Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: PT-174 Revell 1/72 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: PT-174 Revell 1/72
    Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 02:06
Evdeki modellerin tozunu alyrken profesyonel anlamda ilgi alanym olmasyna kar?yn tek bir torpidobot modeline sahip olmady?ymy ?a?kynlykla farkettim. Onbe? sene önce MRTP-16’lary çizim masasynda ?ekillendirirken benzer görev tekneleriyle ilgili oldukça fazla döküman incelemi? ve tarihsel seri olu?turmaya karar verip bazy botlary not almy?, konuya dahil edece?im botlaryn modellerini zamanla biriktirmi?tim. Y?e önce model seçimiyle ba?ladym. Revell firmasynyn S-100 ve PT-117 kiti arasynda kysa bir ikilemde kaldyktan sonra konu popülaritesi sebebiyle PT-117 kitinde karar kyldym.

Öncelikle PT-117’nin ELCO 80 synyfy bir bot oldu?unu söyleyerek tarihsel olarak konuyu biraz açalym. Electric Launch Company (ELCO) 1892 ve 1949 tarihleri arasynda Amerika Birle?ik Devletlerinde faaliyet göstermi? olan bir tekne firmasydyr. Bindokuzyüzlü yyllara kadar elektrik tahriklik gezinti tekneler üretmi? olup yeni yüzyylla beraber içten yanmaly motor kullanymyna kademeli olarak geçmi?tir. Birinci cihan harbi süresince Yngiliz donanmasyna denizalty avlama gemileri in?a etmi?, sava?yn bitmesiyle beraber sivil piyasaya gezinti tekneleri üretmeye geri dönmü?, motorbot piyasasynda bir trend setter haline gelmi?tir. Ykinci cihan harbinin ba?lamasyyla beraber ELCO donanmaya yönelik bir yapylanmaya gitmi?, sivil motorbotlarda kazandyklary birikimlerini 73, 77 ve 80 feet olmak üzere üç ana modelde hayata geçirip dörtyüze yakyn botu Amerikan donanmasyna teslim etmi?tir. 80 feetlik ELCO modeli sayyca di?er firmalaryn da yapmy? oldu?u botlar hesaba katylyrsa en fazla üretilen modeldir. Sava?yn bitmesini müteakiben ELCO Electric Boat ile general Dynamics çatysy altynda birle?mi?, firma politikasy nedeniyle sivile yönlendirilmi?, saty?laryn bekleneni kar?ylamamasy sonucunda 1949 kepenk kapamy?tyr. Yroni yapmak gerekirse PT-Boat’laryn DNA’larynyn bir kysmynyn bugün SSN’lerde oldu?unu söyleyebiliriz. Gelelim ELCO 80’ e;

80, firmanyn üretti?i üçüncü kasa PT modelidir, tanymlama i?aretindeki PT, Patrol Torpedo tanymynyn kysaltylmy?ydyr. 80 ise gemi in?a camiasynda bilindi?i üzere teknenin boyunu temsil eder (80 adym uzunluk). PT-103 ile ba?layan bu serinin bu kadar popüler olma sebeplerinden biri sayyca en fazla üretilmi? olmasy ve bazy 80 modeli botlaryn tarihe not dü?meleridir. En ünlü ELCO 80 109 numaraly bottur. 109, Tokyo Ekspresine yapylan gece saldyrylaryndan birinde Japon Agami destroyeri tarafyndan ezilmi?, botun kaybyny takip eden denizde geçen süreçte bot komutanynyn azmi ve mürettabaty toparlama konusundaki becerisi efsane haline gelmi?, bu efor komutany bir halk kahramany haline getirmi? ve Beyaz Saray yolunda ilk adymlary atmasyny sa?lamy?tyr; bu komutan J.F. Kennedy’dir.

Hollywood romantiklerinin sava? sonrasynda çektikleri filmlerde tasvir etti?inin aksine 80 modeli, PT-Boat’laryn arasynda en hantaly olarak bilinmektedir. Meksika men?eili maundan mamül gövde ve güvertenin içinde üç adet V12 Packard supercharger’ly makina teknenin ana itki kuvvetini üç pervane yardymyyla olu?turmaktadyr. Ana silahyny olu?turan dört adet torpido ilk modellerde tüp yardymyyla atylmakta olup teknenin hantally?yny önlemeye yönelik a?yrlyk azaltma çabalary sonucunda ilerleyen tarihlerde tüplerden vazgeçilip torpidolary güverte yanyndan suya byrakan kyzak sistemine geçilmi?tir. Ykincil silahlar olarak kullanylan makinaly tüfeklerin yanysyra akla gelebilecek her türlü silah takylmy? ve aktif olarak kullanylmy?tyr, bu silahlaryn arasynda 37lik, 40lyk toplar, roketatarlar, havanlar, dörtlü makinaly taretleri ilk hamlede sayylabilecek silahlardyr.
Gelelim Revell’in kitine. Model altmy?ly yyllaryn ilk yarysynda ba?kan Kennedy’nin popülaritesine ithafen Revell tarafyndan PT-109 olarak üretilmi? ve piyasaya sürülmü?tür. Erken dönem ELCO 80 yada synyfynyn ilk botu olan PT-103’ün synyfa imini vermesinden kelli bu tanymlamalarla literatürde geçmektedir. Standart erken dönem konfigürasyonuna sahiptir. Daha sonra ayny kit PT-117 adyyla piyasaya sürülmü? olmasyna kar?yn kabartma isim plakasy teknenin men?eini açykça belirlemektedir. Bu plaka ço?u modelcinin ilk hata yapty?y yerdir, keza 109 spesifik bir botun numarasydyr. Bu hataya dü?memek için ya botu direkt 109 olarak bitirmeniz gerekmektedir yada üç seçenekli bir isim plakasy seçimine gidip imal etmeniz gerekir (“ELCO 80”; “PT-103 Class” yada yapty?ynyz botun numarasy).

Bendeki kit PT-117 kutulu oldu?u için incelemeleri bu kitle synyrly byrakaca?ym. Öncelikle kutu kapa?yny ele alyrsak, söylenebilecek tek olumlu söz ancak ben daha kötü çizimler de görmü?tüm olabilir. Maun gövdeli bir tekneyi metal yorgunu olarak tasvir etmenin nasyl bir cehalet oldu?unu bir kenara byrakyp resmi çizen mümtaz ?ahsiyeti yaradanyna havale edelim.

Kit ye?il yumu?ak bir plasti?e basyly olup dört ana parçadan olu?uyor; Gövde, üst yapynyn bir kysmynyn entegre edildi?i güverte ve geri kalan parçalary olu?turan iki adet çerçeve. Kalybyn ya?ynyn elli seneye yakla?masyna istinaden çapak olayynyn ayary kaçmy? durumda, bazy parçalary çapaklaryn ortasyndan tra?layyp çykarmak gerekebiliyor.

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 02:11

Revell’in plasti?inin yumu?ak olmasynyn ise ?öyle bir avantajy var, oda polistren yapy?tyrycylara çok iyi tepki vermesi, bu nedenle kasan parçalarda CA (cyanoacrylate, halk arasynda capon) kullanymy haricinde ince model yapy?tyrycylaryndan uzakla?mamak gerekmekte, keza CA eriterek yapy?tyrmady?y için her yapy?tyrycy katmany size ekstra kalynlyk ve tesviye olarak geri dönecektir. Bu sebepten dolayy favorim Tamiya ye?il kapakly (ye?il kafa) fyrçaly yapy?tyrycyyla i?e koyuldum.

Üst güverte ve gövde kalybyn eskili?inden dolayy kylavuz noktalaryndan birbirini rahat kar?ylamamakta, bu nedenle ilk i? olarak bu noktalary temizledim. Test amaçly olarak gövdeyi birle?tirdi?imde ilk sorunla kar?yla?tym. Gerçek botta güverte ofseti 2 adymla gövde yanyna ba?lanmakta, Revell alttaki adymy gövdeye basyly olarak vermi? ama maalesef gövde kalybyndaki asimetriklik yüzünden ki bu kalybyn ya?yndan ziyade yapyldy?y zamanki teknolojiyle alakaly bir sorun, bu adym yer yer güvertenin dy? hattyyla ayny seviyede olmakta. Bu durumda iki seçene?iniz var, ya tekneyi düzeltmeye kalkyp güverteyi yanlara do?ry birer bilim ?i?ireceksiz yada iki parçayy yapy?tyryp alttaki step’i (adym, katman, yada nasyl çevriliyorsa) gerekli yerlerden doldurup yan taraftan seviyeyi e?itleyeceksiniz. Modelin yapylmy?lary arasynda ilk yöntemi pek uyanyp uygulayana rastlamady?ym (iki yabancy modelci hariç) için ikinci yöntemi benimsedim.

Bu i?lemin ardyndan yapmayy amaçlady?ym PT-174’e yönelik ilk tadilaty ön güvertedeki botun yuvasyny kazyyarak yaptym. White Ensign firmasynyn çok güzel bir PT-Boat detay setinin olmasyna ra?men hem antrenman, hemde oynamak amaçly olarak mümkün oldu?u kadar ekstra setlerden kaçyp gözüme takylan detaylary eldeki malzemeyle imal edip eklemeye karar verip olaya devam ettim. Güverteden kazydy?ym ikinci detay yan korkuluklar oldu, Revell hem ?eklen yanly?, hemde güverteye basyly olarak vermi? bu detaylary.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 02:13
Akabinde güverte yanyna çekti?im macunlary zymparaladym, bu i?lem esnasyndan kalyptaki çiziklerden mütevellit gövde yanynda olu?an izleri de zymparayla yokettim. Bu zympara a?amasy kyç aynadaki seviye farkyny da gözler önüne serdi, bilahare ilgilece?im

Hardtop’a dönüp ince matkap, maket byça?y ve e?e üçlüsüyle ön camlary açtym. Bir sonraki a?amada gövde plasti?ine basylmy? ama normalde saydam olmasy gereken rüzgar siperli?ini kestim.

Ares
IP
Secutor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 51
Alıntı Secutor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 02:16
Sonucunu merakla bekleyece?imiz bir kit, umarym planlady?ynyz gibi biter.

Düzenleyen Secutor - 17/01/2008 Saat 02:59
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 02:17
Ön güvertede uçurdu?um detayy i?leme amaçly olarak ilk çaly?mayy tamiya bandy ayny firmanyn kesim maty üzerindeki ölçülerden yararlanyp güverte dy?y ve korkuluk mesafesini ölçerek kesmek suretiyle yaptym.

Bu bandy güvertenin dy? çizgisine syfyra syfyr oturacak ?ekilde e?im boyunca kyvyrarak yüzeye yapy?tyrdym.

Bant hizasynca pistoleyle ince bir kat boya geçtim.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 02:18
Bandy kaldyrynca yapaca?ym korkuluklar için güvertenin dy? çizgisine paralel klavuz çizgisi ortaya çykmy? oldu.

Ares
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 02:33
Yine merakla takip edilecek bir calisma olacaga benziyor.. S-100´de gelecek mi pesinden?
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 02:42
2 tane muhtemelen;)
Ares
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 09:38
"Evdeki modellerin tozunu alyrken profesyonel anlamda ilgi alanym olmasyna kar?yn tek bir torpidobot modeline sahip olmady?ymy ?a?kynlykla farkettim. "

Profesyonel ilgi derken neyi kast ediyorsunuz? Meslek mi?
Koray Fenman
IP
istatistik
Üye
Üye

Gönderilenler: 142
Alıntı istatistik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 12:40
Bu kitten bende de var. Artyk sizin yaptyklarynyzla gaza gelir bir?eyler yapmaya ( en azyndan denerim canym ) çaly?yrym artyk :D Ancak anlady?ym i?i çok bu kitin...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 13:34
Orjinalini yazan: KFKF

"Evdeki modellerin tozunu alyrken profesyonel anlamda ilgi alanym olmasyna kar?yn tek bir torpidobot modeline sahip olmady?ymy ?a?kynlykla farkettim. "

Profesyonel ilgi derken neyi kast ediyorsunuz? Meslek mi?

Meslek Endüstri tasarym, profesyonel ilgiiyide zaten bir sonraki cümlede açyklamy?ym.
Ares
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 13:50
Çok yava?synyz Ares bey. Bana kalsa bitmi?ti ?imdiye :P
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 13:52
Endüstriyel Ürün Tasarymy...Rica ederim.....
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 14:52
12 saat olmu? ve maket bitmemi?... Allah Allah. :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 15:52
Nasy yani tahta my bunun gövdesi?
Kusura kalmayyn cemaat-ül plastik maket tayfasy. Tahtaya takmy? durumdayym bu aralar. Amerikalylar metal yoklu?undan my bu teknelerde tahta kullanmy?? Ciddi bir cevap lütfen...

IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 16:15
Hardttopla bir miktar oynamaya karar verdim, foto?rafta görüldü?ü üzere bir kysym detayy revell kabarty olarak verip geçmi?.

Ylk olarak üç adet tutama?y kazydym, arkasyndan kornanyn içini deldim.

Teknenin kyç tarafyny ele almaya karar verip iki katmanly bir styren hazyrladym. Bu parça ilk a?amada karar verip tek adyma indirdi?im güverte çykyntysynyn arka çykma ile seviyesini e?itlemekte kullanylacak. Bu sayede normal ?artlarda olu?an ani seviye farkyndan kelli göz orada hata aramayacak. Bir nevi yanly?y üçka?ytla kamufle etmek de diyebiliriz.

Düzenleyen Ares - 17/01/2008 Saat 16:40
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 16:18
Bu parçayy çykmanyn altyna oturtup yanlardan Tamiya yapy?tyrycyyla malzemeye doyurdum. Ye?il kafanyn inceli?i sayesinde bütün birle?me yüzeyleri malzemeden nasibini almy? oldu.

Bu oranda bir yapy?tyrycy komple yüzeyi hamura çevirdi?i için minimum kyrkbe? dakika o kysma el sürmemeye karar verip dikkatimi tekrar ön kysma yönelttim. ITM’den temin edebilece?iniz ince Evergreen styren stripe'lary boyayla belirledi?im hat boyunca adym adym kyvyrarak yapy?tyrdym, yapy?tyrycy tam kurumadan önce fazlalyklaryny çizimlere bakarak maket byça?yyla uçurdum.

Ylk kat styren hattynyn sertle?mesini beklerken kyç çykmaya geri döndüm. Maket byça?yyla fazlalyklary alyp 400 numara zymparayla genel formu yakaladym. Hazyr elde zympara varken kyç aynayy da komple zymparaladym. Bu sayede kyç aynaya basyly olarak verilmi? normalde o yüzeyden bir hayli açykta olmasy gereken egzos çyky?laryny açyp kapamaya yarayan pushrod'laryn temsili gravürlerinden kurtulmu? oldum. Gene zymparanyn ula?amady?y yerler macun ihtiyacyny gözler önüne serdi, bilahare onunla da ilgilece?im.

Düzenleyen Ares - 17/01/2008 Saat 16:43
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 16:20
Genel gezinti, motoryat türevi teknelerin olmazsa olmazy de?i?ik malzemelerden mamül üst yapy ve güverte birle?iminde kullanylan çytalardyr. Bu çytalaryn dekoratif amacy birle?im noktalaryny düzgün bir ?ekilde kamufle etmek, fonksiyonel amacy ise izolasyonu sa?lamaktyr. Revell’in kalybyndan kaynaklanan jilet gibi hat tanymyndan çok uzak bu dik birle?im yerlerini toparlamak için bu tip çytalardan yararlanmayy dü?ündüm. ELCO’nun motoryat konusundaki birikimi ve bu çytalara sahip bir kysym 80 synyfy bota rastlamy? olmam inisiyatif kullanmaya te?vik etti beni. Erken dönem dökümany var olan botlarda (103, 109, 117 gibi) bu çytaya rastlanmamasyna kar?yn 174’ün çizimlerinde bu çytalar gözükmekte, ama maalesef bu çytalaryn varly?yna dair olumlu veya olumsuz tek bir foto bulunmamakta. Çizimin tersane men?eili olmasy ve 174'ü ilk haliyle modelleyecek olmam sonucu fazla kafa yormayyp çytalary dö?emeye ba?ladym.

Burnun yeterince kurudu?una kanaat getirip dikkatimi bu noktaya yönlendirdim. Yeni bir 11 numaraly (üçgen uç) byçakla gerekli açyklyklary dikkatlice kesip güverteden kaldyrdym. Kaldyrdy?ym parçalaryn altynda kalan styren artyklaryny da 400 numara zymparayla temizledim. Zympara sonrasy kalan çizikler için ise eski bir kyzylderili numarasyny kullandym. Tamiya yapy?tyrycyyla yüzeyi syvamak. Bu tip yumu?ak plastikli kitlerde bu tip yüzey çiziklerini eriterek düzeltmek için oldukça leziz bir yöntem.

Yki tarafta gerekli açyklyklary olu?turduktan sonra ikinci kat styreni ilk katyn üstüne döndüm.

Düzenleyen Ares - 17/01/2008 Saat 16:45
Ares
IP
Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04