Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Kurumayan vernik?? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
z edition
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 223
Alıntı z edition Cevaplabullet Konu: Kurumayan vernik??
    Gönderim Zamanı: 21/10/2005 Saat 03:15
Trans-am'ın boyası bitti verniği atıldı fakat vernik 5gündür kurumamakta inat ediyor. Her yeri kurudu sadece ön cam üst çerçevesi, arka cam üst çerçevesi ve yan çıtalar, motor kaputu kenarları gibi acaip yerler. Diğer yerler zaten 24satte kurudu ama o kısımlar sanki daha 1-2saat önce vernik atılmış gibiler. Boya revell clear üzeri marshall sprey vernik neden böyle oldu anlam veremedim hiç böyle olmamıştı daha önce. 5gün geçmesine rağmen hala verniğin çok taze olması sanki sonsuza kadarda dursa kurumayacakmış gibi görünüyor. Acaba aldırış etmeden ikinci kat verniği atsammı??
IP
borakaraca
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 43
Alıntı borakaraca Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/10/2005 Saat 06:50
kurudumu?
Vernik nedir acaba?
IP
z edition
Üye
Üye

Gönderilenler: 223
Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/10/2005 Saat 12:02
ilkinin tam kurumamasına aldırmadan ikinciyi attım en fazla sonu hidrolik olur diye düşünmüştüm ama ilginçtir ikinci kat 24saatte daha kısa sürede kemikleşti nerdeyse. Sanırım kurumayan yerler özellikle üzerinde çalışılmamış yerlerdi ondan öyle oldu. yani genelde motor kaputunu ve tavanı boyarken bir şekilde orayada az miktarda olsa vernik geliyor yani özellikle orayada vernik gelsin diye odaklanmıyorum zaten genelde oralar vernik sonrası genelde cam çerçevesi için siyah yada krom olacağı için çokta önemsemiyorum buda kurumamaya yol açıyor
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/10/2005 Saat 19:37
Enamel parlak verniklerin bazen 10 gün kurumadıkları vakidir.
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
Tamer Özkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Sivil Araç / Gemi Grup Sorumlusu

Gönderilenler: 432
Alıntı Tamer Özkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/10/2005 Saat 20:07
Orjinalini yazan: z edition

ilkinin tam kurumamasına aldırmadan ikinciyi attım en fazla sonu hidrolik olur diye düşünmüştüm ama ilginçtir ikinci kat 24saatte daha kısa sürede kemikleşti nerdeyse. Sanırım kurumayan yerler özellikle üzerinde çalışılmamış yerlerdi ondan öyle oldu. yani genelde motor kaputunu ve tavanı boyarken bir şekilde orayada az miktarda olsa vernik geliyor yani özellikle orayada vernik gelsin diye odaklanmıyorum zaten genelde oralar vernik sonrası genelde cam çerçevesi için siyah yada krom olacağı için çokta önemsemiyorum buda kurumamaya yol açıyor

Köşe,çukur vs gibi Birikinti-yığılma olan yerler geç kurumaktadır.sebebi bu yerlerde 2-3 kat atılmış gibi daha fazla vernik olmasıdır.
Enamel vernikler atılan yüzeyden yukarıya doğru gerilerek donar bu da bize süreyi uzun gösterir .

vernik kutusunu sıcak suda bekletip,çıkınca iyice çalkalayıp biraz ısısı düşünce tekrar çalkalayıp modelin uzun eni yönünde uygulamak iyi sonuç verir.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide