Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: pervaneliler üzerine bir kaç soru Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Solo
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
Alıntı Solo Cevaplabullet Konu: pervaneliler üzerine bir kaç soru
    Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 23:42
Merhabalar,

Küçükken yaptığım maketleri saymazsam modelcilikte yeniyim ve şu an ilk model uçağımı boyuyorum. Modelsitesi.com, makaleler bölümündeki Ufuk Bey’in “Uçak toplama teknikleri” isimli makalesini okudum ve bayağı bir yararlandım; lakin bazı konularla ilgili sorularım olacak. Yanıtlayabilirseniz çok sevinirim…

1) Yaptığım model 1/48 ölçekli F4U-1D Corsair. “Canopy”’nin açık olmasını istiyorum bu nedenle arka kısmı yapıştırmıyorum. Açıkcası vernik atma işleminin nasıl yaılacağını bilemedim.

2) Elimde parlak diye aldığım “Dupli-Color” marka “Crystal Satin Mat” vernik var. Terminolojiye yabancı olduğum için şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum “Mat kelimesi verniğin parlaklığı ile ilgili bir anlam ifade ediyor mu?” Elimdeki Gundam modeline uygulamıştım; lakin model bana pek parlak gelmediği için bu soru bayağı bir pekişti.

3) Son olarak “Canopy”’nin arka ve ön tarafında bulunan direklerin (aslında bu yapının ismini ve ne işe yaradığını bir cümle ile not düşebilirseniz konu ile ilgili kelime daarcığım gelişecektir) uçlarına tutturacağım ip benzeri maddenin ne olduğunu ve nasıl uygulayacağımı anlatabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkür ederim

IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 23:56
Merhabalar, aramiza hosgeldiniz..

1) Vernik atma airbrushla ya da spreyle yapilabilir. Modele son kat grunumunu verme, alttaki boyayi dis etkilerden koruma ya da eskitme gibi islemlerden once yine alttaki boyayi koruma amacli kullanilirlar.

2) Mat tam olarak parlagin zit anlamlisidir. Isigi daha az yansitan yuzey ve boyalara mat denir. Boyalar ve vernikler mat, saten/yarimat ve parlak seklinde adlandirilirlar.

3) O direk ve uzerlerinde gerili iplere anten deniyor. Misina, celik tel kullanilabilir, en cok tercih edilen yontemse kullanmadiginiz bir maket cercevesini isitip cekerek anten elde etmektir.

IP
Ediz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 173
Alıntı Ediz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 00:17
Merhaba
Uçak maketi yapmaya ben de yeni başladım.Geçenlerde yapmaya çalıştığım bir uçakta kanatlar arasındaki gergi telleri için el radyoları vs 'de kullanılan bir kulaklığı feda ettim.Esas kablonun içinde ince teller var.Benim de ismini bilmediğim direkler arasındaki teli yapmak için bu malzemeyi kullanabilirsiniz.Yapıştırmak için de az miktarda japon yapıştırıcısını direğin ucuna sürmeniz yeterli olur.Kolay gelsin
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 01:00
Her türlü tel imali için yolluk (doğru terminoloji bu aslında ) çakmakla ısıtılıp iki ucundan çekilip uzatılır, normal stiren yapıştırıcısı ile (Tamiya yeşil kapak) yapıştırılır, bundan daha ince bir tel bulamazsınız. Anten dikmelerine veya oraya buraya gergin değil gevşek olarak yapıştırın. Daha sonra sönmüş bir kibritin dumanını altından geçirin, hemen geriliverir.

Düzenleyen Erinç Özgür
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 10:51
"crystal satin mat" nasıl birşeydir?
"Crystal" diye iyi parlayana,"satin" diye yarı parlağa,"mat" diye parlak olmayana denir.Üçü bir arada olmaz.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide