Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: kanopi-gövde uyumu (?effaf parça vs plastik) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
gertunc
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 73
Alıntı gertunc Cevaplabullet Konu: kanopi-gövde uyumu (?effaf parça vs plastik)
    Gönderim Zamanı: 06/11/2007 Saat 14:34
Herkese merhaba,

Nette ara?tyrdym... çok ara?tyrdym ancak bulamadym, evde deneyerek yapmayy da göze alamayacak kadar kritik oldu?unu da dü?ünerek en iyisi bilenlere dany?ayym.

Örne?in italerinin blackhawk (emin de?ilim?)ve MH-53 kitlerinin kanopileri, kutu içi incelemelerinde gördü?üm kadaryyla gövdeye sonradan yapy?an türden.. Yani helikopterin burnu da ?effaf verilmi?.

Olasy uyu?mama durumlarynda ayny plastik birle?im yerlerine uygulanan macunlama i?lemi ?effaf parçayy bozmaz my? yani zympara sonunda ?effaf parça matla?acak? ve/veya çiziklerle dolu olacak.

Kafamdakiler ?unlar;

1- Matla?sa da boya atynca hiç önemi kalmaz.
2- Boya atylmadan önce, birle?im çizgisi kayboldu?una kanaat getirildikten sonra ba?ka bir i?lem daha yapmak gerekir?
3- ?effaf parça-plastik parça birle?imine macun yapylmaz. Ba?ka bir yolu vardyr belki.

Te?ekkür ederim.
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2007 Saat 15:49
italerinin bir kaç helikopter ini yapmy?tym.genelde burun ve kanopi tek parça.(cam ve etrafyndaki metal pencere yani)belki test a?amasynda sorunsuz yerle?eck gibi gözüküyolar ama kazyn aya?y aya?y genelde farkly oluyor.
   ben o yüzden;kanopiyi de gövdeye yapy?tyryyor,mümkün mertebe maskeleyip macunu çekiyorum.zympara yaparl
ken dikkat ?art.yinede camda çizikler oluyor.duruma göre;compound,di? macunu ile ovalama safhasy gerekli.
en sonrada camyn boyanmayacak yerlerini maskeleyip maketin tamamyny boyuyorum.
(elbetteki bunlar de?i?mez durum diye bir ?ey yok.maketine,modelcisine,malzemesine göre farkly durumlar gerekebilir)
(haa macun yerine,?effaf parçayy '?effaf parça yapy?tyrycysy 'ile yapy?tyryp,bo?luklary yine bu yapy?tyrycy ile yapy?tyranlar var.modeline,yerine,zamanyna göre farklylyk olabilir ama bu olay benim ba?yma hep dert açty.son derece elastiki,sünen,uzayan bir madde.parçayy tam yapy?tyrmayyp tutturuyor sanki.en ufak bir zorlama yada tesviyede parça yerinden çykyp dert açabilir)
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2007 Saat 16:17
Merhaba,

Italeri'nin Black Hawk modelinden emin de?ilim (sadece 48 ölçekli çaly?yyorum onda burun kysmy ?effaf de?il) ancak MH-53 kitinde burun kysmy ?effaf.

Bahsetti?iniz sorunun iki çözümü var:
1) modelin birle?me noktasynda muhtemelen bitti?inde boyanacak olan çerçeve kysmy vardyr, maskele bandy ile çerçevenin etrafyny sararsyn böylece ta?ma olsa bile bula?maz ve zympara da çizmez.
2) ?ayet yapy?acak yerde çerçeve yoksa ve bo?luk kalyyorsa (bkz. Italeri 1/48 Hawk serisi) Testors'un ?effaf cam yapy?tyrycysy ile arayy doldurabilirsiniz. Donunca cam görüntüsü oluyor.

Kolay gelsin
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04