Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: King Tiger (Henschel Turret) Dragon 6208 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   7 Sonraki >>
Yazar Mesaj
freeman
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2008 Saat 18:42
Eveeeet, anlasildi, sizinle kaldigimiz yerden devam edecegiz.. Ve bu durum, siz bu siteden hic bir sekilde banlanmayacaginiza göre ben banlanincaya kadar devam edecek..

Armoramanin forum kisminda cok güzel bir özellik var.. "Hide User" diye.. Keske burda da olsada, cogu tek kelimeden olusan, polemik yaratan, karsisindakini asagilayan, birakin kücügünü daglarin hepsini ben yarattim edasi tasiyan, ücbin küsür mesajdan silme gereksiz ikibinbesyüzünden kurtulsa(m)k.. Geriye kalan tirnak icinde faydali mesajlarda ne yazik ki 3 yanlis bir dogruyu götürür mantiginin kurbani olurdu..Ee teknik sartlar buna uygun degilse pes etmek yok tabi.. Ortamin alayi fikirlerinize körü körüne semper fi de olsa, O´nun tarzi bu desede, cok iyi biliyorsunuz ki ben YEMEM!!

Gelelim sadede...

Orjinalini yazan: idris

Do?ruyu göstermek "ba?cyyy dövmek " de?ildir.
Y?i mazlum-saldyrgan eksenine çekmeye çaly?mak ise açykça bir provokasyondur.

Konuyu saptyrmayalym

Siz dogruyu gösterdinizde ben mi yanlis dedim.. Siz dediniz ki "Her zaman öyle degil"..E burdan ne anliyorsunuz siz sayin beyefendi.. Her zaman öyle degilse, benim ki de o her zamana dahil olmayanlardan.. E metinli fotodan anlasildigi üzere, malum siperlikler sadece en son dönem araclarda var.. Israrla "son dönem arac yapiyorum" demediginiz sürece bu parcayi kesebilirsiniz.. Ben dedim mi son dönem arac yapiyorum diye.. O parca olsa son dönemin bütün özelliklerine sadik ilerlemem gerekecekti ki kitte bunu desteklemiyor.. Hele ki külliyen yanlis, size mi kaldi, yarisma modeli mi bu, siz yarisma jürisi misiniz??

Kimin kime saldirdigini, okudugunu algilayabilen herkes görüyor..Provakasyonu kimin yapip, kimin saptigida ortada..

Orjinalini yazan: freeman

Yakin zamanda Tamiyanin KT sini yapmis birisi olarak iki marka arasinda karsilastirmr yapabiliyorum, Dragon kücücük detaylari bile ayri parca olarak vererek isi biraz zorlastirmis.. Bu asamada da bazi hatalar yapmislar ama.. Isaretli yerin siperlik kisminin olmamasi gerekiyor..

Burada açykça dragonun hataly parça verdi?ini idda etmi?siniz.
Gördü?ünüz üzere parça hataly de?il.Typky daha önce idda etti?iniz bergepanther tekerleklerinde oldu?u gibi.

Kitin bütünü gec dönem araci desteklemezken bu parcayi kullanmak hatadir.. Yanlis mi?? Bir mucize olsa ve Siz bu araci yapacak olsaniz(??) ek bir parca kullanmayacaksaniz nasil bir yol izlerdiniz aydinlatin biz kör cahil modelcileri..

Bergepanther´in tekerlerinin hem ölcekli cizimlerini hemde gercek fotografini koymustum, yine o organiniz teklemisti sanirim.. Benim yaptigim erken dönem Bergepanther´in farkli tekerlekli cizim yada fotosu var mi elinizde??

Burada amaç bu maketleri yapacak di?er maketçilere do?ruyu göstermektir ki "hatalary" düzeltmek adyna durduk yerde ba?laryna i? açmasynlar.

Yok öyle bisey.. Burda kurs vermiyoruz.. Heleki diger maketcilere dogruyu gösterecek son kisi benken..Sadece yaptiklarimi paylasiyorum.. Sorusu yorumu olan yazar, begenmeyen bakmaz bile.. Bu kadar basit.. Bakiniz ne demis cemkirmede ekol olmus bir forum büyügü(!!)

herkesi tatmin etmesi gerekmeyen bir hobide sadece makedi yapanin tatmin olmasi yeterlidir.

Tabi bunlar bos laf..

E?er hataly bilgilerinizi düzeltmek yerine çemkirmeye devam ederseniz,olanlary "bakyn ben ne yazarsam yazayym bana saldyryyor" gibi manasyz ?ekilde aksettirmeye çaly?yrsanyz her?eyden önce bu forumu okuyanlaryn zekalaryna hakaret etmi? olursunuz.

Sizde sirf egodan olusan tarzinizi biraz törpülemez, herkesin size "Eyvallah abi" demiyecegini anlamaz, bana böyle sacma seylerle ve klasik üslubunuzla satasmaya devam ederseniz forum ahalisinin en düsük zeka seviyesindeki üyeleri bile (söz meclisten disari) benim bu "ulvi" tartismayi devam ettirecegimi anlarlar..

önemli not:sizin metabolizmanyz nasyl çaly?yyor bilmiyorum ama benim gözüm görmeye yaryyor.

Sorunda o ki, yanlis görüyor.. Üstünde yesilden baska renkler olan bir araca israrla "Yesil" diyerek, benim yaptigim TAMAMEN yesil (Green-Grün..) olan modeli onunla bir tutan göz pek saglikli degildir??

Ama kendi kendine dügün yapip ortaya taki takan kamberler var..

Tebrik ederim.

Rica ederim, tarzinizi bilince sizi anlamak zor olmuyor.. Dolayisla tebriginiz gereksiz..
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2008 Saat 18:48
Orjinalini yazan: nezih

Ozgur Bey elineze saglik tesiviye asamasi ve boyama cok temiz duruyor.. Bu tartismaya bende bisi solemeden edemedim.. bence What if olacak olan bir calismanin uzerine tartismak gereksiz :) what if bisi yapiliyorsa tornado kanatli fw190 gibi modele (evet sacma :P ) kadar yolu var bence ve eglenceside isin burada...

Kolay gelsin...

Nazik mesajiniz icin tesekkür ederim Nezih bey.. Ama keske karismasaydiniz.. Bilmem sahsen tanirmisiniz, benim su forum ortaminda tanidigim kadariyla, idris beyin ilginc bir yapisi vardir..Onun kafasina uymayan seyleri, anlamasada aleyhinde sanir hep.. Aylar yillar sonra aki pak anladigi mesajlarin acisi, cikarilmak üzere bir yere yerlesir.. Birgün gelip size su yukardaki satirlarinizin hatrina, kendi tarzi ve yüksek kalem becerisi ile bir boncuk kondurabilir
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2008 Saat 04:19
Özenle seçilmi? yaky?yksyz kelimeler kullanarak olayy ba?ka mecralara çekip özden uzakla?ma çabalarynyza alet olmadan konuya geri dönelim.

Ylk paragraftaki tahrikleri iade edip 2. paragrafa geçiyorum.

Ortada bir idda var.O da dragonun hataly parça verdi?i ?eklindeki yazynyzdyr.
Ben sadece parçanyn yanly? olmady?yny resimlerle ortaya koydum.
Sadece "what-if" boyama söz konusu iken yollady?ym bu resimlerden çykartty?ynyz mana akyllara seza nitelikte.Ne erken nede geç dönem konusunun bile geçmedi?i bu bölümüde alty çizilen sadece ve sadece dragonun "yanly?" parça vermedi?i hakkyndadyr.Ba?ka manalar aramak abesle i?tigalden öteye geçmez.

Bergepanther konusuna gelelim.
Çe?itli kitaplarda birbirinin aynysy çizimler var.
Çizimin hangi kitaptan alyndy?yny anlamanyn yolu ancak yanlaryndaki numaralara bakarak mümkün oluyor.
Sanyrym yollady?ym çizimler sizin de alynty yapty?ynyz kitaptan.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2008 Saat 04:20

Bergepanther´in tekerlerinin hem ölcekli cizimlerini hemde gercek fotografini koymustum, yine o organiniz teklemisti sanirim.. Benim yaptigim erken dönem Bergepanther´in farkli tekerlekli cizim yada fotosu var mi elinizde??

Yddanyz budur

Dediginiz dogru, bazi erken dönem D model Pantherlerde bu tekerler kullanilmis.. Ayni kalip, ICM nin Panther D si icinde üretildigi icin bu kutuda da bu tekerler var, ancak cok nadir bulunan erken dönem bergepanther fotolarinda ve ölcekli yeniden cizimlerde benim kullandigim tekerler görünüyor..

Buradan eski tip tekerleklerin sadece "PANTHER" tankynda kullanyldy?y,"BERGEPANTHER"de ise kullanylmady?y manasy çykyyor.

Çizimleri koymu?sunuz ama ba?yndaki yazyyy kyrpmy?synyz.
Bakalym orada ne yazyyormu?.

Açyklamasy ise burada.

Bunlarda resimler

Düzenleyen idris - 16/03/2008 Saat 05:47
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2008 Saat 04:21
Burada da numaralara dikkat ederseniz ayny kaynaktan basty?ynyz çizimin öncesindeki çizimler var.
Bakalym neleri gözden kaçyrmy?synyz.

Umarym yeterince açyklayycy olmu?tur.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2008 Saat 13:55
Pes etmek yok degil mi sizde.. Kendiniz nasil inaniyorsunuz yazdiklariniza aklim almiyor..

Özenle seçilmi? yaky?yksyz kelimeler kullanarak olayy ba?ka mecralara çekip özden uzakla?ma çabalarynyza alet olmadan konuya geri dönelim.

Olayi baska mecaralara ceken, ve bunu devamli yapan hep sizsiniz.. Bu konu altindaki ilk mesajinizi (hani o parcanin kesilmesinin her zaman dogru olmayacagiyla ilgili olan) yine gereksiz tartismalara girmemek icin cevaplamadim.. Ama siz yilmadiniz, yine satastiniz ve bir yerlerden, bir sekilde beni mecbur biraktiniz, azminizi ve becerinizi tebrik ediyorum.. Bu arada sizma kivamindaki zeytinyagliginizinda akillara zarar kalitede oldugunu belirtmeliyim..

Ne yapmaya calistiginizi hic anlayamadigimdan (Aslinda tahmin ediyorum da, yakistiramiyorum..) olayin "ÖZÜ" olarak neyi yorumladiginizi bilemiyorum.. Ama hadi dönelim konuya..

Ylk paragraftaki tahrikleri iade edip 2. paragrafa geçiyorum.

Orda tahrik degil, teknojiye dayali bir temenni var.. Temenni gerceklesmedigi ve siz bana satasdiginiz sürece korkarim benzer seyleri okumaya devam edeceksiniz..

Ortada bir idda var.O da dragonun hataly parça verdi?i ?eklindeki yazynyzdyr.
Ben sadece parçanyn yanly? olmady?yny resimlerle ortaya koydum.

Ayni seyi, defalarca anlatilmasina ragmen anlayamayan kisiler icin kullanilan bir sifat vardir..

Ama ben yinede siz anlayana kadar anlatacagim..
Öncelikle, su asagida tekrarladigim, yukarda sordugum sorulara cevap verir misiniz??

Kitin bütünü gec dönem araci desteklemezken bu parcayi kullanmak hatadir.. Yanlis mi?? Bir mucize olsa ve Siz bu araci yapacak olsaniz(??) ek bir parca kullanmayacaksaniz nasil bir yol izlerdiniz aydinlatin biz kör cahil modelcileri..

Siz dogruyu gösterdinizde ben mi yanlis dedim.. Siz dediniz ki "Her zaman öyle degil"..E burdan ne anliyorsunuz siz sayin beyefendi.. Her zaman öyle degilse, benim ki de o her zamana dahil olmayanlardan.. E metinli fotodan anlasildigi üzere, malum siperlikler sadece en son dönem araclarda var.. Israrla "son dönem arac yapiyorum" demediginiz sürece bu parcayi kesebilirsiniz.. Ben dedim mi son dönem arac yapiyorum diye.. O parca olsa son dönemin bütün özelliklerine sadik ilerlemem gerekecekti ki kitte bunu desteklemiyor.. Hele ki külliyen yanlis, size mi kaldi, yarisma modeli mi bu, siz yarisma jürisi misiniz??

herkesi tatmin etmesi gerekmeyen bir hobide sadece makedi yapanin tatmin olmasi yeterlidir.

Yoksa degil midir??

Lütfen bu sorulara verecek cevaplarinizi hazirlayin öncelikle.. Sonra asagi kismi okuyun, hazirliginizi yapin devam edelim, ben uyari alana yada banlanana kadar..

Sadece "what-if" boyama söz konusu iken yollady?ym bu resimlerden çykartty?ynyz mana akyllara seza nitelikte.

Hah, benim yazacagim cümleyi yazmissiniz..

Ne erken nede geç dönem konusunun bile geçmedi?i bu bölümüde alty çizilen sadece ve sadece dragonun "yanly?" parça vermedi?i hakkyndadyr.Ba?ka manalar aramak abesle i?tigalden öteye geçmez.

Düz duvara karsi konusmak böyle olsa gerek.. Ama olsun, duvarlarinda agzi gözü kulaklari vardir, zorda olsa anlayabilirler, pes etmemek, dogru ayarda bulunmak lazim sadece..

Beyefendi, defalarca yazdim; eklenen metinli fotoda diyor ki, bu siperlik sadece gec dönem araclarda vardir.. Dragonun 6208 kutu nolu kiti bütün olarak gec dönem araci modellemek icin uygun degilken, sadece burayi kullanmak yanlistir.. Yazilanlari okumuyor musunuz, anlamiyor musunuz, cevap mi bulamiyorsunuz??

Alin size birde klavuzdan, foto.. Dragon mühendisleri bu parcanin sadece gec dönem araclarda oldugunu bildiklerinden, kitin gerisinde de gec döneme uygun cer dislisi ve palet olmadigindan, bu parcayi kesin diyor.. Tabi onlarda yaniliyor..

Resmi anlamak icin aciklama, kirmizi halka olay yerini gösteriyor, o yanda ki mavi sembolün anlaminida de az cok maket yapanlar bilir..

Ama tabi bunlar bos deliller..

Karsinizda lafla yada delille ikna olmayan biri oldugu sürece bunlarda bosuna harcanan zaman hanesine yaziliyor..

Bergepanther konusuna gelelim.

Aslinda hic gelmeyelim, bu basligi yeterince bulandirdiniz, hele ki birde baska modelin tartismasini buraya tasimayin diyecegim, ama bosa gidecek.. Bu kezde Bergepanther modelimi hedef alan, Size islemeyen forum kurallarini ihlallerle dolu postlariniza burdan yanit vereyim bende..

Çe?itli kitaplarda birbirinin aynysy çizimler var.
Çizimin hangi kitaptan alyndy?yny anlamanyn yolu ancak yanlaryndaki numaralara bakarak mümkün oluyor.
Sanyrym yollady?ym çizimler sizin de alynty yapty?ynyz kitaptan.

Efenim o baslik altina Panther gurusu olarak gördügüm Trojca´nin kitaplarini referans aldigimi yazmistim zaten.. Öyle numara takibi ile hafiyelik oyunlarina girmeye gerek yok..

Düzenleyen freeman - 16/03/2008 Saat 13:57
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2008 Saat 14:24

Yddanyz budur

Evet, iddiama verdiginiz cevaba karsi görüsümde söyledir..

Buradan eski tip tekerleklerin sadece "PANTHER" tankynda kullanyldy?y,"BERGEPANTHER"de ise kullanylmady?y manasy çykyyor.

Benim modelledigim aracta kullandigim tekerlerin dogru oldugu, kimsenin yanlis oldugunu iddia edemeyecegi manasi aciga cikiyor..

Bundan sonraki bölüm maalesef sizin icin pek iyi gelismeyen bölüm idris beyefendi.. Ne yazik ki, amacinizin üzüm degilde bagciyla oldugunu ispatlayan, sirf it dalasi olsunda ben birilerini ezeyim arzunuzun, hirsinizi kamcilayip o organiniza sekte vurdurdugunun ispati..

Öncelikle, resimde neyi kirpmisim yahu?? Sizin tezinizin aksini gösteren yazi var orda?? Benim yaptigim arazide modifiye edilmis aractan söz ediliyor..

Aciklamasi dediginiz yerde ne aciklamasi var???

Ve ki,

Ben Bergepanther basligi altinda uzuuun uzun yazdim.. 12 arac var, bunlardan ilk ikisi farkli, yok far sayisi, arkadaki vinc mekanizmasi, sürücü-radyocu bölümün üstü... gibi yerlerde degisikler var diye.. Ben arazide modifiye edilmis bir araci yapiyorum, dolayisiyla o iki farli, vincsiz ilk iki aractan birisi olmayacak diye.. O yüzden farlardan birini kapattim hatta.. Ama siz gidip su resmi basiyorsunuz..

Yaziyi okuyor musunuz, hadi yaziyi gectim, farlari görüyor musunuz??

Bakiniz buda baska bir Arac fotosu.. O 12 aractan, arazide modifiye edilenlerden birisi, farlara ve tekelere dikkat..

Diger eklediginiz foto silsilesine birde sizin gözünüzle bakalim, sayiniz lütfen neleri gözden kacirmisim?? Isterseniz önce sunlari sayin, o resimlerin hangisinde MG benim ki ile ayni yerde, MG koyma platformlari nerde?? Arkadaki alet edavatz kutulari ne durumda, dozer mekanizmasi hangilerinde var?? Beyefendi, bunlarin resimlerinin yaninda yazili aciklamalarda var, onlari bir okuyun derim.. Tek bir maket ile, farkli özellikleri olan 12 aracin hepsini birden modellemek mümkün mü?? Hepsi ayni kefeye konur mu?? Gülünc duruma düsürmeyin bari kendizi...
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2008 Saat 14:33
Kendisi, polemik, muhalefet ve gerilimden baska birsey üretmeyen lakin her yapilan modele kulp takan, hata arayan, laf sokan insanlar sadece bizde degil, dünyanin her yerinde var.. Mig Jimenez´in FAQ isimli, AFV modelciligi ile ilgili oldukca faydali kitabindan bu tür kisileri anlatan cok güzel bir alinti..

Kitaba KAPAK olarak kullanilabilirmis aslinda..

IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2008 Saat 14:38
Uyary geneldir; öncelikle 5 numaraly kuraly gözönünde bulundurunuz (bütün taraflar), bunu yanysyra 1c'ye takylmady?ynyz sürece diledi?iniz gibi devam edebilirsiniz ama kantaryn topuzunu kaçyrmayyn. 1b ile ilgili bir husus oldu?unu dü?ünenlere ise ?u saptamayy yapmak isterim. Forum kuruldu?undan beri 1b yüzünden banlanan üye sayysy dörttür (küfür hakaret içeren niklerle üye olduklary an üyelikleri silinen ve ?ahsi istekleri do?rultusunda üyelikleri askyya alynan üyeler haricinde).

Konu bazly sata?ma veya saldyrylarda e?er argüman iki taraf açysyndan da izleyicileri pozitif manada bilgi sahibi yapacak dökümanlarla destekleniyorsa bu tepi?menin hiç bir mahsuru yoktur. Sonuçta bu forumda yazylan bilgi bakymyndan en doyurucu topikler bu tip polemiklerin sonucunda olu?mu?tur. Y? ki bu noktada konu, özü byr yana byrakyp ki?isel saldyryya dönmesin. Bu çok ince bir çizgidir ve ancak o çizgi geçilirse müdahale yapylyr. Bu çizginin e?i?i ise ortama göre de?i?ir. En küçük ele?tiriye mahal vermeyecek derecede dü?ük toleransla uygulannmasy uzun vadede gaz patlamasy yaratabilmektedir. Bunun en net örne?i yakyn zamanda ba?ka bir forumda ya?anmy?, olay çyky?a gel yiyorsaya dönmü? netice itibariyle forum ve ba?ly oldu?u site kapanmy?tyr.

Son kez hatyrlatayym, 1c'ye dikkat.

Düzenleyen Ares - 16/03/2008 Saat 14:39
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2008 Saat 14:41
Her türlü yeni faideli "elestirilerinizi" bekliyorum diyerekten, sitenin, forumun va basligin amacina uygun olarak model yapimina devam ediyorum.. Aracin kore savasinda güney vietnamlilarca kullanilmis bir sheridan olmasina karar verdim.. Canim öyle istedi :P

Zemin icin calismalara basladim, düzgün bir yerleyim icin biraz ölcme bicme yaptim..

Sonra arcta, fitreleme yöntemiyle farkli renklerle tonlamalar yaptim..

Zemin olarak düsündügüm platformun yan ve üst yüzeyini alci ile kapladim.. Aslinda her yeni calismada, pis ve zahmetli sayilabilecek alci olayini birakip, yeni teknikler denemek isiyorum ama olmuyor, artik önümüzdeki calismaya..

Palet izlerinide ihmal etmedim..

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2008 Saat 04:01

Pes etmek yok degil mi sizde.. Kendiniz nasil inaniyorsunuz yazdiklariniza aklim almiyor..

Kafadan sallyyor olsam biryerlerde hata olu?abilirdi.
Ama ben sadece yazy yollamyyorum,yanynda resim ve konu ile ilgili kitaplardan alynmy? bölümler de var.

Olayi baska mecaralara ceken, ve bunu devamli yapan hep sizsiniz..

Asla olayy ki?iselle?tirmedim.
Okuma,algylama problemi çekilmesi,elinde resim var my-varsa noolur sanki,seviyene indim,o organynda sorun var,süper egonun içe patlamasi,bir mucize olsada maket yapsan,tekleyen organ,syrf egodan olu?an tarz, syzma kyvamyndaki zeytinya?lylyk,düz duvara karsi konu?mak böyle olsa gerek.. Ama olsun, duvarlarinda a?zy gözü kulaklari vardir, zorda olsa anlayabilirler,syrf it dala?y olsunda ben birilerini ezeyim arzunuzun, hyrsynyzy kamçylayyp o organynyza sekte vurdurdugunun ispati,kitaba KAPAK olarak kullanylabilirmi? aslynda...............?eklinde sürüp giden ve (kendi lafynyzdyr aynen kullanyyorum) MADARA olaca?yny anlady?y için konuyu kavgaya çekmeye çaly?an,bunun içinde yukaryda bir bölümünü aldy?ym ve hiçkimse tarafyndan "övgü" olarak nitelendirilemeyecek seviyede kelimeleri ysrarla kullanan,cevaptan çok hakaret etme amaçly "cevaplary" sizden okudu forumu takip edenler.

Oysa yapylmasy gereken (benim yapty?ym gibi) ortaya delil koymaktyr.

Mümkün mertebe sorularyn ardyna eklenmi? "güzel" vecizelerinizi atlayarak alynty yapmaya ve do?rusu neymi? ö?renmeye devam edelim (orjinallerini merak edenler bir sayfa gerideki mesajlara bakabilir) .

Kitin bütünü gec dönem araci desteklemezken bu parcayi kullanmak hatadir.. Yanlis mi?? .................ek bir parca kullanmayacaksaniz nasil bir yol izlerdiniz aydinlatin biz kör cahil modelcileri..

devam

Beyefendi, defalarca yazdim; eklenen metinli fotoda diyor ki, bu siperlik sadece gec dönem araclarda vardir.. Dragonun 6208 kutu nolu kiti bütün olarak gec dönem araci modellemek icin uygun degilken, sadece burayi kullanmak yanlistir.. Yazilanlari okumuyor musunuz, anlamiyor musunuz, cevap mi bulamiyorsunuz??

Alin size birde klavuzdan, foto.. Dragon mühendisleri bu parcanin sadece gec dönem araclarda oldugunu bildiklerinden, kitin gerisinde de gec döneme uygun cer dislisi ve palet olmadigindan, bu parcayi kesin diyor.. Tabi onlarda yaniliyor..

Burada uygun cer di?lisi ve palet ile ilgili bilgi var. Açykça ortada olan ?ey kitin geç döneme de uygun oldu?u yönünde.

Birde ingilizce bilmeyenler için mealini yazalym.

Genelde Kingtiger maketlerinden çykan paletler mayys 1944 den itibaren kullanylmaya ba?lanmy?.
De?i?im zamanyny 1.tablodaki çizelgeden ve altyndaki metinden ö?reniyoruz.
Bu de?i?im görüldü?ü üzere Porsche taret denen modelin sonu ile Henschel taret denen (ki bu Porsche-Henschel isimlendirilmesi yanly?tyr ama böyle süregeldi?i için bu ?ekilde yazyyorum) modellerin neredeyse tamamynda kullanylmy?tyr.
3.de?i?ik palet ise yollady?ym 2. yazydan (ve ilk tablodan) anla?ylaca?y üzere mart 1945 den itibaren kullanylmy?.

Bu durumda:
1)Bu tank "Porsche" taret olmady?yna göre kullanylan paletler geç dönem için do?rudur.
2)3. nesil paletler sadece mart ayynda üretilen 45 (ki sadece 30 tanesi ordu tarafyndan teslim alynmy?) adet tankta vardyr.
3)Bombardymanlarda imha olan 657 tanky da hesaba katarsak 3.nesil palet kullanan tank sayysy yok denecek kadar azdyr.

Özetle Dragonun bu maketi palet ve cer di?lisi açysyndan geç dönem Kingtiger tanky için DO?RUDUR.

Bergepanther konusunda ise:

Efenim o baslik altina Panther gurusu olarak gördügüm Trojca´nin kitaplarini referans aldigimi yazmistim zaten.. Öyle numara takibi ile hafiyelik oyunlarina girmeye gerek yok..

Benim de?indi?im nokta ilk dönem bergepantherlerde olmady?yny idda etti?iniz,resmi yok dedi?iniz - ki insano?lu a?zyndan çykan sözü belki de?i?tirebilir ama yazdy?y yazyyy de?i?tiremez,sizin yazdyklarynyzda yerinde duruyor velevki editleyip silmeyin - erken dönem tekerleklerin bergepantherde de aynen kullanyldy?ydyr.

Bana ispat amacyyla yollady?ynyz 129 numaraly çizime gelmeden önce 9 (yazy ile dokuz) tane çizim varki bunlar tamamen beni do?rular nitelikte.
Açykçasy 9 çizimi ard arda göremeyip 10. çizimi yollamanyz beni çok ?a?yrtty.
Bunda ( heleki bu saatten sonra) iyi niyet olmady?yny dü?ünüyorum.

Kitin tekerlerinin hem detay seviyesi cok düsük, hemde hatali..

"dü?ük detay seviyesi" kysmy görecelidir,o konuda her bireyin fikri farkly olabilir.
Ancak burada da açykça tekerleklerin HATALI oldu?unu yazmy?synyz.

Resim yolladym,metin yolladym okuyanlar bo? laf ile delilin farkyny ayyrd edebilir.

Sava?yn ilerleyen tarihlerinde bu tekerlekler gerek mayyn hasary,gerek ba?ka sebeplerden dolayy yenileriyle de?i?tirilmi? olabilir ancak Normandiya çykarmasy esnasynda,baty cephesinde bulunan erken dönem Panther "D" tanklarynyn bazylarynda bile eski tip tekerlek oldu?u resimleriyle ortadadyr.

Sonuçta tekerlekler HATALI DE?YLDYR.

Öncelikle, resimde neyi kirpmisim yahu?? Sizin tezinizin aksini gösteren yazi var orda??

Kyrpty?ynyz ?ey sa? üstteki yazy,ki bu ayny zamanda tezimi destekliyor.

Orada o kitapta nasyl olupta görmedi?inizi bir türlü anlamady?ym (üst üste olduklary için olay daha da garip)9 adet çizimde de açykça görülen eski tip tekerleklerin de,ba?ka birkaç parçanyn da modifiye edildi?i yazyyor.

Not:Sa? üstte bulunan 4 satyrlyk paragraftaki metni ingilizce bilmeyenler için özetlersek orada alttaki çizimin "modifiye" edilmi? bir ilk seri bergepanther oldu?u ve araç üstünde yapylan modifikasyonlar yazylydyr,son iki satyry da tekerlek konusu ile ilgilidir.

IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2008 Saat 11:04
Tarty?mada benim de birkaç cevabym oldu?u için bir?eyler yazma gere?i duydum. Bu tip sonu gelmeyecek -bana göre- tarty?malary zamanynda ben de cok yaptym. Y? ister istemez bir a?amadan sonra ki?iselle?meye do?ru akar ki, ula?ylmasy istenen son yer orasy olmalydyr.

Ufuk yukary da bilgilenme babynda en yararly topiklerin bu tip tarty?malaryn ya?andy?y ba?lyklar oldugunu belirtmi?. Bir kysmynda haklydyr. Ama burada yazylanlaryn yüzde kaçyny bu forumun üye yelpazesini olu?turan üyelerin yüzde kaçy anlyyor. Ben bile bu i?i ucundan tutmu? olmama ra?men bazy kysymlary anlamakta zorlanyyorum. Kaldy ki bu tip tarty?malaryn daha iyi model yapylmasyna yardymcy oldu?unu hiç zannetmiyorum, ha belki daha do?ru model yapabilirsiniz, ama Türk Modelcilik sitelerinde yapylmy? kaç tane -do?ruyu byrakyn- erken dönem bergepanther gördünüz.

Saygylarymla
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2008 Saat 14:09
Buradan çykartylacak tek sonuç vardyr.
Bahsi geçen her iki makette kutudan çykty?y gibi bitirilebilir,parçalar HATALI DE?YLDYR.
Alyn,açyn,yapyn i?te,daha ne olsun?
Orasy,burasy hataly dediler,?imdi kim bulacak 30 küsür tane panther tekerle?i diye söylenmez kimse hiçde?ilse.Zaten piyasada kaç tane erken dönem bergepanther var ki?
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2008 Saat 15:05
Öncelikle bu sayfalari sessizce okuyan forum ahalisinden özür diliyorum.. Suan atisma icinde bulundugum zat sayesinde, forumdaki cogu kisinin akillarinda ne yazik ki bende modelden cok “polemik” yapan bir kisi olarak yer etmeye basladim.. Sirf böyle durumlara müsade etmemek, manasiz ürik asit yaristirmamak adina zat-i muhteremin, baslik altindaki ilk mesajina cevap dahi vermedim.. Cünkü kendisi her ne kadar kisisel olmadigini iddia etsede, beyefendinin aki pak anlamasina dayanan, bol atismali, cokta iyi olmayan bir gecmisimiz var… Ben dahil olmak istememe ragmen, kendisi yilmadi, baslik altina yeni bir mesaj yolladi.. Ne amacla ne demek istedigini anladigim halde, yinede amacini ve söylemek istedigini acikca yazmasini istedim.. Sonrasi malum..

Ben yapi itibari ile saldirgan birisi degilimdir, ancak kimseyede kendimi ezdirmem.. Evelallah nasil zat-i muhterem “keyfe keder boyadigi maketlerinden utanmiyor ve laf sokmaya calisacaklari pisman edecegini” söylüyorsa, bende keyfimce yaptigim modeli, malum sebeplerle bulandirmaya calisani pisman ederim.. Ki bunuda acikca yazdim, “suya tas atarsaniz dalga olur diye”..

Sadece adi Fuzuli olan sairin cok güzel dedigi gibi, “Sussam gönül razy de?il, konu?sam faydasy yok…” diyerekten ve hic bir faydasi olmayacagini bilmenin acisi ile sadede geliyorum..

Herseyden önce karsimdaki kisinin, gelgit fikir yapisini göstermesi icin ve olayi aslen kisisel aldiginin ispati olarak söyle bir giris yapiyorum..

Zamaninda bu kisiye sordum,

Evet Idris Bey, gercekten önemli bir konu, hurafelere daynarak maketlerde yapilan, ancak gercek araclarda olmayan kritik eklemeler nelerdir?? Konu hakkinda en genis bilgiye sahip kisi olarak, aydinlatir misiniz bizi? Neler eklenirse, yada uygulanirsa, maket kabul edilemez olur?

Kendisinin yaniti söyle idi:

Neler eklenirse, yada uygulanirsa, maket kabul edilemez olur?

Keyfiniz için yaptiginiz sürece hersey kabul görür :).

Gülen ifadeli cevabinin üstünden zaman gecti.. Ve laflar unutuldu.. Allahtan yazi kaliyor gercekten..

Benim bu modeli keyfime göre yaptigim ortada degil mi.. Daha ortada fol yumurta yokken, „What if“ olacak, kafama göre takilacagimi yazmadim mi?? Ama yok beyefendi, „Mal bulmu? ma?ribi gibi saldyran bir bedevi“ edasiyla (tesbihte belig olmaz, kendi ifadesidir, uygun düstü..) meydana atladi..

Koydugu resmin, benim esinlendigim arac oldugu fikrine nerden ve nasil kapildigini hic anlamamakla beraber (ki aslen ben bir modelden esinlendim, yakin oldugum kisiler bilir, gercek fotolari referans alarak, “bu araci yapiyorum aynisi olacak” gibi köseli hatli iddialarda asla bulunmam.. Bilakis; elimden geldigince benzerini yapmaya calisacagim, oldugu kadariyla, iddiali degilim derim.. Heleki, daha önceki bir yazimda eklemistim, modelcilikte iki ekol varsa, gercekcilik ve estetiklik diye ben estetikciyim demistim.. Simdi bu yazdiklarimindan dolayi düsünülmesin pes ediyorumda laf ceviriyorum.. Alakasi yok, sadece takintili olmadigimi insanlar bilsin istiyorum..

Konu hic dallanip budaklanmadan, sordum..

Siperligi kesmemden memnun kalmadiniz diye kirim mi maketi?? Yapmayim mi artik??

Bu soru karsisinda normal bir insan, ya yazi yazmayi keser, yada konuyu degistirir.. Aslen son noktadir cünkü bu ifade.. Ama hep beni olayi saptirmakla suclayan kisi inatla devam eder, aslen beklenende budur kendisinden..

Buraya kadar olan bölüm genel bir serzenisti, bundan sonrasi son mesaja yönelik cevaptir.. Tekrar özür diliyorum sessiz cogunluktan ve birakin bunlari okumayi arkadaslar, bir faydasi yok, olmayacak.. Maket yapin, paylasin, üretin diyorum.. Sonucta yine hic bir sey olmayacak.. Admin esit sartlarda oldugumuzu, banlanmayacagimida söyledi.. (küfür yada hakaret edecek bir insan degilim, herkese kullandigi üsluba uygun cevap veririm..) Kaybim olarak zaman var sadece.. Bu satirlari yazarken esim geldi yanima ve „ne yapiyorsun“ diye sordu.. Kisa bir özetten sonra, „e ne ugrasiyorsun, maket yapsana“ dedi.. Bu noktada yine Fuzulinin sözünü eklemek istiyorum “Sussam gönül razy de?il, konu?sam faydasy yok…”

Düzenleyen freeman - 17/03/2008 Saat 15:47
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2008 Saat 15:09

Kafadan sallyyor olsam biryerlerde hata olu?abilirdi.
Ama ben sadece yazy yollamyyorum,yanynda resim ve konu ile ilgili kitaplardan alynmy? bölümler de var.

Sizin bastiginiz resimlerde, sizin göremediginiz ayrintilari size karsi kullaniyiorum iste bende.. Parcanin kesilecegine dair olan yapim klavuzuda cabasi.. Gördügünüz degil mi onu??

Milyon kere aksini iddia etsenizde ben olayi kisisel algiladiginizi düsünüyorum.. Bütün tavirlariniz bunu destekliyor..

Israrla kullandigimi iddia ettiginiz kelimelerin hepsinin dayanagi vardir.. Sizin “merak etti?iniz organymda sa?lam,altta da renkli bir çizimi var(tankyn), bozuk ruhsa?ly?y, çemkirmek , sizin metabolizmanyz nasyl çaly?yyor bilmiyorum ama benim gözüm görmeye yaryyor…” türü özenli cümle ve kelimlerinizden feyz alindi..

Oysa yapylmasy gereken (benim yapty?ym gibi) ortaya delil koymaktyr.

Bu cümleye cok güldüm.. Yahu kendisinden istenmedigi halde müdahil olan, sacma yargilara varip sonuclar üreten, kendi delili kendi aleyhine calisan, okuduklarini anlamayan, sorulanlara cevep vermeyen, konulan resimleri görmeyen yada yanlis gören sizin gibi mi??

Yahu, hic bir arastirma yapmayan siradan modelciler icin üretilen yapim klavuzu bile „kesin“ derken, ve ben bunu uygularken, siz bana is cikardiniz diyorsunuz..

Koydugunuz zaman cizelgesinin %100 dogru oldugunu kabul edersek, orda görünüyor ki, malum siperlik kasim 44 den sonra ki araclarda var.. Yani bu parcayi kullanacaksaniz, araciniz kasim 44 sonrasinda „Üretilmis“ olacak.. Tamam, koydugunuz diger delillere istinaden kabul ediyorum, kit icindeki diger parcalar bu dönem sonrasinda yapilan mart 45 e kadar üretilmis 164 araci destekliyor. O zaman hic arastirma istegi, imkani olmayi modelcilerin tek kaynagi olan klavuz hatali.. Klavuzun yapin dedigini yapmak yanlis..

Bergepanther konusuna gelince..

Öncelikle sunu söyleyeyim ki, bugüne kadar birtek Adminle gecen bir mesajlasma sonucu tek bir mesajimi sildim.. Onun disinda ne silerim, ne editlerim.. Iciniz rahat olsun..

Gelelim sadede..

Baslik altinda diyorum ki, ICM ilk 12 aracin hepsini ayni kabul ederek kiti üretmis.. Ama yok böyle bisey.. Hemen her aracin bir farkliligi var.. Eger vinci kullanacaksaniz, yada farlarin ikisini takacaksaniz, yada yol tekerlerini oldugu gibi kullanacaksaniz bunlara dikkat etmelisiniz.. Yine ayni baslik altinda diyorum ki, sadece ilk iki aracta iki far var.. Bu araclarinda vinc sistemi yok, ahsap kapagin formu farkli.. Yani ilk iki arac en basitinden, ahsap kapak dolayisiyla üretilemez!!! Böylece iki farli bir arac üretme olayi yatar.. (Bunlar tabi felistahina kadar dogru yapacagim diyen modelciler icin, bence cokta önemli olmayan detaylar, ben canim öyle istedigi icin yaptim..) Sonrasinda vinc mekanizmasi gelir devreye ki, yine dedim ki, tatsiz tuzsuz olmasin diye araca vinc koyacagim.. Vinc tasiyacak sekilde arazide modifiye edilmis, bir arac yapmak istiyorsaniz (ki ben öylesini yapiyorum), bununla ilgili cizim budur, ondaki tekerlerde böyledir..(129 nolu cizim), kitten cikan tekerleri kullanmak hatadir.. Yok, ben diger 10 aractan birini yapacagim diyorsaniz, kitten gerekli malzeme-materyal cikmiyor.. Kitten cikan parcalar dogrultusunda yapacaginiz modelin eger daha gercekci olmasini istiyorsaniz, tekerlerler hatali dedim.. Ve sizede dedim ki, eger benim yaptigim araci yapacakasaniz yada yapiyorsaniz, (ki kitten cikan parcalar neticesinde aslina en sadik yapilabilecek modifiyeli arac budur- yada ya üst kapagi degiseceksiniz, ya vinci kullanmayacaksiniz yada baska bilimum ivir zivir bulacaksiniz..) tekerleri degismelisiniz.. Bunlari o baslik altinda da yazdigim gibi öyle cok merak eden modelci olmadigindan uzuuun uzun yazma geregi duymadim.. Söz konusu fotoyuda o yüden sizin tabirinizle “kirptim” ki siz göremesenizde, “kirpilan” kisim beni destekliyor.. Ben sizden istiyorum ki, benim yaptigim aracla ayni olan (sizde ICM gibi bütün araclari ayni Kabul ediyorsunuz, ben baska bir modelini yapsam, surasi söyle burasi böyle desem, o zaman baska bir yerden dalacaktiniz konuya kesin) bir resim foto koyun ki, tekeleri farkli olsun.. Yada bu kiti yapacaklara bir yol gösterin kitten cikan tekerleri kullanarak su numarali arac en dogru sekilde yapilir diye..

Burdan cikarilacak sonuc,

KT de o parcayi kesmek, sart degildir, ama kestiniz diye hata yapmazsiniz.. 44 Kasim sonrasi ÜRETILMIS bir arac modelleyecekseniz kesmezsiniz, öncesi ÜRETILMIS bir arac modelleyecekseniz kesersiniz..

Bergepantherde yukardaki son paragrafin son son cümlesine cevap bekliyorum..
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2008 Saat 18:03

(küfür yada hakaret edecek bir insan degilim, herkese kullandigi üsluba uygun cevap veririm..)

Israrla kullandigimi iddia ettiginiz kelimelerin hepsinin dayanagi vardir.. Sizin “merak etti?iniz organymda sa?lam,altta da renkli bir çizimi var(tankyn), bozuk ruhsa?ly?y, çemkirmek , sizin metabolizmanyz nasyl çaly?yyor bilmiyorum ama benim gözüm görmeye yaryyor…” türü özenli cümle ve kelimlerinizden feyz alindi..

TÜM YAZILANLARI BA?TAN VE SIRAYLA OKUYUN.

1. mesajymda yazdy?ym ?ey: "Herzaman de?il."
2. mesajymda yazdy?ym ?ey: "Tabiki... "
3. mesajymda yazdy?ym ?ey: "Oldukça ilginç bir tesadüf olmu?"

Bundan sonrada tesadüfün ne oldu?unu izah ettim.
?imdi nasyl oluyorda bunlar küfür veya hakaret kabul ediliyor biri izah etsin.

Hakaretlerinizden ÖNCE tarafymdan kullanylmy? tek kötü söz yoktur.
VELEVKY KONUYA ORTADAN GYRECEK FORUM ÜYESY OLURSA LÜTFEN BU UYARIYI DYKKATE ALSIN.

Taa en ba?yndan beri ortada tek bir konu var.
O da maketlerin hataly parça verip vermedi?i konusudur.

Yddalarynyz pek tabiki KÖ-?E-LY-DYR.
Verilen parçalar YANLI? DE-?YL-DYR.

Yapty?ym tek ikaz bu yönde oldu.

Ne vincine,ne faryna,nede ba?ka bir?eye olmaz demedim.
Bergepantherde ilk yazynyzy yazdyktan 3 (yazy ile üç) gün sonra tekerlekler için YANLI? dediniz.Yanly? olmady?yny FOTO?RAF ve METYN (yazy) ile gösterdim.

Hatanyzda ysrar edince de üstüne gitmedim.Biliyordum ki anlamaya çaly?mak yerine çirkin bir ?ekilde hatada ysrar edecektiniz.

Üstünden 1 ay geçti,kingtiger konusu açyldy.Daha 2. mesajynyzda hataly parça var diye yazdynyz,bende HATALI OLMADI?INI RESYMLERLE gösterdim.

O maketleri almaya niyetlenenleri bergepantherin 32 tekeri de hatalydyr diyerek yanly? yola sürüklemek do?ru de?ildir bence.
Ben onu de?ilde bunu yapacaktym,maketin orasyny ?undan kelli kestim,burasyna ?unu uygun gördüm,keyfim ?öyle istedi konusu parçalaryn HATALI oldu?u iddasy gibi gayet KÖ?ELY iddalar de?ildir.TÜM YAZILANLARI BA?TAN VE SIRAYLA OKUYUN.

Eskiden de yazmy?tym,yine yazyyorum.What-if syklykla yapty?ym bir?eydir,keyfekeder bir yany vardyr.Bu kimseyi ilgilendirmez.
Ama siz açykça MAKET HATALI demi?siniz.Bu farkly bir?eydir ve "what-if yapyyorun size ne?" iddasynda olan biri için zerre kadar önemi olmamasy gerekir.Hatta maketin hataly olmasy what-if yapmanyz için bir sepep bile olabilir.

Her iki konuda da YANLI?TIR iddanyz oldu?u için bir?eyler yazdym,ispat için resim yolladym. TÜM YAZILANLARI BA?TAN VE SIRAYLA OKUYUN.

Artyk bundan sonra heleki ortada resim varken hatayy kabul etmeniz gerekirdi.
Onun yerine "dur ben bi saydyrayym,belki Ydris zivanadan çykar,millet de zaten konunun ba?yny filan okumuyordur,yeterince sallarsam kimse ba?ta yazdyklarymy okumaz,bu arada admin de araya girer,olay kavga gürültü arasynda kaynar,ben de tükürdü?ümü yalamamy? olurum" tavryny sergilediniz.

Bir kez daha yazyyorum PARÇALAR HATALI DE?YL.
Bir kez daha yazyyorum TÜM YAZILANLARI BA?TAN VE SIRAYLA OKUYUN.

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2008 Saat 19:18
Okuyarak, görerek yaziyorum zaten..

Size küfür yada hakaret ediyorsunuz demedim, ki kendimde küfür yada hakaret etmedim, hala banlanmadigima göre adminde öyle düsünüyor.. Sizin o hic sevmedigimi defalarca ifade ettigim üslübunuz, tarafimdan bu sekilde karsilik verilmeyi hakediyor..

SIZDE OKUYUN; YAZILAN VE YAZILMAYANLARI..

1. Mesajiniza verdigim yanit: HICBIRSEY
2. Mesajiniza verdigim yanit: HICBIRSEY
3. Mesajiniza verdigim yanit: Özetle: NE DEMEK ISTEDINIZ?
3. Mesajiniza verdigim yanit: yine özetle:Elinizde tamamen yesil KT fotosu var mi, olsa ne olur? ve "Siperligi kesmemden memnun kalmadiniz diye kirim mi maketi?? Yapmayim mi artik?? "

Simdi, ben size küfür yada hakaret ediyorsunuz demedim, zaten öyle bir durum olsa cevap yazmaz, adminle muhatap olurdum.. Bilakis siz benim böyle bir tavirda bulundugumu iddia ettiniz, ediyorsunuz..

Benim What-if im den memnun oldugum yolundaki mesajimi mütakip (ki size verdigim ilk ciddi cevaptir, tamamen yesil olmayan bir araci israrla yesil ve benim yaptigim arac olarak dayattiginiz postunuza mütakip) "bozuk ruh sagligimdan" dem vurarak seviyeyi siz belirlediniz beyefendi.. Ancak siz yine "zeytinyaglik" (bir tür deyim, hakaret icermez, üste cikma cabasi anlamina gelir) yaparak,

"Hakaretlerinizden ÖNCE tarafymdan kullanylmy? tek kötü söz yoktur."

diyebiliyorsunuz..

Ama dikkatlice..

VELEVKY KONUYA ORTADAN GYRECEK FORUM ÜYESY OLURSA LÜTFEN BU UYARIYI DYKKATE ALSIN.

Dikkatlice okusun da, kimin satasdigi, kimin seviye belirledigi, kiminde "zeytinyaglik" yaptigi görülsün..

"Herzaman degil" diye baslayan mesajinizi "benim ki o her zamana dahil olmayanlardan" diye yanitladim, olmadi.. E hadi yanlis size ne dedim yine olmadi, modeli kirim mi dedim yine olmadi.. E modelin klavuzunu gösterdim, bu parcayi kesin diyen bölümüyle beraber yine olmadi..

Bu baslik altinda eklediginiz tek ciddi delil olan "zamana dayali degisiklik diyagramini" (%100 dogru kabul edilirse diyerek) baz alarakta, elle tutulur delille ikna olarak, evet bu parcayi kesmek sart degilmis, Dragon klavuzda hata yapmis, Kasim 44 den sonra, Mart 45 den önce üretilmis bir arac modelleyecekseniz, kesmeyebilirsiniz yoksa kesmeniz gerekir dedim..

Ortda ikaz falan yok, herkes gördü yaptiginizi, ve tarziniz.. Simdi rol degistirmeyin.. Ikaz baska sekilde olur..

Bergepantherle ilgili olarakta,

Ciddi anlamda anlayamiyorum, nedir bu kör inadiniz?? O baslikta ne yaziyor, okusaniza yada anlayacaginiz dille:

Anlamazsaniz yine, sunu okuyun;

Ben ilk mesajlarda diyorum ki, bu aracta vinc olacak.. iki far olmayacak..

Bastigim cizim-resimleri sadece size birseyler ispatlamak icin arayip bulmuyorum..Calismaya baslarken olusturdugum klasörün icine toplarim herseyi.. Vincli olacak modifiye edilmis, ahsap kapagi kitten cikana uyumlu, ekstra fazla parca gerektirmeyen araci modellemek icin en uygun olan 129 nolu cizimi siz daha bu modelleri görmeden, buldum, yolumu ona göre cizdim.. Benim yapacagim aracin kullandigi tekerler, o kitaba göre bunlardir.. Var mi ötesi?? Varsa, koyun resmini, cizimini.. Yada son posttaki, size sordugum soruyu üstün modelcilik yetenek ve becerilerinizle cevaplayin.. Bu kitle, o kitapda da gördünüz cizimlerden hangisi, ekstra parca eklemeden VINC kullanilarak yapilir? Tekerleri nasil olur..

Ben kimseyi 32 tekeride hatali diye yanlis yola sürüklemiyorum, millet okuyabiliyor, hatta okudugunu anlayabiliyor (ilginc bir özellik degil mi?) Kendim bile degismedim 32 tekeri..

Hala diyorum, Bergepantherin (benim yaptigim gibi; arazide modifiye edilmis, vincli, ve kitten cikan ahsap kapagini kullanacaksaniz) tekerleri hatalidir..

Kingtiger´in, parcasi degil(koydugunuz tek ciddi delile istinaden), klavuzu hatalidir.. Kasim 44 Üretimi öncesi bir arac olacaksa kesmelisiniz, sonrasi (Mart 45 e kadar) üretim bir aracsa kesmezsiniz..

Düzenleyen freeman - 17/03/2008 Saat 22:07
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2008 Saat 23:06

Size küfür yada hakaret ediyorsunuz demedim, ki kendimde küfür yada hakaret etmedim, hala banlanmadigima göre adminde öyle düsünüyor.. Sizin o hic sevmedigimi defalarca ifade ettigim üslübunuz, tarafimdan bu sekilde karsilik verilmeyi hakediyor..

O halde o sözleri bundan sonra aynen kullanaca?ym.
IP
<< Önceki Sayfa   7 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04