Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Zimmerit yardym???? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Clio172
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Konu: Zimmerit yardym????
    Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 09:09
Günaydyn,

Dün gece King Tiger üzerine Jovi model hamuru ve zimmerit aplikator cihazy ile Emro?lan'yn anlatty?y ?ekilde yapmaya çaly?ty?ym uygulamayy ele?tirilerinize sunuyorum.

Öncelikle ?u hususlary belirteyim;
- Ylk zimmerit denemem ancak bu bahane de?il sonuç önemli,
- Elimdeki referans sadece kutu kapa?y resimleri,
- Böyle devam my edeyim yoksa söküp tekrar my yapayym?
- Eduard fotoeç zimmerit seti var, onu kullansam daha my iyi olur?

E?er eksik veya yanly? oldu?unu gördü?ünüz bir ?ey var ise en sert dille ele?tirmekten çekinmeyin.

Y?te 1/35 por?e taryt tamiya king taygyr...

Not: Paletlere sonra gelece?im ;)

Saygylar.

Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 09:25
Hakan abi, syralaryn bazylary tam düzgünken di?erleri kaymy? veya birbirinin üstüne binmi?. Kayan syralar genelde zimmerit zozi?ini düzgün tutmayynca oluyor. Birbiri üstüne binen syralar ise hamur fazlaly?ynyn zozik üstüne binince pörtlemesinden.

Tavsiyem ?u yönde olabilir, ön veya arkadan ba?la ve tek yöne do?ru zimmerit syralary yaparak devam et. Zozi?i i?lem yapty?yn tarafa do?ru çok az açyly tut ki, fazla hamur daha i?lem yapmady?yn tarafa do?ru pörtlesin, çok fazla yy?ylma olursa byçakla biraz kesip alabilir veya tekrar parmakla/merdaneyle bastyryp düzleyebilirsin.

Bence bo? bir yüzeyde az daha antreman yapyp tekrar dene, biz gerçek araçlaryn üzerinde elimiz epey aly?tyktan sonra çaly?tyk. Senin zimmerit yapty?yn taretin kyvrymly bir yapyya sahip oldu?unu dü?ünürsek çok daha titiz çaly?man gerekli.

Baktyn hiç olmuyor, "Ba?larym Emro?lanla Panzerjager'e de yöntemlerine de" dersin :P
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 09:50

yok abicim öyle demem. e?lenceli bir olay.

e?imli tutmak iyi fikir. pörtlemeler yüzünden merdane de?il de zozikle tekrar geçtim ve batyrdym. 1mm kalynlyk sorunsaly da var tabii.

sizin uygulady?ynyz demo model ?u anda ne durumda? çatlama, patlama, çekme oldu mu? boya atyldy my?

yorumlar, tavsiyeler ve makale için sizlere te?ekkür ederim.

Hakan Yalcinkaya
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 09:57
Merhaba,

Zimmert ne i?e yarar?

Manyetik mayynlaryn (veya patlayycy) tanklara piyadeler tarafyndan yapy?tyrlmasyny engelemek amaçyyla diye okumu?tum. Ancak niye yatay yüzeylere uygulanmyyor? Mayyn
tankyn üstüne de konulabilir. ????
Koray Fenman
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 10:22
tahminlerim;

- 1/1 zimmerit uygulamasy typky 1/35'te oldu?u gibi alengirli bir olay,

- piyadelerin tanka o kadar yakla?ma olasyly?y az gibi, turret üzerine patlayycy atabilmeleri için ayakta durmalary lazym ki kar?y tarafyn da piyadeleri var,

- tankyn kritik bölgelerine öncelik veriliyor ve zaten gülle gibi olan aleti daha da a?yrla?tyryyor olabilir,

- zimmerit kaplamasy tankyn bazy fonksiyonlaryny kysytlyyor olabilir,

- pahaly olabilir,

- hepsi,

- hiçbiri.
Hakan Yalcinkaya
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 13:09
zimmeriti tankyn üzerinde sadece piyadenin kolay eri?ebilece?i yerlere uygulamy?lar. bol bulduk heryerine yapalym dememi?lerdir. gerçi zimmerit malzemesinin bol mu kysytly my oldu?unu bilmiyorum ama aracyn ne kadar az yerine uygularsan i? okadar çabuk biter. sonuçta tanky biran önce cepheye yeti?tirmek lazym. ben de merak ettim. zimmerit uygulamasy masrafly bir i?miydi, malzeme sykyntylary varmyydy?
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 13:18
Orjinalini yazan: Clio172

Dün gece King Tiger üzerine Jovi model hamuru ve zimmerit aplikator cihazy ile Emro?lan'yn anlatty?y ?ekilde yapmaya çaly?ty?ym uygulamayy ele?tirilerinize sunuyorum.

Öncelikle ?u hususlary belirteyim;
- Ylk zimmerit denemem ancak bu bahane de?il sonuç önemli,
- Elimdeki referans sadece kutu kapa?y resimleri,
- Böyle devam my edeyim yoksa söküp tekrar my yapayym?
- Eduard fotoeç zimmerit seti var, onu kullansam daha my iyi olur?

/>

bence ilk deneme için iyi. enazyndan olayyn manty?yny kapmy?synyz. tavsiyem yapty?ynyz zimmeriti söküp tekrar yapyn ama bu sefer aplikatör ile bi hatty geçerken tek seferde de?il ufak ufak adymlary tekrarlayarak geçin.sonraki hatty yaparken bi öncekini bozmadan hatta çok hafif bi öceki hatta do?ru aplikatörü e?in. böylece fazla hamur di?er tarafa itilir ve bi önceki hat bozulmaz. iyi e?lenceler :) yapmasy çok e?lenceli , bide bitti?i zaman gözünüze güzel görününce acayip keyif veriyor.

Düzenleyen panzerjager - 20/07/2007 Saat 13:23
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 13:21
Zimmer Kimya Isleri AG (Türkce karsiligi bu oluyor) tarafindan 1943´te bulunan ve uygulanan Zimmerit Baryumsülfat (40 %), Polivinilasetat (25 %), Ockerpigment (15 %), Talas(testere tozu) (10 %) ve cinko sülfat(10 %) karsimindan olusuyordu.. 1944´te Tankcilar arasinda Zimmerit´in isabet alinma durumunda kolay yanmaya yol actigi dedikodusu yayilir.. Cesitli testlerle bu dedikodu cürütülsede, araclari Zimmeritle kaplamaya yinede son verilir.. Üretiminde sikinti olduguna yada maliyetinin yüksek olduguna dair bir sey duymadim-okumadim..

Düzenleyen freeman - 20/07/2007 Saat 13:23
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 13:59
Orjinalini yazan: panzerjager

zimmeriti tankyn üzerinde sadece piyadenin kolay eri?ebilece?i yerlere uygulamy?lar. bol bulduk heryerine yapalym dememi?lerdir. gerçi zimmerit malzemesinin bol mu kysytly my oldu?unu bilmiyorum ama aracyn ne kadar az yerine uygularsan i? okadar çabuk biter. sonuçta tanky biran önce cepheye yeti?tirmek lazym. ben de merak ettim. zimmerit uygulamasy masrafly bir i?miydi, malzeme sykyntylary varmyydy?

Zimmert tankyn gövdesinin yanlarynda var ama üstünde yok. E?er amaç kolay ula?ylan yerlere uygulama yapmak ise taretten önce gövde üstüne uygulamak lazym.
Koray Fenman
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 14:12
Tanklar biraz yüksektir.
Yanyna 35 ölçek bi asker koyup deneyin.
Tigerin gövde üstü 35 lik askerin kafa üstü hizasynda,orta boylu biri e?ilmeden saklanabilir tankyn arkasyna.

Birde bu araçlaryn hareket etti?ini hesabedin,yanda fyldyr güldür dönen paletleri,bi yerinizi kaptyrynca kyyma olaca?ynyzy vs vs.
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 16:20
deneme 2:

abiler bu nasyl olmu?? direkt zymparalady?ym bölge üzerine parmak ile yayyp yine yslak parmak ile kalynly?y ayarlyyorum. kuruyup kutudan çykty?y kyvamyn biraz daha sert haline gelince zozikle dalyyorum.

hamur açmayy denedim ancak zemini yslatmama ra?men yerinden düzgün çykartamadym :(

youtube da "zimmerit" diye arama yapynca 8 bölümlük kysa videolara ula?yyorsunuz ancak videolar da sonuç ta berbat...

saygylar...
Hakan Yalcinkaya
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/07/2007 Saat 21:10
Çok daha iyi olmu?.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla