Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: Y?te son çaly?mam... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
raptor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 43
Alıntı raptor Cevaplabullet Konu: Y?te son çaly?mam...
    Gönderim Zamanı: 16/01/2008 Saat 23:58
Herkese selam,

Uzun bir aradan sonra nihayet çaly?mamy bitirdim. ?imdilik detaya girmiyorum ancak yorumlarynyzy bekliyorum...

IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 11:14
Raptor Milli olarak güzel bir çaly?ma sunmu?sun ellerine sa?lyk.BTR'nin renkleri nelerdir yardymcy olurmusun.Ayryca aracyn namlu üzerinde y?yldak gibi bir?eyin olmasy lazym birde araç temiz biraz Buf'la güzelle?tirebilirdin.Benden bu kadar ba?ka yorumlary arkada?laryma byrakyyorum.
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
raptor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı raptor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2008 Saat 22:12
namlunun ucundaki y?yldak malesef kutudan çykmady bu nedenle montajy yapmadym. Buf konusunda katylyyorum. Hemen uygulamaya geçecem. Resimleri fazla özenmeden çekti?im için görüntüler net olmayabilir. Son rütu?lardan sonra resimleri tekrardan çekecem. Renklere gelirsek araç tamamen med. green boyadym daha sonra siyah ve son olarak belirli noktalara yüksek basynçta kahverengi attym...   
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2008 Saat 00:03
elinize sa?lyk, ho? bir fikir, güzel bir çaly?ma.müsadenizle ufak bir-iki ele?tiri yapayym..

1.kulenin dibindeki koruganda duran askerin kamuflajy di?erlerinden farkly my?

2.btr'nin ön camlarynda boyadan veya yapy?tyrycydan kaynakly bir sorun mu var? (bu arada btr'yi hiç bilmiyorum, araçta bir ön cam mevcut mudur?:)

3.ba?ly duran bidonlar 2nci dünya sava?y modeli sanyrym...

4. Türk bayra?yny de?i?tirmelisiniz, pek standart de?il. ayryca bayrak dire?i de biraz kalyn kaçmy?. bu arada dio'nun ölçe?i sanyrym 1/35 di mi?

5. araçta mutlaka kirletme ?art...

6. bir de askerlerin duru?lary bir miktar de?i?tirilebilir. biraz yapay kalmy?lar.mesela aracyn önünde elinde silah olmadan oturan ile arkada yine elinde silah olmadan oturanyn elleri kollary ayny pozisyonda...hepsi kendi kafasyna göre takylyyor gibi durmu?lar, aralarynda bir ileti?im varmy? gibi bir düzenleme yapabilirsiniz. bu arada askerler hangi figür setinden?...

7.askerlerin ellerindeki m-16 my yoksa g-3 mü? aracyn önünde ayakta duranda m-16 var ama di?erleri g-3 gibi geldi. (aracyn önündeki demi?ken onun mi?feri alman tipi mi?)

8. telörgü fazlaca kalyn ve önden bakynca arka fonu kapatyyor. bence ince bakyr telefon kablolary kullanarak yeni bir telörgü daha ?yk durur. biraz zahmetli bir uygulama olacak ama neticede görüntü ?ahane durur.(bir sitede görmü?tüm fi tarihinde :)

Düzenleyen balpete?i - 18/01/2008 Saat 00:06
161...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2008 Saat 02:39
"Yapacam" diyeni çok duydum ama bitmi?ine ilk kez rastlyyorum.
Uygun askerleri üretecek bir firmanyn çykmasy hayaliyle bekle?enler için bir nirengi noktasy olmu?.
Daha aydynlyk (fla?syz-gündüz vakti) resimlerini de görmek isterim.
IP
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 402
Alıntı cemdogut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2008 Saat 09:29
Merhaba,
Elinize sa?lyk.Bakynca gözüme takylan iki konu dy?ynda güzel bir çaly?ma olmu?.
Birinicisi ke?ke BTR-70 yerine BTR-80 kullansaydynyz. Bizde BTR-70 malasef yok.
Ykinciside telörgü daha ince bir malzemeden olsaydy tadyndan yenmezdi.
iyi günler...
do?ru yabancy model olaca?yna, yanly? Türk modeli olsun...
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2008 Saat 12:28
Sayyn Raptor, ellerinize sa?lyk... Vatani görevini yerine getiren modelciler varsa onlara moral olsun bu diorama.

Burada ö?rendi?imiz temel bir kural, diorama zemini ile diorama ana objelerinin paralel eksenlerde olmamasi gerektigi. Obje konumlandirmanizi, zemine 25-35 derece capraz gelecek sekilde yapabilseydiniz daha dogal gorunurdu sanirim. Bu durumda belki zemin daha da buyuk olacak (tel orguyu aynen duz cekebilmek icin) ama durus daha dogal olacakti kanimca.

Diger arkadaslarin fikirlerine de katiliyorum. Teker icleri epey temiz kalmis sanirim. Gerci "sen yeterince kirletiyor musun" diye sorsaniz, hayir kiyamiyorum derim ama sanirim burada gerekli biraz. :)
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
raptor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı raptor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2008 Saat 22:37
Arkada?lar ele?tireliriniz için te?ekkürler.. gerçekten güzel noktalara de?inmi?siniz. Öncelikle bazylaryna açyklyk getirmek istiyorum...

1) Çekim konusundaki ele?trilerinize katylyyorum. Diorama bitince ( bence ) o heyecanly gecenin 12sinde resimler çekildi?i için fazla özen gösteremedim. Diorama üzerinde gerekli düzenlemeler yaptyktan sonra tekrardan çekimleri yapyp siteye ekleyece?im..

2) Aracyn biraz daha kirletilmesi konusunda kesinlikle katylyyorum. btr ye iyice giri?ece?im...

3) Evet Ydris sana katylyyorum. Aklymda hep böyle bir diorama yapmak vardy. Ancak plan a?amasynda bizim askerlere uygun bir set bulamadym. Sonuçta amerikan askerlerinden bu kadar sonuç çykartabildim. Yn?allah birileri taleplerimizi duyarda!!!!!! türk askerlerinin oldu?u özel bir set çykartyr...

4) Askerlerin ellerindeki silahlar aracyn yanynda duran ile kuledeki asker dy?yndakiler m16 'dan çevirme g3. Malesef gerekli seti bulamad?ym yada elimdeki fazla m16lary nasyl de?erlendiririm diye dü?ündü?üm için bir iki zymparadan sonra g3'e benzer bir?eyler ortaya çykty. Ne kadar benzetebildim bilemiyorum. Elimden bu kadar geldi....

5) Askerlerin pozisyonlary hakkynda pek sykynty oldu?unu dü?ünmüyorum. Aracyn önünde duran askerimiz ayakta duran ile sohbet ediyor. Arkadaki askerimizde kendi kendine eli dizlerinde evini dü?ünüyor!!!! di?erleride malum elleri tetikte gözcülük yapyyor:))))

6) Balpete?i ele?trilerin için de bence en ilginç olany bidonlaryn 2. dünya sava?yndan kaldy?y konusunda yapty?yn yorum. Bence bu kadar detaya takylmamak lazym mesela kulenin üstündeki kamuflaj sargy bezi... yada tellerin direkleri civi ve tellerde sineklik yada bayrak dire?i fyrça ... bence yaratycylyk ve uygunluk önemli... ama yinede gerekli rutu?lar yapylabilir...

7) Tel örgü konusunda katylyyorum. Biraz denedim tel. telinden yapmayy ancak cyldyrma noktasyna geldim ve vasgeçtim. Ba?ka bir metod bulabilirz aslynda...

8) BTR 70 konusunda katylyyorum. Ancak modeli ilk aldy?ymda gerekli ara?tyrmayy yapmadym. Sonuçtada modeli almy? bulundum ve silahly kuvvetlerine btr 70 hediye etmeye karar verdim...

9) Bayra?yn ölcüsü konusunda kararsyz kaldym. Kuma?y boyadyktan sonra dekal ay yyldyzy yerle?tirdim... ?ahsen ?öyle bir ele?tiri gelir diye bekledim. Bu bayrak niye dik duruyor... daha do?al durmaly diye ancak buna da cevabym hazyr... arkadan rüzgar esiyor.....:))))))

Yo?un i? temposu nedeniyle son 8 ayda yapty?ym tek model bu. Özellikle son 4 ayda 25 il gezdim. Özellikle son 1 ayda do?uda bulundum. Günde 10-15 check pointten geçtim. Herseferinde oradaki askerlerle birkez daha gurur duydum. Bu modeli yapma kararymda onlara kendimce destek olmakty. Aslynda böyle bir konuyu geni? kapsamly olarak ele alyp bir yapym süreci ba?latabiliriz......

Tekrardan cevaplar için te?ekkürler... gerekli mesajlar alynda ve düzenlemeler yapylacak.

Herkese bol modelli günler....
IP
berkay bideci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı berkay bideci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2008 Saat 11:23
çim ve zemini tam olarak nasyl ve ne ile yaptynyz çok ho? olmu?
IP
raptor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı raptor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2008 Saat 22:47
çim hazyr mimarlyk malzemesinden yapyldy. Airbrush ile boyamak için saç spreyi syktym. Otlar ise di? fyrçasyndan yapyldy. Zemini tutkal ve kumu kary?tyrarak yaptym tam kurumadan kedi kumu serptim daha sonrada airbrush ile boyadym...
IP
ice77
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 155
Alıntı ice77 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2008 Saat 23:42
Çok güzel olmu? ellerinize eme?inize sa?lyk (perfect to you) herkese bol modelli günler..

Düzenleyen Ares - 02/02/2008 Saat 01:56
Acemi Modelci
1977-Manisa
IP
purdey
Üye
Üye

Gönderilenler: 196
Alıntı purdey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/02/2008 Saat 00:07
Sizinde belirtti?iniz gibi bayrak do?al durmuyor.Rüzgar nereden eserse essin ay yüzeyindekiler hariç hiç bir bayrak böyle kalyp gibi duramaz ve bu görünüm maalesef bütün atmosferi öldürüyor.Naçizane bir öneri olarak bayra?y alüminyum folyodan yapyp,boyadyktan veya her iki yönüne dekal uyguladyktan sonra kyvyrarak do?al bir hareket verebilirsiniz.
Ba?arylarynyzyn devamyny diliyorum. saygylarymla.
IP
raptor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı raptor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2008 Saat 11:11
purdey bayrak için tavsiyene te?ekkürler.. onuda uyguladyktan sonra dioramanyn son halini siteye gönderecem....
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide