Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: çölde çay Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Artt
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Konu: çölde çay
    Gönderim Zamanı: 12/10/2006 Saat 23:08
Resimler için:
Çölde çay

http://i90.photobucket.com/albums/k252/uboat1076/kt/PICT1400 .jpg">

Düzenleyen Artt - 07/05/2018 Saat 18:38
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2006 Saat 23:12

IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2006 Saat 23:15
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 01:26
gölgelendirme yapsanız çok iyi olacak.Elinize sağlık çok güzel olmuş.Bir de soru bu kaleyi sizmi yaptınız?
I feel the need The Need for Speed...
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 02:59
evet, kale ve ağaçları ben yaptım
IP
desert-rat
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 297
Alıntı desert-rat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 04:01
Ellerinize sağlık gerçekten çok hoş olmuş, ancak Melihinde dediği gibi figürler üzerinde biraz gölgelendirme olsa dahada harika olacak ayrıca sakın yanlış anlayamayın ağaçlar biraz yapay görünüyor, bu işler için üreletilen ve mimari malzemeler satılan yerlerden rahatça bulabileceğiniz çok güzel bitkiler ve ağaçlar var bakmanızı tavsiyeederim.Bu arada kale çok iyi olmuş. Saygılar....
4 EVR COOL
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 04:15
Merhaba Art kardeş... Moralini bozmak amacında değilim ama dost acı söyler misali; figürleri trimlemeden boyadığın görülüyor. çok fazla kalıp çapağı ve artığı göze batıyor.

Bir de o çağlarda krom henüz kullanılmıyordu; ilkel ve düşük karbonlu çelik parlatılıyordu zırh olarak ki ona en uygun düşecek renk buffing metalliser olur. Hele zincir zırh passız olamaz. Kızıl kahve washsız kabul edilecek gibi değil...

Lütfen kusuruma bakma emeğinin karşısında şapka çıkartıyorum. Ama kutlama mesajlarına katılamıyorum... Diğer türlü mizansen gayet güzel... İyi düşünülsüş ve planlanmış...

Saygı ve selamlar
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 08:40
72 ölçek vinil figürlerle bu çalışmayı gerçekleştirdiğinizi sanıyorum.
İlla kusur aranacaksa eğer yaklaşık 50 kadar figürü kullandığınız bu çalışma,seçilen "ekşın" senaryosundan dolayı,çok hareketsiz kalmış denebilir.Ama bunu diyen hiçkimsede o "ekşın" ı nasıl yapacağını izah edemez sanırım.
Onun dışında göz tırmalayan "trimlenmemiş kalıp çapağı" çok yok (dikkatlice ararsanız çıkar elbet 1-2 tane).
Çölde zincir zırh hangi nemi bulup paslanır o da ayrı bi soru.
Belki zincir zırha derinlik vermesi için siyah yağlı boya kullanılabilirdi o kadar.
Müslümanların giyisilerini çok frapan bulanlar olabilir ama o tarihlerde hangi renkler moda imiş kim bilecek merak ederim.Yinede her figürde aynı rengin değişik tonlarını kullanmak tekdüzeliği bir nebze kırar sanırım.

Bence bu çalışma ölçeğinden ve hareketli konusundan dolayı birtakım eksilerle yapıldığı için değerlendirmelerimizi daha ölçülü yapmalıyız.
Çok parlak olan atlar ve oyuncak gibi duran ağaçlar dışında (atlara saten vernik atılıp ağaçları sökebilirsiniz) birkaç yere (mesela merdivenlere) az gölgeleme yapmanız yeter kanaatindeyim.

Bu arada bu kaçıncı çalışmanızdır?
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 09:50
İdris Abiciğim; çoğu figürün koltuk altları kıllı misali kalıp artığı dolu.

Sonra :
4. karedeki Töton şövalyesinin miğfer boynuzlarına dikkat
5. karedeki Müslümanların kalkanlarına dikkat (her ikisinin de)
6. karedeki kılıçlı Müslümana topuz kaldıran haçlı askerine dikkat
Aynı karedeki o Moğol ya da Tatar askeri nerden gelmiş ? (Kafa traşlı ve sadece kuyruğu var) Müslüman askerilerine uymuyor ???
8.karenin sol kenarından gözüken topuzun metal ucuna dikkat...
9.karedeki askerlere zımpara hiç değmemiş...

Daha sayayım mı ?

Su buharı temel olarak havada yani atmosferde var olduğu için çölde de bulunur. Bunu meteoroloji asıl mesleğimin temelini oluşturduğu için (flight dispatcher) ve de askerlikte hayatı idame gördüğüm için acizane biliyorum. (Hatırlarsan kumu azıcık eşeleyip miğferini ağzı yukarı doğru koyar bir de bez parçası gerersin üzerine. Orada bırakınca sabaha bir bardaktan biraz fazla su bulursun içinde miğferin. Pilot arkadaşlar bu yöntemin belki 40 çeşidini bilirler.)

Diğer yandan bu savaşlar çölde değil denizden çok da fazla uzak olmayan Kudüs' te ve de hemen Akdeniz' in kıyısındaki Yafa ve civarında, Taberiye Gölünün ve ölü denizin yanıbaşında oldu.

Daha da hata ararsak kalenin mimarisi de haçlı seferleri dönemindeki ortadoğu kale mimarisine uymuyor.

Arkadaşımızı demotive etmek değil amacım ama maketçilik eline geçen plastiği tahtayı toplamak ve boyamak değil o tarihi gözünde ve sonunda elinde canlandırmak değil midir ?

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 10:52
1)O kadar detaya girsem bu forumda sağlam maket kalmaz.
2)Vinil zımparalanmaz.
3)Su buharı çölde de bulunur ama sizin teoriye göre onca asker o devirde yıllar boyu süren uzun yürüyüşlerle değilde jumbo jetle arabistana gitseydi ancak bu kadar parlak kalabilirdi.
Bence o kadar yol boyunca sağlam kalan zırh burada da sağlam kalır.
Alelade asker değil seçkinler zırh kuşandığına göre zırhı parlatacak,bakım yapacak adamları da vardır elbet.

Kale mimarisi konusu ise karışıktır.O bölgede haçlı seferleri sırasında inşa edilen çok sayıda hıristiyan kalesi olduğunu söylemek yanlış olmaz.Kalenin illa Romalılar veya araplar tarafından yapılmış olması gerekmez.
Ayrıca "koltuk altı kılı" olarak nitelendirilebilecek kadar kalıp artığı göremedim.
Artt arkadaşımıza vinil figürlerde rastlanan çapakları çok keskin bir bıçakla dikkatlice kesmek dışında bir yol gösterenede rastlamadım(5. karedeki kalkanlarda bıçak biraz fazla kesmiş mesela).Belki sigara ateşi ile bu tip çapaklar yok edilebilir.
Başka bir yol bilen var mıdır?
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 15:11
Sevgili İdris Ağabeyciğim; aynı sırayla gideyim :

1- Benim facialarla başlayabilirsin.    :D

2- Bu amcaların vinil olduğuna dair tek ibare senin yorumundaki bir tahmin. Artt öyle bir ifadede bulunmamış ki. Kaldı ki vinil ise de iyi bir maket bıçağı varsa bence zımparaya gerek kalmaz. Onun için de bir yöntem olmak zorunda...

3- Ehemm... Bu iş benim Panther konusundaki gibi pasa püsüre dönecek yine... :D

1940' ların hem de Krupp gibi metal işleme devlerinin elinde işlenmiş o çağın metalürji teknolojisine göre geliştirilmiş metallerden yapılan zırhın paletin acilen paslanması gerekirken 1100 yılının zırhı yıılar süren yürüyüş ve gemiyle yapılan filance haftalık / aylık seyahatten sonra parlak kalması normal ise demek ki bu kardeşin bundan sonraki ilk AFV' sini oto kuaförden yeni çıkmış gibi pırıl pırıl gezdircek ve sen de "orası eskimemiş burası temiz kalmış" diye bana fırça atmayacaksın...   :D

Bahsettiğin statü farkına bakarsak o zaman bu kale asilzadelerin klübü filan vaziyetindeydi sanırım zira zırhsız tek hristiyan kul yok... Abi o statü farkı avrupadaki iç çatışmalarda vardı o devirde ki zaten kılıç vs edinmesi yasaktı alt düzeylerin...

4- Kale mimarisi konusuna fazla girmeyeceğim dediğin gibi. Ama tabya stiline dikkatle bakarsan 14. yy.' da başlayan katlı sistem akımına mensup olduğunu göreceksin. O zamanlar katlı tabyalar hele hele taş döşeli ikinci kat...

Son olarak da "koltuk altı kılı" tabirini genelde kaldırılmış kolların altları atlandığı için kullandım.
Vinil, plastik, resin, tahta taş, alçı... Tesviyenin MUTLAKA bir yöntemi olmalı ve bu da kullanılmalı. Sigaraysa sigara, çekiçse çekiç... Niye o zaman puttylerle 12000 grit zımparalarla uğraşıyoruz ?? Maketi yapıştırıp bas boyayı olsun bitsin... Bu mudur ?

Bu faydalı münazara umuyorum ki Artt kardeşimize faydalı olacaktır. Neleri dikkate almak gerektiğine dair bir işarettir. Ben kötü sen iyi polis rolüyle faydalı olmuşuzdur diliyorum ki...

Saygılar
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 16:01
Cöl zemini sanki cöl gibi degilde asfalt gibi olmus :) Cok düz.. Bunun disinda askerlerin parlamasinin halledilmesi ve bir kac yerde yapilacak , kirletme- eskitme sonrasinda gayet doyurucu olacaktir.. Bu ölcek icin (kacinci calismaniz bilemiyorum ama) yinede basarili sayilir..

Dipnot olarak, 72 ölcekteki bütün Revell figürleri Vinyl´den üretiliyor..

Orjinalini yazan: Muratti

1940' ların hem de Krupp gibi metal işleme devlerinin elinde işlenmiş o çağın metalürji teknolojisine göre geliştirilmiş metallerden yapılan zırhın paletin acilen paslanması gerekirken

Murat bey, bu yukarda yazdiginizi bu forumda hic kimse iddia etmedi.. Ben metalin paslanabileceginden yanayim, ama bu kesinlikle acilen degil! Hele ki zirh yada tankin ana gövdeleri parcalari icin bu kesinlikle söz konusu degil.. Ancak uzun zaman araliginda yada ekstrem sartlar altinda mümkün olabilecegini yazdim hep.. (Yani hic paslanmaz degil, paslanir ama ... diye..) Sanirim bir yanlas anlama söz konusu?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 16:01

Bu amcaların vinil olduğuna dair tek ibare senin yorumundaki bir tahmin. Artt öyle bir ifadede bulunmamış ki. Kaldı ki vinil ise de iyi bir maket bıçağı varsa bence zımparaya gerek kalmaz. Onun için de bir yöntem olmak zorunda...

Ancak 72 ölçek asker yapmamış birisi bunu yazabilirdi zaten :)).
Evet benimki bir tahmin ama oldukça isabetli bir tahmin.
Vinil zım-pa-ra-la-na-maz,maket bıçağı ile yapılan düzeltmeler risk-li-dir.
"Başka yöntem olmak zorunda" demek soruna bi çare getirmiyor.

1940' ların hem de Krupp gibi metal işleme devlerinin elinde işlenmiş o çağın metalürji teknolojisine göre geliştirilmiş metallerden yapılan zırhın paletin acilen paslanması gerekirken 1100 yılının zırhı yıılar süren yürüyüş ve gemiyle yapılan filance haftalık / aylık seyahatten sonra parlak kalması normal ise demek ki bu kardeşin bundan sonraki ilk AFV' sini oto kuaförden yeni çıkmış gibi pırıl pırıl gezdircek ve sen de "orası eskimemiş burası temiz kalmış" diye bana fırça atmayacaksın...   :D

Paslanır diyen ben değilim ki.İdda edenler düşünsün biraz işe yeni başlayan acemiler konuyu neresinden alıyorlar diye.

Bahsettiğin statü farkına bakarsak o zaman bu kale asilzadelerin klübü filan vaziyetindeydi sanırım zira zırhsız tek hristiyan kul yok... Abi o statü farkı avrupadaki iç çatışmalarda vardı o devirde ki zaten kılıç vs edinmesi yasaktı alt düzeylerin...

Statü farkı her yerde vardır.Yerini yurdunu bırakıp tek başına arabistan çöllerine gidenlerde bunların fukara olanlarıdır.
Bence böyle bir sahnenin olması hiçde imkan dışı değil.
Zırh dediğin bakım ister.Bu amcalarda gereken bakımı yapmışlar.

Kale mimarisi konusuna fazla girmeyeceğim dediğin gibi. Ama tabya stiline dikkatle bakarsan 14. yy.' da başlayan katlı sistem akımına mensup olduğunu göreceksin. O zamanlar katlı tabyalar hele hele taş döşeli ikinci kat...

Hala havada bir idda.Eleştirilecek en son şey belkide.

Son olarak da "koltuk altı kılı" tabirini genelde kaldırılmış kolların altları atlandığı için kullandım.
Vinil, plastik, resin, tahta taş, alçı... Tesviyenin MUTLAKA bir yöntemi olmalı ve bu da kullanılmalı. Sigaraysa sigara, çekiçse çekiç... Niye o zaman puttylerle 12000 grit zımparalarla uğraşıyoruz ?? Maketi yapıştırıp bas boyayı olsun bitsin... Bu mudur ?

Ben hala o derece çapak olmadığını söylüyorum.Alınacağı kadar alınmış zaten.
Yeni bir tesviye metodu bulan beri gelsin.Bütün 72 çalışanlar minnettar kalır.
Bu arada 12000 zımpara ile ne yaptığınızı merak ettim.

Ben kötü sen iyi polis rolüyle faydalı olmuşuzdur diliyorum ki...

Ben çok iyi kötü polis olurum.

Benim facialarla başlayabilirsin.    :D

Müsait bi zamanımda bi demo yapayım bari.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 16:12
Özgür bey
Mesaj kutunuz doluymuş.O yüzden buraya yazıyorum.Pas ile ilgili bölümde size bir atıfta bulunmadım.
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 16:18
Orjinalini yazan: freeman

Sanirim bir yanlas anlama söz konusu?

Ne yanlış ne de doğru; bu alıntı sadece ortaçağ çeliğinin gayet de parlak kalabileceğine dair itirazıma bir "abartı sanatı" kullanılarak katkıda bulunulmasıdır.

IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 16:27
İdris Ağabey şimdi o çocukluğumuzda asıl mahiyetini bilmeden boyasız moyasız savaşçılık oynadığımız o 1:72 Airfix filan askerlerin vinil olduğunu mu söylüyorsun ?

Ben bayılırdım ve rahmetli babam da bana Regent Street' deki (adını unuttum) mağazadan alırdı. Napoleonic savaşların askerlerinden tut aya inen Apollo Eagle ve astronotlarına kadar kutularca figürüm vardı. Hoş yaşım 7-8-9 idi ve bunların boyanması gerektiğini kendisi karton ve balsadan akla zarar maketler yapan dayımdan öğrendiğimde sulu boyayı basmış olmayınca da içimden "hade lenn bu dayım da hiç bi şey bilmiyomuş" demiştim...

Yani şimdi o kutudaki amcalar vinildi öyle mi ?? Doğrudur abi ne demeli ? Şu anda geçenlerde aldığım 1:72 Airfix VE-Day setinin içindeki Brittish Commando askerleri de vinil mi ?

Abi genelleme yapıyor olmayasın ??

Kafaya takıp vinil figür alıp her türlü tesviyeyi deneyeceğim şimdi. Yani onca yapan kişi "buna dokAnılmaz" deyip olduğu gibi fırçaya davranıyor değil ya...

Hehehe benim facialara dair de bekliyorum. Belki göremediklerimi düzeltmeme yardımcı olur da adam gibi iş yapmayı öğrenip kit katletmeye bir son veririm...   :D

Düzenleyen Muratti
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 16:30

bu alıntı sadece ortaçağ çeliğinin gayet de parlak kalabileceğine dair itirazıma bir "abartı sanatı" kullanılarak katkıda bulunulmasıdır.

Olay zaten ortaçağda geçiyor.
Gerçi bende o barbarların yarı yolda tetanosdan ölmelerini tercih ederdim ama mukadderat işte...
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 16:31
Orjinalini yazan: İdris

bu alıntı sadece ortaçağ çeliğinin gayet de parlak kalabileceğine dair itirazıma bir "abartı sanatı" kullanılarak katkıda bulunulmasıdır.

Olay zaten ortaçağda geçiyor.
Gerçi bende o barbarların yarı yolda tetanosdan ölmelerini tercih ederdim ama mukadderat işte...

Helall   :)))
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma