Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: Strafordan diorama zemini yapymy Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 67
Alıntı modelchi Cevaplabullet Konu: Strafordan diorama zemini yapymy
    Gönderim Zamanı: 22/12/2007 Saat 01:32
hazyrlyk a?amasynda olan dioramanyn zemini için strafor kullanmak istiyorum (yalytym için mavi olandan).
Elimde Tamiyanyn beyaz sprey boyasy var. zemini bu malzeme ile boyayyp ya?ly boya ile detaylandyrmayy dü?ünüyordum ancak ufak bir parça üzerinde yapty?ym denemede sprey boyanyn ve ya?ly boyanyn malzemeyi eritti?ini gördüm. Bu sorunu a?mak için ne yapmalyyym?
Tamiyanyn su bazly boyalaryny kullanmak sorunumu çözermi (?u anda elimde sadece enamel boya oldu?u için deneyemiyorum) yoksa boya vurmadan önce astarlama yapabilece?im bir malzeme varmy?
Bu konuda yardymcy olabilirseniz çok sevinirim.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/12/2007 Saat 02:58
Su bazly boyalar stroforu eritmez.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/12/2007 Saat 09:29
Straforun üstünü inceltilmi? beyaz tutkalla komple kaplayyn sonra boyayyn.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/12/2007 Saat 10:24
Zemine ne efekti yapacaksynyz? Yapylacak i?e göre yöntemler farkly olabilyor.
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/12/2007 Saat 19:59
Öncelikle ilginize te?ekkürler.
Zemini ta?ly yol yapycam ayny malzemeden kullanarak duvar da yapmayy planlyyorum.
Yki katly bir box diorama olacak.
üst katynda amerikan tank, figürleri ve yykyk görünümlü bir bina, alt katta da kanalizasyondan amerikaly askerlere saldyrmayy planlayan küçük bir alman timi olacak. Box diorama olaca?y için y?yklandyrma da koymam gerekiyor.
Tankyn bulundu?u yüzey kare ta?larla dö?enmi? yol olacak, alt bölümde de alman askerlerin bulundu?u kanalizasyon duvarlary tu?la görünümlü olacak.
Tabii strofor düz bir yüzey olarak kalmyyaca?y için beyaz tutkal sorunumu çözmeyecektir diye dü?ünüyorum.

IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/12/2007 Saat 20:30
Strafora istedi?iniz ?ekli verdikten sonra beyaz tutkaly ince ince yedirerek sürerseniz hem ?ekliniz bozulmaz hemde üste ataca?ynyz boyayy strafordan yalytmy? olursunuz. Strafor üstü boya için kullanylan en sa?lam yöntemdir, keza üniversitelerin endüstri ürünleri tasarymy bölümünde özellikle ö?retilmektedir. Senelerdir yüz küsür benzer yöntemle yapylmy? modele mü?ahade ettim müsterih olunuz. Hatta strafor üstü beyaz tutkal çelik macunu için bile zemini eritmeyecek bir yapy olu?turmaktadyr.

Bahsetti?iniz diorama oldukça popülerdir, her ipms yary?masynda en az dört be? örne?i vardyr, bu nedenle nette kysa bir gezintiyle ayny konunun de?i?ik modelciler tarafyndan nasyl hayata geçirildi?ine dair yapym a?amaly örnekler bulmanyz olasy, kolay gelsin.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/12/2007 Saat 20:41
te?ekkürler.
Bu yöntemi deneyece?im.
Zaten özgün bir fikir olmady?yny söylemeliyim. Bir kitapta benzer bir diorama görmü?tüm. Ayny tady vermeyece?ine emin olmakla birlikte box diorama olarak biraz daha farkly durabilece?ini dü?ündüm.
ama yine de önerece?iniz linkler varsa çok memnun olurum.
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2007 Saat 03:11
Bu linkte de hem zemin hem su efekti ile ilgili bilgi bulabilirsin.
http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=3178

Düzenleyen Artt - 24/12/2007 Saat 03:13
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2007 Saat 03:20
Duvarlar ve zemini mavi strafordan yaptym. Enamelle boyadym.Sentetik tiner malzemeye zarar vermiyor.
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2007 Saat 12:20
Foto?raflara bakty?ymda su efekti güzel duruyor ama kitaplarda ve internet sitelerinde gördüklerimden oldukça farkly. ?effaf silikon kullanyldy?yndan olsa gerek.
aslynda aklyma gelmi?ti ama hiç tatbik edilmi? halini görmedi?imden cesaret edemiyordum. Denemekte yarar var. Strafor olarak ben de mavi olany kullanyyorum ama açykçasy sizin vermi? oldu?unuz kemer kavisini ?u ana kadar becerebilmi? de?ilim. Yuvarlaklyk sözkonusu oldu?unda pürüzsüz bir kesim yapamyyorum. Müsait oldu?unuzda açyklayycy bilgi verirseniz sevinirim.
ayryca inceltilmi? tutkal kullanarak strafora akrilik boya tatbik ettim ve istedi?im neticeyi aldym. Dedi?iniz gibi enamel de kullanylabilirdi (tutkal kullanyldy?y sürece)
Bu arada koymu? oldu?unuz linkteki resimleri be?enmekle birlikte daha küçük base üzerine yapylmy? daha büyük ölçekli diorama denemenizi de tavsiye ederim. Mümkün olan en küçük tabana sy?dyrylan dioramalar kendi görü?ümce daha ho? duruyorlar. Tabiki bu benim tercihim.
Ama böyle bir çaly?ma yaparsanyz onlary da görmekten zevk duyaryz...
Aydynlatycy bilgi için çok te?ekkür ederim.
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2007 Saat 12:27
Hakan Okay'yn mesajynda verdi?i linki sizin yazynyzdan sonra gördüm. Bahsetti?iniz ve kullandy?ynyz teknik çok güzel bi?ekilde anlatylmy?.
Tekrar te?ekkürler.
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2007 Saat 14:17
Merhaba,
Yuvarlak kesim için kyl testere kullandym. Kabaca ?ekil verdikten sonra zympara ve eye kullanarak elle düzelttim. Zor de?il, kolayca yapabilirsiniz.
Ben ise aksine büyük çaply dio taraftaryyym. Bu yüzden 72 ölçek çaly?yyorum.
mesela :
http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=3185

Bu benim acemilik çaly?malarymdan biri. El aly?tyrmasy olarak bile büyük çaply bir?ey yaptym.
Hatta ?u an ön çaly?masyny yapty?ym dionun ölçüleri 150x79 olacak. Figür sayysyny siz dü?ünün.
(ben dü?ününce fenalyk geliyor :) )
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2007 Saat 17:04
Tabii siz komple bir kale yapty?ynyz için yerinizin de büyük olmasy gerekiyor kullandy?ynyz figür sayysy da buna ba?ly olarak artyyor.
Büyük dioramalary muhafaza etmek açysyndan da zorluk oldu?unu dü?ündü?ümden ben dioramalary mümkün oldu?unca küçük yapmaya gayret ediyorum. YKEA dan aldy?ym camekan bir vitrinim var maketleri ve dioramalary onlaryn içine sy?dyrmaya çaly?yyorum Box dioramalar mecburen dy?aryda duruyor. Açykçasy çok fazla sayyda maket üretemiyorum. Çocuk falan da var malum.
Ama sizin yer konusunda sykyntynyz yoksa ve zevk de alyyorsanyz neden olmasyn. Bir de büyük ölçekte ortaça? figürü bulmakta da zorlanyyor olabilirsiniz o da ayry. Benim de Ortaça? ve Haçlylara kar?y bir tarih ilgim olmakla birlikte 1/35 figür bulmanyn nispeten daha zor olmasy sebebiyle hiç ortaça? maketi yapamadym.
Di?er taraftan verdi?iniz bilgi için de te?ekkürler.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide