizin plastik modellerde kullandy?ynyz yapy?tyrycylar var my? Tavsiyede bulunabilir misiniz?

Bu arada yeni ba?lady?ym model bu:
http://www.oyuncax.com/pinfo.asp?pid=4316

Alyrken dikkat etmemi?im çok ayryntyly ufak parçalary olan bir modelmi?. Haydi hayyrlysy bakalym ne yapabilece?im?

Düzenleyen rangerofsoul - 22/07/2008 Saat 06:32
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 08:53
Tamiya'nyn ince yapy?tyrycysy var. Yapy?tyrycy kapa?ynyn altynda bulunan kendi ince fyrcasyyla sürülüyor. Di?er ady "Ye?il Kafa", ye?il bir kapa?y olu?undan dolayy. Kuruma derdi yok, kullanymy çok kolay. Kesin tavsiye ederim. Yalnyz çok fazla sürme, parçalary yapy?tyryrken çok fazla sykma. Bu yapy?kan plasti?i eriterek yapy?tyryyor. Sykarsan yapy?an yerlerden dy?aryya çykar veya parçayy deforme eder. Bu yapy?tyrycy sizi ?uan gayet iyi idare eder.. ?i?ede syvy yapy?trycy olurmu ya deme, ben onca yyl bo?una Humbrolle u?ra?my?ym ona yanarym. Boruyu ysyt, yak elini yak, alev alyr kokar olucak i? de?il :(

Yyi modeller..

Düzenleyen Farhad - 22/07/2008 Saat 08:58
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 09:23
Ucunun alev almasy falan ola?an durumlar (Batur Bey bakynyz ben yazarken mesajynyz yok sonra pi?ti oldu diye kabul etmem). Olmady biraz daha yakabilirsiniz.

Bu tip i?ne uçlu yapy?tyrylaryn i?neleri iyi oldu?u kadar kötü, çünkü yapy?tyrycy syk syk i?nede donar, durmadan tykanyr, rahat vermez.

Bununla birlikte bunun yerine ye?il kafa kullanmak bence do?ru de?il. Ye?il kafa çok ince kyvamlydyr ve çok hyzly kurur. Ufak parçalaryn yapy?tyrylmasy veya büyük yapy?ma yerlerinin desteklenmesi için ideal. Ancak büyük yerleri yapy?tyracaksanyz (gövde-kanat birle?tirme gibi) buradaki yapy?tyrma gücü zayyf kalacaktyr, bu tip yerler için kyvamly tüp yapy?tyrycylar daha iyi.

Ben tam sa?lamlyk için gereken yerlerde tüp yapy?tyrycy sürüyorum, parça kendini tutar hale gelince birle?im yerlerinden ye?il kafa ile geçiyorum, inanylmaz sa?lam oluyor. Tabii sakyn hata yapmayyn, sökmek imkansyz hale geliyor çünkü...

Son tavsiyem, ye?il kafa da edinin, iki yapy?tyrycyyy yerlerine göre kullanyn.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
rangerofsoul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rangerofsoul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 09:27
Dedi?iniz yapy?tyrycy bu mu:
http://www.modelizmo.com/urunler_detay.asp?id=2338&gid=235&rnd=0,2568229

e?er öyle ise baya?y bir kolaylyk sa?layaca?a benziyor. Humbrol a 14 lira vermektense buna 7 lira veririm daha iyi tabiki.
IP
rangerofsoul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rangerofsoul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 09:29
Orjinalini yazan: Emroglan

Ucunun alev almasy falan ola?an durumlar (Batur Bey bakynyz ben yazarken mesajynyz yok sonra pi?ti oldu diye kabul etmem). Olmady biraz daha yakabilirsiniz.

Bu tip i?ne uçlu yapy?tyrylaryn i?neleri iyi oldu?u kadar kötü, çünkü yapy?tyrycy syk syk i?nede donar, durmadan tykanyr, rahat vermez.

Bununla birlikte bunun yerine ye?il kafa kullanmak bence do?ru de?il. Ye?il kafa çok ince kyvamlydyr ve çok hyzly kurur. Ufak parçalaryn yapy?tyrylmasy veya büyük yapy?ma yerlerinin desteklenmesi için ideal. Ancak büyük yerleri yapy?tyracaksanyz (gövde-kanat birle?tirme gibi) buradaki yapy?tyrma gücü zayyf kalacaktyr, bu tip yerler için kyvamly tüp yapy?tyrycylar daha iyi.

Ben tam sa?lamlyk için gereken yerlerde tüp yapy?tyrycy sürüyorum, parça kendini tutar hale gelince birle?im yerlerinden ye?il kafa ile geçiyorum, inanylmaz sa?lam oluyor. Tabii sakyn hata yapmayyn, sökmek imkansyz hale geliyor çünkü...

Son tavsiyem, ye?il kafa da edinin, iki yapy?tyrycyyy yerlerine göre kullanyn.

Tüp yapy?tyrycy dedi?iniz benim humbrol gibi olanlardan my?
IP
lombak
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 84
Alıntı lombak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 09:32
Peki bu tamiyanyn birde beyaz kapaklysy var,ye?il kafa ile arasyndaki fark nedir
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 09:33
Evet, Humbrol veya Revell'in i?ne uçlu veya normal uhu tüplerine benzer tüplerde satylanlary. Testors'un da siyah renkli var ama hiç tavsiye etmem, onun ucu plastiktir tykandy my açmak için epey debelenirsiniz.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
rangerofsoul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rangerofsoul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 09:35
Ye?il olan daha ince galiba. Beyaz normal yo?unlukta.
IP
rangerofsoul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rangerofsoul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 09:36
Orjinalini yazan: Emroglan

Evet, Humbrol veya Revell'in i?ne uçlu veya normal uhu tüplerine benzer tüplerde satylanlary. Testors'un da siyah renkli var ama hiç tavsiye etmem, onun ucu plastiktir tykandy my açmak için epey debelenirsiniz.

Evdeki humbrolü açamadym bir türlü ben. ysyttym baya?y. Hatta metal uç kor oldu resmen. Ama içinden yapy?tyrycy geçmiyor bir türlü. Baya?y bir sykty?ymda bir miktar geliyor ama o da yetersiz. Zannediyorum dedi?im gibi beklemekten içindeki yapy?tyrycy kimyasal fazla kyvamlandy. :(
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/07/2008 Saat 09:58
Evet, "modelizmo" sitesinde gösterilen ye?il kafa. Bu ince olany, beyaz kapakly olany daha yo?un. Ben geni? yüzeylerde beyazy kullanyyorum. Ayryca yapy?tyrycy olarak CA, Japon, yapy?trycylaryda kullanyyorum. CA olarak Patex marka gayet iyidir. Küçük parçalar veya metal parçalar için CA, ince kö?eli yerlere ve yapy?tyktan sonra iki parçanyn yapy?ma kö?e veya kenarlaryna Ye?il Kafa. Geni? alanlara beyaz kafa.

Herkesin kendine göre uygulamalary var... Bizden tecrübe aktarmak denemsi sizden.

Yyi modeller,
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma